Mona Lisa
11.01.11,09:35
Ako je možné stať sa mesačným platcom DPH?
Timka1
11.01.11,08:41
Ako je možné stať sa mesačným platcom DPH?

zo zákona o DPH

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

...
Timka1
11.01.11,08:43
Ako je možné stať sa mesačným platcom DPH?

a ešte k tomu - nie je to plátca dph, ale platiteľ dph :)
Mona Lisa
11.01.11,08:51
a ešte k tomu - nie je to plátca dph, ale platiteľ dph :)

ďakujem, aj za upozornenie na chybu, ale to bolo v rýchlosti. jasné že platiteľ.
KEJKA
11.01.11,08:55
viackrát už bolo zdôraznené, pre istotu upozorňujem
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak teda povinnosť byť M-platiteľom nevzniká zo zákona, to oznámenie treba opakovane posielať každý rok.
Mona Lisa
11.01.11,09:06
viackrát už bolo zdôraznené, pre istotu upozorňujem
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak teda povinnosť byť M-platiteľom nevzniká zo zákona, to oznámenie treba opakovane posielať každý rok.

Inak povedané, ak aj dosiahol vyšší obrat podľa zákona , nie je povinný nahlásiť zmenu DÚ .
KEJKA
11.01.11,09:53
Inak povedané, ak aj dosiahol vyšší obrat podľa zákona , nie je povinný nahlásiť zmenu DÚ .
ak aj dosiahol?
pokiaľ od januára je povinne M-platiteľom, tak nejde o zmenu. proste je M-platiteľom.
Mona Lisa
11.01.11,09:55
viackrát už bolo zdôraznené, pre istotu upozorňujem
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak teda povinnosť byť M-platiteľom nevzniká zo zákona, to oznámenie treba opakovane posielať každý rok.

Tak to už vôbec nerozumiem, v zákone je môže a terz že treba opakovane zasielať oznámenie?- o čom o tom, že budem mesačný platca aj tento rok alebo?
Mona Lisa
11.01.11,09:57
ak aj dosiahol?
pokiaľ od januára je povinne M-platiteľom, tak nejde o zmenu. proste je M-platiteľom.

Ale ja som sa celý čas pýtala, kedy je povinne M-platiteľom.
A odpovede boli, že môže DÚ oznámiť zmenu. Tak ako je to?
KEJKA
11.01.11,09:59
Tak to už vôbec nerozumiem, v zákone je môže a terz že treba opakovane zasielať oznámenie?- o čom o tom, že budem mesačný platca aj tento rok alebo?
presne tak, zopakujem citát:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak si dobrovoľne zvolíš M_platiteľstvo, tak to oznámiš na DU ale toto oznámenie platí len do konca roka, v ktorom ho podáš.
Od januára si zasa Q_platiteľom, pokiaľ za predchádzajúci rok nemáš stanovený obrat pre M-platiteľstvo.
Ak chceš byť od januára zasa "len" dobrovoľne M_platiteľ, tak zasa musíš poslať oznámenie na DU.
Mona Lisa
11.01.11,10:53
presne tak, zopakujem citát:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak si dobrovoľne zvolíš M_platiteľstvo, tak to oznámiš na DU ale toto oznámenie platí len do konca roka, v ktorom ho podáš.
Od januára si zasa Q_platiteľom, pokiaľ za predchádzajúci rok nemáš stanovený obrat pre M-platiteľstvo.
Ak chceš byť od januára zasa "len" dobrovoľne M_platiteľ, tak zasa musíš poslať oznámenie na DU.


Ale ja som sa pýtala kedy je povinný sa stať mesačným platiteľom a nie kedy sa chce stať /nie na vôli ale príkaze zo zákona?/.
Mona Lisa
11.01.11,11:00
Inak povedané, ak do roku 2010 bol mesačným platcom a jeho obrat nebol nad ods. 2 par.77:

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

tak aj tak oznamuje DU ze bude nadalej mesačným platcom?

