Silva333
09.01.11,16:23
Dobrý deň,
ak má zamestnanec príjem zo zamestnania aj z prenájmu:
1. bude platiť 2x zdravotné odvody (zo závislej činnosti aj z prenájmu ako SZČO)?
2. ak je jeho mesačný príjem z prenájmu iba 150 eur, 14% zdravotný odvod bude platiť len čistého príjmu z prenájmu, alebo z mesačného vymeriavacieho základu 46,06 eur?
Ďakujem za odpoveď.
Ice dive
09.01.11,15:43
Dobrý deň,
ak má zamestnanec príjem zo zamestnania aj z prenájmu:
1. bude platiť 2x zdravotné odvody (zo závislej činnosti aj z prenájmu ako SZČO)?
2. ak je jeho mesačný príjem z prenájmu iba 150 eur, 14% zdravotný odvod bude platiť len čistého príjmu z prenájmu, alebo z mesačného vymeriavacieho základu 46,06 eur?
Ďakujem za odpoveď.
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
2 platiť odvody bude len z čistého príjimu... ak má príjem 150 € mesačne t.j. 1800 € ročne odráta 500 € nezdaniteľnú časť 40 % paušálne náklady a z čiastky 780 € zaplatí 19 % daň z príjimu a 14 % odvod do ZP.... teoreticky ak máte manžela môžete prenajímať ako manželia a tým pádom si nezdaniteľnú časť 500 € uplatniť 2x... potom by ste platili daň a zdravotný odvod z čiastky 480 € (ale DP a RZZP budeme musieť robiť obaja...)
Silva333
09.01.11,18:29
Dobrý deň, ďakujem za rýchlu a potešiteľnú odpoveď. Myslela som si, že paušálne náhrady sa odpočítavajú z príjmu za prenájom len v prípade platenia dane. Mohla by som sa Vás ešte opýtať, ako to je so zdravotnými odvodmi v prípade dôchodcu, ktorý má mesačný príjem z prenájmu tiež 150 eur. Odvody do ZP platí podobne ako zamestnanec, alebo ich platí z vymeriavacieho základu?
Ice dive
10.01.11,06:38
Dobrý deň, ďakujem za rýchlu a potešiteľnú odpoveď. Myslela som si, že paušálne náhrady sa odpočítavajú z príjmu za prenájom len v prípade platenia dane. Mohla by som sa Vás ešte opýtať, ako to je so zdravotnými odvodmi v prípade dôchodcu, ktorý má mesačný príjem z prenájmu tiež 150 eur. Odvody do ZP platí podobne ako zamestnanec, alebo ich platí z vymeriavacieho základu?
no dôchodca bude na tom horšie, nakoľko on bude musieť platiť zdravotný odvod vo výške 46,06 € nakoľko nemá zamestnávateľa t.j. ročne budú jeho náklady na zdravotne poistenie 46,06 € x12 = 552,72 € tu by bolo ideálne ak by dôchodca "zapožičal" byt bezodplatne napr. niekomu blízkemu kto má príjem zo zamestnania najideálnejšie manželom, ktorých doplatok na zdravotnom poistení bude nižší... ako dôchodcov (a i napriek zaplateným 552,72 € nedostane lepšiu zdravotnú starostlivosť....)
KEJKA
10.01.11,17:49
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
2 platiť odvody bude len z čistého príjimu... ak má príjem 150 € mesačne t.j. 1800 € ročne odráta 500 € nezdaniteľnú časť 40 % paušálne náklady a z čiastky 780 € zaplatí 19 % daň z príjimu a 14 % odvod do ZP.... teoreticky ak máte manžela môžete prenajímať ako manželia a tým pádom si nezdaniteľnú časť 500 € uplatniť 2x... potom by ste platili daň a zdravotný odvod z čiastky 480 € (ale DP a RZZP budeme musieť robiť obaja...)
môžete ma uistiť, že ak bude príjem zo závislej činnosti plus čiastkový ZD prenájmu vyšší ako max VZ, tak z RZZP vyjde povinnosť zaplatiť z maxima.
RZZP podľa doterajšieho môjho chápania vykáže prenajímateľovi nedoplatok /z titulu nulových preddavkov/, ale preplatok zamestnávateľovi a zamestnancovi.
teda klasický súbeh príjmov akobol napr. SZČO a zamestnanec.
Počula som, že tento súbeh je zrušený - tuším to platí pre SP /to už mimo témy/?
Silva333
10.01.11,18:08
... tu by bolo ideálne ak by dôchodca "zapožičal" byt bezodplatne napr. niekomu blízkemu kto má príjem zo zamestnania najideálnejšie manželom, ktorých doplatok na zdravotnom poistení bude nižší... ako dôchodcov (a i napriek zaplateným 552,72 € nedostane lepšiu zdravotnú starostlivosť....)

