3aneta1
09.01.11,17:37
Kto mi poradí?Sme traja surodenci otec nam zomrel,mali sme družstevný byt mama žije,bol nejaký dlh na byte.Sestra si ho asi pred 2rokmi prepisala so suhlasom mamy byt na seba a vyplatila dlh,chcem sa opytaat či mame nejake právo na vyplatenie z bytu,kedže mam tam stale trvale bydlisko a som ani nevedel,že je to už sestrin byt.Predsa musel som mat nejaky podiel po otcovi,pretože sestra tvrdi,že nemame na nič pravo.Dakujem
Tweety
09.01.11,16:50
Kto mi poradí?Sme traja surodenci otec nam zomrel,mali sme družstevný byt mama žije,bol nejaký dlh na byte.Sestra si ho asi pred 2rokmi prepisala so suhlasom mamy byt na seba a vyplatila dlh,chcem sa opytaat či mame nejake právo na vyplatenie z bytu,kedže mam tam stale trvale bydlisko a som ani nevedel,že je to už sestrin byt.Predsa musel som mat nejaky podiel po otcovi,pretože sestra tvrdi,že nemame na nič pravo.Dakujem Len tak laicky.
Určite si mal nárok na časť z otcovho podielu, mama sa nezachovala práve najsprávnejšie, kedže ho dala prepísať len na jedno dieťa, akoby ostatné ani nemala, a sestra ešte horšie, ak vás ostatných z bytu nevyplatila. Ale to je už o rodinných vzťahoch-nevzťahoch. Bohužiaľ, aj toto sa deje.
lienocka001
09.01.11,17:07
nuz ja si zasa myslim ze pokial to bol druzstevny byt tak ten sa nededi a to ze si sestra prepisala byt na seba a vyplatila dlhy s tym nic nenarobis. trvaly byt je len evidencneho charakteru nedava ti pravo na vlastnictvo bytu
majkii
09.01.11,17:13
Nedá sa hovoriť o podieloch, pretože išlo o družštevný byt, kde sa hovorí o členstve. V tom prípade záleží na stanovách bytového družstva, ako definujú prevod čelenských práv po smrti člena. Niektoré družstvá majú napr. zadefinované spoločné členstvo manželov a v prípade smrti jedného člena v spoločnom členstve vzniká individálne členstvo toho druhého. V inom družstve je zadefinovaný prevod členských práv aj takto cit."Smrťou člena prechádza jeho členstvo v družstve na dediča celého členského podielu bytu.". Inými slovami v oboch družstvách by členstvo po smrti otca prešlo iba na matku. Tá mohla svoje členské práva previesť na dcéru. Preto ti nemuselo zniknúť právo na podiel k bytu ani na členstvo.
Xanti
09.01.11,17:14
3aneta1
určite po otcovi prebehlo dedičské konanie, a v zápisnici z neho máš zapísané čo si zdedil. Ak je tam byt, tak máš právo na vyplatenie hodnoty svojho podielu, ale ak nie je tak bohužial.
Tweety
09.01.11,17:21
Len tak laicky.
Určite si mal nárok na časť z otcovho podielu, mama sa nezachovala práve najsprávnejšie, kedže ho dala prepísať len na jedno dieťa, akoby ostatné ani nemala, a sestra ešte horšie, ak vás ostatných z bytu nevyplatila. Ale to je už o rodinných vzťahoch-nevzťahoch. Bohužiaľ, aj toto sa deje.
Ja som to nebrala z právnej stránky ale čisto len a len z ľudskej. Ak má matka 3 detí, tak by ich mala podeliť spravodlivo.
Petra Nová
09.01.11,17:40
Predpokladám, že si nepriletel s Marsu, keď vieš, že by si mal niečo dediť po otcovi. Tak skús porozmýšľať kedy zomrel otec, či si bol v čase smrti otca už dospelý a či si bol na dedičskom konaní. Ako potomok si musel dediť, pretože si neopomenuteľný dedič. Dedičské konane určite prebehlo, tak ak nemáš rozhodnutie o dedičstve(osvedčenie notára) a nevieš čo si zdedil, tak choď na súd, v pôsobnosti ktorého mal otec trvalé bydlisko, tam ti jeho rovnopis vydajú, ak im preukážeš, že si synom poručiteľa. Potom bude jasné, či si dedil, alebo prečo si nededil. Pre ďalší postup bude dôležité, kedy rozhodnutie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť.
Mária27
09.01.11,22:52
Ak bol družstevný byt v spoločnom nájme i členstve oboch manželov, prešiel nájom aj členstvo zo zákona na manželku. Matka potom ako jediná društevníčka mohla previesť byt na dcéru.

V budúcnosti pri dedení po matke môžeš žiadať započítať hodnotu, ktorá sestra dostala ako členský podiel k bytu (zníženú o dlhy) podľa § 484 obč. zákonníka. O to by mala z dedičstva dostať menej. Ak, pravda, nejaké dedičstvo ešte bude.

§ 707
(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.