lienka.b
10.01.11,17:37
Chcem sa opýtať na právny názor môjho problému.
S exmanželom sme sa po 9rokoch rozviedli. Manžel už počas nášho manželstva darovacou zmluvou dostal rodinný dom od rodičov. Viem, že ja naň nemám žiaden nárok. Ale?! V roku 2008 sme spolu požiadali o hypotekárny úver na výstavbu podkrovia na tomto RD. Žiaľ rozvod bol skor než bolo táto prístavba hotová a tak nefigurujem na liste vlatníctva. Ďalej podla znaleckého posudku vystaveného pri darovaní RD bola hodnota nehnutelnosti cca 990000 sk , no vzhľadom na nami uskutočnenú rekonštrukciu tohoto RD (výmena okien, nové omietky, podlahy atd), bola hodnota nehnuteľnosti, zisťovaná pre získanie úveru, už cca 1.500.000. Môžem si nárokovať pri majetkovom vysporiadaní polovicu z tohoto rozdielu? Viem dokladovať napr. niektoré moje úspory a vyplatené poistné , ktoré som si založila ešte ako slobodná a tieto peniaze boli použité na rekonštrukciu. Samozrejme, počítam s tým že exmanžel sa zaviaže doplatiť úver a mňa z úverovej zmluvy vymaže, nakoľko nehnutelnosť ostáva v jeho vlastníctve.
ďakujem za všetky názory a rady
Mária27
10.01.11,17:19
Môžeš si žiadať polovicu investície (zhodnotenia domu) - polovicu toho, čo ste zo spoločného vynaložili na jeho výlučný majetok:

§ 150 Občianskeho zákonníka

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
lienka.b
10.01.11,18:03
takže, aj pokial je nehnutelnosť jeho výlúčným majetkom, mám nárok na vyplatenie aspon polovice, alebo teda podielu na ktorom sa dohodneme, pokial som sa pričinila o jeho zveladenie. Čo sa detí týka, mám 6ročného syna a 8ročnú dcéru, ktoré boli zverené do mojej opatery. Po dobu manželstva som sa výhradne ja starala o chod domacnosti a aj o deti, kedže on bol pracovne vyťažený( zamestaním a aj prácou na dome), ale aj ja som bola zamestnaná a taktiež prispievala finančne na domácnosť a aj rekonštrukciu.
Ja nemám vysoké nároky a chcela by som požiadať len o nejakých 5000 eur. Myslíte si že ak by sa môj ex nechcel dohodnúť, mala by som reálnu šancu vymáhať túto čiastku súdnou cestou?
Mária27
10.01.11,19:12
To o tých deťoch a pričinení by sa použilo len napr. ak by išlo o to, komu zostane byt a kto sa odsťahuje. Skopírovala som celý paragraf, ale vášho vyrovnania majetku sa týka len tá prvá časť.

Ty nesmieš byť skromná pri delení už len kvôli deťom. Nemusíš preháňať, ale žiadaj spravodlivosť. Máš nárok na polovicu zhodnotenia jeho domu.

Ak sa na rozdelení BSM nedohodnete, požiadaj súd. Musíš to urobiť do troch rokov od rozvodu, lebo by ti prepadol nárok na polovicu investície, nakoľko premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. A tu nejde o tvoje vlastníctvo, ale o právo na vyrovnanie, ktoré ti dáva tento paragraf.
lienka.b
10.01.11,19:47
To o tých deťoch a pričinení by sa použilo len napr. ak by išlo o to, komu zostane byt a kto sa odsťahuje. Skopírovala som celý paragraf, ale vášho vyrovnania majetku sa týka len tá prvá časť.

Ty nesmieš byť skromná pri delení už len kvôli deťom. Nemusíš preháňať, ale žiadaj spravodlivosť. Máš nárok na polovicu zhodnotenia jeho domu.

Ak sa na rozdelení BSM nedohodnete, požiadaj súd. Musíš to urobiť do troch rokov od rozvodu, lebo by ti prepadol nárok na polovicu investície, nakoľko premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. A tu nejde o tvoje vlastníctvo, ale o právo na vyrovnanie, ktoré ti dáva tento paragraf.

