Lucia00
10.01.11,21:17
Mám živnosť a práve si zakladám sro. Sro bude teda hotova od zaciatku februara, no ja si potrebujem ponechat zivnost az do marca-aprila kvoli svojmu aktualnemu zamestnavatelovi.

Chcela by som vediet, ako to budem riesit s platenim odvodov do SP a ZP.
Ako konatel sro som povinna platit SP a ZP mesacne hned od vzniku sro? Alebo to ma tiez pravidla ako SZCO, ktora je oslobodena od platenia SP na rok? Alebo budem pokracovat v platbach vypocitanych za minuly rok podla mojich prijmov zo zivnosti? Ked si zrusim zivnost, pokracujem nadalej v platbe tych istych vysokych sum na SP?

Ospravedlnujem sa za chaoticke vyjadrovanie, nevyznam sa v tomto.

Dakujem krasne za pomoc
sroservis
10.01.11,20:55
Dobrý deň, odpovede Vám dávam v texte.

Ako konatel sro som povinna platit SP a ZP mesacne hned od vzniku sro? Nie, až pri vyplate odmeny. Pozriete si túto stránku, sú tam zhrnuté všetky zmeny v sociálnom poistení účinné od 1. 1. 2011: http://www.socpoist.sk/zmeny-vo-vybere-poistneho/39118s

Alebo to ma tiez pravidla ako SZCO, ktora je oslobodena od platenia SP na rok? Nie, konateľ je podľa novej právnej úpravy považovaný za zamestnanca, pričom jeho odvodové povinnosti závisia od druhu príjmu - pravidelný mesačný príjem - platí dôchodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti, nepravidelný príjem - len dôchodkové poistenie)

Alebo budem pokracovat v platbach vypocitanych za minuly rok podla mojich prijmov zo zivnosti? Ked si zrusim zivnost, pokracujem nadalej v platbe tych istych vysokych sum na SP? Ako SZČO ste povinná platiť odvody zdravotné aj sociálne až do dňa zrušenia živnosti (vrátane).

Všetko dobré.
Lucia00
10.01.11,21:22
Dakujem pekne, pomohli ste mi!

Este mam jednu otazku - moj partner - druhy konatel sro je student denneho studia na VS. Ako sa tyka platenie SP a ZP jeho? Ma to stale vsetko zabezpecene skolou?
m.hladka
10.01.11,21:22
Živnosť si nemusíš rušiť, môžeš si ju len pozastaviť od toho marca-apríla, napr. na 2 roky, podľa potreby, nikdy nevieš, kedy by si ju znova potrebovala.

Ako konateľ sro nie si povinná platiť SP a ZP, pokiaľ nemáš príjem, inak ako píše "sroservis".

Môžeš byť zamestnancom svojej sro a potom platíš odvody ako zamestnanec + odvádza zamestnávateľ.
Lucia00
10.01.11,21:28
super, dakujem. vidim, ze mam co studovat... :)