juzanka2510
10.01.11,17:09
Dobry den, tiez by som sa rada poradila v už tak rozšírenej téme MD a RD.

Od 1.1.2011 som na RD. Pocas MD som poberala najvyssii prispevok kedze som bola od roku 2008 DNP najskor z minima a od 9/2009 som si platila rozdiel odvodu zamestnavatela a max. vymeriavacieho zakladu.
Dcerke planujeme aj surodenca, idealne si to predstavujeme, ze by bolo fajn rodit v roku 2012.
Preto moja otazka znie: ako postupovat, aby som opat poberala najvyssiu matersku?
Od 1/2011 by som si opat mala platit DNP. Mam si hned od zaciatku platit sumu z max. vymeriavacieho zakladu alebo mi nateraz staci platit z minima a az ku koncu roka 2011 si platit z maxima. Je mi jasne, ze ak chcem v 2012 opat nastupit na MD, rozhodujuce obdobie bude pre mna rok 2011, len by som nerada platila zbytocne vela.
Tiez by ma zaujimalo, ci je narok na subezne poberanie materskeho prisp. na 2. dieta a subezne rod. davku na 1. dieta?
Vopred dakujem za radu.
Katy a R
10.01.11,16:53
.. v roku 2012 ... to je ďaleko a ktovie, čo sa ešte pomení.;):confused:
Ale keďže len teraz ti skončilo poberanie materskej - zrejme si počas nej nerušila DNP. A znamená to, že si doteraz (resp do konca decembra 2010) prihlásená na DNP:confused:
doplním: Ak teda si stále prihlásená - musíš platiť z takého VZ, z akého si prihlásená.
Ak ti je to veľa platiť ... tak nateraz sa môžeš odhlásiť (RLFO) .. a prihlásiš sa hneď ako otehotnieš (tak, aby si v súčte mala maximum) - podmienkou je, aby si stihla 26 týždňov do nástupu na MD. Ak by si nestihla, dávka z DNP by bola, ale počítala by sa z minima.
.. ale ešte pripmeniem ... to platí teraz - pre tento rok.
juzanka2510
10.01.11,17:39
ano, DNP som nerusila nemocenske mi (dufam :) ) platil stat. Od januara si mam zas platit DNP sama, no zaujima ma, v akej vyske a ci je to vobec potrebne. Ak by vsetko islo idealne a ja by som bud. rok na matersku naozaj isla, ci je potrebne aby som si DNP platila cely rok 2011 alebo sa mi staci prihlasit koncom roka a odvadzat sumu z najvyssieho vym. zakladu.
Katy a R
10.01.11,17:56
ano, DNP som nerusila nemocenske mi (dufam :) ) platil stat. Od januara si mam zas platit DNP sama, no zaujima ma, v akej vyske a ci je to vobec potrebne. Ak by vsetko islo idealne a ja by som bud. rok na matersku naozaj isla, ci je potrebne aby som si DNP platila cely rok 2011 alebo sa mi staci prihlasit koncom roka a odvadzat sumu z najvyssieho vym. zakladu.

.. nikto za teba neplatil ... len počas pobernia dávky sa poistné neplatí. Od skončenia MD musíš platiť z toho VZ, z ktorého si prihlásená.
Pokým DNP nezrušíš;) (alebo nezmeníš)
juzanka2510
10.01.11,18:09
pred materskou som si zmenila DNP na najnizsiu sadzbu, cize je mi jasne, ze tuto sumu si mam platit aj od skoncenia MD. No kedy by bolo najvhodnejsie si zvysit vysku vym. zakladu na najvyssi, kedze rozhodujuce obd. bude rok 2011 ak pojdem na dalsiu MD v 2012. Rada by som totiz, samozrejme, platila DNP len nevyhnutne obdobie no poberala najvyssiu matersku :)
Katy a R
10.01.11,18:21
pred materskou som si zmenila DNP na najnizsiu sadzbu, cize je mi jasne, ze tuto sumu si mam platit aj od skoncenia MD. No kedy by bolo najvhodnejsie si zvysit vysku vym. zakladu na najvyssi, kedze rozhodujuce obd. bude rok 2011 ak pojdem na dalsiu MD v 2012. Rada by som totiz, samozrejme, platila DNP len nevyhnutne obdobie no poberala najvyssiu matersku :)

