Luboso
09.01.11,12:23
Dobry den,vedeli by ste mi prosim Vas niekto napisat ake su zmeny v DNP od noveho roku 2011.Napriklad ked niekto pride o robotu,trosku si pomohol ze zostal na marodke aj par mesiacov.Ako je to teraz?Dakujem.
veronikasad
09.01.11,11:30
Dobry den,vedeli by ste mi prosim Vas niekto napisat ake su zmeny v DNP od noveho roku 2011.Napriklad ked niekto pride o robotu,trosku si pomohol ze zostal na marodke aj par mesiacov.Ako je to teraz?Dakujem.
DNP, ani žiadne nemocenské neslúži na "pomoc", keď niekto príde o robotu ...

Zákon o soc. poistení priniesol od 1.1.2011 niekolko zmien v oblasti DNP. Čo konkrétne chceš vedieť ?
Luboso
09.01.11,12:23
Chcel by som vediet,to co som aj napisal ci sa da byt na marodke ako predtym urcity cas a dat si v tom obdobi do poriadku trosku zdravie,ktore zanedbavam ked chodim do prace.Samozrejme,ze mam zdravotne problemy ale nemozem si dovolit marodovat,to zamestnavatelia nemaju radi.Myslim tym problemy s chrbticou,prekonavam to len tak bez rehabilitacii ,tak ako viem si sam pomoct.
veronikasad
09.01.11,12:28
Chcel by som vediet,to co som aj napisal ci sa da byt na marodke ako predtym urcity cas a dat si v tom obdobi do poriadku trosku zdravie,ktore zanedbavam ked chodim do prace.Samozrejme,ze mam zdravotne problemy ale nemozem si dovolit marodovat,to zamestnavatelia nemaju radi.Myslim tym problemy s chrbticou,prekonavam to len tak bez rehabilitacii ,tak ako viem si sam pomoct.
Podmienkou nároku na nem. dávku z DNP je 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Do tejto doby sa započítava aj ukončené nem. poistenie (napr. zo zamestnania).

Došlo aj k zmene ochrannej doby pri skončení pracovného pomeru. Doba v ktorej môžeš mať začiatok PN-ky sa skrátila z 42 dní na 7 dní.

Odkedy si platíš DNP ?
Luboso
09.01.11,12:41
Teraz to mam prerusene ,ale tu podmienku 270 dni v posl.dvoch rokoch si sledujem.Mne mozno hrozi prepustenie od januara 2012.Zatial mam este cas.Cize ta ochranna lehota je skratena,treba ist na PN do 7 dni od skoncenia prac.pomeru.
veronikasad
09.01.11,12:50
Teraz to mam prerusene ,ale tu podmienku 270 dni v posl.dvoch rokoch si sledujem.Mne mozno hrozi prepustenie od januara 2012.Zatial mam este cas.Cize ta ochranna lehota je skratena,treba ist na PN do 7 dni od skoncenia prac.pomeru.
Ak budeš mať začiatok PN-ky z DNP do 26 týždňov od obnovenia DNP, nemocenské budeš mať vyplatené len z minima.
Luboso
09.01.11,12:59
Ja si aj platim z minima,netreba mi platit si viac.Od noveho roku by som mal PN ratanu z prijmu aky som mal v praci +to co si platim DNP z minima.Mne sa hlavne jednalo o to,ze ci to je teraz po novom tak ako som uz vyssie pisal,teda ze sa da byt na PN tak ako predtym trosku dlhsi cas nejake 2-3 mesiace.
Vikt
09.01.11,13:01
... ja som bola DNP od 10/08-12/09. znova som sa prihlasila na DNP 17.12.10 z VZ 1116 eur. v pripade OCR alebo mojej PN-ky v r.2011 bude nemoc.davka vyplatena len z minima??? to si zbytocne platim DNP z maxima do tych 26 tyzd.?
Xanti
09.01.11,13:03
... ja som bola DNP od 10/08-12/09. znova som sa prihlasila na DNP 17.12.10 z VZ 1116 eur. v pripade OCR alebo mojej PN-ky v r.2011 bude nemoc.davka vyplatena len z minima??? to si zbytocne platim DNP z maxima do tych 26 tyzd.?
Ano bude vyplatená len z minima, až po uplynutí 26 týždňoch platenia z maxima budeš mať nárok na tie dávky z maxima.

Neplatíš zbytočne, ak by si neplatila tak ti neskôr nevznikne nárok na maximálnu dávku. Či by si chcela zaplatiť 2 dni z maxima a potom z minima a dostávať maximum? To už dávno nefunguje.
Vikt
09.01.11,13:18
tak ja som to chapala tak, ze od 17.12.10 + 6 mesiacov budem platit z VZ, kt. som si zvolila, ale pri PN od januara 2011 sa mi bude pocitat davka z toho max VZ a nie az po uplynuti tych 26 tyz. uz som zas o jednu informaciu bohatsia
Xanti
09.01.11,13:20
No až po uplynutí 26 týž. je nárok na vyššiu PN alebo OCR.
Vikt
09.01.11,13:45
nooo ved aj to potesi ...
Katy a R
09.01.11,13:56
Ja si aj platim z minima,netreba mi platit si viac.Od noveho roku by som mal PN ratanu z prijmu aky som mal v praci +to co si platim DNP z minima.Mne sa hlavne jednalo o to,ze ci to je teraz po novom tak ako som uz vyssie pisal,teda ze sa da byt na PN tak ako predtym trosku dlhsi cas nejake 2-3 mesiace.

Ak ale chceš mať nárok na dávky z obidvoch poistení - tak aj obidve poistenia v čase nástupu na PNku musia trvať!!
.. a v budúcom roku to už môže byť úplne inak ;)
(terajšie zmeny boli vraj len "kozmetické drobnosti" )
Luboso
12.02.11,14:02
Kolko prosim Vas teraz vychadza zaplatit si DNP z minima,minuly rok to bolo 14 EUR/mesacne,je to tolko aj na tento rok?
Andyke
12.02.11,14:20
14,47 € od 1.1.2011.
demito
12.02.11,14:44
chcem s a spýtať..kolko je maximum...z akej čiastky treba platiť...a stále ostáva...4,4%...?