Kaja Sm
11.01.11,10:18
Dobry den, prave dnes su tri roky co som sa rozviedla, avsak akakolvek dohoda s mojim ex doteraz nebola mozna. Vlastnime-nadobudli sme pocas manzelstva dve nehnutelnosti, ktore ja neuzivam, jednu z nich obyva ex. Ake mam sance ziskat aspon polovicu hodnoty nehnutelnosti, mam podat ziadost na sud?..Moj byvaly vsak povedal, ze su jeho , pretoze ja som polovicu manzelstva bola na materskej a nenosila som domov peniaze. Co mam robit teraz dalej, ako postupovat. Dakujem
GabiZ
11.01.11,09:45
Podľa § 143 občianskeho zákonníka: V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Podľa § 148 ods. 1 Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Podľa § 149 sa vyporiadanie medzi manželmi vykoná dohodou. Ak k dohode nedôjde, na návrh jedného z manželov o veci rozhodne súd.
Myslím si, že si opomenula dobu, pretože do 3 rokov od zániku manželstva bolo možné podať návrh na vyporiadanie BSM na súd, ak ste sa nedohodli. Teraz platí ustanovenie § 149 ods. 3 a to: „Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Kaja Sm
11.01.11,09:59
Dakujem, rozumiem trojrocnej dobe. Avsak ja by som chcela vediet, akym sposom dosiahnem teraz vyplatenie podielu z nehnutelnosti, ktore mame. Mne sa nejedna teraz uz o hnutelny majetok. A podotazka, pokial este pri trvani bsm nie je mozna dohoda, je lepsie riesit to sudom, alebo pockat, kym uplynu tri roky.dakujem
GabiZ
11.01.11,10:03
Po 3 rokoch ak nedošlo k dohode a ani vyporiadaniu BSM rozhodnutím súdu, nehnuteľný majetok sa stáva podielovým vlastníctvom vás oboch s tým, že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. Počas BSM ste mali tento majetok v 1/1, teraz sa stávate podielovými spoluvlastníkmi, kde každý ma podiel 1/2. To vyplatenie podielu z nehnuteľnosti asi keď ste sa nedohodli doteraz nedosiahneš dohodou, takže asi zase len prostredníctvom súdu. Každopádne si nemala čakať, keď už sa blížili 3 roky, predtým bolo treba podať návrh na súd.
Mária27
11.01.11,10:08
Tri roky uplynú dnes - ak chceš utekaj podať návrh na súd.

Po troch rokoch platí stav, že hnuteľné veci máte podelené tak, ako ich užívate. Pri nehnuteľnostiach ste sa stali ich podielovými spoluvlastníkmi, teda na každej nehnuteľnosti, aj keď ich užíva manžel, máš ideálny vlastnícky podiel 1/2.

Exmanželovi môžeš ponúknuť užívanie tvojich podielov za odplatu. Môžeš mu ich tiež ponúknuť na predaj za nejakú sumu; ak ich nebude chcieť kúpiť a nájdeš kupca, môžeš svoje podiely predať kupcovi, nie však za nižšiu cenu, ako si ponúkla exmanželovi.

Tie reklamy tu pletú, nevšimnem si, že je otázka zodpovedaná.
Kaja Sm
11.01.11,10:15
ok, myslíš, že je lepšie riešiť bsm-cize podam dnes, alebo riešit podielove na sude. Ide mi o rychlost-na sude.
GabiZ
11.01.11,10:17
Ak stíhaš, tak podaj návrh na vyporiadanie BSM ešte dnes na súd osobne, aby si stíhala lehotu.
Mária27
11.01.11,10:33
ok, myslíš, že je lepšie riešiť bsm-cize podam dnes, alebo riešit podielove na sude. Ide mi o rychlost-na sude.
Pri vyporiadaní BSM súdom sa bude riešiť celý majetok, musíš všetko vymenovať, aj všetky hnuteľné veci, ktoré máte každý u seba. Tiež podaj návrh, kto si čo nechá a vyčísli rozdiel, kto koľko doplatí.

Nebudeš náhodou v hnuteľných veciach strácať (nábytok a pod.)?
GabiZ
11.01.11,10:40
Pri vyporiadaní BSM súdom sa bude riešiť celý majetok, musíš všetko vymenovať, aj všetky hnuteľné veci, ktoré máte každý u seba. Tiež podaj návrh, kto si čo nechá a vyčísli rozdiel, kto koľko doplatí.

Nebudeš náhodou v hnuteľných veciach strácať (nábytok a pod.)?


Aby si mala predstavu, čo tým Mária myslí, posielam ti vzor žaloby na vporiadanie BSM, aby si vedela, čo tam všetko treba uviesť a čo je pre teba výhodnejšie (ako myslí Mária - hnuteľné veci a pod.).
Kaja Sm
11.01.11,11:31
dakujem moc..len ako pozeram, co tam vsetko treba zdokladovat, nemam sancu to dat dokopy...mnohe dokumenty ani nemam...naozaj neriesim hnutelnosti...iba nehmutelnosti...a pocula som, ze sa to vie tahat aj desat rokov...a ked by som ziadala cez sud len vyplatenie podielu, ze to pojde rychlejsie a bude to jasnejsie, bez natahovaciek, dokladovania
Mária27
11.01.11,11:56
dakujem moc..len ako pozeram, co tam vsetko treba zdokladovat, nemam sancu to dat dokopy...mnohe dokumenty ani nemam...naozaj neriesim hnutelnosti...iba nehmutelnosti...a pocula som, ze sa to vie tahat aj desat rokov...a ked by som ziadala cez sud len vyplatenie podielu, ze to pojde rychlejsie a bude to jasnejsie, bez natahovaciek, dokladovania
Podľa mňa je lepšie nechať to prejsť do podielového spoluvlastníctva. Nemusíš nič dokladovať, polovica je tvoja. Dáš si to v katastri tak zapísať.