An-Cib
10.01.11,11:04
Dobrý deň.
Sme malé občianske združenie, u notára sme sa úspešne zaevidovali ako prijímatelia na 2% z dane za r.2010.
Chystám pre "potencionálnych" darcov skrátený postup krokov ako venovať 2% zo zaplatenej dane.

Chcem si len overiť, či som dobre pochopila §50 - použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely:
ak nám finančný príspevok poukáže fyzická osoba - či už zamestnanec alebo živnostník, môže poukázať 2% zo zaplatenej dane!,
ale právnická osoba len 1,5% (keďže naše združenie v r. 2010 neprijalo finančný dar od žiadnej organizácie ani fyzickej osoby)!

pochopila som to správne?:o
skvrnka
10.01.11,12:58
Ak mám dobré informácie, dar môže právnická osoba darovať vo výške 2% ak v roku 2010 alebo najneskôr v lehote na podanie daňového priznania za rok 2010 daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0,5% zaplatenej dane ním určeným prijímateľom. V praxi predpokladám, firmy vedia
svoju daň až cca február, teda vedia vypočítať dar 0,5% (navyše určite dávať nebudú, lebo dar je zo zisku), že budú tento dar skutočne poukazovať až február-marec 2011, a potom v DP môžu dať tie 2%. Súčasne predpokladám aj všeobecný pokles príjmu 2%, pretože firmy nebudú dávať zo zisku dary, a poukážu proste 1,5% (myslím, že ďalšie roky to je ešte nepriaznivejšie pre neziskovky).
anna81
12.01.11,08:02
skvrnka, ďakujem za príspevok, ale stále som sa nedozvedela odpoveď na moju otázku. :(
keďže sme v r 2010 nedostali žiaden finančný dar, je mi jasné, že právnická osoba nám môže poukázať len 1,5%.
ale ako je to s fyzickými osobami? tiež môžu len 1,5%???
Ella11
12.01.11,08:35
Ja mám otázku, či použitie tých 2% sa vzťahuje aj na poplatky (vedenie účtu, registrácia u notára,...)?
Ďakujem.
skvrnka
13.01.11,15:25
skvrnka, ďakujem za príspevok, ale stále som sa nedozvedela odpoveď na moju otázku. :(
keďže sme v r 2010 nedostali žiaden finančný dar, je mi jasné, že právnická osoba nám môže poukázať len 1,5%.
ale ako je to s fyzickými osobami? tiež môžu len 1,5%???

V mojej odpovedi to je. Musia dať dar nie do konca roka 2010, ale do podania daňového priznania za rok 2010 t.j. do 31.3.2011, takže ešte môžu poslať
ten finančný dar a potom môžu dať 2%. Aj nové tlačivo DP PO tam má už
3 kolonky predtlačené na vyplnenie: uviesť výšku daru, poukázanie 2%
a poukázanie 1,5%. Týka sa to právnickych osôb a vyplnia podľa toho, či
dali dar vyplnia kolonku s 2%, nedali dar vyplnia kolonku s 1,5%.
U fyzických osôb platí 2%.
anna81
14.01.11,06:12
Ďakujem.

U právnických osôb mi to bolo viac menej jasné, už som si aj ja pozrela tlačivo DP PO za r.2010.

Len som si nebola istá tými FO, či aj oni musia poskytnúť dar..
ale tvoja posledná veta ma dostatočne presvedčila!

Ešte raz ďakujem.