Myslitel
09.01.11,21:07
s niekym polemizovala. napr.:Zakon o soc. poistení, hovorí sa tam: umelci a autori maju už status SZČO./???/To je ako čo-status????Ved nemaju ani živnostensky list, ak ho ani nechcu mat, tak ako že su a budu SZČO? Niekto ich doinuti byt so ŽL? Aby boli ozaj SZČO? Ked sa ako SZČO nezaregistrovali, a nai nemaju ten ZL, akjy status SZČO? Podla čoho ich uradnici budu tak považovať? Ved nebudu STZČO a nebudu mať ZL! To je divne znenie zakona! Mat status SZČ O pre socialne poistenie a pre učelky SZČO. Tak napriklad, niekto opatgruje choru osobu celodeene, a trochu pracuje ako umelec a chce si trocha s tou opracou privyrobiť, a prAvdaže sa mu moc nedarí a nemá prijem -zisk z toho, ale to robi pre ludi.........tzo jest robi nejaku zarobkovu činnost, je teda DIČ. A aj bude Dič. Prečo by mu mal dakto kazat, aby si dal ZL? Ako može byt SZČO bez ZL? Je len Dič, aby si aspon naklady z tej prace mohol dat ako vydavky. A teda ak nie je oficiálne SZČO, bez ZL je, može sa ho dotykať to, že mu štat nebude platiť dochodkove poistenie mesačne, ked doteraz mu to platil? ved z toho umeleckeho privyrabania vela nemá a ani zisky, a vlastne pride o vyhodu platenia poistzenho na dochodok od štatu? Len preto, že ma "nejaky status?"Dalej: Vela krat čiutam, že ludia nemamju jasno v tom, podnikatelia, živnostnici, čo sa dava do "prijmu" za celý rok a zneho sa potom odvija to, kolko a či ma platiť od leta toho roku aj pobvinne odvody. Nevedia, či je to z hrubeho ich prij mu. Odpovede na internete vela razy su take, že ano, je to z hrubeho jeho ročneho prij mu......Aj na inetzrnete na portali SP je to tsk napisane. Ale ako može mať prijem podnikatel? No len tak, že si jednoducho "MUSI" odratať vydavky, t.j. nakjlady a z toho dostan e zisk-VYNOS-šistý prijem , lebo tzo je prijem za celu jeho ročnu pracu, nie? Zam,estnanci to maju ine, telefony, papiere a pomocj´äky v praci maju zadarmo, a tak pracuju, ale podnikatzel si to musi kuzpit pre seba alebio inych a teda ma nakjlada, a teda ich si MUSI odratať a MUDSI dostať VNOS a ZISK.A teda z zidsku ma si vypočitať, či ma alebo nemá platiti od leta v roku povinne odvody. Ved to ma logiku!!!!!!A nie z hrubych 12 prijmov v roku!!!!!!Je to zavadzajuce znenie zakona pre ludi-živnostnikov!!!!!!!!Myslim si, žw velka vačťšina ludi u nas su živnostnici a podnikate,kia a riadni SZˇCO s ZL. Takže ak pracuju, maju mať iba zisk a z toho sa ma odvodižt to ostatne, zdanovanie, povinne platenei odvodov do SP apod.Ak to tak zakon neu možnuje, nie je moralny a je zlý. A mnohokrat su infor macie pre živnostnikov o tomto
zavadzajuce!!Prepač te za chyby.
A ešte dačo. prečo tohto roku je pre živnostnikov a SZCO so ZL najnižší VZ -329 euro /zaokruhlujem/??Prečo nie je robený ako kedysi na zaklade mini malnej mzdy? Vždy to tak bolo...Ved z nej sa odvadzali prislušne percenta na SP, na odvody všetky. A dbe je Min.mzda kolko-----317 euro, takže prečo tot tak je v zakone, aky maju na to ti hore dovod, že to tak je, ako to urobili? Najnižší VZ pre DP ma byť 317 eurood N.roka! Ved i za mestnanec ma odvody platene pre SP prave z tejto sumy, minimalnej , nie? Ved ked robi pracu, kde ma zmluvu na mini malnu mzdu,m tak jasbne, že mu odvody idu prave lwn z tejto sumy, nie? ASleboi ja sa mylim? Zda sa to asi diskri mibnačne, nie????P/rtečo bol ten VZ takto navyšený pre živnostn bikov, ma to nejaký rozumny dovod????
