Excise Duty
09.01.11,20:07
Všetci, ktorí nakupujete a používate červenú naftu (označený plynový olej), dúfam že ste postrehli novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja vykonanú zákonom č. 492/2010 Z.z. Nielenže sa ruší znížená sadzba dane na označenú naftu, čím pochopiteľne stráca jej označovanie akýkoľvek význam, je však potrebné konať podľa prechodného ustanovenia § 46g. Podľa tohto ustanovenia 15. januára 2011 zaniká platnosť povolení na označovanie plynového oleja (nafty) vydaného podľa § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010. Takéto povolenie majú prevádzkovatelia daňových skladov, neznamená to však, že už naďalej nesmú označovať plynové oleje. Môžu ich umiestniť v iných členských štátoch ale i na slovenský trh, aj keď z daňového hľadiska to už nemá nijaký význam, keďže pri jednej sadzbe dane nie je potrebné farebne rozlišovať naftu. Každá právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má zásoby označenej nafty a túto po 15. januári 2011 uvedie do daňového voľného obehu, uplatní na takúto naftu sadzbu dane podľa § 6 ods. 1 písm. d) druhého bodu predpisu účinného od 1. januára 2011, teda vo výške 368 eur/1 000 litrov. Zo znenia prechodného ustanovenia nevyplýva, že v tomto prípade musí nafta spĺňať podmienku povinného obsahu biogénnej látky, pretože sa týmto ustanovením upravuje dopredaj minerálneho oleja, na ktorý sa v čase jeho výroby ešte nemohlo uplatniť ustanovenie o povinnom minimálnom obsahu biogénnej látky, keďže jeho účinnosť je až od 1. januára 2011. Odberné poukazy na odber označeného plynového oleja vydané podľa § 11 predpisu účinného do 31. decembra 2010 sú platné do 15. januára 2011.
Právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré sú užívateľským podnikom podľa § 11 predpisu účinného do 31. decembra 2010 a ktoré do 15. januára 2011 odobrali označený plynový olej podľa predpisu účinného do 31. decembra 2010, v prípade ak majú zásoby tohto minerálneho oleja, sú povinné v lehote do 20. januára 2011 vykonať inventarizáciu týchto zásob podľa stavu k 15. januáru 2011.
Tieto právnické osoby alebo fyzické osoby sú následne povinné do 25. januára 2011 podať daňové priznanie a v rovnakej lehote zaplatiť daň, a to z množstva označeného plynového oleja, ktoré mali v zásobe k 15. januáru 2011. Daň sa v tomto prípade vypočíta ako rozdiel dane podľa § 6 ods. 1 písm. d) druhého bodu predpisu účinného od 1. januára 2011 a dane podľa § 7 ods. 1 predpisu účinného do 31. decembra 2010. Uvedené sa rovnako vzťahuje aj na obchodníkov s minerálnym olejom podľa § 25a. Nemusím dúfam zdôrazňovať, že nemá nijaký zmysel nakupovať červenú naftu do zásoby.
606an
14.01.11,04:16
považuje sa za zásobu aj nafta ktorá sa natankovala do nádrže tj. zostatok nafty v nádrži ?
606an
14.01.11,04:16
myslím v aute.
juraj
14.01.11,08:08
toto zaujíma aj mňa, či je treba do zásob zahrnúť aj palivo v nádržiach traktorov? Ďalej ak sa mi v skladovacej nádrži zostatok červenej nafty zmieša s obyčajnou novonakúpenou naftou, môžem túto zmes tankovať aj do osobného auta? Už nebudú kontroly zo strany colného úradu?
farmarik
14.01.11,10:39
Áno aj zostatok nafty v nádrži sa považuje za zásobu. Toto je potvrdené na MF odbor nepriamych daní.

Kontroly zo strany colného úradu by už nemali byť pretože daňové zvýhodnenie na červenú naftu končí. Tým, že sa doplatí spotrebná daň na zostávajúcu zásobu červenej nafty tak tá sa môže použiť ako bežná nafta. Toto je ale len môj názor a preventívne si trocha počkáme či nejaký iniciatívny blbec niečo nevymyslí.
Ja sa chcem opýtať na akom formulári je treba podať daňové priznanie za zvyšnú červenú naftu.
Excise Duty
14.01.11,11:43
Áno aj zostatok nafty v nádrži sa považuje za zásobu. Toto je potvrdené na MF odbor nepriamych daní.

Kontroly zo strany colného úradu by už nemali byť pretože daňové zvýhodnenie na červenú naftu končí. Tým, že sa doplatí spotrebná daň na zostávajúcu zásobu červenej nafty tak tá sa môže použiť ako bežná nafta. Toto je ale len môj názor a preventívne si trocha počkáme či nejaký iniciatívny blbec niečo nevymyslí.
