veronikasad
09.01.11,12:50
Dovolím si upozorniť na zmeny v platení preddavkov na zdr. poistenie poistencov štátu od 1.1.2011

Informácia zo stránky VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)
Kvaka
10.01.11,10:47
Ja som našla na stránke VšZP k preddavkom aj takéto údaje:

Platenie preddavkov SZČO po 01.01.2011

Iba SZČO

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, najmenej z minima

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so zdravotnou poisťovňou aj menej (prenájmy napr.)

SZČO+zamestnanie

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, čiže ak im vznikol preddavok 3 eurá a viac

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výšku preddavku si určia sami alebo budú platiť preddavok 0 Eur

SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, čiže ak im vznikol preddavok 3 eurá a viac

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)

Nájdeš tu: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
[/B]
veronikasad
10.01.11,12:01
Dnes som zisťovala osobne vo VšZP :

- poistenec štátu, súčasne "klasický" SZČO-živnosť k 1.1.2011 trvá, ktorý podával RZZP za rok 2009 a vyšli mu preddavky vyššie ako 3 €, platí preddavky v tejto výške od 1.1.2011 - 31.12.2011.

- ak poistenec štátu začne podnikať od 1.1.2011 - platí mesačné preddavky z minima.

Možno by bolo zaujímavé rozvinúť diskusiu na tému, kto bude povinný podať RZZP za rok 2011. Lebo v prípade prvého poistenca - ak mu vznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011, vznikne mu nedoplatok vo výške rozdielu medzi zaplatenými preddavkami a minimom.

PS : Poistencami štátu, ktorých sa tieto zmeny týkajú, sú študenti, dôchodcovia, mamičky na materskej dovolenky, ktorí súčasne podnikajú ako SZČO
Kvaka
10.01.11,12:40
Dnes som zisťovala osobne vo VšZP :

- poistenec štátu, súčasne "klasický" SZČO-živnosť k 1.1.2011 trvá, ktorý podával RZZP za rok 2009 a vyšli mu preddavky vyššie ako 3 €, platí preddavky v tejto výške od 1.1.2011 - 31.12.2011.

- ak poistenec štátu začne podnikať od 1.1.2011 - platí mesačné preddavky z minima.

Možno by bolo zaujímavé rozvinúť diskusiu na tému, kto bude povinný podať RZZP za rok 2011. Lebo v prípade prvého poistenca - ak mu vznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011, vznikne mu nedoplatok vo výške rozdielu medzi zaplatenými preddavkami a minimom.

PS : Poistencami štátu, ktorých sa tieto zmeny týkajú, sú študenti, dôchodcovia, mamičky na materskej dovolenky, ktorí súčasne podnikajú ako SZČO
Veronika, neviem, či by sme skôr nemali uvažovať nad tým, ako dať návrhy na zmenu zákona, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý. Ja by som navrhovala, aby sa odvody na ZP platili zo skutočného VZ pri prenájmoch, a minimálny VZ by som pri prenájmoch neuplatnila. Ten príjem je predsa len odlišný od príjmu SZČO definovanej na účely SP, preto by sa mal aj odlišne aj posudzovať. Okrem toho, ak je v roku 2011 príjem z prenájmu vo výške 500€ oslobodený, má sa prihlásiť do ZP, nemá sa prihlásiť do ZP?
Boli tu rôzne názory, no podľa zákona o ZP platí, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.“
Takže, pre ZP je prenajímateľ podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z píjmov nová SZČO, podľa čoho ju bude ZP posudzovať pri jej príjmoch do 500€ za rok, ak sa neprihlási?
veronikasad
10.01.11,14:47
Veronika, neviem, či by sme skôr nemali uvažovať nad tým, ako dať návrhy na zmenu zákona, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý. Ja by som navrhovala, aby sa odvody na ZP platili zo skutočného VZ pri prenájmoch, a minimálny VZ by som pri prenájmoch neuplatnila. Ten príjem je predsa len odlišný od príjmu SZČO definovanej na účely SP, preto by sa mal aj odlišne aj posudzovať. Okrem toho, ak je v roku 2011 príjem z prenájmu vo výške 500€ oslobodený, má sa prihlásiť do ZP, nemá sa prihlásiť do ZP?
Boli tu rôzne názory, no podľa zákona o ZP platí, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.“
Takže, pre ZP je prenajímateľ podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z píjmov nová SZČO, podľa čoho ju bude ZP posudzovať pri jej príjmoch do 500€ za rok, ak sa neprihlási?
Kvaka, v tejto téme neriešim prenájom. Mňa "vytočila" informácia na stránke VšZP, ktorú som si dnes overila.

Zrejme v rámci "zjednotenia" VZ aj poistenci štátu, ktorí začali podnikať od r.2011, platia preddavky z min. VZ.

Tam nie sú žiadne oslobodené príjmy a v schvalovacom procese novely zákona o zdr. poistení sa o tom vôbec nehovorilo ...
Kvaka
10.01.11,15:35
Kvaka, v tejto téme neriešim prenájom. Mňa "vytočila" informácia na stránke VšZP, ktorú som si dnes overila.

Zrejme v rámci "zjednotenia" VZ aj poistenci štátu, ktorí začali podnikať od r.2011, platia preddavky z min. VZ.

Tam nie sú žiadne oslobodené príjmy a v schvalovacom procese novely zákona o zdr. poistení sa o tom vôbec nehovorilo ...
Veronika, nerozumiem. Neostal v § 16 ods. 5?
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
Ostal, tak ako to je?
durisovad
10.01.11,16:26
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.
veronikasad
10.01.11,16:29
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.
Presne to isté mi dnes povedali osobne vo VšZP.

Len neviem náväznosť na povinnosť robiť RZZP - všetci živnostníci ho už robiť nebudú. Z toho mi vyplýva, že ak nesplníš podmienku príjmu (RZZP robiť nebudeš musieť), nebudeš ani doplácať do minima. Ale nikto ti ani nevráti zaplatené preddavky, ako tomu bolo doteraz.

"Nelúskala" som zatial novelu zákona o zdr. poistení. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Katy a R
10.01.11,16:31
Janka M písala, že by mala ešte do RZZP toto vyriešiť novela ... :confused::confused:
veronikasad
10.01.11,16:37
Janka M písala, že by mala ešte do RZZP toto vyriešiť novela ... :confused::confused:
toto bol asi zámer novej vlády. Janka mi písala, že novelou sa bude riešiť len preddavky na ZP pri prenájme.
durisovad
10.01.11,16:38
Presne to isté mi dnes povedali osobne vo VšZP.

