tibor1000
09.01.11,16:09
Dobrý deň. Prosím Vás,aký je správny daňový postup - ked má SZČO v evidencii pohľadávok vedené pohľadávky ešte z roku 1994 - 1998, tieto pohľadávky sú aj premlčané,a niektoré firmy už sú dokonca aj zrušené.. Ako ich môžeme odstrániť z pohladávok? Stačí doložiť napr. výpis z internetu o zrušení firmy? pohladávky na súde vymáhané neboli..

ďakujem vopred za pomoc
tibor1000
29.01.11,12:50
§ 19 ods. 2, písm. i):
výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331,94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331,94 eura.




Prosím Vás,môže mi niekto pomôcť-ako si v JÚ vytvorím opravnú položku k pohľadávka 120 €, z r. 2008?
ďakujem vopred
IvoM
29.01.11,13:02
Tibor, v JÚ sa k pohľadávkam nedá tvoriť opravná položka.
tibor1000
29.01.11,16:11
a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo :eek:
Tweety
29.01.11,16:32
a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo :eek:
Jednoducho ich odpíšeš podľa toho, ako je tam uvedené.
Rozalka
29.01.11,16:44
Ak sú splnené podmienky podľa príspevku 2 - v knihe faktúr alebo aj priamo na faktúru poznač, že bola odpísaná z takého a onakého dôvodu.
Dáša_
29.01.11,17:00
no ale ak dobre chápem, rieši iba pohľadávky v celkovej sume 331,94€ za odberateľa.

A čo s vyššími pohľadávkami?
A ako sa zbaviť pohľadávok po konkurzoch, prípadne po výmazoch spoločností bez konkurzu, ktoré boli v oveľa vyššej hodnote?
Tweety
29.01.11,17:01
no ale ak dobre chápem, rieši iba pohľadávky v celkovej sume 331,94€ za odberateľa.

A čo s vyššími pohľadávkami?
A ako sa zbaviť pohľadávok po konkurzoch, prípadne po výmazoch spoločností bez konkurzu, ktoré boli v oveľa vyššej hodnote?
Pozri bod 1.
Zita5
29.01.11,17:18
a ako treba postupovať pri odpise pohľadávky v JÚ?
ten odstavec mi odpísali z Daňového riaditeľstva - konkrétne som sa pýtal na jednoduché účtovníctvo :eek:
Postupy JU

§ 14
Pohľadávky a záväzky
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe
pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu
v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak
v budúcnosti dôjde k inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok
na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.
___________________________________________
29 ) § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html

Dodatočne prikladám aj vyjadrenie DRSR resp. odpoveď na dopyt
http://www.porada.sk/981125-post30.html
Dáša_
29.01.11,17:26
Pozri bod 1.

zabudla som konkretizovať, že v jednoduchom učtovnictve, tam sa predsa nedajú tvoriť rezervy.
Alebo som už z toho absolutne blbá?
Tweety
29.01.11,17:28
zabudla som konkretizovať, že v jednoduchom učtovnictve, tam sa predsa nedajú tvoriť rezervy.
Alebo som už z toho absolutne blbá?
Nečítaš pozorne, odpisať môžeš pohľadávku , ak sa na ňu dá tvoriť OP, to znamená, že ju nemusíš tvoriť,( v JÚ ani nemôžeš) ale ak splňa túto podmienku, jednoducho ju odpíšeš. Nič viac, nič menej.
Dáša_
29.01.11,17:35
Nečítaš pozorne, odpisať môžeš pohľadávku , ak sa na ňu dá tvoriť OP, to znamená, že ju nemusíš tvoriť,( v JÚ ani nemôžeš) ale ak splňa túto podmienku, jednoducho ju odpíšeš. Nič viac, nič menej.

zabi ma :D , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
Tweety
29.01.11,17:40
zabi ma :D , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
Jednoducho, zníži DZ.
Dáša_
29.01.11,17:46
Jednoducho, zníži DZ.

