ejla
10.01.11,15:08
Prosím vás viete mi poradiť, kedy začať rozmnožovať "obyčajné" muškáty a ako?Mám z minulého roku muškáty, ktoré majú výhonky z bočnej stonky, tie by som chcela presadiť ako mládniky a ďalej aj rozmnožiť ich listom zo starého kvetu.Kedy je najvhodnejšie obdobie presadenia a rozmnoženia? Ďakujem
Tamila
10.01.11,14:16
Kedysi som čítala nejakú brožúrku o muškátoch a riadim sa podľa nej už pár rokov. Muškáty - obyčajné aj ťahavé - rozmnožujem koncom augusta, najneskôr v septembri. Pri obyčajných muškátoch výhonok odlomím /nestrihám/ a nechám ho položený v chladnejšej miestnosti do druhého dňa len tak, bez vody. Na druhý deň ho zasadím do zeminy. Pri ťahavých nastrihám tvrdšie stonky tak, aby 1 cm pod kolienkom išiel do zeminy a nad zemou aby bol aspoň 1 pár lístkov. Ťahavé sadím hneď. Ja poožívam kelímky od jogurtov. Môže sa použiť aj zakoreňovač, ja ho nepoužívam a prijmu sa mi zväčša všetky výhonky. Potom cez zimu ich mám na parapetnej doske v obývačke, naukladané v prázdnej debničke, lebo nemám ich kde inde mať. Polievam pomenej, majú radšej suchšie, aby nevyhnili. Vo februári alebo marci presadím do debničiek a potom polievam už normálne.
remenka
10.01.11,14:20
muškáty akékoľvek je najvhodnejšie rozmnožovať v auguste a v septembri a základom je, aby sa zakorenili ešte pri vonkajšej klíme. Teda lepšie povedané vtedy sa zakorenia čo najrýchlejšie. Dajú sa aj potom, ale ide to ťažšie. Môžeš aj teraz a to tak, že buď ich ulomíš a dáš do vody - pustia korienky, alebo ich namočíš do stimulátora a zasadíš do zeme.
ejla
10.01.11,15:01
ďakujem vám za info.
arizona
10.01.11,20:47
Mne je vzdy luto ich oblamovat v case ked najviac kvitnu.

Preto vzdy na jesen,pred prvymi mrazikmi nalamem vyhonky, tie mam celu zimu iba v pohari s vodou.
Popustaju korene a na jar ich zasadim priamo do kvetinacov.

usetrim tym vela miesta a opateru cez zimu;):)
Žabinka
11.01.11,21:06
Obyčajné muškáty olamujem a popichám do zeme v aug.-sept. do nádobky napr. od väčšieho balenia zmrzliny. Počas zimy zakorenia a podrastú. Teraz v januári tieto zakorenené odrezky opäť poolamujem a popichám už rovno do truhlíka, a zvyšné, zakorenené rozsadím do truhlíka tiež. Už mám hotovo :D.
Ale ťahavé muškáty sú asi náročnejšie, málokedy sa mi zakorenia. Robím opäť mičurinský pokus, vyzerajú, že by z nich mohlo dačo byť, uvidíme.
wabi
13.01.11,11:32
V zime je veľmi dôležité nielen znížiť zálievku ale najmä skladovať pri nižšej teplote samozrejme nad bodom mrazu!:D
Inak rastliny majú vyblednuté listy a tenké výhonky vyťahané za svetlom...
Pred 3 rokmi bola tak mierna zima, že som pozoroval v Nových Zámkoch na oknách truhlíky s muškátmi, ktoré prezimovali vonku celú zimu a ešte aj kvitli... To ale výde len v najteplejších lokalitách raz za 30 rokov možno...

Pri ťahavých nič neriskujete keď skúsite potápanie. Ohnite ho hoci aj do iného kvetníka či truhlíka a sčasti bude pod zemou kde zakorení bez rizika ako pri odlomení rezku, pretože ho naďalej vyživuje materská rastlina, potom keď už má vlastné korienky odrežeme.
Žabinka
02.03.11,14:09
Obyčajné muškáty olamujem a popichám do zeme v aug.-sept. do nádobky napr. od väčšieho balenia zmrzliny. Počas zimy zakorenia a podrastú. Teraz v januári tieto zakorenené odrezky opäť poolamujem a popichám už rovno do truhlíka, a zvyšné, zakorenené rozsadím do truhlíka tiež. Už mám hotovo :D.
Ale ťahavé muškáty sú asi náročnejšie, málokedy sa mi zakorenia. Robím opäť mičurinský pokus, vyzerajú, že by z nich mohlo dačo byť, uvidíme.
Prikladám dnešné fotky, vyzerá to tak, že som bola celkom úspešná :D.