Jennys
09.01.11,08:21
Od mája si idem pozastaviť živnosť cca na dva roky. Od februára minulého roku som bola PN a potom som nastúpila na materskú dovolenku na ktorej som doteraz. Podnikateľskú činnosť som teda od februára 2010 nevykonávala, chodili mi len výpisy z banky kde mi sťahovali poplatky za vedenie účtu. Výpisy som si uložila a mám si ich dať normálne do účtovníctva za minulý rok keď si budem robiť daňové priznanie? A ked budem mať pozastavenú živnosť tak čo s tým účtom ako to viesť alebo neviesť v účtovníctve? Nejak si s tým neviem dať rady. A neviem aj ako to s účtom urobiť do toho mája 2011 kedy mi tiež budú sťahovať za vedenie účtu. Ďakujem.
KEJKA
09.01.11,10:05
nemôžeš ho zrušiť? Po obnovení živnosti si účet zasa založíš.
Jennys
09.01.11,10:09
nemôžeš ho zrušiť? Po obnovení živnosti si účet zasa založíš.

no aj tak by sa dalo, aspon by som nemusela platiť poplatky. Len ja som to mala ako osobný účet a používala som ho na podnikanie. A mám na ňom cca 2tis Eur, tie by som potom vybrala alebo ako? A ako by som si ich potom odpísala z podnikania? Nekomlikovalo by sa mi to zbytočne?
KEJKA
09.01.11,10:19
ved ak je to osobný účet, tak iba uzavri účtovanie za aktuálne zdaňovacie obdobie.
Ked obnovíš živnosť, založíš druhý podnikateľský účet, určite sa nájde banka, ktorá bude mať dobré podmienky a tam si tieto peniaze vložíš ako vklad - teda pri obnove podnikanie budeš pokračovať s týmto účtom, kde prvý pohyb bude-vklad vo výške posledného zostatku.
Pri prerušení živnosti nemusíš viesť účtovníctvo.
Obávam sa, že to nestíhaš do roku 2010, ak si v roku 2010 prerušila, optimálne bolo urobiť to vtedy.
Jennys
09.01.11,20:11
ved ak je to osobný účet, tak iba uzavri účtovanie za aktuálne zdaňovacie obdobie.
Ked obnovíš živnosť, založíš druhý podnikateľský účet, určite sa nájde banka, ktorá bude mať dobré podmienky a tam si tieto peniaze vložíš ako vklad - teda pri obnove podnikanie budeš pokračovať s týmto účtom, kde prvý pohyb bude-vklad vo výške posledného zostatku.
Pri prerušení živnosti nemusíš viesť účtovníctvo.
Obávam sa, že to nestíhaš do roku 2010, ak si v roku 2010 prerušila, optimálne bolo urobiť to vtedy.

ďakujem za radu ale ako si to mám uzatvoriť? živnosť si pozastavím až tento rok od mája. Keď ho zruším peniaze vyberiem, tak čo s tými peniazmi? Ako to zaúčtovať alebo čo s tým? Vôbec neviem ako to urobiť. Alebo si prehodím na iný účet a keď si obnovím živnosť tak zostatkovú sumu len prehodím na nový účet alebo ako?
KEJKA
09.01.11,22:26
nie, myslela som to tak, že ku dňu pozastavenia živnosti budeš mať účtovníctvo uzavreté a budeš vedieť, koľko je na tom účte tvojich peňazí-napr. 500EUR. Od nasledujúceho dňa už banku neúčtuješ, aj keď tam pohyby budú, budeš ich považovať za súkromné.
k 31.12.2011 uzavrieš účtovníctvo - usporiadaš pohľadávky, zavazky, vyčísliš daňovú povinnosť - to musíš stihnúť do 31.3.2012-30.6.2012. Živnosť ešte mať nebudeš.
Prípadnú daň preto zaplatíš pošt.poukážkou, aby sa to neplietlo .teda bude to pohyb hotovosti.
Ked otvoríš živnosť, založíš nový účet a vložíš tam sumu, s ktorou si ukončila banku pri prerušení - teda napr. vyššie uvedených 500EUR. to bude tvoj poč.stav pri obnovení živnosti.
===============
to je len taká moja predstava, ako by si mohla riešiť tento problém, predsa nebudeš 2 roky účtovať o pohyboch na súkromnom účte.