vierahav
11.01.11,09:51
Pracujeme s manželom v jednej firme.
Nárok na ďalší deň na pracovné voľno s náhradou mzdy (obstarávanie pohrebu) má iba jeden z nás alebo obaja?
Tweety
11.01.11,08:56
Pracujeme s manželom v jednej firme.
Nárok na ďalší deň na pracovné voľno s náhradou mzdy (obstarávanie pohrebu) má iba jeden z nás alebo obaja?
Iba jeden z vás má nárok na náhradu prííjmu za obidva dni, ale nárok máte obaja, jeden dva dni, druhý jeden deň.
janaGT
11.01.11,08:57
podľa mňa obidvaja máte nárok
§141 ZP:
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb, 3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Llívia
11.01.11,09:08
Pracujeme s manželom v jednej firme.
Nárok na ďalší deň na pracovné voľno s náhradou mzdy (obstarávanie pohrebu) má iba jeden z nás alebo obaja?

Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

V Zákonníku práce sa síce píše, že voľno sa poskytne zamestnancovi, ale nie, že len jednému zamestnancovi, ako je to jednoznačne určené napr. pri sprevádzaní dieťaťa do zariadenia soc. starostlivosti alebo špeciálnej školy.
Potvrdenie o tom, kto obstaráva pohreb, dáva matrika. Neviem, či môžu toto potvrdenie dať dvom, alebo len jednej osobe. Ak ho dá matrika obom, myslím si, že by to mal zamestnávateľ uznať (ale je to len môj názor).
Tweety
11.01.11,09:12
Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

V Zákonníku práce sa síce píše, že voľno sa poskytne zamestnancovi, ale nie, že len jednému zamestnancovi, ako je to jednoznačne určené napr. pri sprevádzaní dieťaťa do zariadenia soc. starostlivosti alebo špeciálnej školy.
Potvrdenie o tom, kto obstaráva pohreb, dáva matrika. Neviem, či môžu toto potvrdenie dať dvom, alebo len jednej osobe. Ak ho dá matrika obom, myslím si, že by to mal zamestnávateľ uznať (ale je to len môj názor).
Predpokladala som, že potvrdenie o vybavovaní dajú len jednému z nich, ak obidvom, tak jednoznačne to musí zamestnáv. uznať obidvom dva dni.
Chobot
11.01.11,09:15
Pracujeme s manželom v jednej firme.
Nárok na ďalší deň na pracovné voľno s náhradou mzdy (obstarávanie pohrebu) má iba jeden z nás alebo obaja?

Inak zaujímavé, že prvé dva príspevky a úplne opačné názory. Z toho je zrejmé, že zákon nie je jednoznačne formulovaný a dá sa vyložiť rôzne.

Tiež mám podobný názor ako Llívia. V zákone sa hovorí, že ďalšie voľno má ten, kto obstaráva pohreb - teda kto podpisuje objednávku a vysporadúva doklady s pohrebnou službou. Aby zamestnávateľ mohol dať voľno, musí mať preukázané, že zamestnanec vybavoval pohreb.

Ale z ľudského hľadiska by som ako zamestnávateľ netrval striktne na uvedení oboch zamestnancov na dokladoch a dal by som voľno obom. Keď zomrela svokra, tak som chodil s manželkou zariaďovať veci, ale oficiálne ona ich vybavovala a podpisovala.

Neviem, či o tom vieš, ale ako pozostalý, čo vybavuje pohreb, máš nárok na príspevok na pohreb z úradu práce, soc. vecí a rodiny vo výške cca. 80 EUR. Škoda by bolo nevyužiť to....
vierahav
11.01.11,09:21
Potvrdenie sme mali obaja, ale zamestnávateľ to uznal iba jednému. Ak by sme nepracovali v jednej firme, tak určite by to uznali obom - tak aká spravodlivosť?