.. Teraz sa hneď odhlás. A tak ako som písala vyššie - prihlásiš sa hneď keď otehotnieš - ale musí to byť minimálne 26 týždňov pred materskou.
.. a nezabudni sledovať zmeny;)
ivka70
11.01.11,08:53
Subezne poberanie rodicovskeho prispevku na jedno dieta a materskej na druhe dieta nie je mozne. Obe davky su davkami rodica, nie davkami na dieta ....
barborienka
27.02.11,11:45
Dobrý deň, chcela by som Vás poraďáci aj ja poprosiť o radu:
Momentálne som do konca marca 2012 na rodičovskej dovolenke s mojou dcérou. Som prihlásená a platím si DNP nepretržite od vtedy, ako som s ňou otehotnela (okrem materskej dovolenky samozrejme). Od februára 2010 až do teraz (február 2011) platím DNP z minima. Rozhodli sme sa pre ďalšieho potomka, ktorý by sa v ideálnom prípade mohol narodiť v marci-apríli 2012. Ak som dobre pochopila, tak rozhodujúce obdobie na výpočet materského je pre mňa tento rok 2011. Otázkou na Vás je: Dá sa v mojom prípade dostávať materské z maxima, ak sa napr. ku 31.marcu 2011 z DNP odhlásim a od 1.apríla 2011 znovu prihlásim ale s maximálnym vymeriavacím základom? Alebo sa to takto nedá a budú sa mi spočítavať na denný vymeriavací základ dni platené z minima plus dni platené z maxima deleno 365?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Katy a R
27.02.11,11:56
barborienka .. pre teba platí to isté, čo som už písala - v prísp č. 6;)
barborienka
27.02.11,12:14
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
No rozmýšľam, keď v mojom prípade žiaden zamestnávateľ neplatí odvody, je rozumné, aby som si neodvádzala nič do SP? Dokonca sa ani nemôžem spoľahnúť, že v júli naozaj otehotniem. Ani neviem, kam nastúpim do práce v apríli 2012, ak nebudeme čakať mimino.
Nemám problém odvádzať DNP z minima, len som potrebovala vedieť, či sa dá ukončiť a znovu sa prihlásiť na DNP a SP to nebude priemerovať ;-)
Čo myslíte?
Katy a R
27.02.11,12:19
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
No rozmýšľam, keď v mojom prípade žiaden zamestnávateľ neplatí odvody, je rozumné, aby som si neodvádzala nič do SP? Dokonca sa ani nemôžem spoľahnúť, že v júli naozaj otehotniem. Ani neviem, kam nastúpim do práce v apríli 2011.
Nemám problém odvádzať DNP z minima, len som potrebovala vedieť, či sa dá ukončiť a znovu sa prihlásiť na DNP a SP to nebude priemerovať ;-)
Čo myslíte?

