slecna
10.01.11,10:27
Dobrý den
Moja mama pracovala jeden a pol roka v jednej spolocnosti.
Jej zamestnavatel jej dal podpisat 25.11.2010 vypoved dohodou s tym ze 1.12.2010 uz nemala nastupovat do prace. Mamina to nechcela podpisat vzhladom ze mala pravo na odstupne/dvojmesacnu vypovednu lehotu. Ale bolo jej povedane ze nech to podpise ze aj tak nema na vyber a ze inak jej daju nejake karne.
Pod natlakom vypoved dohodou podpisala.
Teraz by som sa chcela spytat je nejaka sanca aby mama dostala odstupne?
Viem ze dohodu podpisala a tym je jej pracovny pomer ukonceny ale bolo to z dôvodu vyhrazky karneho. Co sa mi nezda byt v poriadku.
Poprosim nejaku dobru dusu o radu lebo mamina nema penazi na rozdavanie a na odstupne mala pravo.
Dakujem
Tweety
10.01.11,09:29
Dobrý den
Moja mama pracovala jeden a pol roka v jednej spolocnosti.
Jej zamestnavatel jej dal podpisat 25.11.2010 vypoved dohodou s tym ze 1.12.2010 uz nemala nastupovat do prace. Mamina to nechcela podpisat vzhladom ze mala pravo na odstupne/dvojmesacnu vypovednu lehotu. Ale bolo jej povedane ze nech to podpise ze aj tak nema na vyber a ze inak jej daju nejake karne.
Pod natlakom vypoved dohodou podpisala.
Teraz by som sa chcela spytat je nejaka sanca aby mama dostala odstupne?
Viem ze dohodu podpisala a tym je jej pracovny pomer ukonceny ale bolo to z dôvodu vyhrazky karneho. Co sa mi nezda byt v poriadku.
Poprosim nejaku dobru dusu o radu lebo mamina nema penazi na rozdavanie a na odstupne mala pravo.
Dakujem
Musíš to upresniť, pretože náš ZP nepozná termín výpoveď dohodou, je len dohoda, alebo výpoveď, alebo okamžité skončenie PP.
slecna
10.01.11,09:32
Dali jej podpisat dohodu o skonceni pracovneho pomeru uzatvorenu podla ust. par. 60 zakona c 311/2001 Z.z. zakonnika prace v platnom zneni

dakujem velmi pekne
Tweety
10.01.11,09:33
Dali jej podpisat dohodu o skonceni pracovneho pomeru uzatvorenu podla ust. par. 60 zakona c 311/2001 Z.z. zakonnika prace v platnom zneni

dakujem velmi pekne
No vidíš, takže prvá otázka bola nepresná, ak to bola Dohoda bez dodatku- z organiz., dôvodov, nárok na odstupné bohužiaľ nemá.
slecna
10.01.11,09:38
Takze neexistuje ziadny sposob o to bojovat? Viem ze to podpisala ale sa jej vyhrazali ze aj tak dostane vypoved s karnym.
To naozaj neexistuje zakon ako sa branit?
Chobot
10.01.11,09:38
QUOTE=slecna;1611875]Dobrý den
Moja mama pracovala jeden a pol roka v jednej spolocnosti.
Jej zamestnavatel jej dal podpisat 25.11.2010 vypoved dohodou s tym ze 1.12.2010 uz nemala nastupovat do prace. Mamina to nechcela podpisat vzhladom ze mala pravo na odstupne/dvojmesacnu vypovednu lehotu. Ale bolo jej povedane ze nech to podpise ze aj tak nema na vyber a ze inak jej daju nejake karne.
Pod natlakom vypoved dohodou podpisala.[/QUOTE]

Čo je to nátlak? To, že jej povedali, že buď podpíše, alebo jej dajú nejaké napomenutie? To nie je nátlak. Nátlak by bol, keby si ju posadili do kumbálu a 3 ľudia by do nej hučali, aby to podpísala, lebo inak to vybavia ručne stručne. Alebo by ju nepustili z miestnosti, kým by dohodu o skončení nepodpísala. Ona to podpísala vlastne dobrovoľne, lebo je asi bohužiaľ slabšia povaha.


Teraz by som sa chcela spytat je nejaka sanca aby mama dostala odstupne?
Viem ze dohodu podpisala a tym je jej pracovny pomer ukonceny ale bolo to z dôvodu vyhrazky karneho. Co sa mi nezda byt v poriadku.
Poprosim nejaku dobru dusu o radu lebo mamina nema penazi na rozdavanie a na odstupne mala pravo.
Dakujem

Ak raz podpísala dohodu, tak nemá nárok na odstupné. Môže to skúsiť súdnou cestou, ale otázne je, na akých faktoch by položila svoju žalobu. Ak by chcela poukázať, že to bolo podpísané pod nátlakom, tak by ten nátlak musela preukázať (dokázať) - ako som hore písal.