Len neviem náväznosť na povinnosť robiť RZZP - všetci živnostníci ho už robiť nebudú. Z toho mi vyplýva, že ak nesplníš podmienku príjmu (RZZP robiť nebudeš musieť), nebudeš ani doplácať do minima. Ale nikto ti ani nevráti zaplatené preddavky, ako tomu bolo doteraz.

"Nelúskala" som zatial novelu zákona o zdr. poistení. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Pani z Dovery mi napisala, ze 46,06 Eura budem doplacat bez ohladu na vysku prijmu.
Katy a R
10.01.11,16:43
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.

.. no to teda bude radosti zase :mee::mee::mee: aj moja kamarátka dôchodkyňa je na tom podobne..
Ja stále dúfam, že pre poistencov štátu nebude platiť "povinné minimum"
veronikasad
10.01.11,16:52
.. no to teda bude radosti zase :mee::mee::mee: aj moja kamarátka dôchodkyňa je na tom podobne..
Ja stále dúfam, že pre poistencov štátu nebude platiť "povinné minimum"
Zatial platí, dnes mali pracovníci VšZP povinné školenie, som zvedavá s čím prídu ...
KEJKA
10.01.11,16:54
a maximum kde riešite?
veronikasad
10.01.11,16:55
a maximum kde riešite?
maximum platí rovnako pre poistenca štátu, aj "obyčajného" živnostníka. Neviem o tom, že by tam boli nejaké zmeny.

Ak však maximom rozumieš sumu, kolko môže poistenec štátu zarobiť, aby neplatil preddavky, taká suma už neexistuje... Od 1.1.2011 každý začínajúci živnostník - poistenec štátu platí preddavky 46,06€ mesačne.
KEJKA
10.01.11,18:09
áno, lenže klient ma chce presvedčiť, že bdue platiť preddavky aj RZZP bez ohraničenia. Tak som sa chcela uistiť, že bez ohľadu na druh príjmu /mzda,nájomné, podiel na zisku/ zaplatí najviac z maxima a prípadné preplatky sa mu vrátia v rámci RZZP. Inak by to RZZP bolo zbytočné - to bol môj argument.
Dúfam, že správny a že sa teda nemusí báť.
aharley
10.01.11,20:32
Prenajímatelia by sa už v januári mali zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Zároveň si môžu zvoliť, aké preddavky na zdravotné poistenie budú platiť. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej keďže v prípade prenájmu neexistuje minimálny vymeriavací základ, môžu si prenajímatelia vybrať ľubovoľnú výšku preddavku. Ak nechcú platiť nič, nemusia.

Kedže však ide o preddavky, v nasledujúcom roku musia spraviť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak im vyjde, že mali na zdravotnom poistení zaplatiť viac, ako v skutočnosti zaplatili, budú to musieť zdravotnej poisťovni doplatiť. Pre prenajímateľa I je preto lepšie vopred si vyrátať, koľko peňazí bude musieť odviesť do zdravotnej pojisťovne a na základe toho si zvoliť výšku preddavku.

Zdravotné odvody sa platia z rovnakej sumy, ako sa počíta výška dane. To znamená, že od celkového ročného príjmu sa najprv odpočíta nezdaniteľné minimum vo výške 500 eur a následne sa odpočítajú výdavky súvisiace s prenájmom. Táto suma sa rovná daňovému základu. Z neho sa vypočíta vymeriavací základ pre platenie zdravotného poistenia tak, že sa táto suma vydelí koeficientom 2,14. Z výslednej sumy si zdravotná poisťovňa zoberie 14 percent.

Ak má niekto ročný príjem z prenájmu 6-tisíc eur a výdavky 2-tisíc eur, znamená to, že daň bude platiť zo sumy 3 500 eur. Túto sumu potom treba vydeliť číslom 2,14 a ročný vymeriavací základ pre zdravotné poistenie tak bude 1 635,51 eura. Na zdravotné poistenie z tejto sumy treba zaplatiť 14 percent, teda 228,97 eura. Kto nechce zdravotnej poisťovni po podaní ročného zúčtovania nič doplácať, mal by mesačne platiť preddavok vo výške jednej dvanástiny z celoročného poistného. V tomto prípade by to bolo 19,08 eura.

V nasledujúcom roku si už prenajímateľ nebude môcť zvoliť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Na základe príjmov v predchádzajúcom roku si v ročnom zúčtovaní vyráta, aký preddavok má platiť.

Zdravotné odvody nebudú musieť platiť len ľudia, ktorí z prenájmu zarobia menej ako 500 eur ročne. Keďže do tejto sumy sú príjmy z prenájmu oslobodené od dane, netreba z nich platiť ani odvody. Kto chce ušetriť na daniach a odvodoch, za prenájom nemôže inkasovať viac ako 41,66 eura mesačne.Takže asi tak
Kvaka
10.01.11,21:57
Prenajímatelia by sa už v januári mali zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Zároveň si môžu zvoliť, aké preddavky na zdravotné poistenie budú platiť. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej keďže v prípade prenájmu neexistuje minimálny vymeriavací základ, môžu si prenajímatelia vybrať ľubovoľnú výšku preddavku. Ak nechcú platiť nič, nemusia.

Kedže však ide o preddavky, v nasledujúcom roku musia spraviť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak im vyjde, že mali na zdravotnom poistení zaplatiť viac, ako v skutočnosti zaplatili, budú to musieť zdravotnej poisťovni doplatiť. Pre prenajímateľa I je preto lepšie vopred si vyrátať, koľko peňazí bude musieť odviesť do zdravotnej pojisťovne a na základe toho si zvoliť výšku preddavku.

Zdravotné odvody sa platia z rovnakej sumy, ako sa počíta výška dane. To znamená, že od celkového ročného príjmu sa najprv odpočíta nezdaniteľné minimum vo výške 500 eur a následne sa odpočítajú výdavky súvisiace s prenájmom. Táto suma sa rovná daňovému základu. Z neho sa vypočíta vymeriavací základ pre platenie zdravotného poistenia tak, že sa táto suma vydelí koeficientom 2,14. Z výslednej sumy si zdravotná poisťovňa zoberie 14 percent.

Ak má niekto ročný príjem z prenájmu 6-tisíc eur a výdavky 2-tisíc eur, znamená to, že daň bude platiť zo sumy 3 500 eur. Túto sumu potom treba vydeliť číslom 2,14 a ročný vymeriavací základ pre zdravotné poistenie tak bude 1 635,51 eura. Na zdravotné poistenie z tejto sumy treba zaplatiť 14 percent, teda 228,97 eura. Kto nechce zdravotnej poisťovni po podaní ročného zúčtovania nič doplácať, mal by mesačne platiť preddavok vo výške jednej dvanástiny z celoročného poistného. V tomto prípade by to bolo 19,08 eura.

