Mirka136
10.01.11,15:32
Dobrý deň! Pracujem ako zdravotná sestra na súkromnej ambulancii. Som poberateľkou predčasného starobného dôchodku, no v súčastnosti ešte aj pracujem. Môj zamestnávateľ by bol rád,ak by som zostala pracovať aj naďalej.Poberanie predčasného starobného dôchodku by som si rada ponechala, no vraj sa popri tom dá pracovať na dohodu. Môžte mi poradiť, koľko hodín ročne môžem takto odpracovať, či si budem platiť ja sama nejaké odvody a všetko potrebné k tomu. Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
10.01.11,14:59
Dobrý deň! Pracujem ako zdravotná sestra na súkromnej ambulancii. Som poberateľkou predčasného starobného dôchodku, no v súčastnosti ešte aj pracujem. Môj zamestnávateľ by bol rád,ak by som zostala pracovať aj naďalej.Poberanie predčasného starobného dôchodku by som si rada ponechala, no vraj sa popri tom dá pracovať na dohodu. Môžte mi poradiť, koľko hodín ročne môžem takto odpracovať, či si budem platiť ja sama nejaké odvody a všetko potrebné k tomu. Veľmi pekne ďakujem.
Práca zdravotnej sestry je opakovaná činnosť, na dohodu o pracovnej činnosti môžeš pracovať max. 10 hod. týždenne. Výška príjmu nie je obmedzená, platitelom odvodov do ZP je za teba štát.

Nemáš nárok na mesačnú nezd.časť základu dane. Ak tvoj ročný príjem nepresiahne 1/2 NČZD, DU ti zrazenú daň vráti.
Mária27
11.01.11,06:18
Na dohodu o vykonaní práce sa dá pracovať u jedného zamestnávateľa 350 hodín ročne. Robieva sa aj tak, že ti platí odrobené hodiny (hodinovú mzdu) podľa toho, kedy ťa potrebuje.
Mirka136
11.01.11,08:26
Takže, potom pri dohode o pracovnej činnosti, kde môžem pracovať 10 hod.týždenne vychádza ročne viac hodín? Je to potom lepšia možnosť alebo aj tu je nutných max. 350 hod.ročne? Ďakujem za odpoveď.
Timka1
11.01.11,08:30
Takže, potom pri dohode o pracovnej činnosti, kde môžem pracovať 10 hod.týždenne vychádza ročne viac hodín? Je to potom lepšia možnosť alebo aj tu je nutných max. 350 hod.ročne? Ďakujem za odpoveď.

áno vychádza viac hodín ročne, ale môžeš odpracovať max. 10 hodín týždenne

na zdravotnú sestru odporúčam radšej DoPČ, nakoľko ide o opakujúcu sa činnosť,

DoVP s apoužíva na jednorázovú činnosť
Tweety
11.01.11,08:31
Takže, potom pri dohode o pracovnej činnosti, kde môžem pracovať 10 hod.týždenne vychádza ročne viac hodín? Je to potom lepšia možnosť alebo aj tu je nutných max. 350 hod.ročne? Ďakujem za odpoveď.
Nie, tu nie je max. tých 350 hod.
Mirka136
11.01.11,12:19
Dnes som telefonovala s pracovníčkov zo soc.poisťovne a tá mi povedala, že predčasný dôchodca nemôže už vôbec pracovať,takže ani na dohodu o vykonaní práce.Pracovať na dohodu môže len starobný dôchodca.Zatiaľ ani oni vraj nedostali presné znenie zákona,ale čo dostali predpis,tak vyzerá to tak, že nebude môcť starobný dôchodca pracovať vôbec.
Timka1
11.01.11,12:24
Dnes som telefonovala s pracovníčkov zo soc.poisťovne a tá mi povedala, že predčasný dôchodca nemôže už vôbec pracovať,takže ani na dohodu o vykonaní práce.Pracovať na dohodu môže len starobný dôchodca.Zatiaľ ani oni vraj nedostali presné znenie zákona,ale čo dostali predpis,tak vyzerá to tak, že nebude môcť starobný dôchodca pracovať vôbec.

