michaela2201
10.01.11,13:32
Dobrý deň,

prenajala som si butik v HM TESCO. Na nájomnej zmluve, ktorú som podpísala, mám stanovené, že musím dodržiavať otváracie hodiny, ktoré má stanovene HM Tesco.. V butiku som však ako jediný zamestnanec a preto som ich požiadala, aby som mohla mať aspoň nedele zatvorené. Smozrejme, že mi to nepovolili... Chcem Vás poprosiť o radu: Akým spôsobom sa dá spraviť dodatok k zmluve..aby som nakoniec dosiahla svoje a butik mala v nedele zatvorený... Som si totiž vedomá, že touto zmluvou porušujem aj zákonník práce. Vzhľadom na to, že pracujem nepretržite 30 dní v mesiaci 9 hodin denne... Vie mi niekto poradiť...
/BTW zatiaľ nemám na to, aby som si zariadila aj dáku inú pracovnú silu.../
Ďakujem.. S pozdravom Michaela
viktorienka
10.01.11,12:53
skúste požiadať na úrade práce o absolventa - na absolventskú prax. 4 hodiny denne Vám pomôžu... ak to inak nepojde...
ivka70
10.01.11,13:02
To je na zamestnanie jedneho cloveka okrem seba na polovicny uvazok.
Inak ak si zivnostnik, tak zakonnik prace nemozes porusovat, lebo sa nim neriadis ...
ivka70
10.01.11,13:03
skúste požiadať na úrade práce o absolventa - na absolventskú prax. 4 hodiny denne Vám pomôžu... ak to inak nepojde...

Absolventa na absolventskej praxi nemoze nechat 4 hodiny denne v butiku predavat sameho ........
db-COMP
10.01.11,19:32
... no to vypadá na zamestnanca, a dobre vybraného.
blavaciko
11.01.11,09:42
dodatok k zmluve ti nepomoze, pretoze ten ti musi tiez podpisat zastupca prenajimatela.
A zial, v Tescu je to tak nastavene, ako aj v inych obchodnych centrach.
Bud maj otvorene ako vsetci, alebo odid.
Je to mrzute, ale je to tak.
Skus najst niekoho aspon na ten jeden ten v tyzdni.
sisima
27.01.11,11:13
mám otázku, som živnostník, mám dáke otváracie hodiny, robím sama a dnes sa mi stala taká vec, že som hodinu meškala a moja potencionálna zákazníčka, kt potrebovala urobiť 1 kópiu práve vtedy ked som tu nebola urobila rozruch v celej budove a nechala mi odkaz že na mňa pošle kontrolu lebo porušujem živnostenský zákon.

ktorý zákon, predpis, vyhláška upravuje povinnosť otváracích hodín u živnostníka?
akina
27.01.11,13:35
mám otázku, som živnostník, mám dáke otváracie hodiny, robím sama a dnes sa mi stala taká vec, že som hodinu meškala a moja potencionálna zákazníčka, kt potrebovala urobiť 1 kópiu práve vtedy ked som tu nebola urobila rozruch v celej budove a nechala mi odkaz že na mňa pošle kontrolu lebo porušujem živnostenský zákon.

ktorý zákon, predpis, vyhláška upravuje povinnosť otváracích hodín u živnostníka?
Živnostenský zákon ustanovuje povinnosť mať označenú prevádzkareň, spôsob označenia je uvedený v § 15 zákona o ochrane spotrebiteľa/ kde je uvedené, že povinným údajom je okrem iného aj prevádzková doba pre spotrebiteľa /. Samotné otváracie hodiny, čiže prevádzková doba je daná VZN-kom príslušnej obce alebo mesta, ktoré aj kontroluje jej dodržiavanie.
sisima
27.01.11,14:18
Živnostenský zákon ustanovuje povinnosť mať označenú prevádzkareň, spôsob označenia je uvedený v § 15 zákona o ochrane spotrebiteľa/ kde je uvedené, že povinným údajom je okrem iného aj prevádzková doba pre spotrebiteľa /. Samotné otváracie hodiny, čiže prevádzková doba je daná VZN-kom príslušnej obce alebo mesta, ktoré aj kontroluje jej dodržiavanie.


aj keď sa jedná len o kanceláriu, v adm. budove, a kopírovacie sluzby nie su mojim hlavnym zdrojom/cinnostou, poskytovat ich môzem, ale poskytujem len ludom, kt o mne vedia, resp. v rámci budovy a zopár dôchodcov, nemám žiaden copyshop, ziadne reklamy... kopirujem viac menej vynimocne...
akina
27.01.11,16:02
aj keď sa jedná len o kanceláriu, v adm. budove, a kopírovacie sluzby nie su mojim hlavnym zdrojom/cinnostou, poskytovat ich môzem, ale poskytujem len ludom, kt o mne vedia, resp. v rámci budovy a zopár dôchodcov, nemám žiaden copyshop, ziadne reklamy... kopirujem viac menej vynimocne...
Ak čokoľvek kopíruješ za úplatu, musíš to mať najprv v živnostenskom oprávnení. Nie je podstatné, či to robíš raz denne alebo raz za mesiac istému okruhu osôb, alebo aj iným, je to živnosť. Priestor, kde to vykonávaš je prevádzkareň, ktorá musí mať označenie podľa zákona, teda aj prevádzkovú dobu. Prevádzkareň musíš mať ohlásenú na ŽÚ, DÚ, a príslušnom mestskom alebo obecnom úrade a k nej aj súhlas z hygieny. To, že si mala jeden deň neskôr otvorené z objektívnych dôvodov, zase nie je taká katastrofa, pre ktorú by si bola sankcionovaná, ak navyše nemáš zamestnancov, ktorí by ťa zastúpili v prípade neprítomnosti/ nečakanej udalosti/.Ale si povinná dopredu ohlásiť uzatvorenie prevádzkarne na príslušný MsÚ, resp. OcÚ a tzv.povolenie na uzatvorenie prevádzkarne z MsÚ či OcÚ "vyvesiť" na prevádzkareň. Ak pôjde o uzatvorenie len na pár hodín, o ktorom vieš dopredu, stačí, keď si oznam o prechodnom uzatvorení napíšeš na dvere prevádzkarne sama.