V nasledujúcom roku si už prenajímateľ nebude môcť zvoliť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Na základe príjmov v predchádzajúcom roku si v ročnom zúčtovaní vyráta, aký preddavok má platiť.

Zdravotné odvody nebudú musieť platiť len ľudia, ktorí z prenájmu zarobia menej ako 500 eur ročne. Keďže do tejto sumy sú príjmy z prenájmu oslobodené od dane, netreba z nich platiť ani odvody. Kto chce ušetriť na daniach a odvodoch, za prenájom nemôže inkasovať viac ako 41,66 eura mesačne.Takže asi tak
Dobré, až na nepresnosť pri uplatnení výdavkov. Majú sa uplatniť v pomere zdaniteľného príjmu a skutočného príjmu. Tých 500€ je suma oslobodená od dane. Ostane zdaniteľný príjem 5500e. Z výdavkov môže uplatniť len 5500/6000x2000.
Melnick
10.01.11,23:04
Našla som zaujímavý článok,:cool::confused:


Poistencom štátu ako SZČO hrozia nedoplatky


BRATISLAVA. Dôchodcom alebo iným poistencom štátu, ktorí boli v minulom roku taktiež samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), môžu vzniknúť pri podávaní ročného zúčtovania za rok 2011 vysoké nedoplatky.
Na základe novely zákona o zdravotnom poistení totiž bude takýto poistenec štátu v tomto roku platiť preddavky vo výške, ako mu vyšli v ročnom zúčtovaní za rok 2009. V zúčtovaní za tento rok však bude musieť v roku 2012 doplatiť poistné do úrovne minimálnych mesačných preddavkov v sume 46,06 eura. Upozorňuje na to Všeobecná zdravotná poisťovňa (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=7572243&ids=6).
Ak teda napríklad dôchodcom alebo mamičkám na materskej, ktorí si zároveň privyrábajú ako drobní živnostníci, vyšli za rok 2009 v zúčtovaní mesačné preddavky napríklad na úrovni 15 eur, budú po celý rok 2011 platiť preddavky v takejto výške. Ročne teda zdravotnej poisťovni odvedú 180 eur. Minimálne mesačné preddavky na tento rok sú však pre SZČO vo výške 46,06 eur, štátu je teda za celý rok nutné uhradiť najmenej 552,72 eur. Pri ročnom zúčtovaní za rok 2011 tak bude musieť takýto poistenec zdravotnej poisťovni doplatiť 372,72 eur.
V niektorých prípadoch môže poistencovi štátu, ktorý bol v roku 2009 zároveň SZČO, vzniknúť v ročnom zúčtovaní za tento rok nedoplatok až na úrovni 552,72 eur. Ak mu totiž vyšiel v ročnom zúčtovaní za rok 2009 preddavok nižší ako tri eurá, v roku 2011 preddavky vôbec neplatí. Vysoké nedoplatky pritom nehrozia dôchodcom alebo mamičkám na materskej, ktorí sa stali SZČO až po 1. januári tohto roka. Podľa novely zákona o zdravotnom poistení totiž títo poistenci štátu musia odvádzať preddavky v minimálnej výške, teda 46,06 eur.
Pôvodne boli poistenci štátu, ktorí sú zároveň SZČO, v prípade nízkych zárobkov oslobodení od platenia zdravotných odvodov. Platilo, že napríklad dôchodcovia alebo mamičky na materskej, ktorí sú taktiež drobnými živnostníkmi, ostali poistencami štátu, a teda nemuseli platiť odvody, ak bol ich vymeriavací základ napríklad za rok 2010 nižší ako 2 479,20 eura. Zmenila to práve novela zákona o zdravom poistení, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2011. "Poistenec štátu s príjmami, ktoré podliehajú odvodovej povinnosti, bude povinný platiť odvody,“ potvrdila pre agentúru SITA ešte koncom septembra uplynulého roka hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová. Táto zmena by sa podľa odhadov rezortu mala dotknúť asi 16 tis. ľudí.





Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5714244/poistencom-statu-ako-szco-hrozia-nedoplatky.html#ixzz1AgEBG6Fp
veronikasad
11.01.11,07:09
Majka, to je len čierne na modrom - z prvého príspevku. Bola som včera vo VšZP, bohužial, je to tak.
Melnick
11.01.11,07:40
veronikasad Dnes, 09:09 AM

Majka, to je len čierne na modrom - z prvého príspevku. Bola som včera vo VšZP, bohužial, je to tak.




Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5714244/poistencom-statu-ako-szco-hrozia-nedoplatky.html#ixzz1AgEBG6Fp (http://ekonomika.sme.sk/c/5714244/poistencom-statu-ako-szco-hrozia-nedoplatky.html#ixzz1AgEBG6Fp)


Veronika, to mi je jasné. Môj úmysel je, aby sa prebudili ľudia, ktorých sa to týka a rozdiskutovali túto tému na serióznej úrovni. Tento článok sa mi páči, pretože polopatisticky nás upozorňuje, na nie príliš šťastný dopad novely zákona o ZP na poistencov štátu.
Reny
11.01.11,10:16
Ahojte, prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale neviem, či som všetko pochopila správne. Ak poistenec štátu má len príjmy z prenájmu, tak od 1.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO a platí preddavky z minima, t.j.46,06 € mesačne. Ale jeho príjmy budú z prenájmu nižšie, ako minimum, tak pri RZZP zaplatí zo skutočného vypočítaného VZ a preplatok sa mu vráti, alebo bude musieť stále platiť z minima?- čo je riadna blbosť, tak mi to nejde do hlavy. Poradí mi niekto? ďakujem R.
Reny
11.01.11,12:51
Neviete mi nikto poradiť?, alebo som to napísala do zlej porady? R.
Kvaka
11.01.11,13:08
Ahojte, prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale neviem, či som všetko pochopila správne. Ak poistenec štátu má len príjmy z prenájmu, tak od 1.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO a platí preddavky z minima, t.j.46,06 € mesačne. Ale jeho príjmy budú z prenájmu nižšie, ako minimum, tak pri RZZP zaplatí zo skutočného vypočítaného VZ a preplatok sa mu vráti, alebo bude musieť stále platiť z minima?- čo je riadna blbosť, tak mi to nejde do hlavy. Poradí mi niekto? ďakujem R.
Prečítaj si naozaj všetko, aj tak zistíš, že nič nie je úplne jasné. Ja by som u neho nepovažovala za povinnosť platiť preddavky z minima, pozri si tú tabuľku, z ktorej som citovala v príspevku 2, tam je poistenec štátu, ktorý prenajíma.

SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 nepodávali RZ (začal podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)

Nájdeš tu: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943

Ten, kto prenajíma, sa stal SZČO iba na účely zákona o ZP, a iba od 1.1.2011 od platnosti novely, takže je pre zdravotnú poisťovňu nová SZČO, ktorá sa musí prihlásiť na verejné zdravotné poistenie z dôvodu zárobkovej činnosti.
Preto ani nemohol mať z činnosti SZČO príjmy v roku 2009, ani v roku 2010, teda, pokiaľ by samozrejme nebol v týchto rokoch SZČO podľa zákona o SP.
Toto všetko sa ešte bude riešiť novelou, dôležité je, aby sa prihlásil a požiadal ZP o zníženie výšky preddavkov.
Pevne verím, že v rámci ročného zúčtovania sa to po novele zákona vyrieši k spokojnosti všetkých SZČO.
knight
11.01.11,13:13
Zdravím,
som študent a od 3.1. 2011 som sa stal SZČO, dnes som si bol po živnostenský list a išiel som sa prihlásiť do VšZP.
Pracovníčka VšZP si vypýtala odomňa kartičku poistenca, pozrela do databázy a povedala že živnostenský úrad ma už prihlásil. Keď som sa pýtal na výšku preddavkov, povedala mi, že tie budem platiť až po podaní prvého RZZP, že teraz si môžem sám zvoliť výšku preddavkov, a keďže som študent môže to byť 0 eur.

Ako to teda je? Budem platiť 46,06 € mesačne, alebo to budem musieť splatiť naraz všetko na konci roka?
durisovad
11.01.11,13:14
Nemyslim, ze sa to vyriesi k spokojnosti klientov, zdravotne poistovne velmi vzdychaju, ze maju malo penazi. Ja by som skor ocakavala, ze sa budu odvody platit aj z dohod.
veronikasad
11.01.11,13:17
Zdravím,
som študent a od 3.1. 2011 som sa stal SZČO, dnes som si bol po živnostenský list a išiel som sa prihlásiť do VšZP.
Pracovníčka VšZP si vypýtala odomňa kartičku poistenca, pozrela do databázy a povedala že živnostenský úrad ma už prihlásil. Keď som sa pýtal na výšku preddavkov, povedala mi, že tie budem platiť až po podaní prvého RZZP, že teraz si môžem sám zvoliť výšku preddavkov, a keďže som študent môže to byť 0 eur.

Ako to teda je? Budem platiť 46,06 € mesačne, alebo to budem musieť splatiť naraz všetko na konci roka?
Mne včera osobne v našej pobočke povedali, že poistenci štátu (vrátane študentov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011 platia preddavky 46.06€.

Včera mali pracovníci VšZP školenie, žeby sa po školení niečo zmenilo ?
knight
11.01.11,13:36
SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 nepodávali RZ (začal podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)



Myslíte že to je môj prípad? Síce nebudem prenajímať, ale som SZČO a poistenec štátu. Ako sa treba dohodnúť zo ZP? Pracovníčka mi povedala, že neplatím žiadne preddavky, ak si nechcem určiť nejaké dobrovoľne.
Kvaka
11.01.11,13:39
Mne včera osobne v našej pobočke povedali, že poistenci štátu (vrátane študentov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011 platia preddavky 46.06€.

Včera mali pracovníci VšZP školenie, žeby sa po školení niečo zmenilo ?
Veronika, prečo by mali platiť tie minimálne preddavky? Nová SZČO si predsa môže určiť výšku preddavkov aj sama. Stále platí § 16 ods. 5
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
durisovad
11.01.11,13:46
Ak som spravne pochopila Veroniku aj pani z Dovery, preddavky si moze urcit clovek sam, ale v rocnom zuctovani doplati do 46,06 Eura/mesiac.
veronikasad
11.01.11,13:51
Ak som spravne pochopila Veroniku aj pani z Dovery, preddavky si moze urcit clovek sam, ale v rocnom zuctovani doplati do 46,06 Eura/mesiac.
Neviem na základe čoho (akého interného usmernenia), mne včera v VšZP povedali, že ak začne podnikať po 1.1.2011, musí platiť preddavky z minima.
V nižšej výške - na základe ročného zúčtovania za rok 2009, platia tí, ktorí podnikali pred 1.1.2011
Kto neplatí z minima - vznikne mu v RZZP nedoplatok. Stále mi však nie je jasné, kto bude podávať RZZP za rok 2011 ...
Kvaka
11.01.11,14:03
Neviem na základe čoho (akého interného usmernenia), mne včera v VšZP povedali, že ak začne podnikať po 1.1.2011, musí platiť preddavky z minima.
V nižšej výške - na základe ročného zúčtovania za rok 2009, platia tí, ktorí podnikali pred 1.1.2010.

Kto neplatí z minima - vznikne mu v RZZP nedoplatok. Stále mi však nie je jasné, kto bude podávať RZZP za rok 2011 ...
Podľa novely nie je povinný podať RZ poistenec,
a) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne
1. v čase, keď bol platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, jeho príjem podľa § 13 ods. 3 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
2. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
3. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
c) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol časť roka zdravotne poistený v cudzine, kde vykonával zárobkovú činnosť a časť roka bol verejne zdravotne poistený v Slovenskej republike a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) až e),
d) ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem poistenca, ktorý mal príjem podľa § 10b ods. 1 písm. e) vyšší ako minimálny základ podľa § 13 ods. 10.“.
veronikasad
11.01.11,14:06
Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)
Kvaka
11.01.11,14:29
Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)
Veronika, neskôr pozriem. Vymazala som, lebo ..
Katy a R
11.01.11,21:14
Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)

.. ak RZZP nepodá ... nemá ako dostať späť preddavky. (môj názor)
Ja by som s vyhla plateniu preddavkov ... ak teda to inak potom nebude - tak doplatiť potom:mee:.
.. ale stále dúfam, že to bude "inak";):confused:;)

Veď naozaj je "úžasné" ... že nedostatok peňazí v zdravotníctve sa rieši akurát zvýšením odvodov poistencov štátu, a tiež nízkopríjmovým poistencom ..

