Hacman
10.01.11,21:14
Zdravím,
vie niekto povedať, ako je to zo zaslaním výpovede poistenia? Poslal som výpoveď poistenia so všetkými náležitosťami do poistovne emailom. Z poisťovne však chcú aby som výpoveď poslal poštou, pričom sa odvolávajú na článok 11 VPP a Občiansky zákonník.
Článok 11 VPP znie:

ČLÁNOK 11
DORUČOVANIE
1. Písomnosť zasielaná poisťovňou do vlastných rúk alebo doporučene na poslednú známu adresu sa považuje za doručenú piatym dňom odo dňa prevzatia zásielky odosielajúcim poštovým podnikom, ktorý je vyznačený na odtlačku pečiatky odosielajúceho poštového podniku.
2. Písomnosť zasielaná poisťovni sa považuje za doručenú dňom jej prevzatia v sídle poisťovne.

V Občianskom zákonníku som tiež nikde nenašiel, že výpoveď poistenia musí byť zaslaná ako listová zásielka poštou. Je teda výpoveď zaslaná emailom platná? Vďaka.
Chobot
10.01.11,21:40
Zdravím,
vie niekto povedať, ako je to zo zaslaním výpovede poistenia? Poslal som výpoveď poistenia so všetkými náležitosťami do poistovne emailom. Z poisťovne však chcú aby som výpoveď poslal poštou, pričom sa odvolávajú na článok 11 VPP a Občiansky zákonník.
Článok 11 VPP znie:

ČLÁNOK 11
DORUČOVANIE
1. Písomnosť zasielaná poisťovňou do vlastných rúk alebo doporučene na poslednú známu adresu sa považuje za doručenú piatym dňom odo dňa prevzatia zásielky odosielajúcim poštovým podnikom, ktorý je vyznačený na odtlačku pečiatky odosielajúceho poštového podniku.
2. Písomnosť zasielaná poisťovni sa považuje za doručenú dňom jej prevzatia v sídle poisťovne.

V Občianskom zákonníku som tiež nikde nenašiel, že výpoveď poistenia musí byť zaslaná ako listová zásielka poštou. Je teda výpoveď zaslaná emailom platná? Vďaka.


Si predstav, že by nejaký tvoj kamarát videl u teba číslo tvojej poistky a len tak zo srandy (alebo z pomsty alebo z iných dôvodov) poslal do poisťovne e-mail z vytvorenej schránky s tvojim menom so žiadosťou o výpoveď poistenia a uviedol by tam nejaké číslo účtu. A poisťovňa by (podľa tvojich očakávaní) túto žiadosť akceptovala, tvoju poistku by zrušila a peniaze poslala nevedno kam. A potom by si sa mohol sťažovať, lebo poisťovňa by ukázala tvoj e-mail, kde si sa ty elektronicky podpísal. Ak sa raz zruší poistka, nie je možné ju obnoviť.

Ako by sa ti to páčilo? Nie si rád, že poisťovňa takto chráni tvoje peniaze?

Naša poisťovňa ide ešte ďalej - podpis na výpovedi musí byť overený notárom alebo pracovníkom jednej banky, ktorá naše poistky predáva. Pri overení ide najmä o overenie totožnosti, či výpoveď dáva majiteľ a tiež o číslo účtu - aby cudzí človek nemal možnosť previesť si peniaze z poistky na svoj účet.

Tak čo, stále si myslíš, že stačí len poslať e-mail a poisťovňa by mala poistku zrušiť? Ak áno, napíš mi číslo poistky, tvoje meno a poisťovňu, kde tú poistku máš. Číslo účtu si už napíšem sám....:D:D Potom by sa asi podľa teba mala dať poistka zrušiť aj telefonicky.

