rondos
11.01.11,05:44
Dobrý deň,
potrebujem poradiť v čom sú rozdiely konateľa s.r.o. medzi zamestnancom podľa platnej legislatívy od roku 2011?
Napr. odvody, čo tratí keď sa zamestnanec stane konateľom ?
Ďakujem
KEJKA
11.01.11,07:34
ak sa zamestnanec aj stane konateľom /vymenujú ho/, ešte stále zostáva zamestnancom.
Timka1
11.01.11,07:39
Dobrý deň,
potrebujem poradiť v čom sú rozdiely konateľa s.r.o. medzi zamestnancom podľa platnej legislatívy od roku 2011?
Napr. odvody, čo tratí keď sa zamestnanec stane konateľom ?
Ďakujem

a) konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

c) - konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS

ak bude konateľ aj zamestnanec, tak platí odvody aj zo mzdy z pracovnej zmluvy
rondos
11.01.11,07:45
Ďakujem, lebo dostala som porozmýšlať, že či konateľ s.r.o. ušetrí na odvodoch ak nebude zamestnanec.
Timka1
11.01.11,07:46
Ďakujem, lebo dostala som porozmýšlať, že či konateľ s.r.o. ušetrí na odvodoch ak nebude zamestnanec.

treba si prerátať, podľa toho v akej výške ma mzdu a v akej má odmenu za funkciu konateľa :)
Martina CF
13.01.11,09:35
Konateľ s pravidelnou odmenou (na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa) sa z pohľadu SP a ZP považuje za "zamestnanca".
Má však aj práva zamestnanca? Myslím napr. nárok na gastrolístky, dovolenku, PN, tvorba SF z jeho odmeny.

ďakujem
convict
14.01.11,00:48
Problem tejto republiky je ze zamestnanec je definovany v zakonniku prace ale aj v oboch zakonoch tykajucich sa poistovni. Rozdiel je ze podla zakonnika prace sa zamestancom clovek stane podpisom zamestnaneckej zmluvy, ale poistovne ho za neho iba povazuju :-) A to je rozdiel. Gastrolitky sa nevyplacaju ani dovolenka neurcuje podla zakona o SP ci ZP...
Martina CF
14.01.11,10:48
Problem tejto republiky je ze zamestnanec je definovany v zakonniku prace ale aj v oboch zakonoch tykajucich sa poistovni. Rozdiel je ze podla zakonnika prace sa zamestancom clovek stane podpisom zamestnaneckej zmluvy, ale poistovne ho za neho iba povazuju :-) A to je rozdiel. Gastrolitky sa nevyplacaju ani dovolenka neurcuje podla zakona o SP ci ZP...

Dakujem velmi pekne. Aj som si myslela, len som sa chcela uistit. Cize pokial sa nezmeni Zakonnik prace, tak iba za nich platime ZP a SP a ziadne "zamestnanecke vyhody" nemaju :(
saskia26
18.01.11,11:58
Viete mi prosím poradiť, či musím prihlásiť v ZP a v SP spoločníka súčasne konateľa, ktorý si vypláca náhrady km za osobné vozidlo? Je súčasne zamestnaný v inej spoločnosti ako zamestnanec. Považuje sa tiež sa zamestnanca aj v tejto sro, kde je spoločník a konateľ? Ďakujem