.. takých "vysokopostavených" sa netýka ani platenie zdrav odvodov z prenájmu .... ai
Melnick
11.01.11,21:17
Hold, vládnu nám bohatí.........
Pre bohatého je blbec každý, kto nevie "zarobiť" milióny.A teda nech cáluje.
Jana Motyčková
13.01.11,09:38
Veronika, prečo by mali platiť tie minimálne preddavky? Nová SZČO si predsa môže určiť výšku preddavkov aj sama. Stále platí § 16 ods. 5
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
Pretože okrem §16 ods.5 platí aj §16 ods.8 písm. b)
Výška preddavku na poistné szčo je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného z minimálneho základu podľa §13 ods.10 a 11 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.
Pre szčo - zamestnancov platí písmeno c) - vzťahuje sa na nich iba maximum.
veronikasad
13.01.11,09:42
P. Motyčková, ako to bude so zaplatenými preddavkami poistencov štátu, ak podla odst.b) nemusia podať RZZP ?


b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
durisovad
13.01.11,09:57
Toto by velmi zaujimalo aj mna. Pani z Dovery mi povedala, ze bez ohladu na vysku, resp "nizku" zarobku minimalny odvod bude 46.06 Eura. Ak to prezeniem, keby clovek zarobil priemerne mesacne 30 Eur, aj tak tych 46,06 Eura zaplatit musi. Nemusi sice platit preddavky v takejto vyske, ale pri rocnom zuctovani musi doplatit.
veronikasad
13.01.11,10:00
Dáška, platiť preddavky 46.06€ musia poistenci štátu, ktorí začnú podnikať po 1.1.2011.

V tvojom prípade, platíš preddavky na základe RZZP za rok 2009. Ak ti nevznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011 - zaplatené preddavky zrejme "daruješ" ZP.

Ak by sa nezmenil zákon, po podaní RZZP by ti preddavky vrátili ako preplatok.
durisovad
13.01.11,10:03
Veronika, nebudem spekulovat so ziadnymi preddavkami a ich pripadnym vratenim, rusim zivnost. Ale aj tak by som bola velmi zvedava, co napise pani Motyckova.
Olča
13.01.11,10:30
Ak som zamestnanec a zároveň prenajímam nehnuteľnosť, od 1.1.2011 som povinná prihlásiť sa do ZP ako SZČO. Predddavky platiť nemusím, ale ak budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2011 a môj vymeriavací základ z prenájmu bude 0, budem povinná doplatiť minimálne poistné ako SZČO, alebo len to, čo mi zráža zamestnávateľ?
Lenka Smindakova
13.01.11,10:57
Prosím o radu! Keď moje príjmy z prenájmu, budu vo výške 500 eur ročne, mám povinnosť sa prihlásiť na daňovom úrade a zdravotnej poisťovni? Aké poistné budem platiť? Som dôchodca a od 1.2. začnem prvý krát prenajímať nebytový priestor. Veľmi pekne prosím o radu lebo neviem aké povinnosti mi vznikajú!,
marcelaStanakova
13.01.11,12:45
Musí povinne platiť odvody FO, keď je nezamestnaný a nieje vedený na ÚP ?
Jana Motyčková
13.01.11,15:21
P. Motyčková, ako to bude so zaplatenými preddavkami poistencov štátu, ak podla odst.b) nemusia podať RZZP ?

b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
Keš nepodajú rzzp, ostanú preddavky zaplatené a nevrati sa samozrejme nič.
Jana Motyčková
13.01.11,15:23
Ak som zamestnanec a zároveň prenajímam nehnuteľnosť, od 1.1.2011 som povinná prihlásiť sa do ZP ako SZČO. Predddavky platiť nemusím, ale ak budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2011 a môj vymeriavací základ z prenájmu bude 0, budem povinná doplatiť minimálne poistné ako SZČO, alebo len to, čo mi zráža zamestnávateľ?
Ak VZ zo zamestnania bude za rok aspoň 329,06x12, doplácať z nulového prenájmu sa nebude nič.
Jana Motyčková
13.01.11,15:25
Prosím o radu! Keď moje príjmy z prenájmu, budu vo výške 500 eur ročne, mám povinnosť sa prihlásiť na daňovom úrade a zdravotnej poisťovni? Aké poistné budem platiť? Som dôchodca a od 1.2. začnem prvý krát prenajímať nebytový priestor. Veľmi pekne prosím o radu lebo neviem aké povinnosti mi vznikajú!,
Od 1.2. prihlásiť ako szčo na zdravotnú poisťovňu.
Ak nie si zamestnanec, začneš platiť preddavky 46,06, alebo požiadaš zdravotnú poisťovňu o povolenie nižšej výšky preddavkov.
Jana Motyčková
13.01.11,15:26
Musí povinne platiť odvody FO, keď je nezamestnaný a nieje vedený na ÚP ?
Áno - ako samoplatiteľ, najmenej 46,06 - to platí ak nie je invalidom, nestará sa o dieťa do 6 rokov, o blízku chorú alebo starú (nad 80r.) osobu, alebo nepoberá dávku v hmotnej núdzi a pod.
Krtko
13.01.11,16:10
[QUOTE=Katy a R;1614532]

Veď naozaj je "úžasné" ... že nedostatok peňazí v zdravotníctve sa rieši akurát zvýšením odvodov poistencov štátu, a tiež nízkopríjmovým poistencom ..

Nechcem rozpútať debatu mimo témy, len by som vždy netvrdila, že poistenci štátu si nízkopríjmoví poistenci

- zdravotne postihnutý poistenec nemusí mať pokladňu, dostane príspevky podľa zákona o službách zamestnanosti a kompenzácie podľa zákona o sociálnej pomoci od ÚP a keďže bez pokladne "nedosiahol" príjem vyšší ako bola hranica na ZP, neplatí odvody.
SP to zrovnoprávnila tuším v roku 2006 a je to ok.

Nehovorím, že sú všetci takí, ale tí zbehlejší to využívajú naplno.
marcelaStanakova
13.01.11,16:14
Ďakujem, a ako je to s odvodmi do SP myslím tým sociálne,dôchodkové poistenie ?
veronikasad
13.01.11,16:15
Krtko, "nezáviď". Väčšina ŤZP živnostníkov by tie výhody určite vymenila za zdravie a možnosť zamestnania bez obmedzenia ...
veronikasad
13.01.11,16:16
Ďakujem, a ako je to s odvodmi do SP myslím tým sociálne,dôchodkové poistenie ?
Môže sa prihlásieť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba (len nemocenské poistenie), dobrovolne dôchodkovo poistená osoba (platí všetky fondy, okrem nemocenského), alebo komplet poistenie v soc. poisťovni.
Mirkaska
13.01.11,20:18
Chcela by som sa opýtať, aj keď sa to netýka len poistencov štátu, konkrétne z ktorých príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až d) sa platí poistné na ZP? Vzniká tam povinnosť podávať RZZP.
Dúfam, že z úrokov v banke nie, lebo je to príjem zdanený zrážkovou daňou a to som niekde čítala, že z takého príjmu sa neplatí. Taktiež by som sa chcela opýtať, ak je príjem oslobodený (napr. nehnuteľnosť po 5 rokoch), či sa tiež platia odvody alebo nie?
Konkrétne prípady pomôžu mnohým, aby vedeli, že majú platiť odvody z rôznych príjmov.

