aproach
10.01.11,21:56
Prosim vas o radu. Mam 29 rokov, 2 malolete deti-11 rocneho a 20 mesacneho syna,takze som momentalne na materskej dovolenke. V marci 2010 mi nahle zomrel manzel a tak som ostala na vsetko sama. MOj mesacny prijem je takyto: vdovsky a sirotsky dochodok 190 €, rodicovsky prispevok v sume 256 € a este poberam pridavky na deti v sume 44€. Byvame v nedokoncenom dome,na ktory sme si brali uver na 20 rokov. Chcela by som vediet,ci nemam narok na nejake prispevky od statu resp.davku v hmotnej nudzi.Dakujem za odpoved.
A este jednu otazku by som mala. V pripade predaja nasho domu som povinna odlozit zdedenu ciastu po otcovi detom na vkladnu knizku? Alebo mozem ich zdedene peniaze investovat do kupy bytu a napisat byt na nich? Dakujem velmi pekne za pomoc.
Xanti
10.01.11,21:47
Fúha,
ťažký prípad. No mne to vychádza, aby si mala nárok na dávku v hmotnej núdzi tak tvoj príjem by nemal byť vyšší ako 227,50 € mesačne.
( príspevok na bývanie 89,20+ príspevok na zdrav. starostlivosť 3x2€ + 17,20 na dieťa čo plní povinnú školskú dochádzku + výška dávky v hmotnej núdzi 115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi, )

Za tvoj príjem sa nepovažuje 25% z vdovského , sirotského dôchodku .. čiže ráta sa príjem 142,50 € ale neviem nájsť čo s rodičovským, kedže dieťa má 20 mesiacov tak rodičovský príspevok Ti klesne na základný vo výške 190,10 € a netuším či ten je príjmom alebo nie je príjmom, lebo tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 sa nič o rodičovskom nespomína. Je tam spomenutá akurát materská dávka.

Takže ak by sa rodičovský nerátal do príjmu ( pre účely DP sa neráta ) tak by si mala podľa mňa nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 85 € ale to je len moja dumka, relevantné info Ti podajú na úrade práce v mieste bydliska.
Ale ak rodičovský príspevok je príjmom tak nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáš.