eskoes
10.01.11,22:26
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť, resp. nevie ako postupovať pri nasledovnom prípade: FO podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve eviduje záväzok voči s.r.o. z titulu neuhradenia zmluvnej pokuty. FO ukončil podnikateľskú činnosť v roku 2010- otázka znie: môže FO podnikateľ pri podávaní daň.priznania za rok 2010 upraviť základ dane t.j. znížiť základ dane o hodnotu neuhradenej zmluvnej pokuty v zmysle § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmu? Mätie ma hlavne v § 17 ods. 8 veta - výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 - nemá na uvedené vplyv ani § 17 ods. 19 zákona o dani z príjmov? Pričom úhrada zmluvnej pokuty je práve podľa § 17 ods. 19 daňovým výdavkom až dňom úhrady.

Ďakujem.
a_je_to
10.01.11,22:26
Podľa mňa môže ... lebo záväzok na zmluvnú pokutu doslova napĺňa znenie .... záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok .... podľa § 19 - tam ju síce nenájdeš vymenovanú, je v § 21, ods. 2, písm. a, ale nemožno spochybniť, že je to aj záväzok, aj daňový výdavok po zaplatení. Logike veci napomáha aj fakt, že keby končiaci daňovník mal opačný prípad – pohľadávku na zmluvnú pokutu, musel by ju podľa znenia toho istého § 17, ods. 8 nepochybne zahrnúť do daňových príjmov, hoci by ešte nebola uhradená. Ja by som ju na základe týchto úvah dal a obhajoval. Inak ... dovetok v § 17, ods. 19 ... až po zaplatení ... sa vzťahuje iba na PÚ, v JÚ je samozrejmosťou aj bez tohto znenia.