A inak - poisťovňa má právo vo VPP si určiť podrobnosti, aké náležitosti má výpoveď obsahovať a akú formu má mať.
Hacman
10.01.11,22:50
Aby som to ujasnil:
1, jedná sa o PZP a ak máš skutočný záujem tak ti pošlem aj bližšie informácie aby si ju mohol uhradiť na ďalšie obdobie. V tom prípade bude výpoveď bezpredmetná :D:D:D.
2, nemôže ten kamarát takúto srandu urobiť aj zaslaním listu s mojími údajmi? Tak ako môže niekto zneužiť email, može bez problémov aj listovú zásielku.
3, ak poisťovňa bez problému akceptuje uzavretie zmluvy el. formou, nevidím dôvod prečo by nemala akceptovať aj takto doručenú výpoveď.
4, pokladáš telefonát za písomnosť?
5, otázka znela či je zaslanie výpovede el. formou, vzhľadom na VPP a OZ č.40/1964, možné.

Zatiaľ som nikde nenašiel napísané, akou formou má prebiehať komunikácia s poisťovňou teda, že sa musí jednať o listovú korešpondenciu alebo, že emailová by bola zakázaná. Netvrdím samozrejme, že som nemohol niečo prehliadnúť, preto sa tu vlastne dotazujem. Ak ale budem vychádzať z OZ 40/1964 §800 ods. 1 a VPP poisťovne, konkrétne článku 11 na ktorý sa poisťovňa odvoláva, tak v zásade spôsob podávania výpovede nie je nikde určený. Z toho mi vychádza len jedno, že aj výpoveď poslaná emailom musí byť platná.
matt66
11.01.11,04:54
Výpoveď nie je platná - OZ § 791 bod 1 - pre právne úkony týkajúce sa poistenia je potrebná písomná forma.
Chobot
11.01.11,09:21
Aby som to ujasnil:
1, jedná sa o PZP a ak máš skutočný záujem tak ti pošlem aj bližšie informácie aby si ju mohol uhradiť na ďalšie obdobie. V tom prípade bude výpoveď bezpredmetná :D:D:D.
2, nemôže ten kamarát takúto srandu urobiť aj zaslaním listu s mojími údajmi? Tak ako môže niekto zneužiť email, može bez problémov aj listovú zásielku.
3, ak poisťovňa bez problému akceptuje uzavretie zmluvy el. formou, nevidím dôvod prečo by nemala akceptovať aj takto doručenú výpoveď.
4, pokladáš telefonát za písomnosť?
5, otázka znela či je zaslanie výpovede el. formou, vzhľadom na VPP a OZ č.40/1964, možné.

Zatiaľ som nikde nenašiel napísané, akou formou má prebiehať komunikácia s poisťovňou teda, že sa musí jednať o listovú korešpondenciu alebo, že emailová by bola zakázaná. Netvrdím samozrejme, že som nemohol niečo prehliadnúť, preto sa tu vlastne dotazujem. Ak ale budem vychádzať z OZ 40/1964 §800 ods. 1 a VPP poisťovne, konkrétne článku 11 na ktorý sa poisťovňa odvoláva, tak v zásade spôsob podávania výpovede nie je nikde určený. Z toho mi vychádza len jedno, že aj výpoveď poslaná emailom musí byť platná.

Aha, takže ide o neživotné poistenie.

Aj v takom prípade si môže poisťovňa určiť, akú formu výpovede bude akceptovať. Je bežné, že výpoveď aj PZP sa podáva písomne, nakoľko tam potrebujú mať vlastnoručný podpis poistníka.
Stanislav 1975
11.01.11,09:26
Aha, takže ide o neživotné poistenie.

Aj v takom prípade si môže poisťovňa určiť, akú formu výpovede bude akceptovať. Je bežné, že výpoveď aj PZP sa podáva písomne, nakoľko tam potrebujú mať vlastnoručný podpis poistníka.

No konečne niekto napísal o čo ide- ak pošlem niekde mail,tak sa to samozrejme nedá v žiadnom prípade uznať- lebo tam chýba čo???-No predsa podpis---a čo je listina bez podpisu??? Veľké nič- blábol, ktorý nemožno uznať za právny akt...
Hacman
11.01.11,12:53
Ale ja som v úvode napísal, že som poslal výpoveď so všetkými náležitosťami. To znamená, že aj s vlastnoručným podpisom.

pre matt66: Ak email nie je písomná forma, tak potom aká je?
Chobot
11.01.11,12:59
Ale ja som v úvode napísal, že som poslal výpoveď so všetkými náležitosťami. To znamená, že aj s vlastnoručným podpisom.

pre matt66: Ak email nie je písomná forma, tak potom aká je?

