simpurka
09.01.11,12:00
dobry den. mam otazku ohladom registracnej pokladne. ci ma povinnost mať registračnú pokladnu živnostník, ktorý ma živnosť na pneuservis, oprava vozidiel bez zásahu do motorickej časti, kupa a predaj tovaru. Musi byt registračná pokladna alebo stači vystavovať faktury z prijmovym pokladničným dokladom. dakujem
Ala
09.01.11,11:14
Ak bude vystavovať na každú činnosť - službu a tovar -faktúry, tak ešte tohto roku nemusí mať registračnú pokladňu.
evina
11.01.11,09:06
Lenže pokiaľ viem, od 1.1.2011 platí už len Zákon o registračných pokladniach (doteraz platná vyhláška, ani prechodné nariadenie už neplatí) a podľa neho sa musí každá platba v hotovosti (aj za úhradu faktúry !!!) previesť cez registračnú pokladňu, teda už žiadny príjmový pokladničný doklad. Hlavne pri tovaroch a niektorých službách. Treba si pozrieť tabuľku služieb, kde je táto povinnosť, či pod toto spadáš.

Nie je to tak. Bola prijatá novela zákona 289/2008 v zn.n.pr. a účinnosť prechodného paragrafu bola predĺžená o rok, teda súbeh zákona a Vyhlášky platí do 31.12.2011, čo znamená, že do tohto termínu je možné aj používanie PPD..

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
Ejo
11.02.11,07:10
Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem
Ejo
14.02.11,18:57
Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem
Viete mi niekto poradiť, či je to správne?
evina
14.02.11,20:10
Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem

Ubytovacie služby nevidím medzi službami určenými prílohou zákona, takže nemá povinnosť používať ERP.
PBEA
10.03.11,10:11
Ahojte vie mi niekto poradiť, či musí byť registračná pokladňa pri predaji mlieka priamo z dvora? Ďakujem
SalveQ
16.03.11,15:19
Pre Ejo: Ak vystavujete iba faktúry, je možné prijatie hotovosti tento rok ešte evidovať cez PPD. Od 1.1.2012 je už povinnosťou na tento účel použiť výlučne registračnú pokladnicu. Rozhodne nedoporučujem v takom prípade kúpu pokladnice na poslednú chvíľu, ich ceny pravdepodobne ešte porastú. Ak už budete pokladnicu kupovať tento rok, musí byť už podľa nového zákona.
monanka
01.12.11,17:23
Dobrý deň. Potrebujem sa utvrdiť v mojom názore, alebo ho vyvrátiť. Začínam podnikať v textilnej výrobe, konkrétne ručne maľovať a šiť tašky a pod., ktoré by som dodávala do maloobch.siete, ale aj priamo fyzickým osobám. Pokiaľ budem pre FO vystavovať faktúry,môžem prijať platbu v hotovosti bez povinnosti použiť reg.pokladňu? Keďže moju činnosť som nenašla v prílohe č. 1 zákona.Alebo musím platbu prijímať len bezhotovostne,pokiaľ pokladňu nemám?Ďakujem za pomoc a pekný deň všetkým.
Mila123
01.12.11,17:27
taška určená na predaj nie je tovarom???? podľa mňa áno......ak budeš prijímať platby (tržby) za predaj tašiek v hotovosti , nie si ŤZP , služby (tovar) neposkytuješ v horskej chate kde nie je elektrina a verejná cestná sieť....musíš používať ER....
tictac7
01.12.11,17:28
...neviem, čo si hľadala, Ty predsa neposkytuješ službu, ale predávaš tovar. A ten podlieha bez výnimky pri hotovosti cez ERP alebo len bezhotovostný styk - vtedy ERP mať nemusíš...
Mila123
01.12.11,17:29
a to maľovanie je čoho ? čo?
verca2
12.12.11,20:21
Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?
Mila123
12.12.11,20:23
áno, máte povinnosť viesť hotovostný príjem ERP
tictac7
12.12.11,20:26
Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?