Napr.:
predaj nehnuteľnosti
VieraPopluharova
14.01.11,15:20
Odvody SZČO do ZP od 1.1.2011

Podnikateľom sa od 1.1.2011 mení minimálny vymeriavací základ pre výpočet zdravotného poistenia. Ten sa po novom vypočítava zo 44,2-násobku priemernej mzdy za rok 2009 čo predstavuje 329,0690 €. Podľa § 13, ods. 13 zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení sa minimálny vymeriavací základ zaokrúhli na najbližší eurocent nadol teda 329,06 €!

Priemerná mzda v roku 2009 bola 744,50 € (v roku 2008 to bolo 723,03 €). Hodnota minimálneho vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie na rok 2011 sa potom vypočíta nasledovne (744,50 € * 44,2% = 329,06 €).

Spôsob určenia maximálneho vymeriavacieho základu sa od 1.1.2011 nemení a zostáva nezmenený. Maximálny vymeriavací základ sa vypočítava ako 3 násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve platnej v roku ktorý dva roky predchádza aktuálnemu roku. (3 x 744,50 = 2 233,50 €).
Zdravotné poistenie
Sadzba 14%
Vymer. základ minimálny 329,06 EUR
Vymer. základ maximálny 2.233,50 EUR
Poistné minimálne 46,06 EUR
Poistné maximálne 312,69 EUR
Plné ZP
Zdr. postih. 7% 23,03 EUR -156,34 EUR

Z H R N U T I E

Minimálny odvod preddavkov do ZP od 1.1.2011:
- SZČO, (nie invalid) - minimálna výška odvodu = 46,06 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume nižšej ako 46,06 € - od 1.1.2011 budete platiť odvod vo výške 46,06 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume vyššej ako 46,06 € - od 1.1.2011 sa výška Vášho odvodu nemení a platíte ho v rovnakej výške ako ste platili do 31.12.201

- SZČO, (invalid) - minimálna výška odvodu = 23,03 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume nižšej ako 23,03 € - od 1.1.2011 budete platiť odvod vo výške 23,03 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume vyššej ako 23,03 € - od 1.1.2011 sa výška Vášho odvodu nemení a platíte ho v rovnakej výške ako ste platili do 31.12.201

- SZČO, dôchodca = platíte od 1.1.2011 preddavok v rovnakej výške ako v roku 2010 a to podľa výšky vypočítaného preddavku v ročnom zúčtovaní za rok 2009.

U P O Z O R N E N I E
Nové sumy odvodov sa platia po prvýkrát v novej výške za mesiac 01/2011 najneskôr do 8.2.2011 (utorok).
Odvody za 12/2010 (splatné do 10.1.2011) sa platia ešte v pôvodnej výške.
VieraPopluharova
14.01.11,15:39
Veronika, ďakujem, už sa stalo.
Don133
14.01.11,18:14
Myslim, že tomuto "vylepšeniu" odvodov sa potešia hlavne dôchodcovia, ktorí z prenájmu za izbičku alebo garáž mali 45 €...a na staré kolená sa stanú podnikatelmi proti svojej vôli . Z môjho pohladu je na 80% zmätočný a určite sa počas roka 2011 zmení(aspoň dúfam v zdravý rozum). Som za spravodlivú platbu na zdravotné poistenie, ale moja otázka potom znie: za 46,06 dostanem presne taku istu zdravotnu starostlivosť ako za 303,67....a tiež si doniesť toaletný papier, pohár, lieky.... . Takže podme prebrať nápady ako zoptimalizovať výnos z prenájmu :)
veronikasad
14.01.11,18:16
Preddavky na ZP pri príjmoch z prenájmu sú rozoberané v iných témach. Táto sa týka poistencov štátu - "klasických" živnostníkov.
mirkistifi
15.01.11,06:36
Chcel aby som sa opýtať, ako zamestnanec poistený v Dôvere, keď sa chcem zaregistrovať podľa nového do 31.01.2011 ako nová SZČO - prenajímateľ nehnuteľnosti, môžem tiež v Dôvere? Budem platiť minim. = 0, potom RZZP ak viac ako 500 príjem, tak budem platiť poistné? Ďakujem. (Nemáte niekto link na tlačivo registrácie v tejto poisťovni?)
Ester plus
15.01.11,11:18
Prišla mi odpoveď na moju otázku ako to bude s platením preddavkov poistencov štátu dôchodcov. Táto odpoveď mi prišla e-mailom 14.1.2011.
knight
15.01.11,12:38
Prišla mi odpoveď na moju otázku ako to bude s platením preddavkov poistencov štátu dôchodcov.

Pokiaľ ste pre účely zdravotného poistenia považovaný za poistenca
štátu (§ 11 ods.7 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších
predpisov; napr. dôchodca, študent, poberateľ rodičovského príspevku
a iné) a od 01.01.2011 budete zároveň aj SZČO z titulu prenájmu,
minimálna výška preddavku nie je určená (tzn. výška preddavku je 0
Eur alebo poistencom určená suma). Následne sa príjmy z prenájmu
zúčtujú v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2011.


Som študent, teda nemusím platiť žiadne preddavky, treba im vyplniť tlačivo, kde si zvolím preddavky 0 eur alebo ak si ich nezvolím, automaticky neplatím nič?
truch
15.01.11,15:04
Chcel aby som sa opýtať, ako zamestnanec poistený v Dôvere, keď sa chcem zaregistrovať podľa nového do 31.01.2011 ako nová SZČO - prenajímateľ nehnuteľnosti, môžem tiež v Dôvere? Budem platiť minim. = 0, potom RZZP ak viac ako 500 príjem, tak budem platiť poistné? Ďakujem. (Nemáte niekto link na tlačivo registrácie v tejto poisťovni?)
V Dôvere sa nedá registrovať prostredníctvom internetu, na používanie elektronických služieb je potrebná zmluva - zase len osobná návšteva. Písala som im a odpísali mi, síce nič nevysvetlili, ale odpoveď zaslali. Prikladám:
Vaša otázka:
Prenajímam nehnuteľnosť a v súvislosti s novelou zákona mám povinnosť registrovať sa v ZP ako SZČO. Je možné túto registráciu urobiť elektronicky, alebo je nutná osobná návšteva pobočky?