.. urob, ako uznáš za vhodné - ja nepoznám tvoju konkrétnu situáciu. :) Ale ak momentálne DNP nevyužívaš, tak ti je zbytočné. Kľudne môžeš mať pauzu niekoľko mesiacov. Ak sa ti teda rysuje zamestnanie - a nie si tehotná .. tak by som teraz ukončila to DNP .. a prihlásila by som sa pri nástupe do zamestnania .. už z rozdielu... Ale hlavne - nezabudni sledovať zmeny v zákone !!
barborienka
27.02.11,13:08
Ďakujem ešte raz. :-)
Pekný deň
zuzicka1710
30.11.11,11:31
Dobry den mohol by mi tu niekto pomoct mam v hlave s toho strasny chaozz.Pri prvom dietati som bola dnp od 10.12.2008-31.1.2010 vo vyske 28 eur potom som nastupila do prace a od 1.1.2011 som platila na odporucenie soc.poist iba z minima tj asi 15 eur a ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit viac .Od 1.9 som si zvysila na 3O eur.Ale od 19.8 som pn a az teraz som zistila ze som si mohla ulpatnit s Dnp aj pn tak som isla k lekarovi a ten mi spatne vcera vystavil pn od toho augusta.Som zamestnana s prijmom hrubym asi 425 eur.Termin ma matersku mam koncom februara.Teraz uz nemam platit dnp lebo som pn tak neviem ci mi nevratia aj tie 3 mesiace od septembra co som platila s toho vyssieho kvoli tej pn-ke.Aka by mi vobec vychadzala pn z dnp a materska ???Nemam ak sa to bude dat ist tu pn-ku zrusit s dnp?Ja by som radsej mala vyssiu matersku ako pn.Fuuu uplny chaoz a nedostatok informacii.Prosim pekne o radu co robit.
Xanti
30.11.11,11:50
Dobry den mohol by mi tu niekto pomoct mam v hlave s toho strasny chaozz.Nielen ty, pri čítaní tvojho príspevku som nepochopila skoro nič.
Pri prvom dietati som bola dnp od 10.12.2008-31.1.2010 vo vyske 28 eur potom som nastupila do prace Kedy sa narodilo dieťa? Kedy si nastúpila do práce
a od 1.1.2011 som platila na odporucenie soc.poist iba z minima tj asi 15 eur a ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit viac .Od 1.9 som si zvysila na 3O eur. Robila si zmenu DNP, alebo si ho zrušila a založila nové?
Ale od 19.8 som pn a az teraz som zistila ze som si mohla ulpatnit s Dnp aj pn tak som isla k lekarovi a ten mi spatne vcera vystavil pn od toho augusta.No nestretla som sa s tým, aby lekár vystavil spätne PN 3 mesiace teda skoro 4 mesiace dozadu. Môže tri dni.
Som zamestnana s prijmom hrubym asi 425 eur.Termin ma matersku mam koncom februara.Teraz uz nemam platit dnp lebo som pn tak neviem ci mi nevratia aj tie 3 mesiace od septembra co som platila s toho vyssieho kvoli tej pn-ke.No mám pocit, že ti tú PN z DNP neuznajú ak naozaj lekár to hodil spätne 3 mesiace . Takže Ti zrejme nič nevrátia, lebo DNP neplatíš len počas PN z DNP. Ktohovie ako sa k tomu postaví SP.
Aka by mi vobec vychadzala pn z dnp Koľko si platila v roku 2010 DNP. a materska ???
Nemam ak sa to bude dat ist tu pn-ku zrusit s dnp? Prosím a tu sa načo pýtaš? Nepochopila som
Ja by som radsej mala vyssiu matersku ako pn.To že budeš na PN z DNP nemá vplyv na výšku materskej, na to vplývajú úplne iné veci.
Fuuu uplny chaoz a nedostatok informacii.Veru hej, chaoticky napísané, bez možnosti normálne to prečítať a poradiť. Skús si utriediť čo chceš vedieť, a napísať postupnosť, nejakú časovú os.... napr. bod 1) DNP z 28 eur od ... do.... bod) 2 matersk od do ... a tak dalej a tak dalej Prosim pekne o radu co robit.v texte modrým .
Katy a R
30.11.11,16:06
Dobry den mohol by mi tu niekto pomoct mam v hlave s toho strasny chaozz.Pri prvom dietati som bola dnp od 10.12.2008-31.1.2010 vo vyske 28 eur potom som nastupila do prace a od 1.1.2011 som platila na odporucenie soc.poist iba z minima tj asi 15 eur a ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit viac .Od 1.9 som si zvysila na 3O eur.Ale od 19.8 som pn a az teraz som zistila ze som si mohla ulpatnit s Dnp aj pn tak som isla k lekarovi a ten mi spatne vcera vystavil pn od toho augusta.Som zamestnana s prijmom hrubym asi 425 eur.Termin ma matersku mam koncom februara.Teraz uz nemam platit dnp lebo som pn tak neviem ci mi nevratia aj tie 3 mesiace od septembra co som platila s toho vyssieho kvoli tej pn-ke.Aka by mi vobec vychadzala pn z dnp a materska ???Nemam ak sa to bude dat ist tu pn-ku zrusit s dnp?Ja by som radsej mala vyssiu matersku ako pn.Fuuu uplny chaoz a nedostatok informacii.Prosim pekne o radu co robit.