A na zaver? Vieme, že štat nikdy neposkytne pracu všewtkým Slovakom tak, aby boli iba zamestnanci, pre ludi by tro bolo aj možno dobre....Vela ich che byt zamestnancami, ale žial, vela razy musia ist na ZL robiť. Vie me prečo.....Myslim si, že štat da menej na podporyked vie, že ludia oidu pracovať , radšej ako statť pred UP dlho a idu aj ako živnostnici pracovať. Takže----nemal by si ten štat viAc ceniť tých ludi, že vobec idu pracovať a nechce´äu byt len na tej podpore pripadne bez penazá´í na ulici, že idu na živnost alebo na DFIČ niečo osžne robiť, a teda nemal by im robit napriek, ničit oich tskými neunosný mi sumami za odvody???????Vela razy som sa stretla s odpovedou politikov, že aha, chcel byť živnostnik a neplatil si odvody alebo iba z mini malnej mzdy...ASLe je ťažke platiť si z inej ako mini mlanej mzdy pre podnikateka, živnostnika. A pritom ron´bi vela razy pracu doležitu a potrebnu, ale je velka konkurenmcia a prijmy reasp.zisky su slabe za rok, nikdo neche skrachovať. A ta praca je podobne doležita ako pracanapr. za mestnanca či zua est nanc a v št.sprave a verejnej sprave. Nie každy sa do št.spravy dostane aby bol zamestnanec. ZDa sa i teda,, že take tabulky na odvody do DSP pre živnostnikov a doborvolne poistene osoby a podnbikazelov su nie dovbreurobene, myslim si to, aj ked percenta su tak vypočuitane, že si to cele musi platiť živnostnik sam, a ked je to zamestnanec, p.lati si dačo on a dačiäo jeho zamestnavatel.A to sa zrata a to sa mu plati do DSP , či ZP. Je to trochu likvidačne, tento typ odvodovy........pre .ludi, ktorí chcu pracovať, chcu ukazat, že niečo vedia a necchu len tak dom a SEDET ZO ZALOžENy MI RUKAMI . A zvlaštna kapitola je to, že celodenné opatrovanie rodiča pri chorom dietati či dospelom človeku, kde velmi často je vinný z minulosti lekar, ale nebolo to vyšetrene, a ten rodič vl,astne ani nemože za to, ž eto dieta tak dopadlo, napriklad pri porode, ne má to dieta od štatu odškodnenie vobec, prečo teda trake reštrikcie od štatu su????????A aby nemohol rodič vobec nič robiť, ked sa stara o vlastne dieta a dostava dajaký prispevok od štatu a tiewž i platene odvody od štatu, cez den, napriklad večer, ked oide doieta spaťmal by aj čas, možno na ukor svojho oddych, a chcel by dačo robit, čo by bolo užitočne pre ludi i štat, ale neda sa mu, je tu reštrikcia od štatu!!! takže-ani si nemože zdvihnuť svoju životnu uroven, aj kao keby chcel. Nemože ho dať nacchvilu k znamym, alebo inde, ale len do profesionalneho zarfiadenia či profesionalnej opatrovatelke či kam, a teda len aby uase platil tam, a vlaastne to čo zarobi, on teda tam druhej oosbe zaplati, a čo mu ostane na zvyšewnie jeho životneho štandardsu???N o nič.......Nemá to cele logiku......Alebo ano? Skuste ma vYviest z mojho omylu,m vysvetlite mi to, ak sa mylim v týchto nač´šich zakonoch.....Takže u melec, autor, čo trocha do ma pracuje, aby bol pre luidi užitočný, a aj sa stara o chore dieita doma, lebo žial lekari to sposobili a on nemá odškodne, nemože ani tu pracu vykonavať popri, lebo je statusom -čo to je status??????- SZČO????A teda radšej nech tu pracu u melca skončí a nech oddychuje len pri chorom občanovi . Lebo pride ešter aj o tie vyhody, k´tore mal doteraz, teda platene odvody od štatu na dochodkove i ine poistenia. Zaujimavy zakjon urobený......
veronikasad
09.01.11,20:20
Milý Myslitel, na čítanie takýchto dlhých príspevkov teraz poraďáci, bohužial, nemajú čas ...
Monika Kováčová
09.01.11,20:33
nejde ani o dlžku, ale tie preklepy sú "faktz neronmalne" a ich lutsenyie je dots nayročoné.
durisovad
09.01.11,21:00
Skus zadat viac kratsich otazok. Skutocne sa tvoj text tazko lusti.
Indeed
11.01.11,17:39
Stačí text predeliť ODSEKMI , hlavne podľa tém.