kiblika
09.01.11,07:01
Ahojte, zaujíma ma či robím správne, ked účtujem DF s tovarom na sklad ale bez nákl.súv.s OC teda bez prepravy, rozhodla som sa ju účtovať rovno do nákladov. Na sklad teda účtujem len tovar metodou FIFO, aby mi nevznikli rozdiely na sklade. Sklad evidujem v MRP a viem aké hauz numerá to robí pri priemerovaní cien a tomu sme sa chceli vyhnúť. A tovary vyskladnujem v skladovej cene, nesedí teda cena príjemky a VF je to teda v poriatku? , alebo si musím niekde ešte nastaviť aj predajné ceny?

Ďakujem
KEJKA
09.01.11,06:42
Určite je chyba oceňovať zásoby iba v cene obstarania bez súvisiacich nákladov. Nie je to vec rozhodnutia - zásoby sa podľa Z.o účt. oceňujú v obstarávacej cene.
Súvisiace náklady môžeš účtovať mimo skladovej evidencie na účet 132AU a mesačne rozpočítavať pomernou časťou do nákladov.
Metoda FIFO je akceptovateľná. Nerozumiem, prečo by ti pri FIFO mtode nemala sedieť cena výdajky a príjemky. Alebo máš inú cenu na VF?
na VF predsa uvádzaš predajnú cenu, nie nákupnú.
ešte ma napadlo, či riešiš problém iba skladovej evidencie, alebo skutočne aj účtuješ spôsobom A?
kiblika
09.01.11,06:57
Aj účtujem spôsobom A. Som si vedomá že OC= cena tovaru + súvisiace náklady no majitelia sa rozhodli že oni to budú znášať priamo ako náklad. Viem že by to tak nemalo byť. No a na VF mám predajnú cenu no tá nie je vžky za rovnaký tovar rovnaká. Niekedy dajú lacnejšie a niekedy nie. Preto tlačia výdajky so skladu v nákupných cenách bez dane preto že ich kupujú z EU.
kiblika
09.01.11,07:04
a keby som to teraz na konci spravila tak že ich z 5xx účtu preúčtujem na sklad ale len pomer cien za tovary kt. mám skladom. Totiž Učtovať sa to bude až teraz do Dan.priznania ale radšej by som zvolila metodu A, Keby som to prehodila na spôsob účtovania B je to asi to isté nie, niež by som musela účtovať aj dopravu.
Pri B spôsobe by som to mohla spraviť tak že by som to mala oddelene na účtoch AE a do skladu by som to naúčtovala už spolínaním priemerom z dopravy a celý zostatok tovaru v skl.cenách. ďakujem
KEJKA
09.01.11,07:06
Aj účtujem spôsobom A. Som si vedomá že OC= cena tovaru + súvisiace náklady no majitelia sa rozhodli že oni to budú znášať priamo ako náklad. Viem že by to tak nemalo byť. No a na VF mám predajnú cenu no tá nie je vžky za rovnaký tovar rovnaká. Niekedy dajú lacnejšie a niekedy nie. Preto tlačia výdajky so skladu v nákupných cenách bez dane preto že ich kupujú z EU.
........no majitelia sa rozhodli ............... pri kontrole neobstojí. Môže sa to klasifikovať ako hrubé porušenie postupov účtovania a pokuty sú mastné.
medzinárodná preprava určite nie jelacná, takže tie náklady nie sú zanedbateľné.
PC nemusí byť rovnaká, tam problém nevidím, aj ked ide o ten istý tovar.
Výdajky - tiež nie je problém, že na nich nie ej uvedená DPH, nemusela by byť, ani keby išlo o tovar z tuzemska.
Len ty si písala v zadaní a tomu nerozumiem.
......tovary vyskladnujem v skladovej cene, nesedí teda cena príjemky a VF.................
kiblika
09.01.11,07:19
