pipinek
09.01.11,16:08
ake su prosim zmeny od 1.1.2011 a ktore cestovné nahrady sú zdaňované?
teda hlavne akým spôsobom a za aké obdobie (mes/rok)
Chobot
09.01.11,20:43
ake su prosim zmeny od 1.1.2011 a ktore cestovné nahrady sú zdaňované?
teda hlavne akým spôsobom a za aké obdobie (mes/rok)

Zdaňuje sa len vreckové na mesačnej báze.
zuzanna
13.01.11,12:51
neviete mi povedat ci sa teda zdanuju diety alebo nie
Zoltán Kovács
13.01.11,12:58
Diety nie, len vreckové ako píše Chobot.
Tweety
13.01.11,13:00
neviete mi povedat ci sa teda zdanuju diety alebo nie
Odpoveď je v predch. príspevku. Chce to odpovede aj čítať, nie iba zadávať, a zadávať otázky.
Chobot
13.01.11,13:03
neviete mi povedat ci sa teda zdanuju diety alebo nie

Zuzana - diety je nesprávny pojem. Dietu ti môže predpísať lekár. V rámci cestovných náhrad oficiálne slovo dieta neexistuje. Hovorovo sa pre všetky cest. náhrady hovorí diety.

Takže ak hovoríme o cest. náhradách, tak sú rôzne druhy cest. náhrad:

- stravné
- vreckové (pri zahraničných cestách)
- náhrada za použitie vlastného vozidla
- náhrada za cestovné náklady
- vedľajšie cest. náhrady
- iné (nebudem rozpisovať všetky).

Z týchto všetkých zmena nastala len pri vreckovom - tam sa zaviedla daň. Ostatné náhrady sú bez zmeny.
zuzanna
13.01.11,15:10
dakujem a nehnevajte sa budem lepsie citat
mondes
14.01.11,09:17
Zdravím Vás a zároveň prosím o odpoveď. Ako je to v prípade vreckového u SZČO? Platí to ako u zamestnancov? Ďakujem.
Tweety
14.01.11,09:18
Zdravím Vás a zároveň prosím o odpoveď. Ako je to v prípade vreckového u SZČO? Platí to ako u zamestnancov? Ďakujem.
Áno.
mondes
14.01.11,09:30
Takže ak si SZČO pripočíta k stravnému vreckové, to vreckové sa zaráta do príjmu z ktorého zaplatí daň. Je to správne? Oplatí sa to vôbec? Ďakujem.
Tweety
14.01.11,09:32
Takže ak si SZČO pripočíta k stravnému vreckové, to vreckové sa zaráta do príjmu z ktorého zaplatí daň. Je to správne? Oplatí sa to vôbec? Ďakujem.
Daň zaplatí len z vreckového.
mondes
14.01.11,09:34
Prosím Vás môžte mi opísať presnejší postup zdaňovania vreckového u SZČO, ktorá pracuje v zahraničí? Veľmi pekne Vám ďakujem.
Stitch
19.01.11,17:37
Zuzana - diety je nesprávny pojem. Dietu ti môže predpísať lekár. V rámci cestovných náhrad oficiálne slovo dieta neexistuje. Hovorovo sa pre všetky cest. náhrady hovorí diety.

Takže ak hovoríme o cest. náhradách, tak sú rôzne druhy cest. náhrad:

- stravné
- vreckové (pri zahraničných cestách)
- náhrada za použitie vlastného vozidla
- náhrada za cestovné náklady
- vedľajšie cest. náhrady
- iné (nebudem rozpisovať všetky).

Z týchto všetkých zmena nastala len pri vreckovom - tam sa zaviedla daň. Ostatné náhrady sú bez zmeny.


