ivča26
02.12.05,17:32
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako a či sa vôbec účtuje pokuta.
Z colného úradu som dostala pokutu za nedodržanie termínu prihlásenia, môžem si túto uplatniť do výdavkov. Ak áno, tak kde(do prevádzkovej réžie?). Ďakujem veľmi pekne.
emily
02.12.05,16:44
určite nie, nie je to daňový výdavok, je to výdavok neovplyvňujúci daňový základ
lenkak
02.12.05,17:44
Cez pokladňu je to výdaj, ale nie je daňový výdavok.
Danielle369
02.12.05,17:56
Cez pokladňu je to výdaj, ale nie je daňový výdavok.

A nemá sa táto pokuta náhodou na konci roka odpočítať?
pekny večer
lenkak
02.12.05,18:00
V jednoduchom účtovníctve??
Tweety
02.12.05,18:02
V jednoduchom účtovníctve??
Je to výdavok, ktorý nesmie ovplyvniť daňový základ, ako napísala Emily.
:cool: ;) :o
betka
04.12.05,14:56
Vyrubenu pokutu od colnikov zauctujes na zaklade vypisu z BU (alebo ak ju platis v hotovosti) ako vydavok nevplyvnujuci ZD v stlpci vydavok pokuty, penale. Keby sa jednalo o zmluvnu pokutu, tak je to ina vec. Ale od colnikov, daniarov, uradov zmluvnu pokutu nedostanes.
Mickya
05.12.05,08:20
Tak ako je spomínané vyššie, je to výdavok neovplyvňujúci daň. Ja len doplním, že ovplyv. daň je len v prípade zmluvných pokút.
janulka
08.12.05,17:27
Takže, ked mám v leasingovej zmluve zachytenú i zmluvnú pokutu je to výdavok ovplyvnujúci základ dane?
dostala som vyrubenú určitú sumu za omeskanie s leasingovou splátkou, v liste bolo napísané, že ide o zmluvnú pokutu v tom prípade ju môžem uviesť ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?
JankaO
08.12.05,17:56
Takže, ked mám v leasingovej zmluve zachytenú i zmluvnú pokutu je to výdavok ovplyvnujúci základ dane?
dostala som vyrubenú určitú sumu za omeskanie s leasingovou splátkou, v liste bolo napísané, že ide o zmluvnú pokutu v tom prípade ju môžem uviesť ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?


Zmluvná pokuta je výdaj ovplyvňujúci základ dane. Podľa § 21 odst. 2 písmeno a.
................
§21
2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
Mickya
08.12.05,19:04
Zmluvná pokuta je výdaj ovplyvňujúci základ dane. Podľa § 21 odst. 2 písmeno a.
................
§21
2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
Podľa mňa toto zmluvná pokuta nie je.
Pokuta uznaná do VOZD je napr., ak neskoro uhradíš faktúru napr. Slovak Telecom, ale inštitúciám ako je napr. daňový úrad je to VNZD.
JankaO
10.12.05,15:13
Podľa mňa toto zmluvná pokuta nie je.
Pokuta uznaná do VOZD je napr., ak neskoro uhradíš faktúru napr. Slovak Telecom, ale inštitúciám ako je napr. daňový úrad je to VNZD.

Ja som ale reagovala na dotaz č. 9, ktorý znie :.....Takže, ked mám v leasingovej zmluve zachytenú i zmluvnú pokutu je to výdavok ovplyvnujúci základ dane?
dostala som vyrubenú určitú sumu za omeskanie s leasingovou splátkou, v liste bolo napísané, že ide o zmluvnú pokutu v tom prípade ju môžem uviesť ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?.....

A moja odpoveď bola:
Zmluvná pokuta je výdaj ovplyvňujúci základ dane. Podľa § 21 odst. 2 písmeno a.
................
§21
2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,

Podľa Vášho názoru to nie je zmluvná pokuta ovplyvňujúca DZ?