Ja sa chcem opýtať na akom formulári je treba podať daňové priznanie za zvyšnú červenú naftu.
Daňové priznanie:
http://zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210056&FileName=zz2010-00553-0210056&Rocnik=2010&#xml=http://zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=567&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=minerálny+olej
Po 25. januári možno bezproblémovo jazdiť už na akúkoľvek naftu, červená nafta bude v zmysle zákona zdanená a už nikto nikdy nezistí, či z nej bol zaplatený rozdiel dane.
halmir
16.01.11,14:40
Dúfam,že ak pri inventúre k 15.01.2011 bol zistený nulový stav červenej nafty,tak netreba podať negatívne DP. Zo vzoru DP to neviem posúdiť.Nerád by som zbytočne platil pokutu.
Excise Duty
16.01.11,16:13
Dúfam,že ak pri inventúre k 15.01.2011 bol zistený nulový stav červenej nafty,tak netreba podať negatívne DP. Zo vzoru DP to neviem posúdiť.Nerád by som zbytočne platil pokutu.
Nová vyhláška sa odvoláva na zákon a ten v § 14 ods. 11 hovorí jasne. Takže netreba.
halmir
23.01.11,18:58
Chcem si len overiť informáciu, ktorú som dostal na Colnom úrade, že aj napriek tomu že červená nafta končí ale podnik ostáva registrovaný ako užívateľ ,tak naďalej preňho platia povinnosti nahlasovať a vyhlasovať stroje ako predtým. Neviem či je to len zlý vtip, alebo ešte niekto máte takúto informáciu? Prípadne prosím o vysvetlenie aký to má zmysel.
Excise Duty
23.01.11,22:15
Chcem si len overiť informáciu, ktorú som dostal na Colnom úrade, že aj napriek tomu že červená nafta končí ale podnik ostáva registrovaný ako užívateľ ,tak naďalej preňho platia povinnosti nahlasovať a vyhlasovať stroje ako predtým. Neviem či je to len zlý vtip, alebo ešte niekto máte takúto informáciu? Prípadne prosím o vysvetlenie aký to má zmysel.
Ak boli k 1. januáru 2011 vypustené ustanovenia § 7, 8 a 9, potom tie daňové subjekty ktoré používali červenú naftu, teda daňovo zvýhodnený minerálny olej, ktorý mal zníženú sadzbu dane podľa zrušeného § 7 a ako taký bol zadefinovaný v ustanovení § 11 ods. 2 písm. a), v zmysle prechodného ustanovenia § 46g od 15. januára prestal byť daňovo zvýhodneným minerálnym olejom, rovnako prestali byť užívateľským podnikom tie právnické alebo fyzické osoby, ktoré takýto minerálny olej nakupovali!
Podľa definície užívateľského podniku v zmysle ustanovenia § 11 ods. 1 užívateľským podnikom na účely zákona je právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená používať daňovo zvýhodnený minerálny olej. Takže ak už červená nafta nie je daňovo zvýhodneným minerálnym olejom, ty už nie si užívateľským podnikom! Zákon ti podľa druhej vety citovaného ustanovenia § 11 uložil povinnosť písomne požiadať colný úrad o zaradenie do evidencie užívateľských podnikov. Neukladá ti ale povinnosť písomne požiadať o vyradenie z evidencie užívateľských podnikov. Ak už ale červená nafta nie je daňovo zvýhodneným minerálnym olejom, potom by mal colný úrad vychádzajúc z logiky ustanovení zákona automaticky vyradiť z evidencie tie právnické alebo fyzické osoby, ktoré nakupovali ako daňovo zvýhodnený minerálny olej iba červenú naftu!
Preto neexistuje pre teba nijaká oznamovacia povinnosť v zmysle ustanovenia § 11 ods. 6. Žiadne iné povinnosti pre teba zo zákona už nevyplývajú, ty si mal len podľa ustanovenia § 46g vykonať inventúru zásob červenej nafty a keďže, ako si písal ti vyšla nula, potom v zmysle ustanovenia 14 ods. 11 nie si povinný podať ani daňové priznanie.
Ajulka33
24.02.11,08:43
Mala by som jednu otázku, čo sa týka červenej nafty. Ak mám zostatok nafty na sklade, je potrebné upraviť skladovú cenu o zaplatenú daň???
Excise Duty
24.02.11,09:20
Mala by som jednu otázku, čo sa týka červenej nafty. Ak mám zostatok nafty na sklade, je potrebné upraviť skladovú cenu o zaplatenú daň???