No lebo na VF uvádzajú predajnú cenu a tá je vyššia ako skladová cena. Metie ma že pri účtovaní skladu metodou typu B mi bolo povedané že výdajky tovaru sedia so základom dane na VF. Pri nákupe tovaru sedí cena s DF a pri predaji s _VF čo neviem ako spraviť v programe. Čo mi poradíš dáš mi prosím ťa nejakú radu, postup teda ako to mám spraviť aby to bolo všetko OK. Totiž o sklade mám základné vedomosti, a nikdy som to nemala poriadne vysvetlené. Mám v úmysle to robyť správne, a preto by som potrebovala skúsenú radu ako na to.
Teda sklad máme nahodený ale ceny tovarov sú bez dopravy , môžem teda dodatočne urobyť kartu dopravy a z nej potom vyskladniť všetku dopravu okrem tej kt. sa týka tovaru kt.mam skladom? Faktúr mám dokopy možno 10 no v príjemkách keby som chcela opraviť dopravu že ju prirátam k cene tovaru by sa mi to už nedalo. Preto by som to dala na AE , nahodila do nákladov a prijala na sklad už len to čo tam naozaj má byť. ĎAKUJEM
KEJKA
09.01.11,10:12
No lebo na VF uvádzajú predajnú cenu a tá je vyššia ako skladová cena. Metie ma že pri účtovaní skladu metodou typu B mi bolo povedané že výdajky tovaru sedia so základom dane na VF. Pri nákupe tovaru sedí cena s DF a pri predaji s _VF čo neviem ako spraviť v programe. Čo mi poradíš dáš mi prosím ťa nejakú radu, postup teda ako to mám spraviť aby to bolo všetko OK. Totiž o sklade mám základné vedomosti, a nikdy som to nemala poriadne vysvetlené. Mám v úmysle to robyť správne, a preto by som potrebovala skúsenú radu ako na to.
Teda sklad máme nahodený ale ceny tovarov sú bez dopravy , môžem teda dodatočne urobyť kartu dopravy a z nej potom vyskladniť všetku dopravu okrem tej kt. sa týka tovaru kt.mam skladom? Faktúr mám dokopy možno 10 no v príjemkách keby som chcela opraviť dopravu že ju prirátam k cene tovaru by sa mi to už nedalo. Preto by som to dala na AE , nahodila do nákladov a prijala na sklad už len to čo tam naozaj má byť. ĎAKUJEM
neviem ti poradiť, ako to máš urobiť v programe, iba to čo som napísala predtým, čo má byť v účtovníctve.
Ku každej VF - kde sú predajné ceny, má byť výdajka, kde budú aktuálne nákupné=skladové ceny dľa FIFO. Ty predsa nemlžeš robiť výdaj zo skladu tak, že budeš prepočítavať PC na NC..............
áno, môžeš urobiť spoločnú kartu pre dopravu a ked vieš z nej vyskladniť tiež nejako priamo-adresne ná konkrétny predaj, tak OK. Pri veľkom počte faktúr to nepovažujem za reálne - príliš je to pracné. Preto som písala o nejakém pomernom prepočte stav na tekto karte vzhľadom na objem predaja.
A písala si, že účtuješ spôsobom A, tak sem nemontuj spôsob B.
Viac o zásobách máš aj v mojom BLOGu na porade.
plus Cenigová.
kiblika
09.01.11,11:22
neviem ti poradiť, ako to máš urobiť v programe, iba to čo som napísala predtým, čo má byť v účtovníctve.
Ku každej VF - kde sú predajné ceny, má byť výdajka, kde budú aktuálne nákupné=skladové ceny dľa FIFO. Ty predsa nemlžeš robiť výdaj zo skladu tak, že budeš prepočítavať PC na NC..............
áno, môžeš urobiť spoločnú kartu pre dopravu a ked vieš z nej vyskladniť tiež nejako priamo-adresne ná konkrétny predaj, tak OK. Pri veľkom počte faktúr to nepovažujem za reálne - príliš je to pracné. Preto som písala o nejakém pomernom prepočte stav na tekto karte vzhľadom na objem predaja.
A písala si, že účtuješ spôsobom A, tak sem nemontuj spôsob B.
Viac o zásobách máš aj v mojom BLOGu na porade.
plus Cenigová.


