roman stefanides
11.01.11,10:07
Kto ma skusenosti s presentou v nadmorskej vyške 420 mnm chcem si spraviť slivkový sad ale neni som si isty s presentou lebo dozrieva na začiatku oktobra diky čaute.
wabi
12.01.11,15:22
Nuž fakt, že som v nížine a tieto problémy našťastie nemám ale zas mám iné...;)
Videl som ale Presenty mladé stromy vo výške asi 550 m. n. m. Rodili a dozrievali, dokonca sa dali lepšie preskladniť a vydržali dlhšie...
Fak ale, že na južnom svahu na slaborastúcom podpníku...
Verím, že v októbry ešte nemrzne ani u vás... iste ak je to na nejakej vyslovene zlej polohe, tak neryskujte a vysaďte radšej len jeden strom na skúšku a súčasne s ním skúste aj Elenu, tá je o niekoľko dní skôr alebo Topend, tá je dokonca ešte neskôr ako posledná s u nás používaných slivkovín.
Dúfam že to nechceš postaviť celý sad len na jednej odrode...
Je oveľa lepšie stromky rôznych odrôd kvôli opeľeniu a následnej úrode je to tak naozaj najlepšie. Treba odrody čo najviac striedať nie ich dávať za sebou do radu tie isté, značnč to zvíši úrodu a to aj u samoopelivých. Navyše, keď chcete aby zreli postupne...;)
Najskoršie už v juli: Topfirst a Herman. Potom dozrieva Tipala, ďalej Zelená ringlota. V dozrievaní medzi Tipalou a zelenou ringlotou je určitá medzera kde by sa patrilo niečo spomenúť, tak potom asi predsa len aj Čačanská lepotica, aj ako opeľovač nie je zlá napokon. Ďalšie o čosi neskôr dozrievajúce Toptaste, Topgigant, Althanova ringlota. Trocha neskôr Jojo, potom Valjevka. Ďalšia dvojica je Haganta a Toper, to Sme sa dostali už na začiatok septembra. Ďalej Tophit alebo Top.
Nazáver nezabudnite na Topend, prípadne aspoň Presenta, či Elena.
Je to individuálne možno niekto iný by preferoval radšej iné odrody. Vychádzal som z toho, že máte dobré podmienky na pestovanie a tak by som uprednostnil práve tieto. Tak som to spočítal a vymenoval som ich 17. Určite by som však nevynechal tie čo som podčiarkol, keby sa dalo Toptaste podčiarknem 2x.:D
deerslayer
14.01.11,18:33
Veselé a klivia.com ponúkajú kríženca slivky a marhule - APRIMIRA...a na klivia.com nevyzerá márne ani mirabelka BELLAMIRA
wabi
14.01.11,19:47
Čo sa týka mirabeliek, rastú fakt na každom rohu. Nemám proti ním nič, používam ako podpníky a povedzme si otvorene na iné sa ani veľmi nehodia. V porovnaní s naozaj kvalitnými slivkovinami je to predsa len podradnejšie ovocie po všetkých stránkach a pokiaľ by som predsa len chcel tak si ich môžem naoberať kdekoľvek bez toho aby mi zaberali miesto v sade.Moc si toho od nej nesľubujem ale zas ak mirabelka, tak nech plní aspoň aj ozdobnú funkciu...
Chcel by som ešte doplniť k sortimentu slivkovín kríženca slivky a marhule, na ktorého som akosi pozabudol. Videl som už nejakých podobných krížencov sa ukazuje Melitopolskij – modrá marhula. Skutočne strom pripomína viacej slivku s tenšími konármi, ale v chuti plodov je možné marhule rozpoznať. Vzľadom k nenáročnosti pestovania dobrému rastu a všetranému upotrebeniu plodov možno odporučiť aj do oblastí kde je problém normálne marhule dopestovať. Dozrieva v prvej dekáde augusta najčastejšie.
Konkrétne aprimiru som nechutnal, kúpte si ju niekto a povedzte či to za niečo stojí. Skúsim sa na ňu ešte popýtať. Rozhodne ak sa však rozhoduješ medzi mirabelkov a týmto hybridom tak by som radšej vyskúšal hybrid a možno prekvapí, ale som mierny skeptik...
Ďalej odskúšavam Mirabelku s červenými listami "Holiday". Ktosi ju v Čechách spropagoval dosť, že je chuťovo dobrá, plody neopadávajú a vydržia 2 mesiace na strome a sú ozdobné podobne ako červené listy. Má mať údajne slabší rast a kompaktné mierne previské korunky. Toto je však vlastnosť ktorá podľa mňa viac závisí od podpníka. Neviem hodnotiť, pretože stromček mám ešte mladý, ale ak nejaká mirabelka, tak nech má aspoň červené listy a keby len čiastočne zmienené vlastnosti ako ju ospevujú tak prečo nie...
Preistotu som ju ale naočkoval do trnky, ktorá by mala rast ešte viac spomaliť. Tak uvidíme... Trnka síce vo všeobecnosti zmenšuje plody, ale mirabelka i tak veľké polody nemá, tak by ich zrejme zmenšiť moc už nemala. Ukáže pokus. Preistotu na porovnanie som ale do trniek zaočkoval ako pokus aj ringloty, Top-taste a Tureckú marhulu tak uvidíme čo to urobí...
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
deerslayer
14.01.11,20:00
Wabi, presne toto od vás mám, čaká to v pivnici na zasadenie do voľnej pôdy, akurát než z tých očiek uvidím prvé plody, pribudne mi šedín a ubudne vlasov asi....tú Aprimiru sa budem na jar snažiť kúpiť, zostalo mi miesto presne na jeden strom...
wabi
15.01.11,13:10
Tak to držím palce, mohol by som sa ňu potom prísť pozrieť niekedy...?
deerslayer
15.01.11,13:14
Tak to držím palce, mohol by som sa ňu potom prísť pozrieť niekedy...?

jasne
wabi
25.01.11,11:46
Tak sme sa fajn pobavili akurát zadávateľ témy sa viac neozval.
deerslayer
25.01.11,20:01