Ak by chcela žalovať, že bola uvedená do omylu alebo by chcela preukázať, že mala dostať výpoveď, musela by dokázať, že nevedela čo podpisuje. A ona vedela, že podpisuje dohodu o ukončení PP. Myslím, že teraz je šanca na vymoženie odstupného veľmi malá.

Poučenie pre budúcnosť - nič nepodpisovať hneď. Dvakrát si to rozmyslieť.
Tweety
10.01.11,09:39
Takze neexistuje ziadny sposob o to bojovat? Viem ze to podpisala ale sa jej vyhrazali ze aj tak dostane vypoved s karnym.
To naozaj neexistuje zakon ako sa branit?
Jedine súd, ale to by musela dokázať, že k dohode bola prinútená.
Chobot
10.01.11,09:40
Takze neexistuje ziadny sposob o to bojovat? Viem ze to podpisala ale sa jej vyhrazali ze aj tak dostane vypoved s karnym.
To naozaj neexistuje zakon ako sa branit?

Na čo by bol na to zákon?? Na to treba rozum - nepodpisovať!

Veď podpis dohody je slobodným prejavom vôle zmluvných strán a zaväzuje ich k tomu. Aký holubník by to bol, keby niekto niečo podpísal a na druhý deň by svoj podpis odvolal.
slecna
10.01.11,09:43
Jasne rozumiem aj ja som sa hnevala ze podpisala ale na druhej strane ju chapem lebo ako mi vysvetlovala mala strach ze by mala niekde nejaky zapis alebo nieco take by jej porobili zle.... tak podpisala.
No skoda ale aj tak dakujem
Chobot
10.01.11,09:50
Jasne rozumiem aj ja som sa hnevala ze podpisala ale na druhej strane ju chapem lebo ako mi vysvetlovala mala strach ze by mala niekde nejaky zapis alebo nieco take by jej porobili zle.... tak podpisala.
No skoda ale aj tak dakujem

Ja viem... je to v tej chvíli strašný nervák, keď je to hovoria. Najhoršie je, že je nedajú čas na premyslenie. Ale z právneho hľadiska je dali len na výber možnosti - buď jedno alebo druhé. Ona sa rozhodla sama.
Tweety
10.01.11,09:52
Jasne rozumiem aj ja som sa hnevala ze podpisala ale na druhej strane ju chapem lebo ako mi vysvetlovala mala strach ze by mala niekde nejaky zapis alebo nieco take by jej porobili zle.... tak podpisala.
No skoda ale aj tak dakujem
AKo píšeš, aj tak jej porobili, obrali ju o odstupné, ale evidentne im o to išlo.:mad:
Janulik M
10.01.11,09:55
hm... toto je presne ten postup, ktorý používajú "vedomí" voči "nevedomým" - zamestnávateľ si je vedomý toho, že spraví bububu a zamestnanec, nevedomý si svojich práv,podpíše aj "ortieľ smrti". Zamestnávatelia sú zväčša zbehlejší v takýchto zákonoch ako zamestnanci (predsa len majú v tom prax). Jedna malá rada: ak už podpísala, neriešila by som to ďalej. Ťahanice po súdoch by v tomto prípade, podľa mňa, boli zbytočné. Pokiaľ to zamestnávateľ spravil takou formou, ako to spravil, je natoľko vychcaný, že by si určite našiel cestu ako z toho vykľučkovať a ... aby nebolo ešte horšie. Je to smutné, ale je to tak. Neznalosť zákona neospravedlňuje...ani nezruší to, čo už raz bolo podpísané. Človek sa učí na svojich chybách/skúsenostiach...
terezamaria
10.01.11,10:43
Dali jej podpisat dohodu o skonceni pracovneho pomeru uzatvorenu podla ust. par. 60 zakona c 311/2001 Z.z. zakonnika prace v platnom zneni

dakujem velmi pekne

Podpísala čistú dohodu, zo strany zamestnávateľa je to v poriadku.

Má svedka, ktorý by jej dosvedčil, že bol na ňu robený nátlak pri podpisovaní dohody o skončení pracovného pomeru?

Pokiaľ svedok neexistuje, čo predpokladám, nemá šancu, aby odstupné dostala, aby sa dohoda preklasifikovala na Dohodu s výpovedným dôvodom nadbytočnosti.

Pokiaľ svedok existuje, nech podá na pracovný súd podnet o neplatnosti Dohody o skončení pracovného pomeru. Ale musí si byť naozaj istá, že ten svedok na súde aj prehovorí a potvrdí jej tvrdenie.
veronikasad
10.01.11,11:53
Jasne rozumiem aj ja som sa hnevala ze podpisala ale na druhej strane ju chapem lebo ako mi vysvetlovala mala strach ze by mala niekde nejaky zapis alebo nieco take by jej porobili zle.... tak podpisala.
No skoda ale aj tak dakujem
Prečo to riešiš po 40 dňoch ? Pracovný pomer skončil 1.12.2010 ? Mala dať podnet na prešetrenie na Inšpekciu práce. A následne napadnúť neplatné skončenie prac.pomeru na súde.