Mohli by ste, prosím, upresniť termín "zapožičať" byt bezodplatne?
Veľmi pekne ďakujem.
Silva333
12.01.11,08:17
[QUOTE=KEJKA;1612607]môžete ma uistiť, že ak bude príjem zo závislej činnosti plus čiastkový ZD prenájmu vyšší ako max VZ, tak z RZZP vyjde povinnosť zaplatiť z maxima.
RZZP podľa doterajšieho môjho chápania vykáže prenajímateľovi nedoplatok /z titulu nulových preddavkov/, ale preplatok zamestnávateľovi a zamestnancovi.
teda klasický súbeh príjmov akobol napr. SZČO a zamestnanec.
Počula som, že tento súbeh je zrušený - tuším to platí pre SP /to už mimo témy/?[/QUOTE

Dobrý deň, čo by to znamenalo pre človeka, ktorý je zamestnancom a zároveň má mesačný príjem z prenájmu cca 150 Eur?
D123
12.01.11,20:38
Dobry den,
a co v pripade, ak (zamestnanec a zaroven prenajimatel) vykaze na konci roka stratu, pripadne je v pluse ale zaroven si uplatni odpocet strat minulych rokov, cim sa dostane na 0. Dnes v Sme bolo, ze ak si aj urci v priebehu roka nulove preddavky, bude musiet v rocnom zuctovani doplatit najmenej 12x46,06€, teda poistne z min.vym.zakladu. Bude to naozaj tak? Skusila som simulaciu formulara S+A+B, ale nevysla mi povinnosti platit odvody. Bude, nebude sa platit z minima?
Dakujem
danasv
13.01.11,06:45
tak moj sef riesi podobne problemy( samozrejme delegovane na mna) Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu.
1 otazocka- kedze nie je na ZP vedeny ako SZCO musi sa tam zaregistrovat- akym tlacivkom? a musi to byt osobne?- nie je tlacivko iekde na stiahnutie?

2.otazocka- myslim ze si ju nekladie sam a keby som ja bola v podobnej situacii rozmyslam rovnako- ako zaplatit co najmensie odovody do ZP- z prijmu z prenajmu? 40% pausalne vydavky z prenajmu zdaleka nepokryvaju jeho skutocne naklady na vsetky energie budovy. avsak uplatnovanie si ozajstnych nakladov na energie obnasa zo sebou vela zadrhelov, /napriklad poschodie ktore prenajima firme nema vlastny vodomer ani elektromer ani plynomer- vsetko je spolocne pre celu budovuu- ktoru vlastní/ tak ako to poriesit? mate niekto nejaky napad?

