Miloš14
11.01.11,00:28
Ahojte , som tu na Porade.sk uplne novy , tak ak nahodou spravim nieco zle , vopred sa omluvam . Je to moj prvy prispevok a moje prve danove priznanie .

Prejdime ale k problemu , hladam niekoho , kto by mi vedel poradit a spravne ma nasmerovat .

Vykonaval som sportovu cinnost v roku 2010 cca od 1.2 do 1.7 v Českej republike . V zmluve som mal napisane , ze za odvod dani som si zodpovedny sam . Prvy mesiac som dostal nezdanenu mzdu ale po zisteni zamestnavatela , ze suma je v reale pre nich vysoka , zacali mi zdanovat vsetky vyplaty a dodatocne aj prvu . Pravdepodobne ma majitel isteho nemenovaneho sportoveho klubu registroval ako zamestnanca vo svojej firmy aby za mna mohol odovzdat dan resp. aby mohol prist k inym ulavam a vyhodam . ( Peniaze zo sportovej cinnososti platil z firemnej kasy ).

To sa mi uz velmi nepozdavalo . Majitel firmy , v ktorej sme boli registrovany so mnou nechcel komunikovat , tak som napisal sekretarke , ktora odpovedala ... citujem ,, vy jste podnikatelé a po skončení roku můžete podat v ČR daňové příznání pro fyzické osoby podle § 7, můžete si uplatnit paušál 60%, slevu na poplatníka a celá sražená daň se Vám vlastně vrátí. Po skončení roku Vám vydám potvrzení o zaplacené dani. ´´ Nasledne dodala , ze ak by ma to zaujimalo , tak pausal bol zo zakona zmeneny na 40% .

Celkova suma podla mojich vypoctov nepresahuje 45 000 ,- Kč a za ,,pracou´´ som dochadzal . ( Zdanovali mi aj cestovne ).


Moje otazke zneju :

Mohol som byt vedeny vo firme ako PODNIKATEL ? ( bez mojho vedomia a bez dodania akychkolvek potvrdeni )?

Kedze moja zarobkova cinnost v Cr bola ukoncena skor ako bol zmeneny pausal pre vratenie dani , plati pre mna 60% alebo 40% vratenia sumy ?

Ako mam teraz postupovat ? Musi mi dana firma vystavit zo zakona potvrdenie o praci a o celkovej zarobenej sume mojou osobou ?

Staci ak podam danove priznanie len v Cr. , ci je nutne ho podat aj v Sr. ?


Velmi pekne dakujem za vsetky nazory a postrehy .
KEJKA
11.01.11,07:43
čiastočne reagujem v texte a záver dole.


Vykonaval som sportovu cinnost v roku 2010 cca od 1.2 do 1.7 v Českej republike . V zmluve som mal napisane , ze za odvod dani som si zodpovedny sam . Prvy mesiac som dostal nezdanenu mzdu ale po zisteni zamestnavatela , ze suma je v reale pre nich vysoka , zacali mi zdanovat vsetky vyplaty a dodatocne aj prvu . Pravdepodobne ma majitel isteho nemenovaneho sportoveho klubu registroval ako zamestnanca vo svojej firmy aby za mna mohol odovzdat dan resp. aby mohol prist k inym ulavam a vyhodam . ( Peniaze zo sportovej cinnososti platil z firemnej kasy ).

To sa mi uz velmi nepozdavalo . Majitel firmy , v ktorej sme boli registrovany so mnou nechcel komunikovat , tak som napisal sekretarke , ktora odpovedala ... citujem ,, vy jste podnikatelé a po skončení roku můžete podat v ČR daňové příznání pro fyzické osoby podle § 7, můžete si uplatnit paušál 60%, slevu na poplatníka a celá sražená daň se Vám vlastně vrátí. Po skončení roku Vám vydám potvrzení o zaplacené dani. ´´ Nasledne dodala , ze ak by ma to zaujimalo , tak pausal bol zo zakona zmeneny na 40% .

Celkova suma podla mojich vypoctov nepresahuje 45 000 ,- Kč a za ,,pracou´´ som dochadzal . ( Zdanovali mi aj cestovne ).