Prosím ťa, akým zázrakom sa ti podarilo poslať e-mailom vlastnoručný podpis???
Ice dive
11.01.11,13:06
Ale ja som v úvode napísal, že som poslal výpoveď so všetkými náležitosťami. To znamená, že aj s vlastnoručným podpisom.

pre matt66: Ak email nie je písomná forma, tak potom aká je?
Vlastnoručnú podpis musí byť (no mal by byť) modrým perom... lebo čiernym nevieš či sa jedná o originál alebo kópiu...

poslané mailom sa nepovažuje za písomnú formu ale za elektronickú formu, ak by si chcel posielať výpovede mailom aby ich poisťovňa akceptovala, potrebuješ zaručený elektronický podpis.... ak by to bolo také jednoduché, že by jednotlivé inštitúcie akceptovali len mail tak by každý úrad potreboval 3x viac zamestnancov... si predstav napríklad... pošlem mail na Obchodný register nech mi založia 5 sročiek... a pod... sa mozrejme oni to spravia, lebo majú všetky údaje bez overenia tvojej totožnosti...
Ice dive
11.01.11,13:06
Prosím ťa, akým zázrakom sa ti podarilo poslať e-mailom vlastnoručný podpis???
predpokladám, že poslal nascanovanú výpoveď v pdfku...
Hacman
11.01.11,13:31
Áno, bola to oskenovaná výpoveď v pdf a neviem prečo sa niekto čuduje, že sa dá poslať email aj s podpisom. Bez problémov sa dá poslať aj v obyčajnom emaily, nielen v prílohe. Jedno je na tomto zarážajúce: Zmluvu som uzatvoril cez internet a nebolo potrebné dokonca ani nič podpisovať aby bola zmluva platná a zrazu pri výpovedi nestačí podpísaná výpoveď poslaná emailom. Veď ak to potrebujú v poisťovni v listovej forme tak si to môžu jednoducho vytlačiť a majú to aj s podpisom, ktorý je vo výpovedi modrý.
Chobot
11.01.11,13:37
Áno, bola to oskenovaná výpoveď v pdf a neviem prečo sa niekto čuduje, že sa dá poslať email aj s podpisom. Bez problémov sa dá poslať aj v obyčajnom emaily, nielen v prílohe. Jedno je na tomto zarážajúce: Zmluvu som uzatvoril cez internet a nebolo potrebné dokonca ani nič podpisovať aby bola zmluva platná a zrazu pri výpovedi nestačí podpísaná výpoveď poslaná emailom. Veď ak to potrebujú v poisťovni v listovej forme tak si to môžu jednoducho vytlačiť a majú to aj s podpisom, ktorý je vo výpovedi modrý.

Ale nie je vlastnoručný! JE to len kópia podpisu, ktorú môže ktokoľvek prefotiť a nakopírovať na akýkoľvek dokument. Ani ty by si odo mňa neprijal zmenku, kde by som ti len oskenoval môj podpis - s takou zmenkou by si nemohol vymáhať dlh.

Už to nerieš a pošli im písomnú výpoveď.
Hacman
11.01.11,14:25
Ak sa teda na ten podpis budeme pozerať takto, teda že je to len kópia podpisu, tak potom ani podpis napr. na občianskom preukaze a iných dokladoch by nemal byť platný, veď aj tam je len kópia. Samozrejme dávam ti za pravdu čo sa týka zneužitia podpisu. Každý podpis je ale zneužitelný a je jedno či to bude v emaily alebo v liste. Tak ako môžeš použiť naskenovaný podpis v emaily tak ho môžeš použiť aj v liste. A ďalšia vec, ako som už napísal, pri uzatváraní zmluvy som nič nepodpisoval. Akú má teda poisťovňa záruku ak pošlem výpoveď listom, že ten podpis je skutočne môj? Veď ho nemá ani s čím porovnať.
matt66
11.01.11,17:33
Ale ja som v úvode napísal, že som poslal výpoveď so všetkými náležitosťami. To znamená, že aj s vlastnoručným podpisom.

pre matt66: Ak email nie je písomná forma, tak potom aká je?