No samozrejme, veď si mala povinnosť vykonať inventúru zásob a do 25. januára 2011 zaplatiť rozdiel dane, takže skladová cena by mala byť upravená o tento rozdiel.
Ajulka33
24.02.11,11:24
Ďakujem pekne, za odpoveď. Mohol by mi niekto poradiť ako zaúčtovať predpis na túto daň a ako to urobiť v sklade?
farmarik
24.02.11,14:33
Čo sa týka registrácie uživateľského podniku je to správna informácia. Včera mi volali z colného úradu aby som im napísal žiadosť o vyradenie zo zoznamu užívateľských podnikov a odobratí odberného poukazu. Pretože oni to automaticky urobiť nemôžu - len na základe našej žiadosti. Ešte mi colník povedal, že to by ste nám museli nahlasovať všetky zmeny tak ako doteraz. Dnes som im to zaniesol a malo by to byť v poriadku.
Excise Duty
24.02.11,16:17
Čo sa týka registrácie uživateľského podniku je to správna informácia. Včera mi volali z colného úradu aby som im napísal žiadosť o vyradenie zo zoznamu užívateľských podnikov a odobratí odberného poukazu. Pretože oni to automaticky urobiť nemôžu - len na základe našej žiadosti. Ešte mi colník povedal, že to by ste nám museli nahlasovať všetky zmeny tak ako doteraz. Dnes som im to zaniesol a malo by to byť v poriadku.
Volali, a to mali tú drzosť??? Mali ti to dať na papieri, na základe ktorých ustanovení zákona to vyžadujú, lebo vidieť, že nevedia čítať zákon. Je to príkaz, ktorý nemá oporu v zákone a preto je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Nemusel by si nikomu nič nahlasovať, tú zmenu predsa vykonal štát zákonom a ty si zo zákona prestal byť užívateľským podnikom, na základe čoho mali sami konať. Opäť ide o klasiké zneužívanie právomoci a je už najvyšší čas urobiť poriadok v colnej správe. Mne keby niečo také niekto zavolal, tak mu položím telefón. Alebo budeme naveky robiť tajrtlíkov štátnym úradníkom podľa toho, ako budú pískať?
Z tvojho nicku vyplýva, že si bol užívateľským podnikom podľa § 11, tak je to jasné, jednoducho si prestal existovať, iná situácia by bola, ak by si bol obchodník s minerálnym olejom podľa § 25a.
Škoda, že si neuviedol, o ktorý colný úrad ide.
pagi
02.03.11,04:28
Omyl, zo zákona si neprestal byť užívateľským podnikom, nakoľko je ním ten, kto odoberá daňovo zvýhodnený minerálny olej, ktorým nebol len minerálny olej so zníženou sadzbou dane (červená nafta) ale aj oslobodený minerálny olej a podliehajúci postupu pri preprave. Takže by si teoreticky pri požiadaní o odberný poukaz deklaroval iný druh minerálneho oleja (napr. xylén, lekársky benzín, toluén) a iný účel použitia a odberný poukaz by Ti bol vydaný na základe pôvodneho zaradenia do evidencie ako užívateľský podnik. Kedže colníci predpokladali, že o to nemáš záujem (asi nikto, kto odoberal červenú naftu), v dobrom úmysle Ti poradili aby si požiadal o odňatie odberného poukazu, nakoľko minerálny olej so zníženou sadzbou (červená nafta) je zrušený, a je predpoklad že o iný daňovo zvýhodnený minerálny olej nemáš záujem ale povinnosti ako užívateľského podniku Ti ostali (nahlasovacia povinnosť, napr. zmena miesta sídla firmy alebo miesta podnikania, na čo pravdopodobnr zabudneš) vyhneš sa zo strany colného úradu zbytočným sankciám.
Pre Excise duty:
Najprv študuj a potom nadávaj. Colník
Excise Duty
03.03.11,18:55
Omyl, zo zákona si neprestal byť užívateľským podnikom, nakoľko je ním ten, kto odoberá daňovo zvýhodnený minerálny olej, ktorým nebol len minerálny olej so zníženou sadzbou dane (červená nafta) ale aj oslobodený minerálny olej a podliehajúci postupu pri preprave. Takže by si teoreticky pri požiadaní o odberný poukaz deklaroval iný druh minerálneho oleja (napr. xylén, lekársky benzín, toluén) a iný účel použitia a odberný poukaz by Ti bol vydaný na základe pôvodneho zaradenia do evidencie ako užívateľský podnik. Kedže colníci predpokladali, že o to nemáš záujem (asi nikto, kto odoberal červenú naftu), v dobrom úmysle Ti poradili aby si požiadal o odňatie odberného poukazu, nakoľko minerálny olej so zníženou sadzbou (červená nafta) je zrušený, a je predpoklad že o iný daňovo zvýhodnený minerálny olej nemáš záujem ale povinnosti ako užívateľského podniku Ti ostali (nahlasovacia povinnosť, napr. zmena miesta sídla firmy alebo miesta podnikania, na čo pravdopodobnr zabudneš) vyhneš sa zo strany colného úradu zbytočným sankciám.
