kattus
10.01.11,17:22
DObry den,rada by som poprosila o radu.
Manzel a jeho dvaja surodenci su spoluvlastnikmi nehnutelnosti,kazdy vlastni 1/15 rod.domu.Podiel ziskali dedenim po otcovi(jedna sa o starorodicovsky dom).Vsetci traja sa rozhodli darovat svoje podiely ,spolu 1/5 jednemu z ostatnych spolumajitelov,je to stryko.
Zaujima ma,ci mozu spisat jednu darovaciu zmluvu vsetci traja,s tym,ze tam bude specifikovane,ze kazdy vlastni 1/15 domu a splnomocnia jedneho z nich na podpis zmluvy a vybavenie vsetkych nalezitosti.Alebo musi kazdy napisat zmluvu na svoju cast,a dat navrh na vklad do katastra?
Dalej ma zaujima,ak by bolo mozne uviest vsetkych na jednu zmluvu so splnomocnenim jedneho z nich na vybavovanie,kolko kopii darovacej zmluvy je treba vyhotovit?viem,ze tolko,kolko je zmluvnych stran+3kopie pr kataster,no neviem,ci je zmluvna strana ten splnomocneny,alebo vsetci majitelia?
No a posledna vecicka,len na ovberenie si info - mozu darovat svoju cast strykovi bez toho,aby ju ponukli na odkupenie ostatnym spoluvlastnikom?Citala som,ze ak daruju blizkej osobe,nemusia ponukat svoj podiel na odkupenie spoluvlastnikom(mimochodom,tiez tety a dalsi stryko).
Dakujem krasne za odpovede
Mária27
10.01.11,17:32
Môže byť jedna darovacia zmluva s tým, že podpisy všetkých darcov budú na nej úradne osvedčené.
Môžu aj jedného splnomocniť, ale vyslovene na ten prevod (všetko znovu podrobne popísať). Podpisy musia byť tiež úradne osvedčené. Čiže je to viac roboty a papierov, ako keby si dali osvedčiť podpisy priamo na zmluve (nemusia tam ísť naraz.

Podľa teraz platného zákona (§ 30 ods. 5) sa na kataster dávajú zmluvy dvojmo. Môžu si urobiť originály aj sami pre seba, lebo kataster im už zmluvy potvrdené nepošle.

Ak považujú stráka za osobu blízku (§ 116 obč.z.), nemusia ponúknuť svoje podiely ostatným spoluvlastníkom.


§ 30 katastr. zák.
(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach.

§ 116 obč. zák.
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
kattus
10.01.11,17:53
Môže byť jedna darovacia zmluva s tým, že podpisy všetkých darcov budú na nej úradne osvedčené.
Môžu aj jedného splnomocniť, ale vyslovene na ten prevod (všetko znovu podrobne popísať). Podpisy musia byť tiež úradne osvedčené. Čiže je to viac roboty a papierov, ako keby si dali osvedčiť podpisy priamo na zmluve (nemusia tam ísť naraz.

Podľa teraz platného zákona (§ 30 ods. 5) sa na kataster dávajú zmluvy dvojmo. Môžu si urobiť originály aj sami pre seba, lebo kataster im už zmluvy potvrdené nepošle.

Ak považujú stráka za osobu blízku (§ 116 obč.z.), nemusia ponúknuť svoje podiely ostatným spoluvlastníkom.


§ 30 katastr. zák.
(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach.

§ 116 obč. zák.
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.



MARIA 27

dakujem za odpoved.
Trosku mam v tom stale chaos.
Jasne mi je,ze je vyhodnejsie podpisat teda zmluvu vsetkymi troma darcami+obdarovany.
Tomuto nerozumiem:
Môžu aj jedného splnomocniť, ale vyslovene na ten prevod (všetko znovu podrobne popísať). Podpisy musia byť tiež úradne osvedčené. Čiže je to viac roboty a papierov, ako keby si dali osvedčiť podpisy priamo na zmluve.

Sice,hadam ma kopla muza.....ze mozu splnomocnit jedneho na vybavenie vkladu na kataster?
Mysleli sme,ze by splnomocnili jedneho rovno aj na podpis zmluv......kedze su traja,usetrili by tym peniazky za podpis-podpisali by jednu plnu moc a splnomocneny by podpisal vsetky zmluvy za vsetkych.Asi velmi spekulujeme,vsak?
Este si chcem ujasnit pocet tych zmluv....cize ak dobre tomu rozumiem,staci ,ked sa podpisu dve zmluvy,ktore sa odovzdaju na kataster?????Kedze darcovia netrvaju na tom,aby mali zmluvy doma,mozu si potom urobit kopiu originalu,myslim,ze by im to stacilo,ved asi ju na nic ine uz potrebovat nebudu.Pirpadne urobit jeden original navyse nad dve zmluvy na kataster,ak by ju dakto z nich na daco raz potreboval.....
dakujem este raz
Mária27
10.01.11,21:06
Overovanie podpisov nie je taká drahá záležitosť, horšie by to bolo s overovaním listín.