...to chce byť otázka?! Sama v zadaní cituješ zákon...áno, aj ten drobný majetok je v zmysle tohto zákona tovarom - bol predsa účtovaný pri nákupe ako materiál....
KEJKA
12.12.11,23:17
presne tak, či už na hlavu postavené .....ani prvé ani posledné.
Nech vám uhradia faktúru, alebo nech idú na poštu zaplatiť poukážkou.

Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?
verca2
13.12.11,08:18
ďakujem Vám obom (tictac7, KEJKA) za odpoveď :-)
bolo to skôr uistenie sa, či sú moje závery správne.
tamara
13.12.11,10:38
ahojte, vyrabame a montujeme okna, RP nepouzivame, fyzicke osoby nam vacsinou platia v hotovosti na fakturu+PPD...takze asi tiez mame povinnost viest hotovostny prijem ERP, ze?
KEJKA
13.12.11,18:10
treba pozrieť do prílohy, podľa mňa poskytujete službu, skúste ju tam pohľadať.
tamara
15.12.11,12:09
ked predam vyrobene okna aj s montazou, tak sa to berie ako sluzba, ta v prilohe uvedena nie je...ale ked predam iba vyrobene okna, bez montaze, tam to bude asi treba blokovat....
monanka
19.12.11,04:31
je to maľba na tašky
zimné motívy, letné, podľa príležitosti
monanka
19.12.11,04:32
ďakujem za radu.
Iwett
29.12.11,13:07
Dobrý deň, prosím hotovostné úhrady faktúr sa vedú cez RP. Je to aj naopak, že výdaj z pokladne za úhradu dodávateľskej faktúry sa musí viesť cez RP? Ďakujem
KEJKA
29.12.11,13:10
Dobrý deň, prosím hotovostné úhrady faktúr sa vedú cez RP. Je to aj naopak, že výdaj z pokladne za úhradu dodávateľskej faktúry sa musí viesť cez RP? Ďakujem
Povinnosť evidencie výdajov z ERP nie je zákonom stanovená
Iwett
29.12.11,13:14
Ďakujem Kejka, takže na úhradu dodávateľských faktúr sa používa naďalej výdavkový doklad?
KEJKA
29.12.11,14:17
alebo bankový účet :)
Mila123
29.12.11,14:19
popr. zápočet.....
Iwett
29.12.11,19:50
:):D ďakujem
nikulik
29.12.11,20:58
ked predam vyrobene okna aj s montazou, tak sa to berie ako sluzba, ta v prilohe uvedena nie je...ale ked predam iba vyrobene okna, bez montaze, tam to bude asi treba blokovat....

Prepačte, ale poprosim vas o upresnenie, nechapem suvis vyssie citovaneho prispevku ktory ste odsuhlasili 2x, s tym co je pisane v prispevkuč. 24, dovolim si citovat: "Povinnosť evidencie výdajov z ERP nie je zákonom stanovená."

Teraz som uz uplne mimo, uz som tu 2 temy precitala ohladom reg.pokladne, a coraz viac sa zamotavam. My sme sro, ktora vyraba textilne vyrobky, kde vsetok material nam poslu, my to len vyrobime a vyfakturujeme hotove vyrobky. Tak musime mat tu reg.pokladnu? Dakujem
tictac7
29.12.11,21:01
Prepačte, ale poprosim vas o upresnenie, nechapem suvis vyssie citovaneho prispevku ktory ste odsuhlasili 2x, s tym co je pisane v prispevkuč. 24, dovolim si citovat: "Povinnosť evidencie výdajov z ERP nie je zákonom stanovená."