3.otazocka - aky je Max. VZ pre odvody do ZP? scitavaju sa vsetky prijmy?/teda prijmy zo zavislej cinnosti a prijmy z prenajmu? /

Dakujem krasne za kazdu reakciu.
Llívia
13.01.11,07:29
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
Dokedy je povinnosť prihlásiť sa?
Prihlasuje sa ako SZČO?
Začiatok platnosti kategórie - bude od dátumu uzatvorenia zmluvy o nájme?
ekopo
13.01.11,08:01
danasv
13.01.11,08:01
Dokedy je povinnosť prihlásiť sa?- postrehla som termin 31.1.2011 Od 01.01.2011 platí zmena v oznamovacích povinnostiach pre platiteľov, ktorí svoju činnosť aktuálne vykonávajú, ale doteraz nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a odvádzať preddavky na zdravotné poistenie.
Poistenec, ktorý má príjem z prenájmu v rozhodujúcom období (rok 2011) má povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO do 31.01.2011 zdroj http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940
Prihlasuje sa ako SZČO?
Začiatok platnosti kategórie - bude od dátumu uzatvorenia zmluvy o nájme?
odpved v citate:-)
ivustek
13.01.11,08:09
Prihlášku podá do 31.1.2011
Prihlási sa ako SZČO.
Začiatok platnosti kategórie uvedie 1.1.2011.
Llívia
13.01.11,08:11
Ďakujem Vám.
joseph78
13.01.11,09:24
Pokiaľ zamestnanec platí odvody do ZP z maximálneho vymeriavacieho základu a okrem toho má aj príjem z prenájmu, bude musieť z neho odvádzať do ZP po úprave tých 14%, alebo sa to berie klasicky, t.j. nebude už musieť odvádzať z prenájmu, keďže už zo závislej činnosti platí z maxima?
Ďakujem.
danasv
17.01.11,08:09
tak moj sef riesi podobne problemy( samozrejme delegovane na mna) Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu.
1 otazocka- kedze nie je na ZP vedeny ako SZCO musi sa tam zaregistrovat- akym tlacivkom? a musi to byt osobne?- nie je tlacivko iekde na stiahnutie?

.
tak som si to vytelefonovala a mozno pomozem niekomu dalsiemu:-)
tlacivko sa da stiahnut tu...http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=481
jedna sa o tlacivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie (SZČO) je potrebne ho vyplnit, oznacit zmenu ako Z a datum zmeny 01.01.2011 preddavky si moze urcit sam ake che kludne aj 0.
staci to poslat postou...
danasv
17.01.11,08:15
este ma napadlo riesenie pre mojho sefa- poradte ci spravne. Sef je normalnym zamstnancom firmy , ktorej zaroven prenajima nehnutelnost- cize je aj prenajimatelom takze ma prijmy zo zavislej cinnosti a zaroven aj prijmy z prenajmu. Nehnutelnost nadobudol v roku 1997. v roku 2010 sa ozenil- moze si na zaklade bezpodieloveho vlastnictva s manzelkou rozdelit prijmy z prenajmu na polovicu? a tak teda uplatnit 2x odpocitalenu polozku a 2x aj 40%- ako pausalne naklady?? vraj mu kedysi na DU hovorila pani ze to mozne nie je pretoze nehnutelnost nadobudol este pred tym ako sa ozenil.. no mne sa to nepozdava.. tak ako to je?
vdaka za vase reakcie:-)
gokko
17.01.11,08:32
Moji rodičia sú dôchodci, obaja boli registrovaní na DÚ a mali DIČ ako prenajímatelia. Doteraz si obaja uplatňovali nezdaniteľné minimum. Od 1.1.2011 sú obaja povinní platiť odvody do ZP z minima a preto je už nevýhodné, aby mali obaja DIČ. Odhlásime preto jedného z rodičov na DÚ - vráti DIČ . Moja otázka: aká je lehota od skončenia prenajímania na vrátenie DIČ? 15 alebo 30 dní? ďakujem
evapau
17.01.11,10:32
Prosim Vás ja by som sa chcela spýtať, či za rok 2011( DP podávané v roku 2012 ) si môžem uplatniť pri prenájme 40% výdavky a ešte aj 500 oslobodený príjem. Som zamestnaná a prenájimam byt.
Eva
truch
17.01.11,10:35
Prosim Vás ja by som sa chcela spýtať, či za rok 2011( DP podávané v roku 2012 ) si môžem uplatniť pri prenájme 40% výdavky a ešte aj 500 oslobodený príjem. Som zamestnaná a prenájimam byt.
Eva
áno
evapau
17.01.11,12:03
Som povinná sa prihlásiť na ZP, preddavky nemusím platiť lebo som zamestnaná a čo potom v RZZP budem musiet doplatiť do toho minima čo je okolo 500€, alebo podľa VZ za prenájom ktorý bude 1284 € čo by činilo okolo 180€
matiksk
17.01.11,20:02
Ja mam jednu hypotetickú otázku:

Som zamestnaný a prenajímam jednu izbu v byte... DIČ mám, v ZP sa do 31.1. zaregistrujem...
Prijem z prenájmu tej jednej izby je 45 € mesačne. To je 540 € ročne, čo je viac ako nezdaniteľných 500. Čiže zdrav. odvody z prenájmu by som mal platiť. Koľko budem platiť mesačne zdrav. odvody? bude to, to predpísané minimum tých 46,06 €, čiže 552,75 € ročne?

Týmto štýlom by som viac zaplatil ako zarobím.... :) Dúfam ze sa mýlim a niekto mi to pls. ozrejmíte.

Dakujem za odpovede...
Silva333
20.01.11,15:11
Ja mam jednu hypotetickú otázku:

Som zamestnaný a prenajímam jednu izbu v byte... DIČ mám, v ZP sa do 31.1. zaregistrujem...
Prijem z prenájmu tej jednej izby je 45 € mesačne. To je 540 € ročne, čo je viac ako nezdaniteľných 500. Čiže zdrav. odvody z prenájmu by som mal platiť. Koľko budem platiť mesačne zdrav. odvody? bude to, to predpísané minimum tých 46,06 €, čiže 552,75 € ročne?

Týmto štýlom by som viac zaplatil ako zarobím.... :) Dúfam ze sa mýlim a niekto mi to pls. ozrejmíte.

Dakujem za odpovede...


Som zamestnanec a zároveň prenajímateľ a ako seriózny človek (bože, prečo som ešte seriózna, keď sa to vôbec nevypláca?)som sa bola prihlásiť vo VZP ako SZČO:-( Na otázku, z akého príjmu budem platiť zdravotné odvody z prenájmu som dostala nasledovnú odpoveď:
čistý ročný príjem z prenájmu - 500 nezdaniteľný základ - 40 % paušálne výdaje : 2,14 a z toho 14% zdravotný odvod. Žeby naozaj?
mgogolova
22.01.11,05:33
aj mne to povedali presne tak, ak ste za Vás poitenie do zp platí zamestnávateľ, platíte odvody do zp z prenájmu, len tak, ako ste uviedli - ak by ste však boli poistencom štátu, platili by ste najmenej z minina - t.j. cca 46 eur.
mgogolova
22.01.11,05:35
ale vraj sa to bude novelizovať - treba to stále sledovať - vraj mi vôbec nezaručia, že o mesiac to nebude inak -=menej "výhodné".
Silva333
22.01.11,15:51
ale vraj sa to bude novelizovať - treba to stále sledovať - vraj mi vôbec nezaručia, že o mesiac to nebude inak -=menej "výhodné".

:D:D:D, pani, čo Vám to povedala bola veľká srandistka:-)) Ešte menej výhodné? Veď nech len uťahujú obojky chudákom, dosiahnu práve opačný efekt a zlatom vydláždia spiatočnú cestu všetkým populistom :mad:
Silva333
24.01.11,15:32
ale vraj sa to bude novelizovať - treba to stále sledovať - vraj mi vôbec nezaručia, že o mesiac to nebude inak -=menej "výhodné".