Takže ak po vycestovaní do zahraničia dostane zamestnanec vyplatené tzv. DIETY /náhrada stravného/ je potrebné mu ich zdaniť? Alebo je potrebné mu zdaniť iba preddavok na pracovnú cestu - tzv. VRECKOVÉ??????:(:(:(
Tweety
19.01.11,17:40
Takže ak po vycestovaní do zahraničia dostane zamestnanec vyplatené tzv. DIETY /náhrada stravného/ je potrebné mu ich zdaniť? Alebo je potrebné mu zdaniť iba preddavok na pracovnú cestu - tzv. VRECKOVÉ??????:(:(:(
Nie, nemáš ani v jednom pravdu. Stravné pri PC nie je predmetom dane, a preddavok na PC nie je vreckovým. Vreckové je vyplácané až po skončení PC v jej vyúčtovaní, a len toto vreckové podlieha zdaneniu.
Stitch
19.01.11,17:44
Nie, nemáš ani v jednom pravdu. Stravné pri PC nie je predmetom dane, a preddavok na PC nie je vreckovým. Vreckové je vyplácané až po skončení PC v jej vyúčtovaní, a len toto vreckové podlieha zdaneniu.


a teraz tomu už nerozumiem vôbec .... :mee::mee::mee::mee:
manžel ako vodič dostáva diety za cesty v zahraničí. podliehajú tieto diety, ktoré mu zamestnávateľ vypláca mesiac pozadu v riadnom výplatnom termíne, od 1.1.2011 zdaneniu??????
Tweety
19.01.11,18:00
a teraz tomu už nerozumiem vôbec .... :mee::mee::mee::mee:
manžel ako vodič dostáva diety za cesty v zahraničí. podliehajú tieto diety, ktoré mu zamestnávateľ vypláca mesiac pozadu v riadnom výplatnom termíne, od 1.1.2011 zdaneniu??????
Nie, Veď som písala, že diéty nie, len vreckové. Treba čítať pozorne.:)
Rozalka
19.01.11,18:15
Takže ak si SZČO pripočíta k stravnému vreckové, to vreckové sa zaráta do príjmu z ktorého zaplatí daň. Je to správne? Oplatí sa to vôbec? Ďakujem.
Vyplatiť vreckové SZČO nemá logiku: pripočíta si do príjmov a zároveň do výdavkov?

****
Táto téma ma zaujíma z technickej stránky, ak mzdárka a účtovníčka nie sú tá istá osoba:
mzdárka vypočíta mzdu za I/2011 a potom sa doklady odnesú účtovníčke, ktorá vypočíta cestovné náhrady. Z toho vyplýva, že tieto môžu byť vyplatené až v II/2011, pretože výplaty už boli za I/2011 spracované, možno už aj odvody odvedené.
A čo tak pri "igelitkároch", "ročákoch", ak cestovné náhrady sa počítajú po roku?
Stitch
19.01.11,18:26
Nie, Veď som písala, že diéty nie, len vreckové. Treba čítať pozorne.:)



Ja viem, že budem vyzerať ako blbec /aj sa tak cítim/ ale potrebovala by som vysvetliť LAICKY rozdiel medzi "dietami a vreckovým". :o:o:o:o
ĎAKUJEM ......
Tweety
19.01.11,18:28
Ja viem, že budem vyzerať ako blbec /aj sa tak cítim/ ale potrebovala by som vysvetliť LAICKY rozdiel medzi "dietami a vreckovým". :o:o:o:o
ĎAKUJEM ......
Diéty- správne stravné, ost. náklady na PC, a vreckové je len vreckové- od slova vrecko, čiže dáva sa bez akéhokoľvek dokladu z PC.
Stitch
19.01.11,20:26
Diéty- správne stravné, ost. náklady na PC, a vreckové je len vreckové- od slova vrecko, čiže dáva sa bez akéhokoľvek dokladu z PC.


Takže "STRAVNÉ" zostáva nezdaňované?! JUCHÚUÚÚ:D:D:D
Rozalka
19.01.11,21:14
Stravné nezdaňované do výšky limitu podľa predpisu.
Napr. Česko - limit 600 CZK/deň, všetko nad túto sumu je nadlimit a teda sa zdaňuje.

Doplňam: vreckové do 31.12.2010 do 40% nebolo nadlimitom.
KEJKA
19.01.11,21:42
myslím, že nadlimitné stravné, cestovné v tomto zmysle sa zdaňovalo aj v minulosti.
Rozalka
19.01.11,21:44
To máš pravdu, chcela som pýtajúcej sa (príspevok 20 a predošlé) navodiť, čo sa bude zdaňovať a čo nie, nevšimla som si, že ma to "hodí" na nasledujúcu stranu.
Tweety
20.01.11,08:29
Áno, tak od samej radosti zabudla aj na zázračné slovíčko. No, možno snáď niekedy inokedy.
Stitch
20.01.11,12:10
Takže "STRAVNÉ" zostáva nezdaňované?! JUCHÚUÚÚ:D:D:D