ďakujem
lienka.b
10.01.11,19:55
Ešte sa opýtam, ked vás tu takto mám :o), ak sa teda nedohodneme, ako by som mala postupovať pri podaní návrhu na súd?
MajkyRY
10.01.11,19:56
Je pravdou ze mas narok na to co si napisala ,ale mam pocit ze manzelove dlhy pocas manzelstva na rod.dom su aj tvoje.Tak hypoteku ste brali spolu a budes ju musiet asi splacat aj ty.
Kvaka
10.01.11,20:01
Je pravdou ze mas narok na to co si napisala ,ale mam pocit ze manzelove dlhy pocas manzelstva na rod.dom su aj tvoje.Tak hypoteku ste brali spolu a budes ju musiet asi splacat aj ty.
Ale lienka.b píše, že hodnota nehnuteľnosti, zisťovaná pre získanie úveru, bola už cca 1.500.000.
lienka.b
10.01.11,20:17
Je pravdou ze mas narok na to co si napisala ,ale mam pocit ze manzelove dlhy pocas manzelstva na rod.dom su aj tvoje.Tak hypoteku ste brali spolu a budes ju musiet asi splacat aj ty.

hypoteku sme brali na vystavbu podkrovia a sumy o ktorých som písala sa týkaju len povodnej stavby , na podkrovie si nenárokujem nič.
lienka.b
12.01.11,16:14
.... a nevie mi teda ešte niekto poradiť ako podať návrh na súd , ak by sa so mnou moj ex nechcel dohodnúť? A aké sú k tomu potrebné poplatky?... pls..
Mária27
12.01.11,16:36
Priložím ti jeden vzor, čo sa tu ocitol, samozrejme nie presný na tvoj prípad.

Zákon o súdnych poplatkoch

§ 7 Základ poplatku pri percentnej sadzbe
(8) V konaní o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov je základom poplatku cena všetkých vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a ostatných hodnôt, ktoré sa pritom vyporiadavajú.
(9) V konaní o zrušení a o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu žiadaného navrhovateľom.