V poradni hnonline.sk mi na dotaz týkajúci sa zdravotných odvodov zamestnanca a zároveň prenajímateľa odpovedala expertka HN nasledovne:
"Vymeriavací základ na určenie poistného z príjmov z prenájmu (ako príjmu podľa § 6 zákona o dani z príjmu) je podľa § 13 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, ... v znení platnom od 1.1.2011 vo výške podielu základu dane z príjmu dosiahnutého v roku 2011, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a koeficientu 2,14. Vymeriavací základ za rok 2011 by mal byť najmenej úhrn minimálnych základov (t. j. za celý rok 2011 je to suma 3 948,72 eur). V súčasnosti zákon osobitne neupravuje zníženie povinného minimálneho základu v súvislosti s dosahovaním príjmov z prenájmu u osôb, ktoré sú súčasne zamestnancami alebo poistencami štátu. Tu však predpokladáme legislatívnu úpravu s tým, že minimálny vymeriavací základ SZČO, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu, nebude určený. (Pozn.: dňa 14. januára 2011 predložený Národnej rade Slovenskej republiky v zmysle uvedeného návrh novely). Odpovedala: Ing. Alica Hrubá, metodička zdravotnej poisťovne Dôvera"

Snáď nám svitne na lepšie časy :)
Zita5
02.02.11,06:44
Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojej stránke uvádza :

Manželia prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Manžel je SZČO, podával RZ za rok 2009 (je registrovaný na živnostenskom úrade), manželka je zamestnaná - ak sú obaja prenajímateľmi teda obaja figurujú na nájomnej zmluve, obaja majú registračnú povinnosť na daňovom úrade. Manžel, keďže už na DÚ registrovaný je (z titulu živnosti už DIČ pridelené má) nemusí si plniť oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni. Manželka sa registruje na DÚ a ten jej pridelí DIČ. Manželka si musí do 31.1.2011 splniť oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni a prihlásiť sa ako SZČO. Obaja sa na účely zdravotného poistenia z titulu prenájmu považujú za SZČO. Manželka bude v súbehu so zamestnaním (preddavok 0 Eur alebo ňou určená suma), manžel už za SZČO považovaný je a preddavok platí v takej výške ako si ho vypočítal v rámci podaného RZ za rok 2009. Príjmy z prenájmu si zúčtujú v rámci podaného RZ za rok 2011.

Osoba, ktorá sa považuje za SZČO (podávala RZ za rok 2009) a zároveň má príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (nebytový priestor) - nemusí sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni, pretože už ako SZČO evidovaná je. Platí takú výšku preddavku aká mu vyšla z RZ za rok 2009. V rámci RZ za rok 2011 sa do vymeriavacieho základu zahrnú jednak príjmy zo živnosti a jednak príjmy z prenájmu, avšak z príjmov z prenájmu zahrnie do vymeriavacieho základu len sumu prevyšujúcu 500 Eur.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mám klienta SZČO , ktorý je prihlásený v ZP z titulu SZČO . Prenajíma byt a dali mu informáciu , že musí podľa nového zákona podať novú prihlášku do ZP z titulu prenájmu .To znamená, že je 2x registrovaný prihlásený na ZP .
Keď mi toto povedal, že si bol dať prihlášku , tak som ho poslala späť , aby dal hneď za druhý deň odhlášku ,resp. nech mu jeho prihlášku vrátia , aby náhodou neplatil do ZP duplicitne .
Zdravotná poisťovňa tento postup odmietla , že to je správne, že sa prihlásil aj z nájmu .
Tak len upozorňujem, že na zdravotných poisťovniach je veľký chaos , ani nevedia čo sa uvádza na ich stránke .
Silva333
02.02.11,15:18
... V súčasnosti zákon osobitne neupravuje zníženie povinného minimálneho základu v súvislosti s dosahovaním príjmov z prenájmu u osôb, ktoré sú súčasne zamestnancami alebo poistencami štátu. Tu však predpokladáme legislatívnu úpravu s tým, že minimálny vymeriavací základ SZČO, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu, nebude určený.