Pre Excise duty:
Najprv študuj a potom nadávaj. Colník
Predpokladám, že colné úrady nevedú evidenciu užívateľských podnikov podľa § 41 v tom zmysle, že Jano dostal jeden odberný poukaz, Fero dostal jeden odberný poukaz, Ďuro dostal jeden odberný poukaz, Jožo dostal jeden odberný poukaz...
Predpokladám, že evidencia vedená colnými úradmi je podrobne štruktúrovaná tak, že je z nej možné selektovať, kto je evidovaný ako užívateľský podnik a dostal odberný poukaz výlučne na nákup červenej nafty určenej na použitie podľa už zrušeného § 7 zákona alebo je subjekt evidovaný a dostal odberný poukaz na nákup popri červenej nafte aj na nákup iných minerálnych olejov definovaných ako daňovo zvýhodnené minerálne oleje podľa § 11 alebo je v evidencii podľa § 25a ako obchodník s minerálnym olejom. Alebo mám tomu rozumieť tak, že colné úrady nevedia presne, komu a na aký účel vydali odberné poukazy?
Ty, ako to máš tak "prudko" naštudované, tak máš v § 46g ods. 3 a ods. 6 jasne uvedené, že odberný poukaz na odber označeného plynového oleja vydaný podľa § 11 predpisu účinného do 31. decembra 2010 platí do 15. januára 2011. Čiže od 16. januára sa stal na nič nepoužiteľným zdrapom papiera, notabene ak boli zrušené ustanovenia § 7 až 9, červená nafta i keby sa naďalej vyrábala, jednoducho prestala byť na Slovensku daňovo zvýhodneným minerálnym olejom. Dúfam, že ma nebudeš presviedčať, že na Slovensku je už zakázané vyrábať červenú naftu. Takže sa pýtam, načo potrebujú byť subjekty, ktoré v minulosti požiadali o zaradenie do evidencie užívateľských podnikov preto, aby mohli nakupovať iba červenú naftu, keďže táto už neexistuje ako daňovo zvýhodnený minerálny olej, naďalej užívateľskými podnikmi? Neviem si dosť dobre predstaviť užívateľské podniky, ktoré podľa vtedajšieho ustanovenia § 7 nakupovali červenú naftu ako palivo, pohonnú látku pre koľajové vozidlá, poľnohospodárske stroje a pre motory stacionárnych zariadení určených na výrobu elektrickej energie aby súčasne nakupovali aj iné daňovo zvýhodnené minerálne oleje. Pripusťme takéto prípady, ale určite by sme ich spočítali na prstoch jednej ruky, o obchodníkoch s minerálnym olejom podľa § 25a nebudeme diskutovať, to som už spomenul vo svojom predchádzajúcom príspevku. Takže, colné úrady mali konať ex offo na základe zrušených ustanovení zákona týkajúcich sa červenej nafty a podľa toho upraviť automaticky evidencie podľa § 41. Obtelefonovávanie daňových subjektov je v tomto prípade plytvaním peňazí daňových poplatníkov a vyzývať ich, aby sami podali žiadosť o odňatie už neplatného odberného poukazu nemožno nazvať inak ako zneužívaním právomoci, žiadne ustanovenie zákona totiž nepokrýva takýto prípad. Ak máš na mysli ustanovenie § 11 ods. 12 písm. i), si na veľkom omyle, je to prípad, keď sa subjekt sám z vlastnej vôle rozhodne, že už nepotrebuje akýkoľvek daňovo zvýhodnený minerálny olej a teda na jeho nákup nebude potrebovať ani odberný poukaz. Taký prípad nenastal, tu sa rozhodol štát bez vôle daňových subjektov a tie postavil pred hotovú vec.