Moje otazke zneju :

Mohol som byt vedeny vo firme ako PODNIKATEL ? ( bez mojho vedomia a bez dodania akychkolvek potvrdeni )?................nie

Kedze moja zarobkova cinnost v Cr bola ukoncena skor ako bol zmeneny pausal pre vratenie dani , plati pre mna 60% alebo 40% vratenia sumy ?
toto budeš riešiť, ak budeš "podnikateľom"

Ako mam teraz postupovat ? Musi mi dana firma vystavit zo zakona potvrdenie o praci a o celkovej zarobenej sume mojou osobou ?
počkaj si na to potvrdenie, veď ti ho sľúbili.
Staci ak podam danove priznanie len v Cr. , ci je nutne ho podat aj v Sr. ?
podáš v ČR kvôli vráteniu dane a následne u nás, lebo si rezident SR
.
skutočnosť, že ti sťahovali daň podľa mňa potvrdzuje, že ťa museli evidovať ako zamestnanca-dohodára, ale to tiež bez podpísanej zmluvy nie je možné.
Skôr sa mi vidí že športovec=slobodné povolanie. kedže činost tam si skončil, nebudem to teraz vyhľadávať, v českých zákonoch nie som doma.
Podáš daňové priznanie sám, podľa všetkého pôjde o preddavkovú daň, ktorú ti vrátia /usudzujem podľa uvedenej výšky/.

Ozvi sa, až budeš mať to potvrdenie, budeš vedieť ako ťa evidovali, a ozvi sa.
Nestresuj.
wallie
11.01.11,08:15
musíš predsa vedieť ako ťa tam v športovom klube evidovali:
- buď ako zamestnanca a dostával si výplatu podľa podpísanej zamestnaneckej zmluvy alebo dohody
alebo a to je pravdepodobnejšie si dostával odmenu za odvedený športový výkon, v tom prípade si chápaný aj na slovensku ako "podnikateľ", resp. patrí to do kategórie príjmov § 6 - z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti konkr. to spadá na slovensku pod §6 ods.2 b)
ak je to nejako podobne rozdelené v čechách, môžeš zrejme uplatňovať v českom priznaní výdavky paušálom tak ako ti to bolo povedané

- si rezident SR a priznanie budeš musieť podať aj na slovensku, najskôr však musíš mať vybavené to české priznanie a mať nimi vystavené potvrdenie o zaplatení dane v ČR aj keď by to vychádzalo na nulovú daň, je to potrebné doložiť k slovenskému priznaniu, ak nebudeš mať všetky doklady z čiech do marca a nebudeš stíhať zákonný termín do 31.3.2011, potom odporúčam poslať na slovenský DÚ oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daň. priznania o 3 mesiace, a na slovenské priznanie budeš mať dostatočný časový priestor :)
KEJKA
11.01.11,08:39
a na Slovensku nepôsobíš? nemáš DIČ?
Miloš14
11.01.11,09:18
Dakujem za doterajsie prispevky .

Vyplatu som dostaval podla sportovej zmluvy , takze na zaklade sportovych vykonov / za odvedeny sportovy vykon

Nie, na Slovenku neposobim a nenemam DIČ .

Posielam dalsi email od sekretarky / uctovnicky z Čr .

Ještě to ověřuji, jak to bude s tím daňovým přiznáním a vy máte zhruba dvě možnosti- pokud požádáte v ČR o vrácení daně, tak automaticky jde hlášení na Slovensko, kde jste povinen zdaňovat celosvětové příjmy a tudíž tyto příjmy z ČR budete muset zdanit na SR dle platných předpisů.

Neznám vaši strukturu dalších příjmů, takže musíte zvážit sám, co bude pro vás výhodnější.

Potvrzení, které byste potřeboval pro daňové přiznání na SR je nutné požádat finanční úřad „Potvrzení o sražené dani“ a to se vystavuje na požádání, ale samozřejmě není to ihned.
KEJKA
11.01.11,09:38
v texte

Dakujem za doterajsie prispevky .

Vyplatu som dostaval podla sportovej zmluvy , takze na zaklade sportovych vykonov / za odvedeny sportovy vykon ......podľa mňa odmena mala byť brutto, nie zdanená, ale nie som si istá vzhľadom na neznalosť českých zákonov..........tá daň sa však určite vráti, lebo každý daňovník má úľavu a tvoje príjmy sú nižšie.

Nie, na Slovenku neposobim a nenemam DIČ .

Posielam dalsi email od sekretarky / uctovnicky z Čr .