Ďakujem za trpezlivé vysvetlenie ;););)
truch
20.01.11,12:50
Ale minimalne 5% vreckove na zahr. sluzobnych cestach je povinne a z toho sa plati aj zdravotne poistenie aj dan od 1.1.2011.
Minimálne vreckové bolo zrušené, nemusíš ho vyplácať vôbec
pavol54
20.01.11,13:24
Niekedy je lepšie si pozrieť zákon 494/2010, §5 ods 5 a potom sa pýtať čomu nerozumiem. včera mi došiel poradca zákonyI,II,III tam to je
detektív
20.01.11,14:19
Prosim,
mate niekto nejaky modelovy priklad na zdanenie vreckového?

Dakujem
Tweety
20.01.11,14:20
Prosim,
mate niekto nejaky modelovy priklad na zdanenie vreckového?

Dakujem
AKý príklad na to treba? Vyplatím napr. 20€,19% zdaním ich a finito.
ivka70
20.01.11,14:23
AKý príklad na to treba? Vyplatím napr. 20€, zdaním ich 20% a finito.

A zdravotne poistenie z neho???
Tweety
20.01.11,14:24
A zdravotne poistenie z neho???
Pýtala sa na zdanenie.
ivka70
20.01.11,14:31
Pýtala sa na zdanenie.

to ano, ale ani zdanenie miezd nie je ...tu mas hrubu mzdu, dan z toho je x% ... :)
Tweety
20.01.11,14:51
to ano, ale ani zdanenie miezd nie je ...tu mas hrubu mzdu, dan z toho je x% ... :)
Je jasné, ak chceme niečo zdaniť, či už je to mzda, alebo odmena pri dohodách alebo po novom vreckové, zdaňujeme to cez VL. Iný spôsob nie je.
JankaO
20.01.11,15:06
VL je prosím čo?
wallie
20.01.11,15:10
výplatná listina?
EPk
20.01.11,15:29
AKý príklad na to treba? Vyplatím napr. 20€, zdaním ich 20% a finito.
Prečo 20%? Ved iba DPH sa zdvihla na 20%. Nieco mi uslo?
siso
21.01.11,07:33
Chcem sa ešte uistiť k termínu zdaňovania vreckového.
Zdaňujem až v mzde príslušnej k mesiacu, keď mu skutočne vreckové vyplatím a nie v mesiaci keď sa uskutočnila zahr.PC?
(
Tweety
21.01.11,08:53
Chcem sa ešte uistiť k termínu zdaňovania vreckového.
Zdaňujem až v mzde príslušnej k mesiacu, keď mu skutočne vreckové vyplatím a nie v mesiaci keď sa uskutočnila zahr.PC?
(
Zdaňuješ v mesiaci jeho vyplatenia, ale týka sa len služobných ciest od januára tohoto roka.
deyna
25.01.11,10:25
Akým kurzom sa prepočíta vreckové vyplatené zamestnancovi v cudzej mene v hotovosti z pokladne, ak ho mám zdaniť spolu so mzdou?
sattelitka
25.01.11,10:39
Prečítala som si celú diskusiu, tak nie som si istá.... čiže
1, vreckové podľa krajiny (zo zákona) môže byť od 0 - do 40%
2, toto vreckové -povedzme 40% zo stravného si SZČO dá do nákladov každý mesiac
3, Každý mesiac si musí ešte zvlášť toto vreckové dať aj do príjmu? To znamená, že každý mesiac okrem VPD vypíše aj PPD na sumu 19% z vreckového?
4, Alebo dá mesačne do výdavkov rovno sumu zníženú o daň ?
.... zase menší živnostníci prídu o výdavky, zase malým živnostníkom treba brať, nie veľkým firmám ktoré okrádajú štát !
Chobot
25.01.11,12:03
Akým kurzom sa prepočíta vreckové vyplatené zamestnancovi v cudzej mene v hotovosti z pokladne, ak ho mám zdaniť spolu so mzdou?

