tom2
09.01.11,17:00
Dobrý deň,
mám otázku:
založil som si živnosť, vypracovanie projektovej dokumentácie (práca na PC), nemám prevádzkareň, pracujem zatiaľ doma čo je zároveň sídlo firmy. Byt mám v OV.
Môžem dať do nákladov napríklad faktúru za elektro alebo úhrady nákladov za byt?
ďakujem za radu
JarkaL
09.01.11,16:18
Nie.
Miška1
09.01.11,21:33
Bolo by to možné len v tom prípade, ak by si časť bytových priestorov nahlásil na mestkom úrade(neviem presne či tu)ako nebytové priestory, no je s tým kopa papierovačiek, takže v konečnom dôsledku sa to ani neoplatí, nakoľko sa tým zvýši aj daň z nehnuteľností za takéto priestory.
marleau
09.01.11,21:42
Nie.
A keď je byt prenajatý?
Alebo rozhoduje klasifikácia priestorov - bytové a nebytové?
vikinka
10.01.11,05:48
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 ods. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak.
Nakoľko zákon o dani z príjmov špecificky neupravuje uplatnenie výdavkov vo Vami uvádzanom prípade, odporúčame zvoliť vhodné kritérium pre výpočet výdavkov vynaložených v súvislosti s používaním časti súkromného rodinného domu na výkon podnikateľskej činnosti, ktoré je možné zahrnúť do daňových výdavkov. To znamená, že za daňové výdavky je možné považovať aj výdavky na riadnu prevádzku rodinného domu, ktorý daňovník využíva s časti aj na podnikanie, a to len v takom pomere, v ako je nehnuteľnosť na podnikanie využívaná.


Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o vyjadrenie k problematike uplatnenia výdavkov spojených pri dosahovaní príjmov vo vlastných priestoroch.
SZČO sa rozhodne svoju činnosť prevádzkovať vo vlastnom rodinnom dome kde nemá uvedenú prevázkareň, moja otázka je akým spôsobom je možné dať časť spotrebovanej elektrickej energie a plynu do výdavkov a či je to uznateľný výdavok. Ďakujem
tom2
11.01.11,16:15
dakujem za vycerpavajucu odpoved
Pierro1329
13.01.11,13:10
jasne ze mozes
JarkaL
13.01.11,13:20
A keď je byt prenajatý?
Alebo rozhoduje klasifikácia priestorov - bytové a nebytové?

Keď je byt prenajatý od niekoho iného, áno.
Ale nemôže FO prenajať byt sám sebe. Takáto nájomná zmluva, kde by na oboch stranách bola podpísaná tá istá FO, by bola neplatná.

Možno by daniari uznali nejaké tie náklady (určite nie faktúry v plnej výške! - veď niečo snáď používa na súkromné účely), ale to by musel napr. preukázať zvýšenie nákladov na byt odo dňa, kedy v ňom začal podnikať - podkladom by mohli byť vyúčtovacie faktúry za el., telefón a pod.
JarkaL
13.01.11,13:20
jasne ze mozes

Koľko si mal daňových kontol a ako dopadli?