jankadudy
10.01.11,10:07
Dobrý deň, chcela by som overiť moj nárok na materskú dovolenku:
1.

30.09.2010 som ukončila pracovný pomer, ktorý trval od roku 2005. Toho času som nezamestnaná. Dňa 4.5.2011 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Keďže sa menila zákonná ochranná lehota zo siestich na osem mesiacov, mala by som mať nárok na materskú dovolenku z predchádzajúceho pracovného pomeru. VZ som mala cca 560 €, teda nárok na materskú vo sume cca 330 € za mesiac.
2.

Od roku 2007 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie s VZ 365 €, nárok na materskú by mal byť cca 220 € za mesiac.


Prosím Vás o odpovede, či mám nárok na materskú z obidvoch poistení. Dakujem
Jana
veronikasad
10.01.11,09:13
Dobrý deň, chcela by som overiť moj nárok na materskú dovolenku:
1.

30.09.2010 som ukončila pracovný pomer, ktorý trval od roku 2005. Toho času som nezamestnaná. Dňa 4.5.2011 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Keďže sa menila zákonná ochranná lehota zo siestich na osem mesiacov, mala by som mať nárok na materskú dovolenku z predchádzajúceho pracovného pomeru. VZ som mala cca 560 €, teda nárok na materskú vo sume cca 330 € za mesiac.
2.

Od roku 2007 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie s VZ 365 €, nárok na materskú by mal byť cca 220 € za mesiac.


Prosím Vás o odpovede, či mám nárok na materskú z obidvoch poistení. Dakujem
Jana
Nemyslím si, že ti vznikne nárok na materské z posledného zamestnania, aj keď sa predlžila ochranná doba.
V čase skončenia prac.pomeru si ešte tehotná nebola (ak máš nástup na materskú 4.5.2011).

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť osem mesiacov.
jankadudy
10.01.11,09:31
Veď práve to neviem , bola som v 2. týzdni v case rozviazania pracovného pomeru, len som o tom nevedela.
Mima4
10.01.11,12:34
Dobrý deň milí poraďáci,
ja sa chcem opýtať ohľadom nároku na materskú. Som v pracovnom pomere toho času som na rodičovskej dovolenke. Teraz som zistila, že som opäť tehotná, tak neviem ako postupovať aby som mala materskú aj tento rok. Či ostať na rodičovskej dovolenke alebo ísť prerobiť na istý čas do práce, prípadne požiadať o čerpanie starej dovolenky, a potom ísť na PN-ku. Ďakujem za odpoveď
montina
24.01.11,06:26
ahojte, tiež potrebujem poradiť. som momentálne povinne poistená ako szčo a som tehotná. nástup na materskú v apríli. nedá sa mi už toľko robiť , lebo pán doktor zakázal ale taktiež nechcem ísť na pn, lebo to sa zas z domu nebudem môcť pohnúť. Nemám si už z čoho platiť odvody. myslíte, že si môžem už prerušiť a zamestnať sa aspon na dohodu, nech mám aspon nejaký príjem? Nestratím nárok na materskú? dakujem za každú odpoved
montina
24.01.11,10:02
ahojte, tiež potrebujem poradiť. som momentálne povinne poistená ako szčo a som tehotná. nástup na materskú v apríli. nedá sa mi už toľko robiť , lebo pán doktor zakázal ale taktiež nechcem ísť na pn, lebo to sa zas z domu nebudem môcť pohnúť. Nemám si už z čoho platiť odvody. myslíte, že si môžem už prerušiť a zamestnať sa aspon na dohodu, nech mám aspon nejaký príjem? Nestratím nárok na materskú? dakujem za každú odpoved


nik neporadí?
montina
26.01.11,08:33
ahojte, tiež potrebujem poradiť. som momentálne povinne poistená ako szčo a som tehotná. nástup na materskú v apríli. nedá sa mi už toľko robiť , lebo pán doktor zakázal ale taktiež nechcem ísť na pn, lebo to sa zas z domu nebudem môcť pohnúť. Nemám si už z čoho platiť odvody. myslíte, že si môžem už prerušiť a zamestnať sa aspon na dohodu, nech mám aspon nejaký príjem? Nestratím nárok na materskú? dakujem za každú odpoved

juuuj pomoc
molly83
01.06.11,06:30
Dobry den,
Od 5.5.2011 pri priznali materku, chcem sa spytat, ci mam ist do socialnej poistovne nahlasit nieco ohladom sporenia v druhom pilieri? Momentalne som zamestnana, ale pracovny pomer mi konci 30.6. 2011, ma to ist potom nahlasit do SP? (Termin porodu mam 20.6.2011). Prosim poradte mi ako mam postupovat, alebo ci to vsetko je povinnostou zamestnavatela. Dakujem