Polednak
10.01.11,09:50
Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať akým spôsobom sa dá vyriešiť moja situácia. Dva roky dozadu sme začali s kamarátom podnikať na firmu jeho otca. Bolo to fajn nemali sme počiatočné náklady. Teraz však už robíme celkom slušné obraty a ja v podstate nemám žiadny právny nárok na peniaze z tejto firmy. Chcel by som sa vyvarovať toho, že by ma z firmy vyšupli a ja by som s tým nemohol nič robiť. Firma funguje od 1991 roku čiže obyčajná spoločenská zmluva nebude asi riešením, zároveň otec môjho kamaráta má svoje činnosti ktoré vykonáva a my svoje ( asi treba presne v zmluve stanoviť na čo presne mám nárok ). Novú firmu zakladať nechceme pretože sme si už vybudovali v brandži meno. Vedeli by ste mi niekto poradiť akou zmluvou alebo spôsobom vyriešiť moju situáciu.
Za každú radu vopred ďakujem.

S pozdravom Radim
zalobaba
10.01.11,09:01
Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať akým spôsobom sa dá vyriešiť moja situácia. Dva roky dozadu sme začali s kamarátom podnikať na firmu jeho otca. Bolo to fajn nemali sme počiatočné náklady. Teraz však už robíme celkom slušné obraty a ja v podstate nemám žiadny právny nárok na peniaze z tejto firmy. Chcel by som sa vyvarovať toho, že by ma z firmy vyšupli a ja by som s tým nemohol nič robiť. Firma funguje od 1991 roku čiže obyčajná spoločenská zmluva nebude asi riešením, zároveň otec môjho kamaráta má svoje činnosti ktoré vykonáva a my svoje ( asi treba presne v zmluve stanoviť na čo presne mám nárok ). Novú firmu zakladať nechceme pretože sme si už vybudovali v brandži meno. Vedeli by ste mi niekto poradiť akou zmluvou alebo spôsobom vyriešiť moju situáciu.
Za každú radu vopred ďakujem.

S pozdravom Radim

Prevodom časti OP súčasných spoločníkov. Bude však problém špecifikovať, že ty máš nárok na odmenu, ktorá vznikne iba z nikeotrých činností, tam by bolo ideálne práve založenie novej spoločnosti ty + tvoj priateľ, bez jeho otca.
Polednak
10.01.11,09:28
Prevodom časti OP súčasných spoločníkov. Bude však problém špecifikovať, že ty máš nárok na odmenu, ktorá vznikne iba z nikeotrých činností, tam by bolo ideálne práve založenie novej spoločnosti ty + tvoj priateľ, bez jeho otca.

nedalo by sa to napriklad presnym vymenovanim produktov z ktorych mam narok na podiel zo zisku? Nechceme zakladat novu firmu, predsa len posobi firma inak ked je na trhu 19 rokou ako firma ktora je na trhu rok, firmy nas uz poznaju...
sroservis
10.01.11,12:57
Dobrý deň,

ja si myslím, že sa v spoločenskej zmluve (ktorej úplne znenie schválite potom čo kúpite časť obchodného podielu od iného spoločníka, alebo potom ako pristúpite do spoločnosti svojim novým vkladom pri zvýšení základného imania) sa môžete dohodnúť, že Vy budete mať podiel iba na zisku, ktorý spoločnosť dosiahne z určitých podnikateľských činností.
V tom prípade by však bol vhodné, aby sa tieto činnosti osobitne účtovali (aby bolo zrejmé, ktoré príjmy a náklady s nimi súvisia) + mali by ste sa dohodnúť na delení fixných nákladov (ktoré sa týkajú spoločnosti ako celku - napr. nájom priestorov, ktoré využíva celá firma, daňové, účtovné služby a pod.).

Všetko dobré.