- podľa mojich informácii, dôchodca, ktorý je dôchodkovo poistený, nemôže pracovať,ak chce dostávať dôchodok
- pokiaľ bude pracovať na dohodu - tá nezakladá účasť na dôchodkovom poistení, môže poberať SD alebo PSD

teda počas doby dôchodkového poistenia mu nebude vyplácaný dôchodok

nech sa ešte niekto vyjadrí k tomu, či je to takto
drobeceva
11.01.11,12:32
Dnes som telefonovala s pracovníčkov zo soc.poisťovne a tá mi povedala, že predčasný dôchodca nemôže už vôbec pracovať,takže ani na dohodu o vykonaní práce.Pracovať na dohodu môže len starobný dôchodca.Zatiaľ ani oni vraj nedostali presné znenie zákona,ale čo dostali predpis,tak vyzerá to tak, že nebude môcť starobný dôchodca pracovať vôbec.
no...neviem či info zo SP bolo celkom správne. Na prednáške p.ministra som pochopila, že PSD môžu pracovať na dohodu. Bude sa sledovať, do akej miery sa dohody využívajú. Ak sa to veľmi rozmôže, tak sa zakročí.
Mirka136
11.01.11,13:42
Ďakujem veľmi pekne za informáciu. Už sa mi stalo, že informácie zo soc.poisťovne sa líšili od pravdy. Takže si asi ešte počkám.Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
palčo
14.03.11,10:22
Koľko bude platiť odvody s.r.o.-čka, keď niekoho zamestná na dohodu? Plat-povedzme 370.-€ Ako je to s odvodmi pri zamestnaní študentov na dohodu?
katka50
14.03.11,10:23
Koľko bude platiť odvody s.r.o.-čka, keď niekoho zamestná na dohodu? Plat-povedzme 370.-€ Ako je to s odvodmi pri zamestnaní študentov na dohodu?
0,80 úrazové poistenie a 0,25 garančné poistenie.
Tweety
14.03.11,10:24
0,80 úrazové poistenie a 0,25 garančné poistenie.
Doplním %, nie erá. Sú to odvody len do SP, ZP neplatí.
palčo
14.03.11,18:25
To znamená 1,05% z "výplaty" platí odvody s.r.o.-čka do SP. To isté platí aj pri odvodoch pri zamestnaní študenta?
Ten, čo poberá "výplatu" neplatí nič?
Dobre som to pochopil?
rodina1
14.03.11,20:00
To znamená 1,05% z "výplaty" platí odvody s.r.o.-čka do SP. To isté platí aj pri odvodoch pri zamestnaní študenta?
Ten, čo poberá "výplatu" neplatí nič?
Dobre som to pochopil?
Ak bude mať študent podpísané Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, tak ak odmena bude vyššia ako nezdaniteľná čiastka pre rok 2011 (čo je mesačne 296,60) budete mu z odmeny zrážať daň. Ak bude odmena nižšia ako uvedená NZČ, daň bude nulová.
Iné odvody študent platiť nebude.
Ale aj v tomto prípade bude zamestnávateľ platiť odvody na garančné a úrazové poistenie. Percentá sú písané už v prechádzajúcich príspevkoch.
palčo
14.03.11,20:09
Predpokladaná odmena by mala byť okolo 130-140,-€.
No a tie percentá, ktoré platí s.r.o., platia aj pri nieštudentoch? Napr. osoba, ktorá poberá príspevok na opatrovanie ZŤP, môže podľa zákona 447/2008 Z.z., zarobiť menej ako dvojnásobok sumy životného minima. Takže môže zarobiť povedzme 370,-€ na dohodu. S.r.o.-čka platí tých 1,05% z 370,-€ do SP?
rodina1
14.03.11,20:13
Predpokladaná odmena by mala byť okolo 130-140,-€.
No a tie percentá, ktoré platí s.r.o., platia aj pri nieštudentoch? Napr. osoba, ktorá poberá príspevok na opatrovanie ZŤP, môže podľa zákona 447/2008 Z.z., zarobiť menej ako dvojnásobok sumy životného minima. Takže môže zarobiť povedzme 370,-€ na dohodu. S.r.o.-čka platí tých 1,05% z 370,-€ do SP?
áno
palčo
14.03.11,20:15
Srdečná vďaka.