OK ďakujem , ak som to správne pochopila tak spôsobom A to spravím takto:

131 01 / 321 00 obstaranie tovaru
132 00 / 131 00 ID naúčtujem príjem tovaru na sklad
504 00 / 132 00 ID naúčtujem výdaj tovaru zo skladu

a prepravu naúčtujem takto
132 01 / 321 00 tu budem účtovať len cenu prepravy
- a raz za mesiac podľa mesačnej inventúry si prepočítam náklady kt. mi majú zostať na doprave (teda viažuce sa k tovaru kt.mi ostal skladom, aby som dodržala Z.O účt. že mi teda zostane na sklade po sčítaní týchto dvoch účtov rovnaká suma ako keby som si nákladmi s dopravou navýšovala tovar rovno v sklade 131 00) a zvyšok preúčtujem ID do nákldov.

Pochopila som to teda správne?

Spôsob B som sem zaplietla z toho dôvodu že ak je lepšie v takomto prípade ked neúčtujem náklady na sklad ale rovno do spotreby a na konci roka preúčtovávam ID len zostatok kt. na sklade mám k 31.12. tak by som tých "10" DF preúčtovala na 504 a 504 AE (sem dopravu) a naúčtovala len to čo má byť skladom na 132, 132AE jedným ID na konci roka. Z toho dôvodu že táto skladová karta na dopravu bude robená ako posledná a neviem či mi ju bude dobre dátumovo ťahať do mesačnej inventúry tlačenej zo skladu. Len toto bol dôvod pre kt. som ochotná to preúčtovať na B, aby som nevyrobyla nejaký problém. Teda že mi to nebude ťahať riadne do mesačných uzávierok preto že toto je spätný zásah do skladu z hľadiska dátumového zaučtovania.

Ďakujem ti veľmi pekne za radu, som veľmi rada že si mi pomohla a potvrdila moje tvrdenia že teda sa musí účtovať aj náklad súvisiaci s OT. A tiež sa idem hned pozrieť na odporučaný blog. Môžeš mi ešte potvrdiť teda či hore uvedené kontácie sú pochopené správnym spôsobom. Ešte raz ĎAKUJEM:)
KEJKA
09.01.11,14:42
áno, ten sklad máš účtovaný správne.
pokračuj spôsobom A - je prehľadnejší.
Keby si chcela spôsob B - tak sklad robiš rovnakom ako si popísala, len účtovanie nemusí mesačne kopírovať stav skladu - tam účtuješ 504, 604 na základe dokladov, napr. aj dopravu by si si dala 504.1 pre rozlíšenie, že ide o dopravu súvisiacu s obstaraním. len by si to v priebehu roka nekonfrontovala so skladovou evidenciou.
kiblika
09.01.11,18:54
áno, ten sklad máš účtovaný správne.
pokračuj spôsobom A - je prehľadnejší.
Keby si chcela spôsob B - tak sklad robiš rovnakom ako si popísala, len účtovanie nemusí mesačne kopírovať stav skladu - tam účtuješ 504, 604 na základe dokladov, napr. aj dopravu by si si dala 504.1 pre rozlíšenie, že ide o dopravu súvisiacu s obstaraním. len by si to v priebehu roka nekonfrontovala so skladovou evidenciou.

ďakujem , ti veľmi krásne za pomoc. Aj mne sa páči spôsob A - hlavne preto že je prehladnejší . Som rada že sa potvrdilo že spôsob kt. som chcela pôvodne viesť evidenciu je správny a budem trvať na tom aby sa tam dorobila karta dopravy. :)
kiblika
09.01.11,19:14
Viem že je to mimotemy, ale ak by som ťa mohla ešte poprosiť a ak budeš mať chuť a čas, mohla by si sa mi pozrieť ešte na 2 príspevky čo som pridala?, zatial sa totiž nenašiel nik, kto by mi dal radu. ďakujem
KEJKA
09.01.11,19:27
?????????????????????????????????????????????????
kiblika
09.01.11,20:02
Ja len že som rada že si mi dala dobru radu a rada by som poznala tvoj názor. No len v prípade že by si mala záujem sa mi na to kuknuť.
KEJKA
09.01.11,22:15
a na čo kuknúť?
kiblika
10.01.11,08:36
Laptop na splátky a DPH u FO účtujúcej v PU 08-01-11
06:06 PM :o
a
VF pri zásielkovom predaji cez internet Včera
07:55 AM :)
db-COMP
10.01.11,19:38
... u nás rozpúšťame prepravné a balné na príjemke, (FIFO) a veci sedia, príjem tovar nie je u konca, kým 321 a 131, ďalej 131/132 nesedia.
Od kedy sme to zaviedli, je po problémoch. Náklady na dopravu nehodia tolko v priznaní, že by to stálo za to... B.L.
kiblika
10.01.11,20:12
... u nás rozpúšťame prepravné a balné na príjemke, (FIFO) a veci sedia, príjem tovar nie je u konca, kým 321 a 131, ďalej 131/132 nesedia.
Od kedy sme to zaviedli, je po problémoch. Náklady na dopravu nehodia tolko v priznaní, že by to stálo za to... B.L.