Si si úplne istá, že v jednoduchom účtovníctve odpísaná pohľadávka vo výške 1000€ zníži daňový základ? Nie naopak, v jednoduchom účtovníctve zvýši daňový základ?
ecompka
29.01.11,18:55
Ak splna vyššie uvedené podmienky tak len odpíšeš,ak nie a chceš sa jej zbaviť lebo vieš že ju už nik nezaplatí tak treba zdaniť.
Mária.K.
29.01.11,19:34
zabi ma :D , ale furt nerozumiem. Fakt som nechapavá. Teda dúfam, že len v tejto oblasti

Učtujem v JU
mám pohľadávku v sume 1000€. Dlžník, s.r.o. bol vymazaný z OR bez konkurzu.
Čo konkrétne urobím s touto pohľadávkou a ako mi to ovplyvní daňový základ?

Odpíšem ju - t.j. nebude mi figurovať v pohľadávkach. A daňovo?
Môj pohľad na vec:
Ak bol dlžník- s.r.o., z OR vymazaný bez konkurzu, tak si treba odpovedať na otázku: "ako bez konkurzu?"
1. - posúdiť, či ide o § 19 ods. 2 písm. h), bod 1. ZDP, t.j., či súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ... v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa neupravuje (o odpis danej pohľadávky nezvyšujú zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách).
2. ak "bez konkurzu" znamená, že firma zanikla iným spôsobom, neuvedeným v § 19 ods. 2 písm. h),
-v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa upravuje (t.j. odpísaná pohľadávka zvyšuje zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách). Ak súčasťou pohľadávky je aj DPH, tak o sumu DPH sa príjmy v peňažnom denníku nenavyšujú.
Dáša_
29.01.11,20:01
Môj pohľad na vec:
Ak bol dlžník- s.r.o., z OR vymazaný bez konkurzu, tak si treba odpovedať na otázku: "ako bez konkurzu?"
1. - posúdiť, či ide o § 19 ods. 2 písm. h), bod 1. ZDP, t.j., či súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku ... v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa neupravuje (o odpis danej pohľadávky nezvyšujú zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách).
2. ak "bez konkurzu" znamená, že firma zanikla iným spôsobom, neuvedeným v § 19 ods. 2 písm. h),
-v takom prípade sa odpíše pohľadávka v knihe pohľadávok a základ dane sa upravuje (t.j. odpísaná pohľadávka zvyšuje zdaniteľné príjmy v uzávierkových účtovných operáciách). Ak súčasťou pohľadávky je aj DPH, tak o sumu DPH sa príjmy v peňažnom denníku nenavyšujú.


ale par.19, ods2 písmeno h hovorí iba o podvojnom účtovníctve. Neriešia problém jednoduchého účtovníctva. Alebo to zle chápem?



h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),
Dáša_
29.01.11,20:12
teda, ešte doplním - ja stále žijem v tom, že ke´d sa chcem v jednoduchom účtovníctve zbaviť pohľadávok, ktoré nikdy nedostanem zaplatené, tak buď sú to tie do 331,94€ a tam nie je problém.

Alebo sú to ostatné pohľadávky (teda viac ako daná suma) a je jedno, či sú po konkurze, alebo napríklad dedič zomrel, stratil sa, neúspešne súdne vymáhane, premlčane.... zbavím sa ich iba tak, že ich pripočítam k daňovému základu.
Má to samozrejme istú logiku, lebo sa predpokladá, že náklady na túto zákazku som si uplatnil v nakladoch niekedy v minulosti a nemal som k tomu prislúchajúce zisky. (aj keď minimalne dph som z danej zakázky odviedol, ak som platiteľom)

