Mia3683
10.01.11,14:26
Dobrý deň
prosím Vás, ako mám rozlíšiť pracovné voľno žiadané a zákonné? zamestnanec chce voľno - už nemá nárok na dovolenku - tak chce pracovné voľno žiadané (neplatené), však? treba aj v tomto prípade nahlásiť na soc. poisť. prerušenie, keď sa jedná napr. v jednom mesiaci 3 x pracovné voľno po pól dni?
Ďakujem
Tweety
10.01.11,13:42
Dobrý deň
prosím Vás, ako mám rozlíšiť pracovné voľno žiadané a zákonné? zamestnanec chce voľno - už nemá nárok na dovolenku - tak chce pracovné voľno žiadané (neplatené), však? treba aj v tomto prípade nahlásiť na soc. poisť. prerušenie, keď sa jedná napr. v jednom mesiaci 3 x pracovné voľno po pól dni?
Ďakujem
Nemusí ísť o NV, NEDá SA TO urobiť tak, aby si ho nadrobil, alebo ho mal neplatené? Vtedy, ak je to len pol dňa, neide o prerušenie SP.
Mia3683
10.01.11,13:56
vlastne ide o to, že bola celozávodná dovolenka a zamestnancovi chýba 1,5 dňa dovolenky. a nechcem ho odhlasovať zo soc. poisť., tak som mu chcela dať 3 dni tak, ze by mal 3 x 1/2 dňa dovolenky a 1/2 neplatené voľno, keďže nie je možné, aby si to nadrobil. myslite, že by to tak bolo v poriadku?
Tweety
10.01.11,13:57
vlastne ide o to, že bola celozávodná dovolenka a zamestnancovi chýba 1,5 dňa dovolenky. a nechcem ho odhlasovať zo soc. poisť., tak som mu chcela dať 3 dni tak, ze by mal 3 x 1/2 dňa dovolenky a 1/2 neplatené voľno, keďže nie je možné, aby si to nadrobil. myslite, že by to tak bolo v poriadku?
Alebo môže čerpať dovolenku z roka 2011, je to v súlade so ZP, samozrejme, so súhlasom obidvoch strán.
Mia3683
10.01.11,14:07
hm... to by som veľmi nechcela, lebo tento zamestnanec si vybavuje inv. dôchodok a rozmýšľa, že ukončí pracovný pomer, tak by mi to zase chýbalo a ja by som mu to potom musela strhnúť a keby nahodou nebolo z čoho ....
takže preto by som radšej dala 3 x 1/2 dovolenku a 1/2 prac. voľno žiadané - neplatené. (bez prerušovania na soc. poisť. - len teda neviem, či je to tak v poriadku)
ivka70
10.01.11,14:07
A ak nemal dovolenku, nemohol mu zamestnavatel jej cerpanie nariadit, mal mu zamestnavatel pridelit pracu.
Pokial mu pracu nepridelil, je to prekazka na strane zamestnavatela .....




takže preto by som radšej dala 3 x 1/2 dovolenku a 1/2 prac. voľno žiadané - neplatené. (bez prerušovania na soc. poisť. - len teda neviem, či je to tak v poriadku)

Da sa to tak urobit, pokial zamestnanec suhlasi ....
Mia3683
10.01.11,14:14
prekážka na strane zamestnávateľa ... no neviem, veď to bola celozávodná dovolenka, nie nejaké poveternostné podm. a podobne. ale neviem ....
ide o to, že zamestnanec bol dlhodobo PN a po ukončení PN nastúpil na celozávodnú dovolenku a chýba mu 1,5 dňa dovolenky.
ivka70
10.01.11,14:25
prekážka na strane zamestnávateľa ... no neviem, veď to bola celozávodná dovolenka, nie nejaké poveternostné podm. a podobne. ale neviem ....
ide o to, že zamestnanec bol dlhodobo PN a po ukončení PN nastúpil na celozávodnú dovolenku a chýba mu 1,5 dňa dovolenky.

Ale to nie je problem zamestnanca , ze zamestnavatel dal celozavodnu dovolenku :). Zamestnavatel mu nemoze nariadit cerpanie dovolenky nad ramec, ktory zamestnanec ma. Rovnako mu nemoze nariadit cerpanie neplateneho volna.
Mia3683
10.01.11,14:41
ok. ale to mi príde tak, že ja si v priebehu roka vyčerpám celú dovolenku s vedomím, že viem, že koncom roka bude celozávodná dovolenka a potom aj keď už nebudem mať nárok na dovolenku, tak mi zamestnávateľ musí preplatiť moju neprítomnosť v práci, akože to bude prekážka zo strany zamestnávateľa?
to by sa dalo celkom pekne zneužívať :(
ja som hlavne chcela, že či je možné dať zamestnancovi 3 x po pol dni neplatené voľno bez toho, aby som ho vobec odhlasovala zo soc. poisť. Samozrejme, zamestnanec vie, že dovolenku prečerpal a že ten 1,5 dňa nebude mať zaplatený.