No, to je dobrá otázka! Zákonodarca zaviedol niečo nové, ale toto asi nedomyslel. Nie je to nikde priamo upravené, preto si myslím, že by sa suma mala prepočítať kurzom dňa účtovného prípadu - teda v deň, kedy k vyplateniu (alebo zúčtovaniu) cest. náhrad došlo (kedy sa to objavilo v účtovníctve firmy).
Chobot
25.01.11,12:15
Prečítala som si celú diskusiu, tak nie som si istá.... čiže
1, vreckové podľa krajiny (zo zákona) môže byť od 0 - do 40%
2, toto vreckové -povedzme 40% zo stravného si SZČO dá do nákladov každý mesiac
3, Každý mesiac si musí ešte zvlášť toto vreckové dať aj do príjmu? To znamená, že každý mesiac okrem VPD vypíše aj PPD na sumu 19% z vreckového?
4, Alebo dá mesačne do výdavkov rovno sumu zníženú o daň ?
.... zase menší živnostníci prídu o výdavky, zase malým živnostníkom treba brať, nie veľkým firmám ktoré okrádajú štát !

U SZČO vreckové nie je príjmom. Vreckové sa posudzuje len v prípade zamestnanca ako príjem - veď je to v § 5 ZoDzP - Príjmy zo závislej činnosti. Myslím, že SZČO to nevykazuje ako príjem, ale len ako náklad a to ovplyvňujúci základ dane - to je zase v § 19 ods. 2 e).
Rozalka
25.01.11,16:47
U SZČO vreckové nie je príjmom. Vreckové sa posudzuje len v prípade zamestnanca ako príjem - veď je to v § 5 ZoDzP - Príjmy zo závislej činnosti. Myslím, že SZČO to nevykazuje ako príjem, ale len ako náklad a to ovplyvňujúci základ dane - to je zase v § 19 ods. 2 e).

a toto znie:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste ;a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Podľa toho usudzujem, že pre SZČO od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovlyvňujúcim základ dane.
sattelitka
26.01.11,15:08
a toto znie:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste ;a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Podľa toho usudzujem, že pre SZČO od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovlyvňujúcim základ dane.

......takže, je, či nie je? Ako SZČO si naďalej robím cesťáky (stravné aj vreckové 40%) ?
žiadne obmedzenie zdaniť tých 40%vreckového???
(aj tu teraz platí, koľko ľudí toľko názorov, no skúste mi reálne pomôcť, ako si to od 1.1.2011 môžem robiť, ono totiž mi vreckové pomohlo vo výdavkoch, a veľmi!)
Chobot
26.01.11,15:28
a toto znie:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste ;a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Podľa toho usudzujem, že pre SZČO od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovlyvňujúcim základ dane.

Súhlasím, ja som pozeral neupravenú, staršiu verziu zákona o DzP.
sattelitka
26.01.11,16:13
Súhlasím, ja som pozeral neupravenú, staršiu verziu zákona o DzP.
to že súhlasíš, chobot, znamená že ich musím zdaňovať? či nemusím a zostáva po starom ako som písala v predchádzajúcom príspevku?
Rozalka
26.01.11,16:34
SZČO si bude robiť "cesťáky" od 1.1.2011 BEZ vreckového.
mimotemy
aj iným tie výdavky "pomohli a veľmi", nič sa nedá robiť, taký je zákon a život.
sattelitka
26.01.11,16:49
SZČO si bude robiť "cesťáky" od 1.1.2011 BEZ vreckového.
mimotemy
aj iným tie výdavky "pomohli a veľmi", nič sa nedá robiť, taký je zákon a život.
bez ? :eek: ? vôbec žiadny nárok ani 5%? No do kelu :mee::mee::mee:
Tweety
26.01.11,16:50
bez ? :eek: ? vôbec žiadny nárok ani 5%? No do kelu :mee::mee::mee:
Veď môže byť aj vreckové, ale bude VNZD.
monikahel
26.01.11,17:49
Dobrý večer, diskusia ja zaujímavá, ale mám z nej hlavu ako glóbus. Takže mňa trápi nasledovné: spoločník našej firmy je SZČO a určitú činnosť pre spoločnosť fakturuje. S touto činnosťou súvisia aj zahraničné služobné cesty. Doteraz si robil cestovné príkazy s DSA aj s vreckovým. Teraz mám problém, lebo neviem, či mu vyplatím DSA a vreckové v celkovej sume ako SZČO a on si to zdaní a odvedie poistné do soc. a zravotnej poisťovne, alebo ho prihlásim ako zamestnanca s nepravidelným príjmom a urobím to cez mzdy? Podotýkam, že nie je prihlásený na soc. a zdravot. poisťovni, nakoľko si nevypláca ako spoločník žiadnu odmenu.
A ako sa zachovať v prípade, keď dostanem cesťák od externého spolupracovníka, s ktorým máme uzatvorenú obchodnú zmluvu a je SZČO? /nárok na vreckové mu priznávame/.
Vrelá vďaka za odpoveď.
Rozalka
26.01.11,21:35
Externý spolupracovník SZČO (a aj spoločník SZČO) si fakturuje svoju službu, v ktorej majú byť zahrnuté všetky jeho výdavky, teda aj cestovné. Vo faktúre jeho cestovné a vreckové nemá čo hľadať.

