Fany
10.01.11,12:40
Máme odberateľa z ČR, ktorý u nás nakupuje stavebný materiál a stavia z neho tu na SK. Máme jeho riadne IČO aj IČDPH. Môžme mu teda faktúrovať tovar v cenách bez DPH s tým, že si ich on samozdaní, alebo, keďže konečný produkt z materiálov zostáva na SK, tak mu to riadne dáme aj s DPH? Alebo nás nemusí vôbec zaujímať, kde ten tovar on použije a dáme bez DPH v zmysle zákona s tým, že vysporiadanie dane je už jeho problém? Ďakujem.
Mária.K.
10.01.11,12:57
Máme odberateľa z ČR, ktorý u nás nakupuje stavebný materiál a stavia z neho tu na SK. Máme jeho riadne IČO aj IČDPH. Môžme mu teda faktúrovať tovar v cenách bez DPH s tým, že si ich on samozdaní, alebo, keďže konečný produkt z materiálov zostáva na SK, tak mu to riadne dáme aj s DPH? Alebo nás nemusí vôbec zaujímať, kde ten tovar on použije a dáme bez DPH v zmysle zákona s tým, že vysporiadanie dane je už jeho problém? Ďakujem.
Fakturujete so slovenskou DPH.
Fany
10.01.11,18:33
Ale on má len české IČO a DPH, nie slovenské, nieje registrovaný na SK pre DPH. Aj tak?
Zoltán Kovács
10.01.11,18:36
Aj tak. Tovar neopustil SR, zdaniteľné plnenie je na Slovensku.
Fany
10.01.11,18:39
Ďakujem, oceňujem rýchlu odpoveď.
A keď mi on nepovie, že to bude realizovať tu, iba proste kúpi tovar, dá české DIČ...? Mám to ja nejako skúmať?
jeso
10.01.11,20:50
Ďakujem, oceňujem rýchlu odpoveď.
A keď mi on nepovie, že to bude realizovať tu, iba proste kúpi tovar, dá české DIČ...? Mám to ja nejako skúmať?


áno ty potrebuješ preukázať, že tovar opustil Slovensko...viď. § 43 ods.5

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu



(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.


(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.