Simonab
02.12.05,12:24
Ahojte!
Potrebujem poradiť. Podnikateľ je platca DPH. Dostali sme faktúru za tovar z Nemecka od platcu DPH, ale je vystavená s DPH 16%.Ako to mám urobiť: faktúru samozdaním ale uplatním si len tých 16% čo je na faktúre? Čo je dosť divné. Alebo sa jednoducho dá celá do nákladov, lebo bola už zdanená v Nemecku. Toto sa mi však tiež veľmi nevidí, keďže podľa § 11 ods. 2 nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane ak nadobúdateľom je zdaniteľná osoba...... Čiže ja to musím jednoznačne odviesť, ale akú DPH si mám uplatniť tú čo je na faktúre alebo si ju vypočítam podľa § 49 ods.2 pís.c) ( Platiteľ môže odpočítať daň ak je ním uplatnená úri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa §11) a výsledkom je nula. Faktúra má všetky náležitosti. Najlepšie by asi bolo dohodnúť sa s Nemcom,aby ju prerobil, len neviem či sa to ešte dá, je to faktúra z októbra.
Díky!
Tweety
02.12.05,11:38
Ahojte!
Potrebujem poradiť. Podnikateľ je platca DPH. Dostali sme faktúru za tovar z Nemecka od platcu DPH, ale je vystavená s DPH 16%.Ako to mám urobiť: faktúru samozdaním ale uplatním si len tých 16% čo je na faktúre? Čo je dosť divné. Alebo sa jednoducho dá celá do nákladov, lebo bola už zdanená v Nemecku. Toto sa mi však tiež veľmi nevidí, keďže podľa § 11 ods. 2 nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane ak nadobúdateľom je zdaniteľná osoba...... Čiže ja to musím jednoznačne odviesť, ale akú DPH si mám uplatniť tú čo je na faktúre alebo si ju vypočítam podľa § 49 ods.2 pís.c) ( Platiteľ môže odpočítať daň ak je ním uplatnená úri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa §11) a výsledkom je nula. Faktúra má všetky náležitosti. Najlepšie by asi bolo dohodnúť sa s Nemcom,aby ju prerobil, len neviem či sa to ešte dá, je to faktúra z októbra.
Díky!Mal fakturovať bez DPH aby ste mohli samozdaniť.:eek:
renča1
02.12.05,11:51
Pýtala by som od neho opravnú faktúru-dobropis.
Simonab
02.12.05,12:09
Ja viem, ale už sa stalo. Skúsime to ešte zariadiť.
Samozdaniť to bude musieť tak či tak. Tam je to nula. Len príde o tých 16% DPH čo mu tam dal navrch.
Tweety
02.12.05,12:11
Ja viem, ale už sa stalo. Skúsime to ešte zariadiť.
Samozdaniť to bude musieť tak či tak. Tam je to nula. Len príde o tých 16% DPH čo mu tam dal navrch.
Lenže v tomto prípade daň v nákladoch nie je uznaná.:rolleyes:
Simonab
02.12.05,12:21
To mi je všetko jasné. Ja som len chcela vedieť, ako mám správne odviesť aj uplatniť tú DPH. A díky za rýchle reakcie.
ALBO
02.12.05,12:48
Podľa mňa mu treba Fa vrátiť a žiadať od neho vystavenie novej vystavenia . Ak ste mu vy dali informáciu, že ste platiteľ dane (IČ DPH) tak chybu spravil on, nech ju napraví. Preňho platí rovnaký zákon (6. smernica). My sme takto vrátili a nebol problém dostať druhú bez DPH aj s novým dátumom.Ak je ten tovar z oktobra tak DP je 15. nov. alebo podľa nového dátumu vystavenia, (nech tam dajú novembrový-dohodnite sa).
Ala100
21.12.05,14:04
Ked niekto nakupi tovar trebars v CR, cez registracnu pokladnu teda aj s DPH, uvedie sa na tlacive k DPH na samozdanenie?
Jana Acsová
21.12.05,15:45
Ked niekto nakupi tovar trebars v CR, cez registracnu pokladnu teda aj s DPH, uvedie sa na tlacive k DPH na samozdanenie?
Skúste aj v linku:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=152113&postcount=76
betka
25.12.05,18:38
Nemec urobil chybu, pretoze uviedol na FA Vase IC DPH- Automaticky to mal vystavit bez dph. Co nepozna zakon? Treba mu to vratit.
Zužu
13.04.06,07:43
Platca DPH /SZČO/ pracuje v ČR. Faktúry za práce vystavuje bez DPH - urobí sa samozdanenie. MV má zaradené do firmy, v ČR nakúpi pohonné hmoty, na dokladoch je vyčíslené DPH / 2 doklady na jeden štvrťrok/.
1. Musím viesť aj valutovú pokladňu alebo môžem kurzom prepočítať a účtovať do pokladne v slovenskej mene?
2. Beriem do úvahy pri účtovaní sumu s DPH alebo bez DPH?
3. DPH z dokladov neberiem do úvahy a urobím samozdanenie?
Viete mi prosím poradiť? Ďakujem
Zužu
13.04.06,11:08
Nesprávne som zaradila prípspevok, ale potrebovala by som pomoc. Pomôže mi niekto? Ďakujem
KEJKA
13.04.06,11:40
Platca DPH /SZČO/ pracuje v ČR. Faktúry za práce vystavuje bez DPH - urobí sa samozdanenie. MV má zaradené do firmy, v ČR nakúpi pohonné hmoty, na dokladoch je vyčíslené DPH / 2 doklady na jeden štvrťrok/.
1. Musím viesť aj valutovú pokladňu alebo môžem kurzom prepočítať a účtovať do pokladne v slovenskej mene?
2. Beriem do úvahy pri účtovaní sumu s DPH alebo bez DPH?
3. DPH z dokladov neberiem do úvahy a urobím samozdanenie?
Viete mi prosím poradiť? Ďakujem

pri účtovaní sumu s DPH
nerobíš samozdanenie
správne by si valutovú pokl. mala viesť.
Zužu
13.04.06,16:15
Čiže budem viesť valutovú pokladňu a doklady účtujem do pokladne ako keby nebol platcom DPH? Správne som pochopila?