Mýlim sa?
Andyke
29.01.11,20:53
Dáša_
29.01.11,21:13
Pozri 8. stranu usmernenia DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/usm_ucju.pdf


dakujem.
Ja sa len stále nemôžem zbaviť presvedčenia, že ten menovaný paragraf 19, ods.2, písmeno h sa týka iba podvojného účtovníctva. Možno to je už trochu paranoja :D
Andyke
29.01.11,21:53
Ingrid Ondruskova
29.01.11,22:31
Tak ako to vlastne je: nám zákazník dlží spred 3 rokov cca 500 EUR + DPH, zákazník už neexistuje a ja keď budem chcieť túto pohľadávku definitívne odpísať, takže ju musím prirátať k DZ?
No to je pekná nelogická blbosť? /... a kto povedal, že účtovníctvo má logiku?...teraz ma asi ukameňujete!!!...ale občas nemá...ako aj teraz..../takže chudák SZČO je potrestaný rovno 3x:
-už nikdy neuvidí k tej zakázke peniaze
-poctivo odviedol DPH-čku štátu , hoci mu zákazník nikdy nezaplatil
-a musí dodaniť tých 500,- EUR????
A to nehovorím, pokiaľ by sa jednalo o rádovo vyšiu faktúru, napr. 6000 EUR....
Mária.K.
29.01.11,22:58
teda, ešte doplním - ja stále žijem v tom, že ke´d sa chcem v jednoduchom účtovníctve zbaviť pohľadávok, ktoré nikdy nedostanem zaplatené, tak buď sú to tie do 331,94€ a tam nie je problém.

Alebo sú to ostatné pohľadávky (teda viac ako daná suma) a je jedno, či sú po konkurze, alebo napríklad dedič zomrel, stratil sa, neúspešne súdne vymáhane, premlčane.... zbavím sa ich iba tak, že ich pripočítam k daňovému základu.
Má to samozrejme istú logiku, lebo sa predpokladá, že náklady na túto zákazku som si uplatnil v nakladoch niekedy v minulosti a nemal som k tomu prislúchajúce zisky. (aj keď minimalne dph som z danej zakázky odviedol, ak som platiteľom)

Mýlim sa?


ale par.19, ods2 písmeno h hovorí iba o podvojnom účtovníctve. Neriešia problém jednoduchého účtovníctva. Alebo to zle chápem?


Tiež som sa na to takto donedávna pozerala (a iste sa nájde na porade aj môj názor v tomto zmysle nejaký rok dozadu), ale v súčasnosti som presvedčená, že odpis pohľadávok, uvedných v § 19 ods. 2 písm. h) bod 1 až 6 môže fyzická osoba účtujúca v sústave JÚ urobiť bez dopadu na základ dane. Je pravda, že § 19 ods. 2 písm. h) hovorí o daňovníkovi, ktorý účtoval (resp. účtuje) v podvojnom účtovníctve, ale zároveň hovorí o výdavku do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky.
FO, ktorá v PÚ neúčtuje nebude podľa platných postupov účtovania účtovať o výdavku. Ona urobí len odpis pohľadávky v knihe pohľadávok a ďalej už nerobí v účtovníctve nič. Využije ustanovenie § 17 ods. 12 písm. b) ZDP.
§ 17 ods. 12:
(12)Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),

To znamená, že táto fyzická osoba z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. h) využije len text týkajúci sa prvého až piateho bodu, ktorý definuje, o ktoré pohľadávky ide. Nevyužije úvodný text týkajúci sa výdavku (nákladu), lebo o ňom ani podľa platných postupov účtovania nemá dôvod účtovať. Tento text platných postupov účtovania uviedla už v tejto téme Zita5.

Ak by išlo o pohľadávku s dopadom na základ dane, tiež nebude účtovať o výdavku, ale upraví si zdaniteľné príjmy v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Dáša_
30.01.11,08:09
Tiež som sa na to takto donedávna pozerala (a iste sa nájde na porade aj môj názor v tomto zmysle nejaký rok dozadu), ale v súčasnosti som presvedčená, že odpis pohľadávok, uvedných v § 19 ods. 2 písm. h) bod 1 až 6 môže fyzická osoba účtujúca v sústave JÚ urobiť bez dopadu na základ dane. Je pravda, že § 19 ods. 2 písm. h) hovorí o daňovníkovi, ktorý účtoval (resp. účtuje) v podvojnom účtovníctve, ale zároveň hovorí o výdavku do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky.
FO, ktorá v PÚ neúčtuje nebude podľa platných postupov účtovania účtovať o výdavku. Ona urobí len odpis pohľadávky v knihe pohľadávok a ďalej už nerobí v účtovníctve nič. Využije ustanovenie § 17 ods. 12 písm. b) ZDP.
§ 17 ods. 12:
(12)Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),

To znamená, že táto fyzická osoba z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. h) využije len text týkajúci sa prvého až piateho bodu, ktorý definuje, o ktoré pohľadávky ide. Nevyužije úvodný text týkajúci sa výdavku (nákladu), lebo o ňom ani podľa platných postupov účtovania nemá dôvod účtovať. Tento text platných postupov účtovania uviedla už v tejto téme Zita5.