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobrý deň je potrebná osobná návšteva na Našej pobočke. Černická referent predpisu poisntého



Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na bezplatnej Zákaznickej linke 0800 150 150.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Katy a R
15.01.11,16:48
Chcel aby som sa opýtať, ako zamestnanec poistený v Dôvere, keď sa chcem zaregistrovať podľa nového do 31.01.2011 ako nová SZČO - prenajímateľ nehnuteľnosti, môžem tiež v Dôvere? Budem platiť minim. = 0, potom RZZP ak viac ako 500 príjem, tak budem platiť poistné? Ďakujem. (Nemáte niekto link na tlačivo registrácie v tejto poisťovni?)

.. a kde inde by si sa registroval:confused:;)

Tlačivo nájdeš na stránke Dôvery (aj s vysvetlivkami) .. ak pošleš list doporučene, malo by to byť OK (ak nemôžeš osobne).
ja som vybavila za rod príslušníka (samozrejme on to podpísal - ale doma;)) takto: http://www.porada.sk/1612375-post324.html
mirkistifi
16.01.11,09:26
vďaka! aj som si myslela... Stále nerozumiem, či ako zamestnanec, ktorý platí odvody zo mzdy, budem platiť aj ZP 46,06 z prenájmu ak presiahne 500€????
LUCIA_L
16.01.11,09:44
Ahojte,

Prepacte, ale som z toho "jelen" :-).
Ked som zamestnana na HPP a popri podnikam bude sa aj na mna vztahovat platenie do zdavotnej tych 46,06 €?
Dakujem
Jana Motyčková
16.01.11,12:19
vďaka! aj som si myslela... Stále nerozumiem, či ako zamestnanec, ktorý platí odvody zo mzdy, budem platiť aj ZP 46,06 z prenájmu ak presiahne 500€????
Nebudeš .
Jana Motyčková
16.01.11,12:20
Ahojte,

Prepacte, ale som z toho "jelen" :-).
Ked som zamestnana na HPP a popri podnikam bude sa aj na mna vztahovat platenie do zdavotnej tych 46,06 €?
Dakujem
Nebude .
truch
16.01.11,16:18
Práve teraz hlásili na Markíze, že koalícia uvažuje o tom, že sa zlúčia odvody do ZP s daňami.
Mirkaska
16.01.11,20:04
Chcela by som sa opýtať, aj keď sa to netýka len poistencov štátu, konkrétne z ktorých príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až d) sa platí poistné na ZP? Vzniká tam povinnosť podávať RZZP.
Dúfam, že z úrokov v banke nie, lebo je to príjem zdanený zrážkovou daňou a to som niekde čítala, že z takého príjmu sa neplatí. Taktiež by som sa chcela opýtať, ak je príjem oslobodený (napr. nehnuteľnosť po 5 rokoch), či sa tiež platia odvody alebo nie?
Konkrétne prípady pomôžu mnohým, aby vedeli, že majú platiť odvody z rôznych príjmov.

Napr.:
predaj nehnuteľnosti

tak ako to je teda?
msa
29.01.11,18:45
moja otázka: SZČO, dôchodca, podľa RZZP za r 2009 mu vyšli nulové preddavky z dôvodu straty. Tento rok mu vychádza tiež strata. Ak nebude naďalej platiť preddavky ZP v r.2011, vyjde mu nedoplatok v r.2012 z RZZP za r. 2011? Alebo sa to týka len tých, ktorým vyšli preddavky viac ako 3E? a teda v tomto prípade naďalej nemusí platiť ZP preddavky? ďakujem
m.hladka
05.03.11,12:05
moja otázka: SZČO, dôchodca, podľa RZZP za r 2009 mu vyšli nulové preddavky z dôvodu straty. Tento rok mu vychádza tiež strata. Ak nebude naďalej platiť preddavky ZP v r.2011, vyjde mu nedoplatok v r.2012 z RZZP za r. 2011? Alebo sa to týka len tých, ktorým vyšli preddavky viac ako 3E? a teda v tomto prípade naďalej nemusí platiť ZP preddavky? ďakujem


... posúvam ...

Vie už niekto niečo nové a viac???
Kvaka
05.03.11,13:15
... posúvam ...

Vie už niekto niečo nové a viac???
Vláda prerokovala novelu zákona, písali sme o tom tu http://www.porada.sk/1656455-post15.html, ale kým to nebude v parlamente, asi je zbytočné čokoľvek komentovať. Potom, keď sa zase nejaká blbosť schváli, budeme svorne nadávať.
m.hladka
05.03.11,13:48
Ďakujem, ale mňa zaujíma SZČO - dôchodca s nulovým príjmom (popr.stratou) - neprenajímateľ.
Jana Motyčková
05.03.11,16:21
ad :
Ďakujem, ale mňa zaujíma SZČO - dôchodca s nulovým príjmom (popr.stratou) - neprenajímateľ.
No aj v tomto platí, kým neprejde niečo parlamentom tak neplatí nič.
Navyše novela má mať účinnosť od 1.1.2012 (zrejme aj spätne s dosahom na rzzp za r.2011).
Jana Motyčková
07.03.11,13:20
Takže novšie informácie - časť novely by mala mať účinnosť od 15.4., a ak by to takto prešlo, minimum by sa nevzťahovalo ani na ostatné szčo v súbehu s poistením štátom - takto by sa to v rzzp posudzovalo za celý rok 2011.
Ale ako som napísala predtým - kým to nevylezie z parlamentu (a nepodpíše prezident), isté nie je nič.
veronikasad
07.03.11,13:25
Takže novšie informácie - časť novely by mala mať účinnosť od 15.4., a ak by to takto prešlo, minimum by sa nevzťahovalo ani na ostatné szčo v súbehu s poistením štátom - takto by sa to v rzzp posudzovalo za celý rok 2011.
Ale ako som napísala predtým - kým to nevylezie z parlamentu (a nepodpíše prezident), isté nie je nič.
Janka, uvažuje sa v novele platnej od 15.4. (2011?) aj s "posunutím" veku študentov - poistencov štátu ? Bude platiť spätne od 1.1.2011 ? (vyhrali tí, čo poistenie samoplatitela nezaplatili ?)
Jana Motyčková
07.03.11,13:30
Áno uvažuje sa do 30 rokov, spätnú platnosť som tam nevidela, iba že nebude pokuta ak sa neprihlásili, ale:
1. prešla som to len zbežne, lebo som chorá
2. neprešlo to eše parlamentom.
veronikasad
07.03.11,13:31
Áno uvažuje sa do 30 rokov, spätnú platnosť som tam nevidela, iba že nebude pokuta ak sa neprihlásili, ale:
1. prešla som to len zbežne, lebo som chorá
2. neprešlo to eše parlamentom.
ďakujem
ani1
08.03.11,17:17
Prosím Vás, k tomu ZP, napr. žijem v Anglicku už zopár rokov, som tam zamestnaná, platím ZP tam. Na Slovensku prenajímam byt od roku 2009 a keĎžE TEraz som na Sloovensku SZČO, aj tu mám ešte platiž zdravotné poistenie? Nevidím v tom logiku.....
ani1
09.03.11,17:17
Prosím Vás, k tomu ZP, napr. žijem v Anglicku už zopár rokov, som tam zamestnaná, platím ZP tam. Na Slovensku prenajímam byt od roku 2009 a keĎžE TEraz som na Sloovensku SZČO, aj tu mám ešte platiž zdravotné poistenie? Nevidím v tom logiku.....