Inak mi to pripomína situáciu "byť zamestnaný na živnosť".
monikahel
27.01.11,07:50
neviem, zdá sa mi to nespravodlivé, keĎ ja ako SZČO idem na služobku pre inú firmu, na ubytovanie, cestovné a stravu miniem napr. 100,- eur a potom jej týchto 100,- fakturujem tak si to dám do príjmov a mám to odfondovať a zdaniť? Veď nie som charita a spoločnosť je ochotná mi preplatiť skutočne vynaložené náklady a DSA súvisiace so zahraničnou služobnou cestou. A službu, napr. školenie, ktoré tam idem vykonať mám predsa honorované a dohodnuté napr. v obchodnej zmluve a tento príjem milerada priznám a zdaním.
Chobot
27.01.11,09:09
neviem, zdá sa mi to nespravodlivé, keĎ ja ako SZČO idem na služobku pre inú firmu, na ubytovanie, cestovné a stravu miniem napr. 100,- eur a potom jej týchto 100,- fakturujem tak si to dám do príjmov a mám to odfondovať a zdaniť? Veď nie som charita a spoločnosť je ochotná mi preplatiť skutočne vynaložené náklady a DSA súvisiace so zahraničnou služobnou cestou. A službu, napr. školenie, ktoré tam idem vykonať mám predsa honorované a dohodnuté napr. v obchodnej zmluve a tento príjem milerada priznám a zdaním.

Ty môžeš tej druhej firme fakturovať koľko len chceš, nemusíš vyčísľovať cestovné náklady.

A neviem, prečo by si mala zdaniť tých 100? Veď keď si mala uznateľné náklady na cestu 100 EUR, príjem 100 EUR, tak zisk je 0 a neplatíš žiadnu daň.
sattelitka
27.01.11,15:32
Veď môže byť aj vreckové, ale bude VNZD.
ak to bude VNZD tak to nemá žiadny zmysel!:(
Tweety
27.01.11,16:09
ak to bude VNZD tak to nemá žiadny zmysel!:(
Samozrejme, to dá logiku.:)
Majka
29.01.11,21:08
ako je to v pripade, ked konatel spolocnosti ma vo svojej s.r.o. dohodu o vyk.prace a chodi na zahranic.sluzob.cesty uctoval si vreckove 20%, ako mu to teraz zuctovat pri jeho mzde na dohodu? z tej sa plati len dan a SP plati len firma garanc.a urazove. Ak by som mu priratala k hrubej mzde na dohodu napr. 100eur ma mzdu a 30eur stravne tak mu vyjde 130eur prijem a ten zdanim,tym je to vysporiadane? ZP a SP sa dalej neriesi samostatne odvody z vreckoveho? dakujem za odpoved.
evae
24.02.11,13:33
No, to je dobrá otázka! Zákonodarca zaviedol niečo nové, ale toto asi nedomyslel. Nie je to nikde priamo upravené, preto si myslím, že by sa suma mala prepočítať kurzom dňa účtovného prípadu - teda v deň, kedy k vyplateniu (alebo zúčtovaniu) cest. náhrad došlo (kedy sa to objavilo v účtovníctve firmy).

