eria
10.01.11,12:28
Dobry den. prosim Vas o radu. chcela by som kupit pozemok, na ktorý je
medzi tarchami uvedený exekucny prikaz. viem, ze treba najprv tuto
tarchu vyplatit, inak mi kataster nepovoli vklad. no bojim sa, ze po
vyplateni exekucie a podani navrhu na vklad v tej 30 dnovej lehote
vybehne dalsia exekucia a tym padom nebude mozne prepisat na mna
nehnutelnost a pridem o peniaze. moze sa to realne stat? dakujem.
eria
10.01.11,13:27
Poradite mi prosim?
doktor23
10.01.11,13:46
skús to dať zrýchlene, neviem, na akom katastri, ale na väčšine katastrov to ide aj za 4-5 dní ....
buchač
10.01.11,13:59
Dobry den. prosim Vas o radu. chcela by som kupit pozemok, na ktorý je
medzi tarchami uvedený exekucny prikaz. viem, ze treba najprv tuto
tarchu vyplatit, inak mi kataster nepovoli vklad. no bojim sa, ze po
vyplateni exekucie a podani navrhu na vklad v tej 30 dnovej lehote
vybehne dalsia exekucia a tym padom nebude mozne prepisat na mna
nehnutelnost a pridem o peniaze. moze sa to realne stat? dakujem.

Kúpno - predajnú zmluvu by sa nedalo tak ošetriť , že predajca :
- vyplatí exekúciu
- podá sa návrh na vklad do katastra
- a následne po obdržaní Rozhodnutia o vklade vyplatiť príslušnú čiastku ...???...
eria
10.01.11,17:55
Kúpno - predajnú zmluvu by sa nedalo tak ošetriť , že predajca :
- vyplatí exekúciu
- podá sa návrh na vklad do katastra
- a následne po obdržaní Rozhodnutia o vklade vyplatiť príslušnú čiastku ...???...

to by bolo najlepsie riesenie, len problem je v tom, ze predajca nema na vyplatenie exekucie a preto sa bojim aj toho, ze keby som exekuciu vyplatila ja a dala sa do zmluvy nejaka mastna pokuta pre nedodrzanie kupno-predajnej zmluvy, resp. by nedoslo k zmene vlastníka, tak predajca by mi aj tak tuto pokutu nemal z coho zaplatit a tym padom by som mala len ja skodu...
No realne sa teda moze stat, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???
buchač
10.01.11,18:12
Kúpno - predajnú zmluvu by sa nedalo tak ošetriť , že predajca :
- vyplatí exekúciu
- podá sa návrh na vklad do katastra
- a následne po obdržaní Rozhodnutia o vklade vyplatiť príslušnú čiastku ...???...

to by bolo najlepsie riesenie, len problem je v tom, ze predajca nema na vyplatenie exekucie a preto sa bojim aj toho, ze keby som exekuciu vyplatila ja a dala sa do zmluvy nejaka mastna pokuta pre nedodrzanie kupno-predajnej zmluvy, resp. by nedoslo k zmene vlastníka, tak predajca by mi aj tak tuto pokutu nemal z coho zaplatit a tym padom by som mala len ja skodu...
No realne sa teda moze stat, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???

Tak choď od toho ...čím skôr ...
Ešte aj exekúciu mieniš platiť ....prepáč za výraz ...si NORMÁL ????....:confused:
Do zmluvy sa dá zakomponovať všetko ...a potom doplatíš ...
eria
10.01.11,19:00
O ten pozemok mam jednoducho velky zaujem....Ale stale mi nikto neodpovedal na otazku: ci sa realne moze stat to, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???
buchač
10.01.11,19:14
O ten pozemok mam jednoducho velky zaujem....Ale stale mi nikto neodpovedal na otazku: ci sa realne moze stat to, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???

...podumaj , zváž všetko pre a proti a potom si odpovedz sám ...

Odpoveď ???....všetko je možné ...a na Slovensku ???...aj to by som považoval za obzvlášť závažný dôvod ...

Ale ja už radšej http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-27-lipssealed.gif

P.S.:
Na doplnenie , súdy nie sú práve nejak obzvlášť akčné ...
Vlastná skúsenosť = vyše roka sa svojho práva neviem domôcť ...
Mária27
10.01.11,19:36
O ten pozemok mam jednoducho velky zaujem....Ale stale mi nikto neodpovedal na otazku: ci sa realne moze stat to, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???
Po predložení návrhu na vklad ešte nezískaš vlastníctvo, ale až po rozhodnutí o vklade. Zapísaním nehnuteľnosti myslíš čo?

Exekučný príkaz vydáva súd, doručí sa povinnému (môže ti to zatajiť) a správe katastra. Exekučné záložné právo je kataster povinný zapísať hned, ako mu je doručené. Exekúcia predajom môže byť vykonaná aj proti novému vlastníkovi nehnuteľnosti.

Exekučný zákon

§ 168
(2) Exekučný príkaz sa doručí oprávnenému, povinnému a správe katastra nehnuteľností. Povinnému a správe katastra nehnuteľností sa doručí do vlastných rúk.
(3) Správa katastra nehnuteľností je povinná zapísať zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov dňom doručenia exekučného príkazu.