Prosím Vás, mohol by ma niekto usmerniť, platiť či neplatiť, keď niekto žije v zahraničí a doma má byt, ktorý prenajíma?
Kvaka
09.03.11,17:35
Prosím Vás, mohol by ma niekto usmerniť, platiť či neplatiť, keď niekto žije v zahraničí a doma má byt, ktorý prenajíma?
Nemusíš tu nič platiť, keďže si zdravotne poistená v Anglicku. Ak však v Anglicku existuje povinnosť platiť zdravotné odvody z príjmu z prenájmu, zaplatíš ich tam. Pozri si tento príspevok http://www.porada.sk/1625819-post4.html
Podľa čl. 13 nariadenia EÚ 883/2004 pri súbehu zamestnania a SZČO v rôznych štátoch EÚ sa uplatňuje legislatíva štátu zamestnania. Čiže ak bude mať osoba v SR iba príjmy z prenájmu a zároveň bude vykonávať zamestnanie v krajine EÚ, vzťahuje sa na ňu legislatíva danej krajiny a bude platiť poistné príspevky, vrátané zdravotného poistenia podľa legislatívy krajiny EÚ, t.j. ak príjem z prenájmu nevchádza do vymeriavacieho základu v danej krajine, tak nebude z tohto príjmu platiť odvody.
ani1
09.03.11,17:49
Veľmi pekne ti ďakujem Kvaka, nevedela som kde to mám hľadať.. díky
Heleč
10.03.11,20:32
Poprosím Vás nemáte niekto skúsenosť zo zamestnancom, ktorý ma maximálny vymeriavací základ v zamestnaní a je aj SZČO.
RZZP si robí, aj má vždy nedoplatok - koeficient.
Musí platiť aj preddavky zo živnosti?
veronikasad
10.03.11,22:46
Poprosím Vás nemáte niekto skúsenosť zo zamestnancom, ktorý ma maximálny vymeriavací základ v zamestnaní a je aj SZČO.
RZZP si robí, aj má vždy nedoplatok - koeficient.
Musí platiť aj preddavky zo živnosti?
pri súbehu zamestnania a podnikania platí predavky z RZZP. Aká suma mu vychádza ?
Heleč
11.03.11,06:57
no teraz ešte nemá spravené...
Za rok 2009 mala maximum v zamestnaní a doplácala okolo 900€.
v roku 2010 zase v robote max, preddavky neplatila a teraz si spraví RZZP.

Čiže mám to chápať tak, že maximálny vymeriavací základ už neplatí?
Kvaka
12.04.11,16:36
Bola už schválená novela, je v nej riešený aj súbeh poistencov štátu a SZČO. Nebude sa na nich vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
boness
12.04.11,20:57
Bola už schválená novela, je v nej riešený aj súbeh poistencov štátu a SZČO. Nebude sa na nich vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

takze co z toho vypliva? budu podla novely SZCO a zaroven studenti(resp poistenci statu) musiet platit preddavky do ZP?
Kvaka
13.04.11,06:36
takze co z toho vypliva? budu podla novely SZCO a zaroven studenti(resp poistenci statu) musiet platit preddavky do ZP?
nie, pozri tu http://www.porada.sk/1717990-post30.html
Zužu
29.12.11,15:33
Chcem Vás požiadať o radu, SZČO - poberá invalidný dôchodok, v roku 2011 neplatila poistné do ZP a teraz je povedali, že ak bude mať základ dane pod 4000 € nebude musieť zaplatiť pri ročnom zúčtovaní do ZP nič, ale ak bude vyšší tak bude doplácať cca 270 € /12 x 23,03/. prosím viete mi poradiť par. , ktorý to rieši? Ako je to s poistným na rok 2012? tiež jej povedali, že nemusí platiť. ďakujem
Mila123
29.12.11,15:39
preddavky na ZP za rok 2012 sa poukazujú podľa RZZP za rok 2010.....ak má nulu, tak potom nič neplatí....

v zákone o zdravotnom poistení to nájdeš.....a ak nie napíš e-mail do príslušnej ZP......a ak nie ja aj telefonujem, najčastejšie do VšZP, 0850 003 003 ....
Zužu
29.12.11,15:50
Telefonovala som dnes , pani sa mi k tomu nevedela vyjadriť. Jedná sa o to, že najskôr je povedia, že nemusí platiť a teraz jej povedala ,že bude záležať od jej základu dane. idem teda študovať zákon.
Jana Motyčková
02.01.12,11:01
Chcem Vás požiadať o radu, SZČO - poberá invalidný dôchodok, v roku 2011 neplatila poistné do ZP a teraz je povedali, že ak bude mať základ dane pod 4000 € nebude musieť zaplatiť pri ročnom zúčtovaní do ZP nič, ale ak bude vyšší tak bude doplácať cca 270 € /12 x 23,03/. prosím viete mi poradiť par. , ktorý to rieši? Ako je to s poistným na rok 2012? tiež jej povedali, že nemusí platiť. ďakujem
RZZP doplatí podľa skutočného základu dane. Ak bude mať príjem taký nízky, že DP podať nemusí, zdravotné poistenie nedopláca. Ale ak bude mať základ dane napr. 2000 €, VZ bude 2000/2,14 a z toho 7% doplatí zdravotné poistenie.
ada159
07.05.12,18:24
Ak si poistenec statu založil živnosť v roku 2012, preddavky si určí 0, nedosiahne v roku 2012 príjem , nebude v Rzzp doplácať 12x 47,58?
Jana Motyčková
09.05.12,06:46
Nebude .
dagjanik
11.05.12,20:59
Dobrý deň,

chcem sa spýtat ak si chce dôchodca - nie na predčasnom - ktorý má ešte aj trvalý pracovný pomer založit teraz živnosť, stále platí že bude odvádza do zdravotnej poistovne 46€ mesačne,nenastali nejaké zmeny. Prípadne bude platit niečo do sociálnej poistovne, hrubý obrat nepresiahne tých 4078,68 € . Ďakujem za odpoved.