Príloha
Položka 6
a) Z návrhu na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 66 eur
b) Za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z predmetu konania, ak sa konanie skončilo rozsudkom, 3 % a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 66 eur, najviac 16 596, 50 eura
lienka.b
12.01.11,16:48
Takže tých 66 eur zaplatím pri podaní žaloby a napr ak by som chcela vyplatiť 10000 eur tak z toho 3% k tomu poplatku 66eur.
Za ten vzor ti dakujem, aj ked ja by som to musela asi dosť poprepisovať ale aspon mam predsatvu o čom by to malo byť. tak už sa len pustiť do vyjednávania
lienka.b
12.01.11,19:24
mohol by sa sím niekto pozrieť na dohodu ktorú som ako tak zosmolila.
lienka.b
17.01.11,16:28
mohol by sa sím niekto pozrieť na dohodu ktorú som ako tak zosmolila.
prosím prosím , nájde sa niekto kto sa mi na to pozrie?
Dušana23
05.04.11,08:03
Nuž neviem či som tu správne,ale ja mám tiež jeden problém čo sa týka majetku a jeho vysporiadania. Zatiaľ som v rozvodovom konaní,ale už čoskoro budem rozvedená a chcem sa spýtať:Ja a môj manžel sme nadobudli majetok teda dom po mojich rodičoch a to kúpno predajnou zmluvou za vtedajšie 100SK v roku 2008. Potom sme vzali spoločne úver ktorý však splácam ja na koľko môj manžel prestal platiť! Keď sa s ním chcem aj dohodnúť ohľadom splácania tak nemá záujem a ani na dokončovacich prác na dome, keďže dom ja v dezolátnom stave,lebo ten úver sme zobrali na jeho opravu a prístavbu lenže skôr ako sa to aj uskutočnílo začal sa rozvod. Manžel v tomto dome už nebýva. Uver je na mne a manželovi ako som už spomýnala splácam ho ja manžel to ani netají a ja sa chcem týmto spýtať,že ako by som mala postupovať ďalej či mám podávať návrh na vysporiadanie majetku ja či manžel,keďže návrh na rozvod podal on a on aj sám a dobrovoľne odýšiel z domu a už rok a sedem mesiace spolu nežijeme teda ani spolu nebývame. Či sa nám stači len spolu na notárskom urade ak bude súhlasiť manžel dohodnuť. A ak nie tak či má nárok manžel na podiel z domu a a či ja som mu povinná spácať keďže nechal všetko na mňa samu dokončovanie,kolaudáciu a platenie úveru. Ešte raz vás prosím ak je to možne tak mi poraďte ako by som mala postupovať som dosť v ťažkej finančnej kríze vopred vám ďakujem s pozdravom Dušana23.
Mária27
05.04.11,10:22
Manžel má nárok na polovicu spoločného majetku a tiež povinnosť uhrádzať polovicu dlhov. Ak ti nechá dom a splácať úver, hodnota domu sa bude počítať len to, čo je zaplatené. Zároveň máš nárok na polovicu úveru, ktorú si splatila sama - o to sa zmenší jeho podiel na majetku.
Dušana23
05.04.11,13:13
Čiže hodnota domu sa bude počítať len z toho čo je už zaplátene teda zo sumy za akú sme ho kúpili či zo sumy? akej? Lebo úver je už vyčerpaný a to sme riešili formou faktúr. A tie faktúry sú na meno manžela môže mať manžel v tomto výhodu? ďakujem Dušana23.
Jakubec
05.04.11,15:50
Aj ja mam jednu otazku tykajucu sa vyporiadania BSM. Pocas manzelstva sme kupili spolocny dom do BSM. Dlhy z toho plynuce splacam jedine sam. Kedze sa ex-manzelka odstahovala z domu, byvam v nom sam. Ex-manzelka prisla teraz s napadom, ze ma narok na polovicu najomneho (najomneho urceneho sudnym znalcom za porovnatelnu nehnutelnost), kedze uzivam cely dom sam. Podotykam, ze som jej nebranil nehnutelnost uzivat. Ma narok na takuto platbu.? Medzi nami nedoslo k pisomnej ani ustnej dohode o uzivani nehnutelnosti a pokial doslo ku konkludentnej dohode, tak by znela tak, ze ju uzivam celu a zdarma. K navrhu na urcenie sposobu uzivania spolocneho majetku na sud zatial nedoslo. Ja vychadzam z toho, ze narok ex-manzelka nema, kedze pri BSM nie su urcene podiely manzelov a obaja manzelia mozu uzivat vsetok majetok patriaci do BSM a ich uzivacie pravo je obmedzene iba tym, ze rovnake pravo ma aj druhy z manzelov (ex-manzelov). Mam pravdu ja alebo ex-manzelka?
8lubica8
16.05.11,05:15
Dobrý deň.
Môžem poprosiť o radu?
9.9.2008 nás rozviedli.S exmanželom sme sa dohodli na rozdelení majetku a dňa 30.6.2009 sme podpísali Zmluvu o vysporiadaní bezpodielovho spoluvlastníctva manželov.Podiel polovice nehnuteľností ostane v mojom výlučnom vlastníctve a druhú polovicu mi exmanžel odpredá.Tú jeho polovicu vyplatím do troch rokov a to tak ,že každý rok 1/3.
A nastal problém.Som SZČO a nemám pravidelné príjmy.Prvý termín splátky bol 30.6.2010 a mne sa podarilo peniaze dať dokopy až v polovici októbra 2010. Tento rok bude asi to isté.
Exmanžel sa mi začal "vyhrážať",že ak nedodržím druhý termín,t.j.30.6.2011,tak odstupuje od zmluvy a dá to na súd. Podotkol,že končí aj trojročné obdobie od rozvodu.
Ďakujem za odpoveď.
Ľubica
Mária27
16.05.11,06:17
Dobrý deň.
Môžem poprosiť o radu?
9.9.2008 nás rozviedli.S exmanželom sme sa dohodli na rozdelení majetku a dňa 30.6.2009 sme podpísali Zmluvu o vysporiadaní bezpodielovho spoluvlastníctva manželov.Podiel polovice nehnuteľností ostane v mojom výlučnom vlastníctve a druhú polovicu mi exmanžel odpredá.Tú jeho polovicu vyplatím do troch rokov a to tak ,že každý rok 1/3.
A nastal problém.Som SZČO a nemám pravidelné príjmy.Prvý termín splátky bol 30.6.2010 a mne sa podarilo peniaze dať dokopy až v polovici októbra 2010. Tento rok bude asi to isté.
Exmanžel sa mi začal "vyhrážať",že ak nedodržím druhý termín,t.j.30.6.2011,tak odstupuje od zmluvy a dá to na súd. Podotkol,že končí aj trojročné obdobie od rozvodu.
Ďakujem za odpoveď.
Ľubica

