m.macko.m
10.01.11,11:37
Zdravím Vás!

Kúpil som si fotoaparát z druhej ruky cez inzerát na dobierku. Fotoaparát bol používaný, no keď mi prišiel domov, nefungoval. Dotyčný mi napísal, že mu doma fungoval.

čo mám robiť, ak nemám žiadny doklad o kúpe, resp. žiadna kúpno-predajná zmluva, proste žiadna zmluva? Čo keď sa fotoaparát pokazil pri manipulácii v balíku? Mám nejaké právo žiadať nápravu.
V občianskom zákonníku som našiel iba úpravy pri kúpe v predajni a cez internet, kde sa normálne vystavujú doklady, resp. Bazar ... o inzerátoch a predaji z druhej ruky bez potvrdenia nič nefigurovalo.

Pozn. Obaja sme fyzické osoby, žiadny podnikatelia a neuzavreli sme žiadnu zmluvu, žiadne doklady

Poradíte mi?
draik
10.01.11,11:34
Odporúčam preštudovať si zákon o ochrane spotrebiteľa 250/2007.
VladoaKatka
10.01.11,11:45
Aby si nemusel dlho hľadať tak tu:

inak to nájdeš na www.zbierka.sk
kde nájdeš aj novelizácie.
Chobot
10.01.11,13:42
Odporúčam preštudovať si zákon o ochrane spotrebiteľa 250/2007.

Neviem, či mu pomôže zákon o ochrane spotrebiteľa, ak išlo o občiansku kúpu medzi 2 fyz. osobami navyše použitej veci. Predávajúci nedáva 2 ročnú záruku na tovar.
Chobot
10.01.11,13:44
Zdravím Vás!

Kúpil som si fotoaparát z druhej ruky cez inzerát na dobierku. Fotoaparát bol používaný, no keď mi prišiel domov, nefungoval. Dotyčný mi napísal, že mu doma fungoval.

čo mám robiť, ak nemám žiadny doklad o kúpe, resp. žiadna kúpno-predajná zmluva, proste žiadna zmluva? Čo keď sa fotoaparát pokazil pri manipulácii v balíku? Mám nejaké právo žiadať nápravu.
V občianskom zákonníku som našiel iba úpravy pri kúpe v predajni a cez internet, kde sa normálne vystavujú doklady, resp. Bazar ... o inzerátoch a predaji z druhej ruky bez potvrdenia nič nefigurovalo.

Pozn. Obaja sme fyzické osoby, žiadny podnikatelia a neuzavreli sme žiadnu zmluvu, žiadne doklady

Poradíte mi?

Buď ťa oklamal a predaj ti vadný výrobok, alebo mu skutočne fungoval a problém bude niekde inde, alebo sa pokazil pri preprave (balík nebo poškodený?).

Jedine apelovať na predajcu, nech ti vráti peniaze a ty mu vrátiš foťák, ale jeho povinnosťou to nie je. Alebo súdnou cestou - ale tam by si musel dokázať, že tá porucha je trvalá a musela byť už pri posielaní zásielky.
draik
14.01.11,17:13
Na účely tohto zákona sa predavajucim rozumie:
3. fyzická osoba, ktorá predáva vlastné použité výrobky, okrem potravín