Dodatok:Návrh na novelizáciu zákona o ........zdravotnom poistení, obsahujúci aj pasáž (13) Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu zprenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).“,
bol zaregistrovaný na Úrade vlády 28.1.2011, tak treba len dúfať, že sa tam aj dostane a že úspešne prejde:)
Katarína Bukátová
06.02.11,16:29
Dobrý večer, fakt neviem kde sa dopátrať k odpovedi, poradí niekto?
v tabulke od poradcu ( 1.7.10-31.12.10) sa píše že zamestnanec s ID a poklesom vykonávať zár.činnosť platí ZP - 2 % od 40% a viac, do 40 % - 4% u vym.základu.
v novej sa píše len 2% bez nejakého limitu,
na stránke ZP (VSZP) som vyčítala že: vo výške 2 percent zo svojho vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy viac ako 50%
Prosím vás ako tieto dve informácie zladiť? bude mať znížené odvody len od 50 % zníženia výkonu zárobkovej činnosti?
Dakujem
Martin1998
10.02.11,07:58
Zamestnanec plánuje poskytovať sezónne ubytovanie pre turistov v časti svojej nehnutelnosti.Predpokladaný príjem je 400-600 EUR ročne.Musí si vybaviť živnosť a prihlásiť sa do ZP,kde si určí nulové preddavky.Pri ročnom zúčtovaní mu v takomto prípade vyjde nedoplatok?A v akej sume?Ako to bude s platením preddavkov v budúcom roku?Ďalej sa chcem opýtať ako to bude s daňou z príjmu a s platením odvodov do SP.
Ďakujem.
Anja111
16.02.11,13:33
Klient bol v roku 2009 SZČO, ale v septembri 2009 ukončil živnosť a odvtedy bol len zamestnaný. Od 1.1.2011 sa stal pre ZP SZČO, z dôvodu prenájmu. Prihlásil sa a určil si preddavky 0,00 eur, vzhľadom na súbeh SZČO so zamestnaním.
Dnes mu prišlo zo VšZP, že musí platiť mesačne preddavky vo výške 250 eur, podľa RZ ZP za rok 2009, (ale tam mal vysoký nedoplatok na ZP, lebo dodaňoval predané zásoby pri ukončení živnosti, takže aj preddavky sú vysoké). Pri osobnej návšteve na pobočke mu povedali, že nech skúsi podať žiadosť, aby mu preddavky znížili.
Predpokladaný odvod na ZP z titulu prenájmu bude max. 157 eur za celý rok.
Žiadosť som napísala, ale stále rozmýšľam, či majú pravdu. Budem vďačná za každý názor.
Anja111
16.02.11,14:58
Klient bol v roku 2009 SZČO, ale v septembri 2009 ukončil živnosť a odvtedy bol len zamestnaný. Od 1.1.2011 sa stal pre ZP SZČO, z dôvodu prenájmu. Prihlásil sa a určil si preddavky 0,00 eur, vzhľadom na súbeh SZČO so zamestnaním.
Dnes mu prišlo zo VšZP, že musí platiť mesačne preddavky vo výške 250 eur, podľa RZ ZP za rok 2009, (ale tam mal vysoký nedoplatok na ZP, lebo dodaňoval predané zásoby pri ukončení živnosti, takže aj preddavky sú vysoké). Pri osobnej návšteve na pobočke mu povedali, že nech skúsi podať žiadosť, aby mu preddavky znížili.
Predpokladaný odvod na ZP z titulu prenájmu bude max. 157 eur za celý rok.
Žiadosť som napísala, ale stále rozmýšľam, či majú pravdu. Budem vďačná za každý názor.
Tiež si myslíte, že keď bol v roku 2009 čistý SZČO, tak musí platiť preddavky podľa RZ ZP 2009 napriek tomu, že je teraz SZČO popri zamestnaní?
Kvaka
16.02.11,15:32
Tiež si myslíte, že keď bol v roku 2009 čistý SZČO, tak musí platiť preddavky podľa RZ ZP 2009 napriek tomu, že je teraz SZČO popri zamestnaní?
Ja si myslím, že nie je povinný platiť podľa RZ ZP za rok 2009. On už ako SZČO - živnostník ukončil činnosť, a teraz je po dvoch rokoch prihlásený ako nová SZČO - prenajímateľ v súbehu so zamestnancom. V tabuľke je síce napísané, že podľa zúčtovania v roku 2009, ale pozri si ten text pod tabuľkou úplne dole, je tam:
V prípade súbehu poistenca štátu alebo zamestnanca a SZČO z dôvodu prenájmu je od 1.1.2011 výška preddavku 0 Eur alebo poistencom určená suma.
Kvaka
16.02.11,15:41
... V súčasnosti zákon osobitne neupravuje zníženie povinného minimálneho základu v súvislosti s dosahovaním príjmov z prenájmu u osôb, ktoré sú súčasne zamestnancami alebo poistencami štátu. Tu však predpokladáme legislatívnu úpravu s tým, že minimálny vymeriavací základ SZČO, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu, nebude určený.