.. tak takto stručne ;) .. nič nerob, nič nemeň, neodhlasuj .. počkaj na rozhodnutie, tam to budeš mať všetko napísané. Tvojou povinnosťou nateraz je vždy ku koncu mesiaca odovzdať tzv prechodky (z poistenia zamestnanca - zamestnávateľovi a z DNP - do SP. )
Potom si môžeš požiadať SP o vrátenie preplatku na poistnom (§145)
aaddaa
30.11.11,16:18
Ahojte, prepáčte skúsim poprosiť o odpoveď aj tu.

chcem sa spýtať, od júna 2011 si kamoška platí dnp. Od septembra 2011 do konca oktobra 2011 bola zamestnaná a počas zamestnania si dnp platila naďalj. a aj si ho bude platiť. Termín pôrodu má v júli 2012. Dnes jej oznámili, že na materskú nemá nárok, pretože 270 dní neodrobila. Je to pravda? Musí aj pracovať aj platiť dp zároveň, aby dostaa plné materské?ďakujem moc...
ivka70
30.11.11,16:24
Ahojte, prepáčte skúsim poprosiť o odpoveď aj tu.

chcem sa spýtať, od júna 2011 si kamoška platí dnp. Od septembra 2011 do konca oktobra 2011 bola zamestnaná a počas zamestnania si dnp platila naďalj. a aj si ho bude platiť. Termín pôrodu má v júli 2012. Dnes jej oznámili, že na materskú nemá nárok, pretože 270 dní neodrobila. Je to pravda? Musí aj pracovať aj platiť dp zároveň, aby dostaa plné materské?ďakujem moc...

Kto jej to oznamil?
Narok na materske z DNP jej narok podla aktualneho zakona vznikne. Otazka je, ci sa nezmeni zakon.
zuzicka1710
01.12.11,08:09
Takze prve dieta sa narodilo v auguste 2009, od septembra 2010 som nastupila do zamestnania.To dnp z minima som zrusila z datumom posledneho augusta a od prveho septembra zalozila nove na tu vyssiu sumu. No na sp mi povedali ze ak by mi to vystavil k tomu datumu 19.8.2O11 tak asi by mi to spatne vyplatili ak to schvalia teda tak som to pochopila.A tym mi z toho vypliva, ze ked je ta pn-ka od toho augusta, tak uz to, co som platila od toho septembra, nebudu zaratavat do toho priemeru z coho sa vypocitava materska z dnp,lebo to som uz bola vlastne na pn.Takze neviem ci radsej stornovat pn-ku z dnp a radsej si nenarokovat na to nemocenske a radsej to platit dalej podla toho zvyseneho nech sa zvysi priemer na materske dnp.V 2O10 ja som ani neplatila ta pani na soc.mi povedala, ze to sa zaratava ked som bola na materskej podla toho co som platila, cize ja ked som v decembri 2008 zacala platit cca 28 eur a matersku som skoncila 31.1.2010 vraj sa mi zaratava este tych 5 mesiacov do augusta 2009,lebo to je v tych dvoch rokoch spatne od tejto pn co mam teraz vystavenu.Dufam, ze tomu budete rozumiet ako som to napisala:-000 Ale zasa druha pani na nemocenskom toto obdobie ani nespomenula a povedala, ze sa mi aj na pn aj na matersku bude robit priemer s tych platieb od januara 2011 a podla toho sa to vyplaca.Ziadne 2 roky spatne mi nespomenula.Mne sa jedna hlavne o to, ze z coho sa ta materska vyrata ak by som ponechala tu pn-ku, tak oni mi to obdobie od septembra vlastne nezarataju do toho priemeru.A prosim Vas ja ked budem platit az do nastupu na materske- teda ak by som stornovala tu pn-ku,tak tam sa ako zaratava to obdobie az do toho februara,alebo len po koniec roka, lebo vsade sa docitam ze je rozhodujucich 270 dni pred nastupom na md,cize mne to pada na ten februar,ale na soc. nam pani zasa povedala ,ze mi urobia priemer iba do decembra a takze potom tie 2 mesiace-januar a februar sa nezarataju????Ak by som nahodou daco zle napisala tak sa nehnevajte este raz vysvetlim.Takze su tu dve moznosti stornovat pn-ku a platit dalej???Nechat pn-ku kde to bude platene iba z minima???Ak tomu spravne rozumiem????Ano?
Katy a R
01.12.11,15:00
pre zuzička .. aj som sa snažila pochopiť ;) nejako mi to nejde .. keď zakaždým aj trošku inak napíšeš (najskôr o zmene, potom o zrušení:confused:). Siahodlhý príspevok - a dôležité fakty chýbajú. :mee:
Takže treba pozrieť hlavne tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#54 .. aby nakoniec celé to DNP nebolo na draka :mee::confused: