vierockak
08.01.11,21:38
Dobrý večer.
SZČO platca DPH si v závere r. 2010 dodatočne urobil certifikovaný kurz na poskytovanie masérskych služieb, s tým, že túto činnosť chce aj reálne vykonávať a poskytovať - ale až v r.2011. V živnostenskom liste túto činnosť zatiaľ uvedenú nemá. S uvedeným ale má vystavené a zaplatené súvisiace doklady / výdavky (masérska škola, ubytovanie, strava,..) formou príjmových pokladničných dokladov z 11/2010, resp. 12/2010, kde sú uvedené vynaložené fin. sumy ale nie sú tieto rozpísané na základ dane a DPH, hoci vystavovateľmi dokladov sú podnik. subjekty, ktoré platcami DPH určite sú.
Môže si SZČO z týchto dokladov uplatniť DPH, tak že si ju na dokladoch dopočíta alebo musí žiadať vystavenie správnych / úplnych daňových dokladov?
Resp. ak túto podnik. činnosť nemá v r.2010 oficiálne v živnostenskom liste, môže si vôbec vzniknuté výdavky uplatniť ako výdavky ovplyvňujúce daňový základ r.2010?
Za každú odpoveď vopred ďakujem.
kiblika
08.01.11,21:07
Keby to mal v živnosti v r.2010 tak by som to rozúčtovala do nákladov, a keďže dané subjekty kt. vystavovali doklady sú platcami DPH hoci na bločku to neuviedli, sme povinný daný bloček normálne rozrátať na základ dane a DPH. No najskôr by som ich požiadala o vystavenie dokladu z vyčíslenou DPH a potom by som to riešila takto. Rozrátala na základ dane a DPH ale DPH by som dala neuplatnenú. Preto že ja som síce povinná ju vyčísliť ale môžem si uplatniť len to čo mám na bločku a kedze tam vyčíslená nieje tak by som ju dala ako neuplatnenú. No v tomto prípade by som ich ako náklad ovplyvnujúci základ dane nedala. Som zvedavá aj na iné názory, ... :)
betka
08.01.11,21:08
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


[LEFT](1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


ZDP:

2/i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
betka
08.01.11,21:15
§ 4
Základ dane


(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
vierockak
08.01.11,22:20
§ 4


(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

... no, čítať viem, len neviem, ako to mám chápať "polopate" v praxi - SZČO účtuje v jednoduchom účtovníctve ....? Príjmové pokladničné doklady z 11 a 12/2010 s 19 %-nou DPH zaúčtujem v 1/2011, keď už platí 20 %-ná DPH ....???