Dodatok:Návrh na novelizáciu zákona o ........zdravotnom poistení, obsahujúci aj pasáž (13) Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu zprenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).“,
bol zaregistrovaný na Úrade vlády 28.1.2011, tak treba len dúfať, že sa tam aj dostane a že úspešne prejde:)

Je to zmenené, tak ako píšeš, ale podľa prechodných ustanovení je zase absurdistan.

§ 37 ods.3) Minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) sa nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať iba na takú SZČO, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
Takže sa nejako pomýlili. Pozri aj tu http://www.porada.sk/1656455-post15.html
Kvaka
16.02.11,15:47
1 odvody bude platiť zo závislej činnosti a prenájmu ako SZČO podľa ročného zúčtovania zdravotného poistenia... stačí sa prihlásiť do ZP ako prenajímateľ a zadať si vymeriavací základ nula, z dôvodu že zdravotné odvody platí zo závislej činnosti...
2 platiť odvody bude len z čistého príjimu... ak má príjem 150 € mesačne t.j. 1800 € ročne odráta 500 € nezdaniteľnú časť 40 % paušálne náklady a z čiastky 780 € zaplatí 19 % daň z príjimu a 14 % odvod do ZP..tých 14% z čiastky 780/2,14, teda 14% zo sumy 364,48.. teoreticky ak máte manžela môžete prenajímať ako manželia a tým pádom si nezdaniteľnú časť 500 € uplatniť 2x... potom by ste platili daň a zdravotný odvod z čiastky 480 € (ale DP a RZZP budeme musieť robiť obaja...)
Len maličkú úpravu v texte, asi je to schované za tými ...., ale aby si nikto výpočet nepomýlil.
Anja111
16.02.11,15:50
Ja si myslím, že nie je povinný platiť podľa RZ ZP za rok 2009. On už ako SZČO - živnostník ukončil činnosť, a teraz je po dvoch rokoch prihlásený ako nová SZČO - prenajímateľ v súbehu so zamestnancom. V tabuľke je síce napísané, že podľa zúčtovania v roku 2009, ale pozri si ten text pod tabuľkou úplne dole, je tam:
V prípade súbehu poistenca štátu alebo zamestnanca a SZČO z dôvodu prenájmu je od 1.1.2011 výška preddavku 0 Eur alebo poistencom určená suma.
Ďakujem za reakciu.
Potešila si ma, lebo aj ja som to tak chápala a dnes som to čítala už zasa aspom 5x...
Som teda zvedavá, ako zareagujú na žiadosť...