Karina
03.12.05,10:55
Môže sa podnikateľ účtujúci v JÚ rozhodnúť, že zostatková cena hmotného majetku pri predaji nebude pre neho daňovým výdavkom??? ZC je totiž 150 000,-Sk (na jeden rok prerušil odpisovanie) a teraz ho predal za 5 000,- Sk, a nabudúci rok si chce brať úver, takže chce odo mňa aby som mu účtovníctvo urobila takým spôsobom, aby ten úver dostal, čiže musí vykázať primeraný HV.
STRELEC
03.12.05,10:09
Môže sa podnikateľ účtujúci v JÚ rozhodnúť, že zostatková cena hmotného majetku pri predaji nebude pre neho daňovým výdavkom??? ZC je totiž 150 000,-Sk (na jeden rok prerušil odpisovanie) a teraz ho predal za 5 000,- Sk, a nabudúci rok si chce brať úver, takže chce odo mňa aby som mu účtovníctvo urobila takým spôsobom, aby ten úver dostal, čiže musí vykázať primeraný HV.Vidím tu určité protirečenie. Na jednej strane predal majetok v cene hlboko pod zostatkovú hodnotu (dôvod???), čo sa bude DU určite vidieť "zvláštne". Bude to chceť logické a primerané vysvetlenie. Na strane druhej je tu potreba zisku.
K druhej časti otázky - v roku predaja má právo (nie povinnosť) zúčtovať do nákladov zostatkovú hodnotu predaného majetku. (do konca r. 2004: 50% ročného odpisu). Nemusí to byť teda zúčtované do nákladov, len môže.
Karina
03.12.05,10:13
[quote=STRELEC]Vidím tu určité protirečenie. Na jednej strane predal majetok v cene hlboko pod zostatkovú hodnotu (dôvod???), čo sa bude DU určite vidieť "zvláštne". Bude to chceť logické a primerané vysvetlenie. Na strane druhej je tu potreba zisku.
K druhej časti otázky - v roku predaja má právo (nie povinnosť) zúčtovať do nákladov 50% ročného odpisu.


O tých 50%-tách hovorí ktorí § Zákona o DZP???
STRELEC
03.12.05,11:40
[quote=STRELEC]Vidím tu určité protirečenie. Na jednej strane predal majetok v cene hlboko pod zostatkovú hodnotu (dôvod???), čo sa bude DU určite vidieť "zvláštne". Bude to chceť logické a primerané vysvetlenie. Na strane druhej je tu potreba zisku.
K druhej časti otázky - v roku predaja má právo (nie povinnosť) zúčtovať do nákladov 50% ročného odpisu.
O tých 50%-tách hovorí ktorí § Zákona o DZP???Prepáč - opravil som znenie svojho príspevku. Pojednáva o tom §19 ods 3b) ZDP.
Karina
03.12.05,12:00
[quote=Karina]Prepáč - opravil som znenie svojho príspevku. Pojednáva o tom §19 ods 3b) ZDP.

O.K. Prečítala som si ten § a pre rok 2005 tam už žiadne obmedzenie nie je, takže keď vyraďujem teraz tak 100% ZC je daňovým výdavkom.
Ja fakt neviem, prečo ten majetok predal tak hlboko pod cenu, musím to zistiť. :(