jancah
09.01.11,19:22
som tiež učiteľka a chcela by som sa opýtať, keď chcem ísť na materskú a prvých 8 mesiacov mi platí zamestnávateľ, tak z akej sumy? z hrubej mzdy (aj s odmenami, aj s triednictvom,...) alebo z tarifného platu podľa tabuľky. dakujem
Tweety
09.01.11,18:24
som tiež učiteľka a chcela by som sa opýtať, keď chcem ísť na materskú a prvých 8 mesiacov mi platí zamestnávateľ, tak z akej sumy? z hrubej mzdy (aj s odmenami, aj s triednictvom,...) alebo z tarifného platu podľa tabuľky. dakujem
Zamestnávate MD neplatí, prepláca ju SP. Prepláca sa z VZ na nemocenské.
jancah
09.01.11,18:29
ja praveže neviem aký je ten vymeriavací základ a z čoho sa vypočíta
Xanti
09.01.11,18:42
ja praveže neviem aký je ten vymeriavací základ a z čoho sa vypočíta
Vymeriavací základ je tvoja hrubá mzda na výplatnej páske.
veronikasad
09.01.11,20:28
ja praveže neviem aký je ten vymeriavací základ a z čoho sa vypočíta
Vymeriavacím základom - velmi zjednodušene - je tvoj hrubý príjem za predchádzajúci kal. rok delený počtom kal. dní = denný vymeriavací základ. Ak si bola PN, tieto dni sa z počtu dní odpočítavajú.

Materské je 60 % denného vymeriavacieho základu, vypláca sa za kal. dni.
zeppka
10.01.11,08:30
trakže ak niekto bol napr. 3 mesiace PN v roku 2010 (okt.-dec.) a v júni 2011 nastupuje na materskú, nebude nijak ochudobnená?
Tweety
10.01.11,08:31
trakže ak niekto bol napr. 3 mesiace PN v roku 2010 (okt.-dec.) a v júni 2011 nastupuje na materskú, nebude nijak ochudobnená?
Bude, o dni na nemocenskom.
zeppka
10.01.11,10:36
Môžeš mi to prosím vysvetliť bližšie? Za dni PN sa bude ako vymer. z. rátať suma nemocenského?
A ešte jedna otázka: vypočítava sa to za min. kal. rok 2010, alebo rok dozadu od nástupu na MD?
Ďakujem
Tweety
10.01.11,10:39
Môžeš mi to prosím vysvetliť bližšie? Za dni PN sa bude ako vymer. z. rátať suma nemocenského? NIe, jednoducho máš VZ ponížený o dni, ktoré si nepracovala, pretože odvody sa počas PN neplatia.
A ešte jedna otázka: vypočítava sa to za min. kal. rok 2010, alebo rok dozadu od nástupu na MD Rozhodné obdobie VZ bude rok 2010.
Ďakujem
Odpovede v texte.
Majka
01.03.11,10:04
Vymeriavacím základom - velmi zjednodušene - je tvoj hrubý príjem za predchádzajúci kal. rok delený počtom kal. dní = denný vymeriavací základ. Ak si bola PN, tieto dni sa z počtu dní odpočítavajú.

Materské je 60 % denného vymeriavacieho základu, vypláca sa za kal. dni.

ked mal zamestnan. z prac. pomeru 2 roky vyplacanu len minimalnu mzdu,z toho odvody, teraz sa zamestnala od 3/2011 na dalsi prac.pomer s hrubou mzdou 850eur , takze ma dva subezne prac.pomery v jedno ma minimalnu mzdu, v druhom 850eur mesacne, termin porodu ma v oktobri, na soc.poistovni nam bolo povedane ze sa jej bude zratavat do vymeriav.zakladu na materske aj tento prijem z druheho zamestnania, viete mi prosim niekto poradit ako si to prepocitat co a kolko dostane matersku?

pripadne ako by sa vypocitala z coho, ked by k 30.9.2011 dala vypoved u zamestnavatela kde ma minimalnu mzdu a zostal by jej len pracovny pomer kt. plynie od 3/2011 ....
dakujem.