§ 169
Pre pohľadávky, pre ktoré bolo zriadené exekučné záložné právo, možno vykonať exekúciu predajom nehnuteľnosti priamo aj proti neskoršiemu nadobúdateľovi nehnuteľnosti.

§ 170
Exekučné záložné právo možno zriadiť, len ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.
Xanti
10.01.11,19:39
O ten pozemok mam jednoducho velky zaujem....Ale stale mi nikto neodpovedal na otazku: ci sa realne moze stat to, ze v tej lehote po predlozeni navrhu na vklad do katastra a zapisanim nehnutelnosti mozu vybehnut nejake dalsie zalozne prava???
Ja by som možno skúsila osloviť exekútora,
či sa bude konať dražba alebo priamy predaj daného pozemku. Ak to kúpiš od exekútora, tak bude vyplatená pohľadávka a zvyšok dostane vlastník pozemku.
A vtedy by mal byť pozemok právne čistý.
Xanti
10.01.11,19:43
Exekučné záložné právo je kataster povinný zapísať hned, ako mu je doručené.
To hneď zvykne trvať aj kolo mesiaca, jeden deň tam nič nie je, uzavrie zadávateľ zmluvu a kým prebehne jeho zmluva katastrom hned je na majetku kopa dalších exekúcii.
Mária27
10.01.11,19:51
Máš pravdu, nie je hneď, ale zapíše to dňom doručenia.
Ty si už taký prípad, myslím riešila. Ako to bolo s rizikom?

(3) Správa katastra nehnuteľností je povinná zapísať zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov dňom doručenia exekučného príkazu.
Xanti
10.01.11,19:55
Dobre pamätáš,
kým sa podpísala zmluva a dal sa návrh na vklad tak pribudol ďalší exekučný titul na LV samozrejme so spätným dátumom. Takže mala som výpis z LV z napr. 5.11. a tam exekučný titul nebol a potom pri dalšom vygenerovanom LV 15.11. už tam bola dalšia exekúcia s dátumom zápisu 30.10. ...
Mária27
10.01.11,20:04
Dobre pamätáš,
kým sa podpísala zmluva a dal sa návrh na vklad tak pribudol ďalší exekučný titul na LV samozrejme so spätným dátumom. Takže mala som výpis z LV z napr. 5.11. a tam exekučný titul nebol a potom pri dalšom vygenerovanom LV 15.11. už tam bola dalšia exekúcia s dátumom zápisu 30.10. ...
To je užitočná informácia aj pre zadávateľa. Stihla si od toho odskočiť?
Xanti
10.01.11,20:08
To je užitočná informácia aj pre zadávateľa. Stihla si od toho odskočiť?
Nebolo treba, ale podotýkam nekupovala som od vlastníka nehnuteľnosti. Preto som navrhovala zadávateľke http://www.porada.sk/1612794-post10.html aby šla za exekútorom, ktorý je napísaný ako prvý v poradí.
Mária27
10.01.11,20:28
Takže konečná verzia: Ak sa kúpi od exekútora, uspokojí sa prvý exekútor a ďalší už nemajú na pozemok právo - a kupujúci nemusí mať strach z ďalšej exekúcie. Xanti, je to z tvojej skúsenosti tak?
Xanti
10.01.11,20:39
Takže konečná verzia: Ak sa kúpi od exekútora, uspokojí sa prvý exekútor a ďalší už nemajú na pozemok právo - a kupujúci nemusí mať strach z ďalšej exekúcie. Xanti, je to z tvojej skúsenosti tak?
No nie celkom,
funguje to ako pri dražbe. Ak je predlžená nehnuteľnosť, tak záložný veriteľ alebo prednostný veriteľ ak predá nehnuteľnosť ( aj v priamom predaji ), tak uspokojí svoje pohľadávky voči dlžníkovi.
Ak ostanú nejaké prostriedky s predaja, tak sa môžu uspokojiť v poradí další veritelia. A nakoniec ak niečo ešte zvýši tak sa to dostane pôvodnému vlastníkovi nehnuteľnosti.

Ak však občan kúpi nehnuteľnosť priamo od vlastníka tak sa vystavuje riziku, že príde o danú nehnuteľnosť podľa http://www.porada.sk/1612788-post9.html nakoľko neni chránený pred dalšími veriteľmi daného dlžníka. A veritelia môžu považovať daný obchod za účelový ... " s účelom krátenia veriteľa " ...
eria
11.01.11,07:34
Dakujem za informacie, som o nieco mudrejsia, skusim teda kontaktovat exekutora.
eria
12.01.11,08:00
Este mam k teme 1 otazku. je vobec exekutor opravnený nehnutelnost predat priamo mne, nemusi to zo zakona predavat len formou drazby?

Xanti, ty tu pises, ze si mala podobny problem? kupovala si uz od exekutora?
Xanti
12.01.11,08:03
Ja som to mala trošku ináč,
v mojom prípade bol záložný veriteľ, a on právo predať priamo mal.
Preto som Ti písala, že treba ísť za exekútorom sa porozprávať. A on by vysvetlil čo ako dalej.