a nebude tu rovnaky kurz ako v pripade cestovnych nahrad?
truch
25.02.11,09:11
ako je to v pripade, ked konatel spolocnosti ma vo svojej s.r.o. dohodu o vyk.prace a chodi na zahranic.sluzob.cesty uctoval si vreckove 20%, ako mu to teraz zuctovat pri jeho mzde na dohodu? z tej sa plati len dan a SP plati len firma garanc.a urazove. Ak by som mu priratala k hrubej mzde na dohodu napr. 100eur ma mzdu a 30eur stravne tak mu vyjde 130eur prijem a ten zdanim,tym je to vysporiadane? ZP a SP sa dalej neriesi samostatne odvody z vreckoveho? dakujem za odpoved.
Podľa môjho názoru treba konateľa prihlásiť ako osobu s nepravidelným príjmom.Čiže bude prihlásený raz ako dohodár a druhýkrát ako konateľ s nepravidelným príjmom. Vyplatené vreckové urobíš cez nepravidelný príjem.
truch
25.02.11,09:15
juskam
09.03.11,21:59
Vie mi niekto poradiť ak SZČO, ktorá vykonáva medzinárodnu kamionovú prepravu, tak za miesto vykonávania práce sa čo považuje?
Má nárok na stravné pri zahraničných pracovných cestách?
danielaz
12.03.11,15:13
Ahojte, ja sa chcem spýtať na Váš názor - môžem vyplácať konateľke sro stravné a vreckové zo zahr. služobných ciest, keď má uzatvorený pracovný pomer s s.r.o., ale je na materskej dovolenke a chodí na zahr.služobné cesty. Jedná sa mi o rok 2010.
ďakujem
danielaz
16.03.11,17:16
...posúvam.....Ja som jej ich vyplácala...dúfam, že je to OK
Chobot
17.03.11,09:09
Ahojte, ja sa chcem spýtať na Váš názor - môžem vyplácať konateľke sro stravné a vreckové zo zahr. služobných ciest, keď má uzatvorený pracovný pomer s s.r.o., ale je na materskej dovolenke a chodí na zahr.služobné cesty. Jedná sa mi o rok 2010.
ďakujem

Zamestnanec, aj keď je na MD alebo RD je stále zamestnancom firmy a má nárok na cest. náhrady, ak vykoná pracovnú cestu. Takže vyplatenie bolo správne.
danielaz
17.03.11,23:37
Ďakujem za dobrú správu.
Melnick
18.03.11,03:44
Zamestnanec, aj keď je na MD alebo RD je stále zamestnancom firmy a má nárok na cest. náhrady, ak vykoná pracovnú cestu. Takže vyplatenie bolo správne.
Myslím Chobot že vyznačené červeným od 1.1.2011 neplatí.
Rada si nechám vysvetliť, ak som pochopila ináč.
danielaz
18.03.11,10:47
dobrá pripomienka, ja som konateľku od 1.1.2011 odhlásila z pracovného pomeru, hoci je na RD. Znamená to, že v r. 2011 má/nemá nárok na cestovné náhrady?
Chobot
18.03.11,13:45
Myslím Chobot že vyznačené červeným od 1.1.2011 neplatí.
Rada si nechám vysvetliť, ak som pochopila ináč.

Ktoré konkrétne ustanovenie ktorého zákona máš na mysli? Prečo by žena na RD nemala byť zamestnancom firmy? Veď pracovný pomer sa odchodom na RD neukončuje.
Chobot
18.03.11,13:46
dobrá pripomienka, ja som konateľku od 1.1.2011 odhlásila z pracovného pomeru, hoci je na RD. Znamená to, že v r. 2011 má/nemá nárok na cestovné náhrady?

To si s ňou ukončila pracovný pomer? Akým spôsobom? Dohodou o skončení PP?
Melnick
18.03.11,13:54
Asi pletiem hrušky s jablkami. Už som v tomto období dopletená, pretože osoby na RD sa museli odhlásiť zo ZPk 31.12.2010 ako zamestnanci.
Preto bola moja otázka s otáznikom. Viem, že ma dáš do obrazu.
psps
28.10.11,10:35
To sa fakt vreckové zrušilo? Tak to mi ušlo.
Ja som minulý mesiac vyplatila zamestnancovi 3-krát po 5% zo 600,-Kč teda po prepočte dokopy 3,69 Eur.
Čo teraz? Ako by ste riešili vy? Mám mu to odčítať z ďalšieho cesťáku alebo mu mám túto čiastku zdaniť pri ročnom zúčtovaní a firme dať do nedaňových nákladov? Alebo ako?
Gabca
28.10.11,10:39
Vreckové pre zamestnanca sa nezrušilo, len ho treba zdaniť.
Chobot
28.10.11,11:59
To sa fakt vreckové zrušilo? Tak to mi ušlo.
Ja som minulý mesiac vyplatila zamestnancovi 3-krát po 5% zo 600,-Kč teda po prepočte dokopy 3,69 Eur.
Čo teraz? Ako by ste riešili vy? Mám mu to odčítať z ďalšieho cesťáku alebo mu mám túto čiastku zdaniť pri ročnom zúčtovaní a firme dať do nedaňových nákladov? Alebo ako?