Teraz som uz uplne mimo, uz som tu 2 temy precitala ohladom reg.pokladne, a coraz viac sa zamotavam. My sme sro, ktora vyraba textilne vyrobky, kde vsetok material nam poslu, my to len vyrobime a vyfakturujeme hotove vyrobky. Tak musime mat tu reg.pokladnu? Dakujem

...ak budeš mať príjem za tie vyrobené textilné výrobky v hotovosti (ráta sa aj úhrada faktúry v hotovosti), tak ERP potrebuješ, predávaš, lebo v zmysle zákona o ERP predávaš tovar.

dovetok: v príspevku 24 sa rieši výdaj z pokladne.... zákon o ERP rieši príjem....
nikulik
29.12.11,21:11
...ak budeš mať príjem za tie vyrobené textilné výrobky v hotovosti (ráta sa aj úhrada faktúry v hotovosti), tak ERP potrebuješ, predávaš, lebo v zmysle zákona o ERP predávaš tovar.

dovetok: v príspevku 24 sa rieši výdaj z pokladne.... zákon o ERP rieši príjem....

Super tictac7, uz mi to je jasnejsie.
A len na odsuhlasenie vas poprosim ci pisem dobre: a ked sa chcem vyhnut tomu aby som musela kupovat ERP, stačí ak uhrada za vystavenu fakturu prebehne cez bankovy učet?
Ale to sa týka len predaja tovaru ano? Cize čo sa tyka mojich dodavatelskych faktur tak tam moze byt normalne VPD?
KEJKA
29.12.11,21:14
áno, správne pochopené.
nikulik
29.12.11,21:18
Dakujem velmi velmi pekne. :)
A ta posledna otazka v mojom prispevku(ohladom tych dodavat.faktur) bola preto ze som nepochopila najprv ten prispevok 24 ktory mi bol vysvetlovany. Takze sa ospravedlnujem, a uz som to pochopila. :)) Ešte raz dakujem.
junior78
15.01.12,07:17
Ahojte

Prosím Vás o názor či potrebuje developer registračnú pokladnicu pri úhradách preddavkov ktoré prijímal v hotovosti alebo môže používať naďalej paragóny.
Jedná sa o výstavbu bytov, domov ktoré sa predávajú na základe kúpno predajných zmlúv. Na preddavkovej faktúre sa uvádza: Fakturujeme preddavok na základe kúpnej zmluvy v takej a takej hodnote.
V zmluvách sa uvádza kúpa už hotového diela a nie výstavba.

Ďakujem
junior78
16.01.12,05:38
Prosím Vás. Nevie niekto poradiť?

Ďakujem
KEJKA
16.01.12,06:08
byt, dom, pozemok............tiež sa jedná o tovar.

Ahojte

Prosím Vás o názor či potrebuje developer registračnú pokladnicu pri úhradách preddavkov ktoré prijímal v hotovosti alebo môže používať naďalej paragóny.
Jedná sa o výstavbu bytov, domov ktoré sa predávajú na základe kúpno predajných zmlúv. Na preddavkovej faktúre sa uvádza: Fakturujeme preddavok na základe kúpnej zmluvy v takej a takej hodnote.
V zmluvách sa uvádza kúpa už hotového diela a nie výstavba.

Ďakujem
Sika3008
16.01.12,06:35
Dobrý,
poprosila by som o radu.
Výber z podnikateľského účtu s.r.o. je potrebné zaevidovať (vklad) do registračnej pokladne? Výber z účtu bude použitý na nákup spotrebného materiálu do firmy.
Jedná sa o to, že nemenovaný audítor poslal odpoveď na našu vyššie uvedenú otázku, ale mne sa to zdá nesprávne, lebo kebyže to aj vložím, tak následne to musím z reg.pokladne vybrať aby som ich mohla použiť na nákup v obchode. A aj tak tpredsa bude výber vo výpise z účtu, takže sa nemôžu peniažky vypariť. :-)
Ďakujem.

