ZUZANAzNR
08.01.11,22:28
Zdravím.
Potrebujem poradiť s takýmto problémom.
S mužom chceme brať hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých.
Ja som na MD, ale od 2/2011 idem zas do práce (podľa nového zákona budem poberať MD aj mzdu). Muž je živnostník.
Na nete som si našla, že aby sme mali nárok na príspevok pre mladých, nesmie náš spoločný hrubý príjem prekročiť 975€. A tu je môj problém.
Oni žiadajú hrubý príjem, ale ja im moju MD uvediem ako čistý príjem - to je ok, tomu rozumiem... ale môj muž ako živnostník má uvádzať príjem ešte pred uplatnením nákladov v účtovníctve? alebo oni berú ten "hrubý príjem" ako hrubý príjem do domácnosti, čiže mužov príjem po odrátaní nákladov? A ešte toto... Odo mňa budú vraj žiadať potvrdenie MD za aktuálny rok a nie rok dozadu. Ale mne sa v aktuálnom roku počas roka MD zmení - mám to pri výpočte brať do úvahy, alebo nie? A vraj nemám brať do výpočtu fakt, že idem do práce, lebo za závislú činnosť sa vraj berie príjem rok dozadu, ale za MD nie... A z tohoto dôvodu neviem, ako mám nastaviť náš príjem tak, aby sme dostali ten štátny príspevok...
Kto mi to zrozumiteľne vysvetlí, tomu veľmi pekne vopred ďakujem :-)
stanco007
09.01.11,03:56
Vsak na toto sa opytaj priamo v banke... Len ta poopravim, ze ty ked nastupis do prace, tak nebudes poberat MD ale RP ( rodicovsky prispevok ) a mozes aj pracovat... Ale potom rataj s tym, ze do prijimu je mozne, ze ti zarataju aj ten RP a aj plat... A kedze je manzel podnikatel, tak asi aj zarobi a tym padom vam nevyjde narok na SP na hypoteku. Aj ked ten max spolocny prijem je kusok vyssi ako pises...
ZUZANAzNR
09.01.11,07:10
No ja viem, že je to RP a už nie MD, ale zjednodušila som si to :)
Nám povedali a aj na nete som našla takýto príjem. No muž je síce podnikateľ, ale za minulý rok by sme sa do toho ešte mohli zmestiť..... Ten čo nám vybavuje hypoteku povedal, že mi tam mzdu asi rátať nebudú... No veď uvidíme... Dohodli sme sa, že zajtra behneme do banky a opýtame sa tam... ja budem robiť to účtovníctvo, tak potrebujem vedieť, z čoho vlastne oni rátajú ten príjem... ale aj tak díky.