Spyko24
09.01.11,13:01
Dobrý deň. Ja spolu s kamarátom sa venujeme tvorbe webstránok v redakčnom systéme, ktorý je vydávaný pod licenciou GNU/GPL teda je voľne šíritelný. Robíme to ako náš koníček pre známych a pre seba no však chceli by sme začať robiť aj weby za peniaze no však na to si musime založiť pravdepodobne živnosť? To že software potrebujeme licencovaný vieme. Co ale ešte treba?
sroservis
09.01.11,12:34
Dobrý deň,

áno, ak tú činnosť chcete vykonávať sústavne, vo vlastnom mene, na vlastný účet, mali by ste si založiť živnosť (resp. ak chcete vytvoriť právny subjekt, tak s.r.o.).

Ako predmet podnikania by ste si mali zvoliť počítačové služby (23.1 v zozname voľných živností na stránke min. vnútra http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie )

Všetko dobré.
Spyko24
10.01.11,16:41
Este sa spytam ze keby si to nedáme na zivnost a by sme ich robili popri zamestnani tak treba z nich odvádzat dane? A aj faktury musime vystavovat? Ale keby to boli len občasné zakázky nie pravidelné.
galbavymartin
10.01.11,18:40
mohol by si mi dat na seba email mal by som otazky ohladom tvorby www
db-COMP
10.01.11,19:25
... ak nechceš sa starať o tieto veci, urob dohodu so spoločnosťou, ktorá je na to vybavená. No iste, trochu peňazí si oni ponechajú a Ty bez starostí len tvoríš a zarábaš, tvoríš a zarábaš .... B.L.
Spyko24
10.01.11,20:18
Ake fimy myslite? Firmy ktore tvoria web stránky? Lenže to by sme už nemohli robiť asi pod vlastnou značkou a vlastným štýlom ale pre niekoho iného.
Spyko24
10.01.11,20:35
Dajte mi na Vás E-mail, mám na vkladanie E-mailov málo príspevkov
galbavymartin
10.01.11,20:40
Dajte mi na Vás E-mail, mám na vkladanie E-mailov málo príspevkov

galbavymartin@gmail.com
sroservis
10.01.11,20:42
Dobrý deň,

myslím, že db-COMP Vám poradil dobre.

Keď nie ste podnikateľ (aspoň jeden z Vás), možnosti vyúčtovania Vašich služieb sú obmedzené.

Ak Váš klient chce dostať Vašu odmenu do svojich nákladov, môžete postupovať podľa môjho názoru týmito spôsobmi:
1. uzatvoríte s klientom nejakú zmluvu (o dielo a pod.) a vo svojom daňovom priznaní sa budete tváriť, že ide o jednorazový náhodný príjem.
Ak som však správne pochopila zmeny účinné od 1. 1. 2011 v oblasti sociálneho zabezpečenia a platenia odvodov na zdrav. poistenie, aj pri podpise takejto zmluvy spadáte do definície "zamestnanca", pričom klient ako Váš "zamestnávateľ" musí okrem registračných povinností, odviesť za Vás príslušné odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, čo zrejme Vaše služby dosť predraží


2. uzatvoríte s klientom dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, vtedy sa odvody neplatia, klient Vás má však povinnosť zaregistrovať do Soc. Poisťovne, zaplatí za Vás garančné a úrazové poistenie + zrazí Vám preddavok na daň (predpokladám, že odpočítateľnú položku Vám z Vašej mzdy zohľadňuje zamestnávateľ).

V oboch prípadoch to bude pre Vašich klientov predstavovať určitú administratívnu záťaž, resp. navýšenie nákladov, čo zrejme oslabí "predajnosť" Vášho produktu. Ale možno viete poskytnúť klientovi iné výhody, ktoré tieto nedostatky prevážia.
Všetko dobré.
db-COMP
10.01.11,21:04
... nemyslým si, že všetky zákony treba mať prečítané pred začatím podnikania, ale určité "podnikatelské minimá" by Ste mali mať, alebo mať niekoho, komu veríte a tie znalosti má.

Nedá sa začať podnikať na základe blogu, i keď predošlý príspevok veľa napovie.

Ak Ste zamestnaní, treba zobrať bombonieru mzdárke a opítať Ju....

B.L.
zojkorenko
20.12.11,13:59
Ja potrebujem www stránku pre svoje podnikanie.
Spyko24
20.12.11,14:14
napiste mi vas email, nemozem posielat sukromne spravy