1.a/Ak bude od 1.1.2011 fiškalna pokladna a sro vyberie z účtu eur, treba zaevidovať ich vklad do tejto pokladne ?
Odpoveď: ÁNO
1.b/čo ak to subjekt neurobí ?
Odpoveď: Ak FO alebo PO nepoužila pokladnicu, správca dane uloží pokutu vo výške od 330 EUR do 3.300 EUR; pri každom ďalšom zistení porušenia od 660 EUR do 6.600 EUR.
KEJKA
16.01.12,06:48
ved hádam máš aj inú pokladnicu okrem fiškálnej, či? Aspoň v účtovníctve.
do fiskalnej eviduješ vtedy, ak tie peniaze realne tam aj vlziš.
V praxi to však bude fungovať najskôr tak, že podnikateľ vyberie hotovosť z účtu a pojde nakupovať - do firmy donesie nákup a zvyšok peňazí, či je to inak?
Sika3008
16.01.12,06:57
Áno, mám aj inú pokladnicu (napr.Pokladňa-HP a evidencia v PC), a tam dávam dotáciu pokladne keď sa vyberá z účtu. Zvyšok peňazí z nákupu odovzdá resp. však každý vie ako funguje pokladňa v malých s.r.o. .
Len jedna pani povedala (známa konateľa) a poslala mi mail, že aj výber v hotovosti resp. kartou treba vložiť do reg.pokladne. Ja som mu to aj vysvetlila, že do reg.pokladne sa dáva jedine vklad vtedy, keď tam vložím napr.drobné aby bolo z čoho vydávať a on spustil svoje ale JPP povedala že .... .
Takže nič sa do reg.pokladne nevkladá pri výbere z podnikateľského účtu.
Ďakujem, za odpoveď už som si naozaj myslela, že neviem čítať zákon a vyhlášku.
junior78
16.01.12,06:58
Ďakujem.

Budeme prijímať úhrady cez učet
miriza
17.01.12,10:23
Prosím Vám o radu, chcem ísť do zmenárne meniť eurá na poľské zlote, mám urobiť z pokladne nejaký výdaj?
evina
17.01.12,10:30
Prosím Vám o radu, chcem ísť do zmenárne meniť eurá na poľské zlote, mám urobiť z pokladne nejaký výdaj?

A vyberáš si ich z ERP? Ak áno buď zaregistruj výdaj alebo si vlož do šuplíka VPD /nie si však povinná/ len kvôli správnemu hotovostnému zostatku v kase.
miriza
17.01.12,10:33
Áno chcem ich zobrať z kasy kde mám momentálne 50 EUR tak si najskôr musím vložiť ešte 500 EUR lebo toľko chcem meniť, následne na to urobiť výdaj ísť ich zmeniť a pribudnú mi zase do pokladne PLN. Rozumiem tomu správne???? :mad:
tictac7
17.01.12,10:39
Áno chcem ich zobrať z kasy kde mám momentálne 50 EUR tak si najskôr musím vložiť ešte 500 EUR lebo toľko chcem meniť, následne na to urobiť výdaj ísť ich zmeniť a pribudnú mi zase do pokladne PLN. Rozumiem tomu správne???? :mad:

cudzia mena v šuflíku k ERP nemá čo hľadať, pokiaľ to nie je tržba. Do šuflíka k ERP predsa dávaš len to, čo máš v evidencii ERP. Na PLN máš v účtovníčtve inú analytiku...
miriza
17.01.12,10:44
Zle som to napísala. Jasné že mám na PLN inú analytiku, len sa mi jedná o to či je ten postup ku zmene PLN správny. Teda či najskôr vložiť 500 EUR potom ich vybrať a až potom ísť do zmenárne.
miriza
17.01.12,11:01
Je tento postup správny ? :mad:
evina
17.01.12,11:07
Je tento postup správny ? :mad:

Neviem na koho sa hneváš, ale nie, tento postup nie je správny. Zober si 500 EUR a vymeň v zmenárni, to nemá nič spoločné s ERP a účtuješ tak isto ako aj doteraz, ak si si menila cudziu menu.
Opakujem znova