Rečičky o dobrom úmysle sú jalové kecy, tie si môžeš strčiť za lem svojej zelenej colníckej čapice, najmä ak sú spojené s upozornením na sankcie zo strany colného úradu. Takže zatiaľ neostáva nič iné len nadávať.
pagi
03.03.11,20:37
Vidno že si nepochopil podstatu veci, začni od začiatku a prečítaj si v 98 kto to je užívateľský podnik a kedy je zaradený do evidencie a aké zmeny môže nahlásiť ohľadne predmetu a účelu použitia min. oleja a veselo fungovať ďalej ako užívateľsky podnik s iným minerálnym olejom a lebo iným účelom použitia. Tvojim výkladom by mohol byť daňový subjekt poškodený (ústava nepustí), aj keď možno len jeden v celej SR, a celú tortúru pri zaradení do evidencie by musel podstúpiť ešte raz (čo považujem za zbytočnú byrokraciu). Aj podľa môjho názoru kontrola červenej nafty bola zbytočná, nakoľko daňovou kontrolou sa kontroluje čo užívateľský podnik pred cca 3 rokmi robil s červenou naftou len v účtovníctve a bolo to vymyslené len aby zamestnali dočasne colníkov, kým rozhodnú, čo s nimi. Na margo vyhrážania sa sankciami môžem uviesť, že na našom colnom úrade sme sa snažili "družstevníkom" vždy pomôcť, dorábali sme s nimi evidencie, kedže sme videli nezmyselnosť tejto právnej normy. Je pravda, že na niektorých pobočkách colných úradov nemajú prácu a aby mali výsledky a ich nezrušili, tak sa odbavujú a robia pakáreň, ale to už je interný problém colnej správy. V prvom rade by si mal nadávať na našich zákonodarcov, ktorý to všetko vymysleli a menili ( pozri koľkokrát bola 98 novelizovaná), my sme len obyčajní colníci, ktorí majú svoje rodiny a potrebujú ich živiť - nehovor že si taký frajer, že keď s niečím nesúhlasíš, tak hneď dáš výpoveď.
P.S. Čapicu nenosím (nebomzni ma), padajú mi vlasy.
Excise Duty
17.03.11,13:27
Vidno že si nepochopil podstatu veci, začni od začiatku a prečítaj si v 98 kto to je užívateľský podnik a kedy je zaradený do evidencie a aké zmeny môže nahlásiť ohľadne predmetu a účelu použitia min. oleja a veselo fungovať ďalej ako užívateľsky podnik s iným minerálnym olejom a lebo iným účelom použitia. Tvojim výkladom by mohol byť daňový subjekt poškodený (ústava nepustí), aj keď možno len jeden v celej SR, a celú tortúru pri zaradení do evidencie by musel podstúpiť ešte raz (čo považujem za zbytočnú byrokraciu). Aj podľa môjho názoru kontrola červenej nafty bola zbytočná, nakoľko daňovou kontrolou sa kontroluje čo užívateľský podnik pred cca 3 rokmi robil s červenou naftou len v účtovníctve a bolo to vymyslené len aby zamestnali dočasne colníkov, kým rozhodnú, čo s nimi. Na margo vyhrážania sa sankciami môžem uviesť, že na našom colnom úrade sme sa snažili "družstevníkom" vždy pomôcť, dorábali sme s nimi evidencie, kedže sme videli nezmyselnosť tejto právnej normy. Je pravda, že na niektorých pobočkách colných úradov nemajú prácu a aby mali výsledky a ich nezrušili, tak sa odbavujú a robia pakáreň, ale to už je interný problém colnej správy. V prvom rade by si mal nadávať na našich zákonodarcov, ktorý to všetko vymysleli a menili ( pozri koľkokrát bola 98 novelizovaná), my sme len obyčajní colníci, ktorí majú svoje rodiny a potrebujú ich živiť - nehovor že si taký frajer, že keď s niečím nesúhlasíš, tak hneď dáš výpoveď.
P.S. Čapicu nenosím (nebomzni ma), padajú mi vlasy.
Tu máš odpoveď.
pagi
21.03.11,19:03
Je smutné, že na ministerstve nevie ľavá ruka čo robí pravá. Mali Ti odpovedať ľudia zo sekcie nepriamych daní a nie sekretárka riaditeľky kancelárie ministra, nakoľko jej pamflet nemá žiadnu oporu v zákone a napísala Ti len preto, aby si splnila zákonom stanovenú povinnosť. Ja som chcel daňovým subjektom pomôcť, aby vedeli ako to bude v praxi a nie stanoviskách MF, ktoré Ti napíšu zajtra iné. Momentálne stanovisko CR SR pre konkrétnu právnickú osobu prikladám.
chuchuni
20.04.11,20:21
Tu máš odpoveď.

Dobry vecer,

mohol by som poprosit o osobny kontakt na Vas ?

Dakujem,
Rozalka
20.04.11,20:56
Momentálne stanovisko CR SR pre konkrétnu právnickú osobu prikladám.

Lupa je kde?