V najbližšej výplate to zamestnancovi zdaníš (pripočítaš k základu dane ako nepeňažné plnenie) a vo firme to preučtuješ na nedaňové náklady.
bettylou
30.10.11,20:04
Diéty- správne stravné, ost. náklady na PC, a vreckové je len vreckové- od slova vrecko, čiže dáva sa bez akéhokoľvek dokladu z PC.
ak je to bez dokladu, ako sa to môže zdaňovať?
Chobot
31.10.11,09:46
ak je to bez dokladu, ako sa to môže zdaňovať?

Myslí sa tým, že použitie vreckového netreba nijako zdokladovať. Zamestnanec dostane vreckové v zmysle zákona o CN a táto skutočnosť sa len uvedie na vyúčtovaní pracovnej cesty ako vyplatenie vreckového. Žiadny doklad sa ako príloha k vyúčtovaniu nedáva (napr. na rozdiel od nákladov na prepravu, kde treba priložiť cestovný lístok).
gal7
28.12.11,14:28
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako mám postupovať, keď mi zamestnávateľ stravné už zdanil a tvári sa že je všetko v poriadku. Ja som spravil jednu vec okamžite som rozviazal pracovný pomer. Ďakujem za odpoveď.
Rozalka
28.12.11,14:35
Stravné - myslíš vreckové?
Je to informácií pre poradenie.
gal7
28.12.11,15:30
Áno, stravné. raňajky 25% a obed 40%, vreckové žiadne a večere nevyplácané.
Tweety
28.12.11,16:30
Áno, stravné. raňajky 25% a obed 40%, vreckové žiadne a večere nevyplácané. Ešte je podstatné, či išlo o tuzemsku PC ale zahraničnú. A večere? Prečo by sa mali vyplácať?
Skončiť PP, to nebolo od Teba práve najlepším riešením, mal si žiadať okamžitú nápravu. PP si skončil ako? V SD, alebo okamžitým skončením?
Rozalka
28.12.11,16:39
Podľa čoho usudzuješ, že ti zamestnávateľ "stravné zdanil"?
gal7
28.12.11,19:00
Takže: ako som zistil zdaňovanie stravného? Jednoducho - dostal sa mi do rúk Cestovný príkaz, kde to je uvedené. Najzaujímavejšie je tam položka Účel cesty - vyslanie 101 práca na základe Zmluvy o dielo. Jednoducho tam kde som pracoval sa zhoršovali pracovné podmienky zo dňa na deň. Zákonník práce sa tam permanentne nedodržoval a pokiaľ je mi známe ani nedodržuje. Keď sa to prevalilo, ďalší výstrelok p. majiteľa, tak som to jednoducho ukončil okamžitým rozviazaním pracovného pomeru. Celú vec som dal prešetriť Národnému úradu práce a pokiaľ sa niečo potvrdí, samozrejme podám aj oznámenie - respektíve preskúmanie či nebol porušený zákon závažnejším spôsobom. Najviac je na tom zaujímavé, že až do dnešného dňa som bol zavádzaný od konateľa firmy, ktorá ma vyslala na zahraničnú cestu, že sa vec dorieši. čakal som, ale márne. Predpokladám že sa snažil získať čas. Uvidíme. Podľa cestovného príkazu som mal dostávať 45 euro na deň a dostával som 15 euro. ostatné daň. Ako som uviedol skončenie pracovného pomeru bolo - okamžité skončenie pracovného pomeru. Podľa cestovného príkazu som dostaval aj cestovné - tam nieje ani zmienka o zdaňovaní. No a samozrejme som sa dostal aj k informácii, kde sa mi zamestnávateľ postaral aj raz za mesiac zabezpečením prepravy domov a späť. To je samozrejme somariny, vozili sme sa na súkromných autách. Ja len na upresnenie.
veronikasad
28.12.11,19:02
Takže: ako som zistil zdaňovanie stravného? Jednoducho - dostal sa mi do rúk Cestovný príkaz, kde to je uvedené. Najzaujímavejšie je tam položka Účel cesty - vyslanie 101 práca na základe Zmluvy o dielo. Jednoducho tam kde som pracoval sa zhoršovali pracovné podmienky zo dňa na deň. Zákonník práce sa tam permanentne nedodržoval a pokiaľ je mi známe ani nedodržuje. Keď sa to prevalilo, ďalší výstrelok p. majiteľa, tak som to jednoducho ukončil okamžitým rozviazaním pracovného pomeru. Celú vec som dal prešetriť Národnému úradu práce a pokiaľ sa niečo potvrdí, samozrejme podám aj oznámenie - respektíve preskúmanie či nebol porušený zákon závažnejším spôsobom. Najviac je na tom zaujímavé, že až do dnešného dňa som bol zavádzaný od konateľa firmy, ktorá ma vyslala na zahraničnú cestu, že sa vec dorieši. čakal som, ale márne. Predpokladám že sa snažil získať čas. Uvidíme. Podľa cestovného príkazu som mal dostávať 45 euro na deň a dostával som 15 euro. ostatné daň. Ako som uviedol skončenie pracovného pomeru bolo - okamžité skončenie pracovného pomeru. Podľa cestovného príkazu som dostaval aj cestovné - tam nieje ani zmienka o zdaňovaní. No a samozrejme som sa dostal aj k informácii, kde sa mi zamestnávateľ postaral aj raz za mesiac zabezpečením prepravy domov a späť. To je samozrejme somariny, vozili sme sa na súkromných autách. Ja len na upresnenie.
Prilož prosím výplatnú pásku so zamazaním osobných údajov. To zdaňovanie sa mi nezdá ...
Tweety
28.12.11,19:05
Prilož prosím výplatnú pásku so zamazaním osobných údajov. To zdaňovanie sa mi nezdá ... Zdá sa mi, že nezdaňoval, len jednoducho nevyplácal celý nárok diét tak, ako si to Zákon o CN vyžaduje.
lianett
29.03.12,10:12
Zdravím Vás a prajem pekný deň,