Ještě to ověřuji, jak to bude s tím daňovým přiznáním a vy máte zhruba dvě možnosti- pokud požádáte v ČR o vrácení daně, tak automaticky jde hlášení na Slovensko, kde jste povinen zdaňovat celosvětové příjmy a tudíž tyto příjmy z ČR budete muset zdanit na SR dle platných předpisů. ........ príjmy dosiahnuté v inej krajine sa v SR nezdaňujú, aj ked sa v DP uvedú.
ale to zistíš pri podaní DP na Slovensku.
............................
Potvrzení, které byste potřeboval pro daňové přiznání na SR je nutné požádat finanční úřad „Potvrzení o sražené dani“ a to se vystavuje na požádání, ale samozřejmě není to hned.
podáš DPFO v ČR a vyžiadaš si od FU „Potvrzení o sražené dani“
následne podáš DP na Slovensku......
akurát oni by ti mali vydať potvrdenie o výške príjmu a o zrazenej dani, lebo ti to zrazili oni a nie FU.
Ešte ma napadá, že ti zrážali nie daň z príjmu-predavky, ale tzv. zrážkovú daň, lebo si rezident iného štátu /podľa mňa za služby zrážková daň nie je/
ak je to zrážková daň v tomto zmysle, tak mali oznámenie na FU poslať oni - žiadaj si kópiu. Zrážková daň sa však dosť často považuje za konečnú daň, vysporiadanú daň, ktorá sa nevracia.
Trvaj na tom, aby ti písomne "vyúčtovali" to, čo ti vyplácali - ak nie na tlačive, tak formou listu - oznámenia.

Bez jednoznačnej špecifikácie ťažko tvoje príjmy vysporiadať.
wallie
11.01.11,11:02
........ príjmy dosiahnuté v inej krajine sa v SR nezdaňujú, aj ked sa v DP uvedú.
ale to zistíš pri podaní DP na Slovensku.

s týmto rozhodne nesúhlasím, nemožno to takto zovšeobecniť , môžu nastať situácie, že sa príjem zo zahraničia zdaňuje na slovensku,
napr. ak ide o príjem na ktorý nemôžno uplatniť v priznaní metódu vyňatia príjmu ( nešlo o príjem zo zamestnania) a s príslušnou krajinou je v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia dohodnutá pre daný príjem metóda zápočtu dane, môže dojsť aj k výsledku, že je potrebné doplatiť daň z príjmu zo zahraničia na slovensku.
KEJKA
11.01.11,13:11
súhlasím, ale napísala som to zámerne nevyčerpávajúco, teda nesprávne.

pre zadávateľa som naschvál odpoveď výrazne zjednodušila, nakoľko vieme zo zadania, že dosiahol príjem v ČR a v rámci toho bude môcť využiť započítanie, alebo vyňatie podľa toho, čo bude výhodnejšie.
Miloš14
11.01.11,13:51
Takze ako ste mi poradili , tak som aj spravil . Uctovnicka mi po mojom naliehani poslala do mailu dva okopirovane papiere -- OZNÁMENÍ PLÁTCE DANE - o dani z příjmu vybírané srážkou -- Sumy sedia . Stacia mi tento doklad ? Ako mam dalej postupovat , ked mam tento papier v rukach ?
wallie
11.01.11,14:19
podaj si daňové priznanie v ČR, nech ti s vyplnením pomôže česká účtovníčka a požiadaj si tam o vrátenie dane,
apropo okrem tohto príjmu si nemal za celý rok 2010 žiaden iný príjem?? ani na slovensku?
Miloš14
11.01.11,14:31
Nie , za celý rok som nemal žiadny iný príjem ani v Čr ani na Slovensku . Podám daňové v Čr a tým to pre mňa končí alebo treba podať to daňové aj na Slovenku .
wallie
11.01.11,14:39
podáš najprv to v čechách a až potom na slovensku,
v oboch ti zrejme vyjde daňová povinnosť nula ale na slovensku ti nemôžu vrátiť zaplatenú daň v ČR, preto je výhodnejšie si to podať aj v čechách a ak je u nich možnosť treba požiadať o vrátenie dane :)

u nás daň platiť nebudeš žiadnu ale podáš si priznanie v ktorom uvedieš daný príjem zo zahraničia
KEJKA
11.01.11,15:48
Takze ako ste mi poradili , tak som aj spravil . Uctovnicka mi po mojom naliehani poslala do mailu dva okopirovane papiere -- OZNÁMENÍ PLÁTCE DANE - o dani z příjmu vybírané srážkou -- Sumy sedia . Stacia mi tento doklad ? Ako mam dalej postupovat , ked mam tento papier v rukach ?
ak to bola daň zrážkou, tak nie som si istá, či ti uznajú a vrátia daň. vychádza to na koľko percent z hrubého príjmu?
Miloš14
11.01.11,16:06
Daň je 15 % . Účtovníčka tvrdila , že to vrátia . Tak dúfam , že neklamala .
KEJKA
11.01.11,16:10
Daň je 15 % . Účtovníčka tvrdila , že to vrátia . Tak dúfam , že neklamala .
daň 15% je v poriadku. mala by to podľa mňa byť predavková daň, a naozaj by ti ju mali vrátiť.
Miloš14
11.01.11,16:14
V poriadku , takže postup zostáva ? Podať daňové v Čr , počkať na výsledok a potom podať aj v Sr . Ano ?