katkasch
09.01.11,23:15
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako presne zaúčtujem (resp. aj na podklade akého dokladu) tzv.odhad plnenia za službu vykonanú v r.2010? Ide o to, že stavebná firma vykonala služby, ktoré prechádzajú aj do nového roka, faktúrovať ich má až po ukončení zakázky. Ako v účtovníctve mám zachytiť to, že časť služieb bola vykonaná v r.2010, časť v r.2011 a ako to bude s DPH? Niekde som našla, že to mám zaúčtovať interným dokladom len odhad, koľko by to asi bolo ( 311/602). Ako potom bude vyzerať faktúra v r.2011 a jej zaúčtovanie?
Ďakujem za pomoc, s účtovníctvom len začínam a mám v tom zmätok.
a_je_to
09.01.11,23:03
Najprv treba zo zmluvy určiť, či sa jedná o zákazkovú výrobu podľa § 30 postupov pre PÚ. Teda či zákazka má zmluvne určenú fixnú cenu, alebo maržu, rozpočet nákladov a pod. Vtedy sa postupuje podľa § 30 postupov. Ak to v zmluve nemá, ide iba o bežnú zákazku a postupuje sa podľa § 44, ods. 4 a 5 postupov, teda účtovanie nedokončenej výroby. Z účtovnej evidencie treba vypísať u stavebnej výroby všetky náklady na priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady a výrobnú réžiu pre túto zákazku, zosumarizovať a zaúčtovať na 121/611. Jasné, že bez DPH, lebo ešte nedošlo k dodaniu. Účtovanie 311/602+343 uplatníš až pri fakturácii. Preštuduj postupy a zadaj aj v Porade do vyhľadávača.
KEJKA
09.01.11,23:33
ak ide o zákazku stavby RD alebo niečo podobné, DU predpokladá, že musí byť zmluva o dielo, teda stanovená konečná cena pre zákazníka a preferuje zákazkovú výrobu.
nedokončenú výrobu neuzná - nemusí uznať. /skúsenosť s DU Senec/.
takže podľa stupňa rozpracovanosti účtovať o zákazkovej výrobe.
Treba aj pozrieť nové postupy účtovania, či sa na tento prípad nevzťahujú - zavedené nové účty. Aj ked je to zmena od r.2011, koho sa totýka, musí prehodnotiť preúčtovanie existujúcej výstavby.
a_je_to
10.01.11,13:20
[QUOTE=KEJKA;1611485] ..... DU predpokladá, že musí byť zmluva o dielo, teda stanovená konečná cena pre zákazníka a preferuje zákazkovú výrobu.
nedokončenú výrobu neuzná - nemusí uznať. /skúsenosť s DU Senec/.
takže podľa stupňa rozpracovanosti účtovať o zákazkovej výrobe .... QUOTE]

DÚ nemá žiadne právo zasahovať do zmluvných vzťahov, nemá na to zo zákona žiadne splnomocnenie, ani ustanovenie, z ktorého by mohli takéto uzávery vyvodiť. Má právo iba z existujúcich zmluvných vzťahov bez ich účelového dotvárania vyvodiť, že došlo k skráteniu dane .... ak k nemu ozaj došlo. Daňová kontrola musí zmluvné vzťahy rešpektovať, sú náplňou obchodného práva a nie daňového.
Ak nebola na služby podľa otázky uzatvorená zmluva so znakmi zákazkovej výroby podľa § 30 postupov /pravidlá pre priebežné prikalkulovanie zisku k vykázaným nákladom, resp. stupňu dokončenia/, tak o zákazkovú výrobu jednoducho nejde. Na tom DÚ nemá čo zmeniť, iba akceptovať. Skúsenosť z DÚ Senec nie je záväzný precedens, iba zanedbané, resp. neuplatnené právo daňovníka na protest proti takému postupu.
Zákazková výroba je obchodný zmluvný vzťah, ktorý má obom stranám zabezpečiť dodržanie rozpočtu výroby a splátkového kalendára .... prevažne pre stavby verejnej rozpočtovej sféry. Ak zmluva nemá prvky zákazkovej výroby, tak o zákazkovej výrobe sa účtovať ani nedá .... niet zmluvných podkladov.
katkasch
11.01.11,21:53
Ďakujem za odpovede, ale som z toho dosť zmätená. Zmluvu na výstavbu nemáme (asi to tiež nie je správne, niekedy sa podmienky zmluvy dohodnú až počas výstavby a dodatočne sa podpisuje zmluva, niekde sa robí úplne bez zmluvy). Účtujeme B-čkom. Ak som to dobre pochopila, 121 sa používa v prípade A-čka. Či nie?
KEJKA
11.01.11,22:40
121 v prípade A, ale aj v prípade B na konci roka na základe dokladovej inventúry nedokončenej výroby.
Najka
20.01.11,11:19
Ahojte, môžte mi niekto poradiť? Stavbu sme ukončili aj vyfaktúrovali v polovici decembra. Kolaudácia bola teraz v januári. Keďže sa im "niečo" nepozdávalo, tak sme objednali iné a opravili to. Faktúra nám prišla teraz. Ako to zaúčtovať, ešte do starého roka?