K tejto téme mám len doplňujúcu otázku, a síce, či sa niečo v Zákone o dani z príjmov od začiatku r.roka 2012 nemenilo, resp. ak sa menilo, tak kedy zmena nastala? ďakujem

Jednoducho opýtané, stále sa zdaňuje 20% vreckové u zamestnancov pri zahraničných pracovných cestách, tak ako je to uvedené v §5, ods.5 písmena a) uvedeného Zákona?, citujem:

"(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)"

Ďakujem za odpoveď
truch
29.03.12,12:26
Zdravím Vás a prajem pekný deň,

K tejto téme mám len doplňujúcu otázku, a síce, či sa niečo v Zákone o dani z príjmov od začiatku r.roka 2012 nemenilo, resp. ak sa menilo, tak kedy zmena nastala? ďakujem

Jednoducho opýtané, stále sa zdaňuje 20% vreckové u zamestnancov pri zahraničných pracovných cestách, tak ako je to uvedené v §5, ods.5 písmena a) uvedeného Zákona?, citujem:

"(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)"

Ďakujem za odpoveď
Nemenilo sa nič, poskytnuté vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste podlieha zdaneniu vo výške 19%.
lianett
29.03.12,12:32
ďakujem za odpoveď aj za upresnenie dane
:)
tibor1000
16.05.12,13:01
Dobrý deň prajem,prosím Vás,ako je to ked vyplatíme vreckové 40% konateľovi s.r.o.? kto a kde mu potom vreckove zdani??
dakujem vopred moc
Tweety
16.05.12,13:06
Dobrý deň prajem,prosím Vás,ako je to ked vyplatíme vreckové 40% konateľovi s.r.o.? kto a kde mu potom vreckove zdani??
dakujem vopred moc
Ak je aj zamestnancom, tak cez mzdu do príjmu.
tibor1000
16.05.12,13:24
Ak je aj zamestnancom, tak cez mzdu do príjmu.
práveže nie je zamestnancom.. iba konateľom s.r.o.
Tweety
16.05.12,13:25
práveže nie je zamestnancom.. iba konateľom s.r.o.
Potom si to bude musieť riešiť cez DP.