ty si teda rovno naceníš tovar pri prijatí na sklad o cenu prepravného bud priemerovaním ceny alebo na počty kusov. Keby malo byť po mojom tak to takto robím aj .Tovar by som prijala na 131 / 321 príjemkou na sklad 132 / 131 a vyskladnila 504 / 132. Ale ked si niekto nedá povedať a nechce to takto robyť ja ho nedonutim. Správne som to teda pochopila že náklady rozratávaš priamo pri nahadzovaní príjemky tovaru na sklad nejakým pomerom k cene tovaru.
db-COMP
10.01.11,20:54
Ano, ale to robý SW, personál musí dávať pozor na to:
- aby správne zrátal tovar, veď to preberá do zodpovednosti,
- a správne vyplnil veci v PC.

Daj vyškoliť pracovníkov s programom, oplatí sa to.

Vieš, keď som bol sám v podniku ako majiteľ a zamestnanec tak som na to zvykol. Teraz, keď mám zamestnancov nechcem od nich nič iné, len aby považovali podnik za svoj. Keď môže makať majitel presne a dôsledne, môže to robiť aj pracovník, a keď nie, no predsa nie je povinnosť byť mojím zamestnancom no nie ? A to zabralo.

Si majiteľom alebo zamestnancom ? (no nemusíš tu odpovedať)
V oboch prípadoch treba:
- vedieť ako pracuje MRP
- dôslednosť pri práci s programom,
- keď jeden doklad pustí niekto v podniku z ruky, ostatní musia mať istotu, že je to O.K.
- načo by som chytal dva krát nejakú FA s tovarom do ruk, keď ten, kto vybalí tovar už to má v ruke: nech si on spočíta, že v balíku je to čo je na papiery a do PC zadal to čo došlo.
- omyly sa stávajú, to ale zas musí správny účtovník odhaliť ešte pred podaním DPH priznania.
V MRP môžeš nastaviť stálu maržu oproti nákupu, a teda ti upravuje predajné ceny automaticky s nastavenou maržou.

Nie je vôbec problém, keď zamestnanec vie kolko na čom podnik zarobí, predsa môže prehovoriť kupujúceho na ten tovar, čo vynáša lepšie...

B.L.
Kým som si neosvojil svoj SW (poznám a dodáva aj MRP i keď používam niečo iné) aj ja som mal s tým problém. Totiž preklep v príjemke alebo na FA je ťažké najsť na konci roka,
kiblika
11.01.11,06:58
Nie som ani majitel ani zamestnanec, skôr som v pozícií, FO si chce robiť účtovníctvo sama, hoci v živote ho nerobila a ja jej mám pomôcť aby to bolo správne. No ked si niekto postaví hlavu a presadzuje stále svoj názor kt. je nesprávny ja s tým nič nezmôžem. Zastávam tvoj názor, v tom systéme práce , ... máš pravdu ...
KEJKA
11.01.11,07:29
ak si nedá poradiť, tak to nechaj tak..... pýtať by sa mal ten, kto to naozaj robí a zodpovedá.
kiblika
11.01.11,08:34
Ved som to tak už aj urobila, no sú to rodinní zmámí a slúbila som že pomôžem , tak ma trochu mrzí že nakoniec z toho vídem ako niekto kto im chce zle ja, lebo nejaká ich známa podnikateľka si to robí takto, ešte jej na to ani neprišli robí to už veľa rokov a tak, .... Ale som rada že ste sa mi ozvali a podelili sa so mnou o váš názor
kiblika
11.01.11,08:43
Ked niekto nevie ako správne titeo veci robiť, tak najlepší spôsob ako sa z vyskytnutého problému vyzuť je ten že sa odvola na niekoho kto mu to mal povedať (aj ked ho na to X-krát upozornoval) ...