A ak platiteľ mal vyšší obrat ako:
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
tak aj tak oznamuje, že zostáva mesačným platcom?
wallie
11.01.11,11:28
pri prechode zo štvrťročného na mesačného je lepšie to oznámiť, DÚ nemá ako sám od seba zistiť kedy ste mali aký obrat, nie je s tým žiaden problém, napíšeš jednou vetou, že ste prekročili zákonný obrat a od DD.MM.YYYY sa stávate mesačným platiteľom DPH

ak ste boli mesačný a ostávate mesačný neoznamuje sa nič
KEJKA
11.01.11,13:05
žeby?

Ako je možné stať sa mesačným platcom DPH? pôvodné zadanie


Ale ja som sa celý čas pýtala, kedy je povinne M-platiteľom.
A odpovede boli, že môže DÚ oznámiť zmenu. Tak ako je to?žeby?


pri prechode zo štvrťročného na mesačného je lepšie to oznámiť, DÚ nemá ako sám od seba zistiť kedy ste mali aký obrat, nie je s tým žiaden problém, napíšeš jednou vetou, že ste prekročili zákonný obrat a od DD.MM.YYYY sa stávate mesačným platiteľom DPH
ak ste boli mesačný a ostávate mesačný neoznamuje sa nič
správne.

podľa môjho skromného názoru slovko "môže" značí dobrovoľnosť, nie povinnosť, preto sme riešili dobrovoľného M_platiteľa.
POVINNE sa stáva firma M_platiteľom, keď prekročí za predchádzajúci rok obrat v prepočte na EUR (cca 10 mil.Sk)
sybila3
24.01.11,07:12
ak sme boli štvrťroční platci, teraz sme 2 roky mesační dobrovoľní, treba každý rok dávať žiadosť alebo oznam na DU? dík
sybila3
24.01.11,08:00
nikto mi neodpovedal, tak idem znova podať žiadosť.
KEJKA
24.01.11,08:51
ak sme boli štvrťroční platci, teraz sme 2 roky mesační dobrovoľní, treba každý rok dávať žiadosť alebo oznam na DU? dík
áno odpovedala si si sama, treba podať na DU nie síce žiadosť, ale OZNAMENIE. Platí vždy do konca roka.
sybila3
24.01.11,11:43
áno oznámenie, už mám napísané, dúfam, že stačí poslať poštou doporučene. dík
jojka2001
05.03.12,06:58
presne tak, zopakujem citát:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
============
ak si dobrovoľne zvolíš M_platiteľstvo, tak to oznámiš na DU ale toto oznámenie platí len do konca roka, v ktorom ho podáš.
Od januára si zasa Q_platiteľom, pokiaľ za predchádzajúci rok nemáš stanovený obrat pre M-platiteľstvo.
Ak chceš byť od januára zasa "len" dobrovoľne M_platiteľ, tak zasa musíš poslať oznámenie na DU.

Kejka, prosim vas a ako to je v opacnom pripade? ak som Mesacny a podla obratu chceme byt Q-platitelia? Volala som na danovy urad a tak neisto mi najskor poskytla informaciu, ze mozem byt od nasledujuceho nasledujuceho mesiaca, cize 1.4.2012 Q-platetel a ostatne kolegyne jej kricali,ze az od dalsieho roka..dakujem pekne...
Alenka358
05.03.12,07:07
Pekný deň prajem,
chcem sa spýtať ako to je s dph pri predaji knihy v penzióne (je to kniha o obci), ktorú predáva náš penzión. Uplatňuje sa na ňu 10%-ná dph, alebo sa to považuje ako suvenír a uplatňuje sa 20%-ná dph??? prosím o radu, je to veľmi súrne. ďakujem
KEJKA
05.03.12,08:06
Kejka, prosim vas a ako to je v opacnom pripade? ak som Mesacny a podla obratu chceme byt Q-platitelia? Volala som na danovy urad a tak neisto mi najskor poskytla informaciu, ze mozem byt od nasledujuceho nasledujuceho mesiaca, cize 1.4.2012 Q-platetel a ostatne kolegyne jej kricali,ze az od dalsieho roka..dakujem pekne...
daj žiadosť a počkaj na vyjadrenie. Ale isto budeš vždy až od začiatku kalendárneho štvrťroka.- ak to stihnú v marci, tak od 1.4.