Ak by išlo o pohľadávku s dopadom na základ dane, tiež nebude účtovať o výdavku, ale upraví si zdaniteľné príjmy v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Aha, vidíš, ten par.17, odst. 12, písmeno b som si neuvedomila, vrelá v´daka.


Ešte sa pokúsim rozobrať jednotlivé písmena, kedy teda možno pohľadávku odpísať - rada by som v tom mala úplne jasno.

takže par. 19, odst. 2, písmeno h


1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, tu môžem odísať pohľadávky voči PO, ktoré boli vymazané z registra, lebo súd povedal, že ich majetok nepostačuje ani na naklady konkurzu - a mám šťastie, lebo môžem odpísať, aj ke´d som neprihlásila do konkurzu


2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania, tu sa vysporiadavam s vysledkami konkurzov (t.j. pohľadávka 10000€, výsledok konkurzu 3€, odpíšem 99997€)


3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka, tu zrejme musím prihlásiť pohľadávku do dedičstva a len na základe toho, že dedičia napríklad odmietli dedičstvo možem odpísať


4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo, napríklad, po začatí exekúcie dlžník dlh zaplatil (ale v tom prípade samozrejme už nemáme pohľadávku)


5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi, toto je taky divný bod - asi je trochu nesúlad medzi zákonmi, výkon rozhodnutia podľa OSP už v podstate neexistuje - je to v podstate exekúcia



i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura, tento bod je jasný, to sú tie šťastné pohľadávky do výšky 331,94€


Z tohoto mi vyplýva, že môžem odpísať pohľadávky, o ktoré som sa starala.
Teda
- boli prihlásené do konkurzu, prípadne, ak sme to nestihli, tak bolo šťastie, že konkurz bol zrušený pre nedostatok majetku
- zostatky pohľadávok po skončení konkurzov na základe schváleného Rozvrhu výťažku konkurzného konania
- pohľadávka v prípade úmrtia dlžníka bola prihlásená do dedičského konania a bola neúspešne vymáhana aj po dedičoch
- pohľadávka je "šťastná" t.j. menej ako 331,94€

Na základe tohoto napríklad nemôžem podľa mňa odpísať premlčané pohľadávky, alebo tie pohľadávky, keď som sa rozhodol nevymáhať, keď dlžník zomrel a neprihlásil som do dedičstva, keď neviem dlžníka nájsť ...



Ospravedlňujem sa za toto špekulovanie, ale táto otázka ma ťaží už roky a neviem sa s ňou vysporiadať. Veľmi vítam, že sa tu najde niekto, kto je ochotný a schopný diskutovať na túto tému
Mária.K.
30.01.11,12:44
Aha, vidíš, ten par.17, odst. 12, písmeno b som si neuvedomila, vrelá v´daka.


Ešte sa pokúsim rozobrať jednotlivé písmena, kedy teda možno pohľadávku odpísať - rada by som v tom mala úplne jasno.

takže par. 19, odst. 2, písmeno h

tu môžem odísať pohľadávky voči PO, ktoré boli vymazané z registra, lebo súd povedal, že ich majetok nepostačuje ani na naklady konkurzu - a mám šťastie, lebo môžem odpísať, aj ke´d som neprihlásila do konkurzu

tu sa vysporiadavam s vysledkami konkurzov (t.j. pohľadávka 10000€, výsledok konkurzu 3€, odpíšem 99997€)

tu zrejme musím prihlásiť pohľadávku do dedičstva a len na základe toho, že dedičia napríklad odmietli dedičstvo možem odpísať

napríklad, po začatí exekúcie dlžník dlh zaplatil (ale v tom prípade samozrejme už nemáme pohľadávku)

toto je taky divný bod - asi je trochu nesúlad medzi zákonmi, výkon rozhodnutia podľa OSP už v podstate neexistuje - je to v podstate exekúcia

tento bod je jasný, to sú tie šťastné pohľadávky do výšky 331,94€


Z tohoto mi vyplýva, že môžem odpísať pohľadávky, o ktoré som sa starala.
Teda
- boli prihlásené do konkurzu, prípadne, ak sme to nestihli, tak bolo šťastie, že konkurz bol zrušený pre nedostatok majetku
- zostatky pohľadávok po skončení konkurzov na základe schváleného Rozvrhu výťažku konkurzného konania
- pohľadávka v prípade úmrtia dlžníka bola prihlásená do dedičského konania a bola neúspešne vymáhana aj po dedičoch
- pohľadávka je "šťastná" t.j. menej ako 331,94€

Na základe tohoto napríklad nemôžem podľa mňa odpísať premlčané pohľadávky, alebo tie pohľadávky, keď som sa rozhodol nevymáhať, keď dlžník zomrel a neprihlásil som do dedičstva, keď neviem dlžníka nájsť ...



Ospravedlňujem sa za toto špekulovanie, ale táto otázka ma ťaží už roky a neviem sa s ňou vysporiadať. Veľmi vítam, že sa tu najde niekto, kto je ochotný a schopný diskutovať na túto tému
Je to ešte trošku zložitejšie:
§ 19 ods. 2 písm. h): daňový výdavok je
h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky /1/ alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

---1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,

V prípade konkurzov okrem situácie, ktorú si uviedla ešte existuje aj situácia, keď na firmu je podaný návrh na vyhlásenie konkurzu a súd konkurz nevyhlási, ale zamietne návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku dlžníka. O tom hovorí úvod bodu 1. Takže aj pohľadávky voči takejto firme je možné odpísať.
Podľa tohto bodu je možné odpísať aj pohľadávky neprihlásené do konkurzu.

---2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,

Podľa tohto bodu je možné odpísať len pohľadávky prihlásené do konkurzu, resp. pohľadávky prihlásené do reštrukturalizácie.

---3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,

Súhlasím s tvojim názorom. Prihlásiť do dedičského konania. Skutočnosť, či mohla alebo nemohla byť pohľadávka uspokojená vymáhaním od dedičov dlžníka sa zistí prostredníctvom takých istých inštitútov, ako keby sa pohľadávka vymáhala na pôvodom veriteľovi, t.j. konkurz, exekúcia, prihlásenie do dedičstva...)

---4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
---5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,

Ku exekúciám nám na školení bolo povedané, že ide o situácie podľa § 57 ods. 1 písm. c), h) a f) exekučného poriadku.
V exekúciách nie som práve doma, tak sa ku nim nechcem vyjadrovať.
---6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),
Modrak
30.01.11,13:07
Dobrí deň prosím poradte mi.Som SZČO v oblast stavebníctva remeselnik.Vystavujem fakturu za pracu Českej firme čiže v CZK korunách. S týchto penazí vyplácam dalšiu SZČO ktora pracuje podomnou tiež v CZK.Ako to zapíšem do JU cez Interné doklady alebo môžem aj cez pokladňu keď mám aj PD a VD?Musím prepočítať aj CZK s ktorích vyplacam dalšiu osobu na EUR ked mi dava faktúru v CZK.Učtujem v Alfe JU už si fakt neviem radi.

Ďakujem Vám
Modrak
30.01.11,13:24
Dobrí deň prosím poradte mi.Som SZČO v oblast stavebníctva remeselnik.Vystavujem fakturu za pracu Českej firme čiže v CZK korunách. S týchto penazí vyplácam dalšiu SZČO ktora pracuje podomnou tiež v CZK.Ako to zapíšem do JU cez Interné doklady alebo môžem aj cez pokladňu keď mám aj PD a VD?Musím prepočítať aj CZK s ktorích vyplacam dalšiu osobu na EUR ked mi dava faktúru v CZK.

Ďakujem Vám
Dáša_
30.01.11,13:33
---1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,

V prípade konkurzov okrem situácie, ktorú si uviedla ešte existuje aj situácia, keď na firmu je podaný návrh na vyhlásenie konkurzu a súd konkurz nevyhlási, ale zamietne návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku dlžníka. O tom hovorí úvod bodu 1. Takže aj pohľadávky voči takejto firme je možné odpísať.
Podľa tohto bodu je možné odpísať aj pohľadávky neprihlásené do konkurzu.

Ano, možno odpísať aj pohľadávky neprihlásené do konkurzu, ale iba v tom prípade, že konkurz bude zastavený pre nedostatok majetku dlžníka. Tu by malo ex offo dôjsť k výmazu spoločnosti




---5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,

Ku exekúciám nám na školení bolo povedané, že ide o situácie podľa § 57 ods. 1 písm. c), h) a f) exekučného poriadku.
V exekúciách nie som práve doma, tak sa ku nim nechcem vyjadrovať.


K tomuto bodu dodávam, že sa tým má zmysel zaoberať iba vtedy, ke´d mám na stole Právoplatné uznesenie súdu, že sa exekúcia zastavuje podľa § 57 ods. 1 písm. c), h) a f) exekučného poriadku.
(len pre zaujímavost
c) - zastavenie exekúcie navrhol ten, kto navrhol jej vykonanie
h) - majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie
f) - po vydaní rozhodnutia zaniklo právo ním priznané (t.j. napríklad zaplatil) )



---6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),tu som nejak vedľa, tieto paragrafy sa netýkajú iba zdravotných poisťovní? V tom prípade by sa to asi netýkalo jednoduchého účtovníctva
Mária.K.
30.01.11,16:19
Áno, bod 6 §19 ods. 2 písm. h) sa týka len zdravotných poisťovní, takže v JÚ nemá zmysel sa ním zaoberať.
Maxinka
01.02.11,16:08
Tak ako to vlastne je: nám zákazník dlží spred 3 rokov cca 500 EUR + DPH, zákazník už neexistuje a ja keď budem chcieť túto pohľadávku definitívne odpísať, takže ju musím prirátať k DZ?
No to je pekná nelogická blbosť? /... a kto povedal, že účtovníctvo má logiku?...teraz ma asi ukameňujete!!!...ale občas nemá...ako aj teraz..../takže chudák SZČO je potrestaný rovno 3x:
-už nikdy neuvidí k tej zakázke peniaze
-poctivo odviedol DPH-čku štátu , hoci mu zákazník nikdy nezaplatil
-a musí dodaniť tých 500,- EUR????
A to nehovorím, pokiaľ by sa jednalo o rádovo vyšiu faktúru, napr. 6000 EUR....
=to je téme, ktorá ma taží roky:o
ale teraz by som potrebovala poradiť ohladne niečo podobného:
-SZČO si preušil živnosť v 08/2010 na 2 roky - takže všetky pohladávky si musí za rok 2010 dať do POZD???
Maxinka
02.02.11,10:48
nič - nikto nevie poradiť???
Katarina
14.03.11,18:46
Pohladavka v JU s vplyvom na ZD sa odpisuje vcetne DPH ?
Katarina
15.03.11,11:45
Poprosím každého kto túto situáciu riešil a je si istý, že je to správne riešenie. Idem odpisovať staré pohľadávky, ktoré nesplňajú podmienky uvedené v § 19. Tak napr. v knihe pohľadávok evidujem pohľadávku v hodnote 3 202,13 . Na základe interného dokladu vyradím v tejto sume pohľadávku z knihy pohľadávok a zároveň zaúčtujem cez uzávierkové operície základ 2 690,84 ostatný príjem a DPH 511,29 do kolonky DPH. Je to správny postup? Alebo celá suma 3 202,13 ide do ostatných príjmov, čo sa mi nezdá logické.
Prosím pomôžte.
beatam
15.03.11,12:08
Katarina
15.03.11,13:21
Veľmi pekne ďakujem. Takže do VOZD len čiastka bez DPH.
beatam
15.03.11,13:26
POZD
Katarina
15.03.11,14:05
Ano, samozrejme POZD.
Katarina
24.03.12,12:56
Takzvané drobné pohľadávky do 331,94 € v JÚ len vyradiť z knIhy pohľadávok a v PD cez uzávierkové operáci neúčtovať, je to tak správne? Ďakujem.
Zita5
24.03.12,17:26
Takzvané drobné pohľadávky do 331,94 € v JÚ len vyradiť z knIhy pohľadávok a v PD cez uzávierkové operáci neúčtovať, je to tak správne? Ďakujem.

Katka zaúčtuješ v PD ako príjem OVZD, vyradíš z knihy pohľadávok......všetko máš priložené v profile.Ja som obklukou narazila na Tvoj príspevok.Postupuješ podľa Postupov v JU.Priložila som Ti ich do profilu a sú aj v tejto téme .
Katarina
24.03.12,20:41
Zitka, ešte raz Ti ďakujem za drahocenný čas v tomto pre účtovníkov ťažkom období. Po opätovnom preštudovaní dostupných materiálov a spomenutí na videoškolenie p. Ácsovej z roku 2010 som dospela k nasledovnému záveru.
Odpis pohľadávky v JÚ podľa § 19 ods.2 písm. i - ak výška pohľadávky /jedná sa o vlastnú pohľadávku/ nepresiahne 331,94 € a zároveň u toho istého odberateľa celková výška pohľadávky nepresiahne 331,94 € a uplynulo aspoň 24 mesiacov od vzniku pohľadávky odpis pohľadávky sa rieši nasledovne. V knihe pohľadávok sa zruší pohľadávka a v PD cez uzávierkové operácie sa o zrušení pohľadávky neúčtuje.

O tieto takzvané drobné pohľadávky sa neupravuje ani základ dane pri zrušení živnosti.
Katarina
25.03.12,11:21
posúvam, na odpis pohľadávky tu bolo zadaných veľa otázok, možno to niekomu pomôže
Mila123
25.03.12,11:24
Katarína, si zlatá.....:D
Zita5
27.03.12,05:52
Zitka, ešte raz Ti ďakujem za drahocenný čas v tomto pre účtovníkov ťažkom období. Po opätovnom preštudovaní dostupných materiálov a spomenutí na videoškolenie p. Ácsovej z roku 2010 som dospela k nasledovnému záveru.
Odpis pohľadávky v JÚ podľa § 19 ods.2 písm. i - ak výška pohľadávky /jedná sa o vlastnú pohľadávku/ nepresiahne 331,94 € a zároveň u toho istého odberateľa celková výška pohľadávky nepresiahne 331,94 € a uplynulo aspoň 24 mesiacov od vzniku pohľadávky odpis pohľadávky sa rieši nasledovne. V knihe pohľadávok sa zruší pohľadávka a v PD cez uzávierkové operácie sa o zrušení pohľadávky neúčtuje.

O tieto takzvané drobné pohľadávky sa neupravuje ani základ dane pri zrušení živnosti.

Katka nemáš začo ďakovať, aj tak som Ti nepomohla :)Ale nemám v tom veľmi jasno teraz,každé vysvetlenie je iné .
linko1
08.01.13,16:35
prosím vás, môže mi ti niekto potvrdiť či to platí ?
ak to správne chápem tak sa len v knihe pohľadávok tá stará pohľadávka len vymaže? a nikde sa to neučtuje? účtujem v alfe, JU, platca DPH...
viete mi poradiť? dakujem,


.
Odpis pohľadávky v JÚ podľa § 19 ods.2 písm. i - ak výška pohľadávky /jedná sa o vlastnú pohľadávku/ nepresiahne 331,94 € a zároveň u toho istého odberateľa celková výška pohľadávky nepresiahne 331,94 € a uplynulo aspoň 24 mesiacov od vzniku pohľadávky odpis pohľadávky sa rieši nasledovne. V knihe pohľadávok sa zruší pohľadávka a v PD cez uzávierkové operácie sa o zrušení pohľadávky neúčtuje.
linko1
09.01.13,09:51
aktualizujem... prosím viete mi niekto poradiť?