Máte v zmluve dohodnuté, že môže od zmluvy odstúpiť? Zákon mu to neumožňuje, súd môže vykonať vyporiadanie len vtedy, ak ste sa nedohodli. Vložila si dohodu do katastra? Máte v nej termín nadobudnutia vlastníctva? Máte v nej vyporiadané všetky veci, nielen nehnuteľnosť?

Od odpovedí na tieto otázky bude jasné, či je vyporiadanie konečné. Ak od dohody nemôže odstúpiť a dohoda je platná (napr. aj úplná), môže si vymáhať iba dlh. Pozri občiansky zákonník:

§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)


(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.
doktor23
16.05.11,06:24
a ešte otázka. Tá zmluva išla na kataster? Je zapísaný jej vklad?
8lubica8
16.05.11,10:04
Ďakujem za bleskovú odpoveď. Nesmierne potešila a hlavne nervičky sa ukludnili. Pre istotu sa ešte spýtam.
V zmluve nemáme uvedené,že môže od zmluvy odstúpiť,dokonca je uvedené,že prehlasujeme,že nemáme voči sebe žiadne ďaľšie majetkové záväzky vyplývajúce z bezpodielového spoluvlastníctva.
V tej zmluve sme sa totiž aj dohodli/síce šalamúnsky/,že čo je v garážach patrí jemu,a veci v priestoroch nehnuteľnosti-patria mne.Potom boli spísané všetky nehnuteľnosti podľa katastrálnych čísel,t.j.dom,garáž a záhrada a tieto "nehnuteľnosti" boli vlastne rozdelené na polovicu.
Mne sa jedná vlastne o to,že v zmluve je napísané,že túto polovicu vyplatím do 36 mesiacov od podpísania zmluvy.Ten termín je 30.6.2012. Ale ja som aj rozpísala,že 1.rok zaplatím 1/3 sumy,2.rok 1/3 sumy a 3.rok 1/3 sumy.Minulý rok som zaplatila neskôr, ale zaplatila som.Tohto roku budem tiež meškať.Z právneho hľadiska je treba dodržať najmä posledný termín,t.j.30.6.2012, alebo aj tie termíny ročných splátok?
Táto otázka,mi nedá spávať,že čo sa môže stať,keď nedodržím termín splátky.
A dohodu do katastra som nevložila.Nevedela som,viem,že ma to neospravedlňuje.
Vidím teraz,že som veľa vecí nedotiahla a bočiť od problémov sa nevypláca.A keď som si prečítala,čo som vlastne napísala,tak potrebujete aj dobré časovo-priestorové videnie a cítenie.
Ďakujem.
Ľubica
Mária27
16.05.11,16:47
Skús dať tú dohodu do katastra čím skôr, aby nehnuteľnosť bola tvoja. Ale to šalamúnske riešenie - že ste všetky veci nevymenovali - môže všetko zmariť, lebo to nie je dohoda o vyporiadní (podelení) všetkých vecí v BSM.

Každá zo splátok predstavuje samostatný dlh a veriteľ ju aj samostatne vymáha na súde.

§ 565 obč.z.

Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.
8lubica8
17.05.11,15:27
Ďakujem za právnu radu.Naozaj si to cením.Teraz som na rade ja a idem dobiehať zameškané.Prajem veľa neutíchajúcej energie a veľa elánu.Ďakujem.
Ľubica