HOTOVOSŤ NEROVNÁ SA ERP.
miriza
17.01.12,11:12
Ja sa na nikoho nehnevám zúrim si tu sama na seba :). Včera ráno som prišla do práce a na stole príjmový pokladničný doklad čo šéf prijal hotovosť za úhradu faktúry, tak to sa radšej budem pýtať u o všetko.
Ja ich ale fyzicky nemám tie peniaze, donesie mi ich šéf, tak tých 500 EUR tam mám prijať? Lebo čo mám ísť meniť keď to nemám?
evina
17.01.12,11:28
Ja sa na nikoho nehnevám zúrim si tu sama na seba :). Včera ráno som prišla do práce a na stole príjmový pokladničný doklad čo šéf prijal hotovosť za úhradu faktúry, tak to sa radšej budem pýtať u o všetko.
Ja ich ale fyzicky nemám tie peniaze, donesie mi ich šéf, tak tých 500 EUR tam mám prijať? Lebo čo mám ísť meniť keď to nemám?

Šéf Ti prinesie 500 EURa zaúčtuješ podľa toho do pokladne /211/ ako Ti ich naozaj prinesie - osobný vklad, pôžička, výber z účtu a následná dotácia pokladne ....jednoducho to nemá nič spoločné s ERP - tak ako doteraz.

Čo sa týka tej faktúry mohol prijať PPD len na faktúru, ktorá nespadá pod prílohu zákona....ináč bude vyťahovať zase peniaze, ale pre DÚ.
miriza
17.01.12,11:34
Ďakujem ti pekne za radu. Bežím do zmenárne. :)
turbo
19.01.12,12:15
Pozdravujem!
Chcem sa spýtať, keď ako súkromná osoba predám z vlastnej hory drevo gulatinu - cca 2 - 3 nákladné autá ročne (60 - 80 m3 gulatiny), mal by som použiť ERP?
Ďakujem a prajem pekný deň!
januska666
27.01.12,16:04
Prosim ked vykonavam na zivnost kuchara, musim mat ERP alebo nie moc surne to potrebujem vediet, vie mi prosim niekto pomoct? dakujem
Iva123
27.02.12,11:09
Dobrý deň, prosila by som o informáciu, či musí mať poľovné združenie registračnú pokladňu. V prílohe zákona o ERP sa nenachádza, ale ide o odpredaj z dvora vlastným členom a o členské príspevky prijímané v hotovosti. Ďakujem.
Iva123
28.02.12,08:49
Nevie prosím niekto?

Dobrý deň, prosila by som o informáciu, či musí mať poľovné združenie registračnú pokladňu. V prílohe zákona o ERP sa nenachádza, ale ide o odpredaj z dvora vlastným členom a o členské príspevky prijímané v hotovosti. Ďakujem.
Iva123
07.03.12,10:18
Prosím Vás, neviete poradiť?
Ďakujem
nika.sum
02.05.12,07:58
Ahoj ak firma nema povinnost mat ERP (neposkytuje take sluzby a nepredava tovar v hotovosti) a chce predat auto vedene v majedku firmy, moze ho predat v hotovosti na fakturu alebo kupnu zmluvu? Neviem to tu nikde najst. A neviem ci uvazujem spravne, ze v tomto pripade sa to nepovazuje za tovar.
akire-erika
02.05.12,13:20
Pri predaji tovaru za hotovosť treba ERP určite, ale pri službách treba si najprv pozrieť zákon o ERP - prílohu č. 1, pokiaľ sa tam nájdete, tak ERP áno.
nika.sum
02.05.12,20:00
Pri predaji tovaru za hotovosť treba ERP určite, ale pri službách treba si najprv pozrieť zákon o ERP - prílohu č. 1, pokiaľ sa tam nájdete, tak ERP áno.

Toto viem, ja som sa pytala, ak firma nema ERP pretoze nevykonava sluzby podla prilohy a ani nepredava tovar v hotovosti, ci je mozne predat hmotny majetok (auto), ktory bol vo firme pouzivany, nejde o tovar, v hotovosti na PPD alebo by musela mat ERP?
nika.sum
03.05.12,05:39
vie mi niekto poradit prosim?