mpall
09.01.11,13:21
poradte prosím. V roku 2010 som bola na rodičovskej dovolenke,čiže nemala som zdaniteľný príjem a tak ja nemám nárok na danový bonus na moje dve staršie deti ktoré mám s prvého manželstva.S terajším manželom mám 16 mes. syna. Ako je to s danovým bonusom na dve staršie deti,kedže môj terajší manžel nieje ich otec ale žijeme v spoločnej domácnosti a na posudzovanie všetkých dávok- sociálne štipendiá sa berie do úvahy aj jeho príjem. Môže si môj manžel v danovom priznaní za rok 2010 uplatnovať danový bonus na moje dve deti z prvého manželstva. Ak áno aké doklady treba doložiť.Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
09.01.11,12:25
poradte prosím. V roku 2010 som bola na rodičovskej dovolenke,čiže nemala som zdaniteľný príjem a tak ja nemám nárok na danový bonus na moje dve staršie deti ktoré mám s prvého manželstva.S terajším manželom mám 16 mes. syna. Ako je to s danovým bonusom na dve staršie deti,kedže môj terajší manžel nieje ich otec ale žijeme v spoločnej domácnosti a na posudzovanie všetkých dávok- sociálne štipendiá sa berie do úvahy aj jeho príjem. Môže si môj manžel v danovom priznaní za rok 2010 uplatnovať danový bonus na moje dve deti z prvého manželstva. Ak áno aké doklady treba doložiť.Vopred ďakujem za odpoveď.
Ak si žila s manželom celý rok 2010 v spoločnej domácnosti, môže si uplatniť v RZD DB aj na tvoje deti z prvého manželstva

33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

------
Nárok si uplatní v žiadosti o vykonanie RZD, ktorú odovzdá na predpísanom tlačive zamestnávatelovi. Prílohou sú rodné listy detí a ak ide o deti po skončení povinnej školskej dochádzky, potvrdenie o návšteve školy.