Dve zmluvy stačia na kataster. Môžete si urobiť tri a tú svoju tiež spojiť s rovnopisom listu návrhu na vklad, ktorý vám katster potvrdí.
kattus
01.07.11,18:53
Tak len doplnim,uspesne sme spisali darovaciu zmluvu,urobili sme 7 kopii (3darcovia,obdarovany a 3na kataster).Kedze obdarovany je nesvojpravny,muselo to ist na sud,zrejme sme to spisali vsetko spravne,kedze sud odobril darovanie a ideme uz len na kataster poziadat o vklad:)
Ak by dakto potreboval nejaky vzor zmluvy,rada poslem.
Mária27
01.07.11,19:00
V návrhu na kataster, myslím v tom liste, všetko podrobne popíšte (skoro ako v zmluve). Hlavne nezabudnúť na každý právny úkon. Návrh môže podať len jeden - hociktorý účastník zmluvy.
kattus
01.07.11,19:03
MARIA
navrh na vklad som nasla vzor na nete,stiahla som a vpisala som tam udaje zo zmluvy,ide tam manzel(darca je on so surodencami,ale jediny ma auto a ideme na kataster 100km od bydliska)hadam to bude dobre a vklad urobia :)
avalik
01.07.11,19:20
kattus,
overenie podpisu je mozne aj na ktorejkolvek matrike - spravny poplatok je 0,50 € za 1 podpis
kattus
01.07.11,19:27
DARA
ano,viem,podpisane mame vsetko,prave na matrike sme vsetko podpisali:)Uz len na kataster zbehneme to podat a mame to cele z krku :)
Anik
28.08.11,19:07
darovaciu zmluvu môžem podľa vzoru vyhotoviť sama, alebo to musí byť notár.
Tiež Vás poprosím či mi niekto neporadí aká je suma za vyhotovenie darovacej zmluvy u notára cca aké poplatky ma čakajú
za odpoveď ďakujem
peterknazeje
29.08.11,05:18
skuste webstranku (http://www.notar-ke.sk/content.html), kde je cenova kalkulacka notarskeho poplatku
doktor23
30.08.11,13:19
darovaciu zmluvu môžem podľa vzoru vyhotoviť sama, alebo to musí byť notár.
Tiež Vás poprosím či mi niekto neporadí aká je suma za vyhotovenie darovacej zmluvy u notára cca aké poplatky ma čakajú
za odpoveď ďakujem

povedz mi, aká je hodnota darovaných nehnuteľností, vypočítam Ti poplatok u notára (+-)
marjankaj
30.08.11,13:42
Alebo ak máš kalkulačku, tak si vypočítaj sama

http://www.sora.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=129&Itemid=65
doktor23
31.08.11,19:57
Alebo ak máš kalkulačku, tak si vypočítaj sama

http://www.sora.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=129&Itemid=65

len k tomu je potrebné si ešte pripočítať DPH, poplatky notáskej komore ...
20lucka201
02.09.11,06:11
Môj klient založil novú s.r.o.-čku "B". Darovacou zmluvou chce previesť majetok (stroj) zo spoločnosti "A" do "B".
Menší problém mám - uviesť hodnotu stroja. Už je plne odpísaný a teraz si neviem rady, akú sumu mám uviesť. Za skorú odpoveď vopred ďakujem !
doktor23
04.09.11,21:13
nech sa poradí s účtovníkom ....
dadika22
05.09.11,04:24
darovaciu zmluvu môžem podľa vzoru vyhotoviť sama, alebo to musí byť notár.
Tiež Vás poprosím či mi niekto neporadí aká je suma za vyhotovenie darovacej zmluvy u notára cca aké poplatky ma čakajú
za odpoveď ďakujem

darovaciu zmluvu si môžete vyhotoviť aj sama, ale je potrebné ju mať zviazanú a podpisy darcov overené (z vlastnej skúsenosti), na katastri s tým nemali žiaden problém
kattus
01.11.11,16:12
Anik,ja som ju robila sama,mam ju v pc,ak este pomoze,viem ju poslat.Tym padom bola zdarma a zrejme bola dobra,kedze nam ju potvrdzoval sud,kedze sme darovali nesvojpravnej osobe.Uz to mame na katastri vlozene:)