easton1818
09.01.11,15:15
Ahojte, mám jednu otázku, ktorá mi nedá spávať
Ako je to s DPH na faktúrach, povinnosťou k registrácii k dph a celkovo ohľadom DPH v prípade, že neplatca DPH zo Slovenska nakupuje tovar z česka od platcu DPH. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
09.01.11,15:05
platca ZLE
platiteľ SPRÁVNE
ak dovezieš tovar z Česka, nakupuješ s českou DPH, celá suma na faktúre je tvoj náklad.
Nákupy spočítaš a ked presiahnu limit, tak pred dovozom nadlimitnej zásielky sa musíš registrovať minimálne dľa §7 a platiť DPH na Slovensku - nebudeš mať nárok na jej odpočet. Iba vymeníš českú DPH za slovenskú - zjednodušene povedané.
LIMIT
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
easton1818
09.01.11,15:10
ďakujem za odpoveď, takže podľa § 7a je potrebné registrovať sa len pre služby ? tovar sa do tejto povinnosti nezahŕňa?
čo mám robiť v prípade, že mi česká firma zasielal faktúry za tovar bez DPH ? Mám ju požiadať o opravu FA ?
KEJKA
09.01.11,15:20
ďakujem za odpoveď, takže podľa § 7a je potrebné registrovať sa len pre služby ? tovar sa do tejto povinnosti nezahŕňa?
čo mám robiť v prípade, že mi česká firma zasielal faktúry za tovar bez DPH ? Mám ju požiadať o opravu FA ?
samozrejme - možno si dodávateľa uviedol do omylu, ale ak nemáš ičDPH, tak ti má zdaňovať českou DPH.
tovaru sa týka §7
služieb sa týka §7a
§4 je klasický platiteľ s nárokom na odpočítanie DPH.
easton1818
09.01.11,16:04
no asi ho pomýlilo to, že som registrovaný k DPH ku službám v rámci EU
KEJKA
09.01.11,18:11
no asi ho pomýlilo to, že som registrovaný k DPH ku službám v rámci EU
ak si registrovaný podľa §7a, tak si vlastne registrovaný aj podľa §7.
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, .................
===============
dostávaš tovar bez DPH, na faktúre je tvoje ičDPH, ty hodnotu zdaníš, podáš DP DPH, nemáš nárok na odpočítanie. Tou registráciou si vymenil českú DPH za slovenskú - ak mám citovať zo svojej odpovede.
/v pôvodnom zadaní si neuviedol, že si registrovaný/.
easton1818
09.01.11,19:48
tak som registrovaný podľa par.7a, môj nákup neprekročil 13 941, 45 eur
od jednej firmy som dostával faktúry s a od druhej bez DPH, obe bol české. Podával som súhrnný výkaz štvrťročne, ale boli tma len služby.
Čo som teda mal robiť a nerobil som a ako sa to dá teraz všetko napraviť?
Ďakujem pekne, že sa mi tu takto venuješ
KEJKA
09.01.11,22:15
kedže si už bol registrovaný podľa 7aň, máš ičDPH, si zdaniteľná osoba, ktorá nakupuje bez DPH z EU. Nákup si mal zdaniť a odviesť daň bez možnosti odpočítania (nesleduješ výšku nákupu - to sa robí len do momentu registrácie a tá sa už uskutočnila).
DPH odvádzaš za každý mesiac, v ktorom k nákupu došlo, čiže ak si DP DPH nepodával, tak ich podaj teraz - skôr, než ti na to príde kontrola.
Súhrnný výkaz bol v poriadku, ty si do EU predával služby, nie tovar.
/ďakovať nemusíš, stačí kliknúť na užitočne a prípadne hore na vyriešené, aby sme to zbytočne nerozpitvávali/.