rivall
10.01.11,10:27
Ahojte, chcem resp musim byt platcom DPH koli tovaru. Ako postupovat? ist na Dan. Urad a zaregistrovat sa? Ake povinnosti mi tym nanovo vzniknu?
betka
10.01.11,09:51
Registračná povinnosť

§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.

(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.

(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

(6) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa tvoriacu samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, 4) a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ak je právnym nástupcom platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie, a to odo dňa, keď sa stala právnym nástupcom. Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti. Daňový úrad je povinný platiteľa registrovať pre daň, vydať mu osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť mu identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti, na ktorej základe sa stal platiteľom.

(7) Na účely tohto zákona sa prevádzkarňou rozumie stále miesto podnikania, ktoré má personálne a materiálne vybavenie potrebné na výkon podnikania.

(8) Na účely tohto zákona sa bydliskom rozumie adresa trvalého pobytu fyzickej osoby v tuzemsku a u fyzickej osoby, ktorá nemá trvalý pobyt v tuzemsku, sa bydliskom rozumie trvalé miesto jej pobytu v zahraničí.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
rivall
02.02.11,07:13
tazke bol som dnes na DU v Martine a okrem 2 papierov co mam vyplnit mam doniest aj faktury ako dokaz ze som ekonomicky aktivny. je to normalny postup?
bodliak
02.02.11,07:26
Ked som sa ja registroval, tak sa dokonca prisli pozriet osobne, bez ohlasenia.
KEJKA
02.02.11,07:29
neoznačila by som to za normálny postup, lebo normálny je podľa zákona, tak ako zvýraznila Betka
(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať ....................
žiaľ, ten postup je obvyklý a daňovníci ho rešpektujú.
predpokladám, že z toho, čo si napísal nič nie je písomne podchytené.....
Ktovie, čo by sa stalo, keby si tú žiadosť o registráciu poslal doporučene a počkal 30 dní.................
rivall
02.02.11,07:30
fuha, som nevedel ze je okolo toho take "halo"... ale na druhej strane som sa rozpraval s uctovnockou a vraj bolo vela dan. podvodov tak si davaju vacsi pozor...
veronikasad
02.02.11,07:32
fuha, som nevedel ze je okolo toho take "halo"... ale na druhej strane som sa rozpraval s uctovnockou a vraj bolo vela dan. podvodov tak si davaju vacsi pozor...
Pošli žiadosť o registráciu dobrovolného platitela DPH doporučene poštou.
Prídu si preveriť, či firma naozaj na udanej adrese existuje. Registráciu ti nemôžu zamietnuť, ak naozaj vykonávaš činnosť
rivall
02.02.11,07:34
jasne ze cinnost vykovavam a nie je problem dodat faktury, mam ich v stovkach za min rok mozu si vybrat :o) len ma zarazil pristup ze to musim dokladovat
veronikasad
02.02.11,07:37
jasne ze cinnost vykovavam a nie je problem dodat faktury, mam ich v stovkach za min rok mozu si vybrat :o) len ma zarazil pristup ze to musim dokladovat
žiadaš o dobrovolnú registráciu, alebo si prekročil obrat a vznikla ti povinná ?
rivall
02.02.11,07:38
dobrovolne, obrat som neprekrocil
rivall
02.02.11,07:54
ono neznamena ze ked mam niekolko stovak faktur ze su na velke sumy. jedna sa prevazne o tovar a cas su sluzby
KEJKA
02.02.11,08:15
fuha, som nevedel ze je okolo toho take "halo"... ale na druhej strane som sa rozpraval s uctovnockou a vraj bolo vela dan. podvodov tak si davaju vacsi pozor...
áno, preverujú si, ale nemôžu nezaregistrovať, akurát okolo toho robia obštrukcie, ved majú lehotu 30 dní.

Pošli žiadosť o registráciu dobrovolného platitela DPH doporučene poštou.
Prídu si preveriť, či firma naozaj na udanej adrese existuje. Registráciu ti nemôžu zamietnuť, ak naozaj vykonávaš činnosť presne tak. do 30 dní ťa určite zaregistrujú


jasne ze cinnost vykovavam a nie je problem dodat faktury, mam ich v stovkach za min rok mozu si vybrat :o) len ma zarazil pristup ze to musim dokladovat
sranda, keby si im donioesol celý šanon tých faktúr - ako by sa asi zatvárili? Skús to - možno ťa zaregistrujú hneď.
DU len chce nejakým spôsobom sa uistiť, že vykonávaš ekonomickú činnosť.
rivall
02.02.11,09:43
vybral som par najvacsich faktur a pridem tam v pondelok rano :)
zk24
02.02.11,09:50
vybral som par najvacsich faktur a pridem tam v pondelok rano :)

Ja som registrovala jednu firmu na dobrovolneho platcu DPH asi pred pol rokom. Na stranke DRSR je (pod konkretnym DU) aj prilozene tlacivo, ktore je povinnou prilohou dobrovolnej registracie, a z tohto tlaciva vyplyvalo asi pat dalsich priloh, a to:

-. Predlozenie zmluvy s uctovnickou firmou (ak je)
-. Predlozenie zmluv s odberatelmi a dodavatelmi
-. Predlozenie vystavenych faktur
-. Potom nieco o statutarnych organoch...
-. ....

Plus bolo miestne zistovanie (na co nas vopred upozornili)
rivall
02.02.11,09:53
inak chcem sa spytat, zivnost mam registrovanu na byt v Martine (u rodicov) ale mam prenajaty byt v Ziline kde byvam. v podstate vsetky faktury mam v Ziline. Je to chyba? Mal by som to mat v MT kde mam prihlasenu zivnost?
zk24
02.02.11,09:58
inak chcem sa spytat, zivnost mam registrovanu na byt v Martine (u rodicov) ale mam prenajaty byt v Ziline kde byvam. v podstate vsetky faktury mam v Ziline. Je to chyba? Mal by som to mat v MT kde mam prihlasenu zivnost?

V podstate je jedno, kde archivujes dokumentaciu. Mozes ju mat u externej uctovnicky, ktora je tiez z ineho mesta. Dolezite je, aby si sa vedel k tomu dostat promptne, ked to budes potrebovat.

Kontrola sa aj tak ozve vopred, pripadne ty donesies veci na DU
rivall
02.02.11,10:09
ach ake zbytocne natahovacky s DU :) a to som si myslel ze len pridem a vyplnim jeden - dva papiere
zk24
02.02.11,10:12
ach aka zbytocne natahovacky s DU :) a to som si myslel ze len pridem a vyplnim jeden - dva papiere

Neviem, mne to problem nerobi. Za predpokladu ze vopred viem, co vsetko budem potrebovat (co si vacsinou snazim zistit bud na nete alebo telefonicky). Stvalo by ma keby mi do telefonu povedali inak a na mieste pytali nieco naviac. Ale kedze vopred som vedela co mam priniest, v akej forme, tak ci nesiem 4 papiere alebo jeden, mi bolo celkom jedno.

btw. aj na stranke drsr.sk pre DU martin je uvedena ta priloha ako povinna priloha k dobrovolnej registracii. Takze odporucam si ju vziat so sebou, aj s prilohami ktore to tlacivko vyzaduje.
rivall
02.02.11,10:13
este ze je porada.sk :)