no predsa elektronická
Ice dive
11.01.11,19:17
Ak sa teda na ten podpis budeme pozerať takto, teda že je to len kópia podpisu, tak potom ani podpis napr. na občianskom preukaze a iných dokladoch by nemal byť platný, veď aj tam je len kópia. Samozrejme dávam ti za pravdu čo sa týka zneužitia podpisu. Každý podpis je ale zneužitelný a je jedno či to bude v emaily alebo v liste. Tak ako môžeš použiť naskenovaný podpis v emaily tak ho môžeš použiť aj v liste. A ďalšia vec, ako som už napísal, pri uzatváraní zmluvy som nič nepodpisoval. Akú má teda poisťovňa záruku ak pošlem výpoveď listom, že ten podpis je skutočne môj? Veď ho nemá ani s čím porovnať.
ak si zmluvu uzatváral elektronicky - platia náležitosti uzatvorenia zmluvy na diaľku t.j. zmluva sa stala platnou, keď si ju zaplatil... takže poisťovňa vychádzala z toho, že ak peniaze odišli z tvojho účtu a variabilný symbol sa sparoval s platbou a tým zmluvu aktivoval... vypovedanie však takto nejde, z dôvodu že nie je možná verifikácia osoby účtom v banke...
poisťovňa samozrejme istotu nemá, že podpis na vypovedi je tvoj, ak ju pošleš poštou a zmluvu si uzatváral elektronicky... avšak je strašne malá pravdepodobnosť, že by si niekto robil starosti zisťoval tvoje údaje, išiel na poštu a platil poštovné, za to aby ti vypovedal zmluvu... spravidla toto robí poistník osobne...

ešte taký detail každá inštitúcia má podateľňu resp. poštové oddelenie, kde eviduje došlú a odoslanú poštu, ktorá do inštitúcie prichádza... t.j. ak pošleš mail - tento nikto nearchivuje a neeviduje jeho prijatie... kdežto o písomnej výpovedi je záznam v podateľmi...

podpisy na dokladoch sú predsa originálne v databáze polície... tie scany na dokladoch slúžia len pre policajtov pri osobnej kontrole... avšak neviem si predstaviť ako by policajti reagovali, ak by sa niekto začal podpisovať inak... veď predsa len 10 rokov platnosti veľa zmení aj na rukopise...
Hacman
11.01.11,20:02
ak si zmluvu uzatváral elektronicky - platia náležitosti uzatvorenia zmluvy na diaľku t.j. zmluva sa stala platnou, keď si ju zaplatil...

Súhlasím a už len dodám, že a ak sa vo firmách eviduje a archivuje listová korešpondencia a elektronická nie, svedčí to o tom, že sme asi zaspali dobu a niečo tu nie je v poriadku. Pripomína mi to doby keď sa začali u nás používať prvé počítače. Jeden na ňom robil a ďalší štyria kontrolovali na kalkulačkách či je to dobré. Teraz je to zrejme len obrátené: niekoľko ľudí šaškuje z lajstrami namiesto toho aby jeden archivoval el. poštu.

A ešte pre matt66:
Wikipédia definuje E-mail ako spôsob písania, posielania a prijímania správ v elektronických komunikačných systémoch. Čiže aj email je písomná forma, len je zaslaná elektronicky.
matt66
12.01.11,04:06
Súhlasím a už len dodám, že a ak sa vo firmách eviduje a archivuje listová korešpondencia a elektronická nie, svedčí to o tom, že sme asi zaspali dobu a niečo tu nie je v poriadku. Pripomína mi to doby keď sa začali u nás používať prvé počítače. Jeden na ňom robil a ďalší štyria kontrolovali na kalkulačkách či je to dobré. Teraz je to zrejme len obrátené: niekoľko ľudí šaškuje z lajstrami namiesto toho aby jeden archivoval el. poštu.

A ešte pre matt66:
Wikipédia definuje E-mail ako spôsob písania, posielania a prijímania správ v elektronických komunikačných systémoch. Čiže aj email je písomná forma, len je zaslaná elektronicky.

spomína sa v Občianskom zákonníku § 791 bod 1 - wikipédia ?

Wikipédia je na webe založená encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať a slobodne čítať.