vlado2809
11.01.11,11:16
Dobrý deň.

Vie mi niekto poradiť ?
Som fyzická osoba, nemám ani firmu...Chcem kúpiť staré nákladné auto asi 18 ročné z Nemecka cca 8.000,- Eur vrátane DPH.
No a ide o to, že sú na nemeckých stránkach udané ceny áut s 19 % DPH (Mehrwertsteuer) a bez DPH a u niektorých je napísané, že je možné odpočítať DPH (čo pri dovoze v rámci EÚ neplati).

Môj predpoklad je že......Keď by som kúpil to nákladné auto od nemeckého bazáru – tak by som ho kúpil s DPH, lebo som fyzická osoba....a DPH by bola teda zaplatená v Nemecku. No ale keď by som to auto potom chcel predať na Slovensku napríklad firme, ktorá je platiteľom DPH – nebol by potom problém – však tá firma by si potom asi nemohla odpočítať DPH, t.j. to auto by bolo pre nich zbytočne drahšie? A nie je problém – že v Nemecku je 19 % DPH a u nás 20 % ? Nebudem musieť doplácať ten rozdiel 1 % ? Jednoducho ide mi o to či nebude problém to auto predať, kvôli tomu, že je kúpené aj s DPH a písané na mňa ako fyzickú osobu ? Alebo aké kompikácie by boli ?

Viem, je to trošku neprehľadné čo píšem, ale keď by mi aspoň niekto poradil, kde by som mohol k tomu nájsť informácie....lebo som si prečítal Zákon o DPH.....a nebol som múdrejší L Alebo nejakého lacného a dobrého daňového poradcu/účtovníka –BA a okolie.

Vopred ďakujem za info.
vlado
IvoM
11.01.11,11:49
Vlado ak si FO - nepodnikateľ, tak sa ťa v tomto prípade zákon o DPH vôbec netýka ani pri prípadnom ďalšom predaji takto dovezeného vozidla v SR.
wallie
11.01.11,11:53
keď to auto kupuješ ako občan, bežná fyzická osoba, samozrejme že za to v Nemecku zaplatíš bežnú cenu aj s DPH, rovnako ako keby si si tam kúpil rožok v obchode a tiež zaplatíš sumu na bločku aj s nemeckou DPH

Pri predaji toho auta na slovensku ak ho budeš predávať ty ako fyzická osoba/občan/neplatiteľ DPH, nemôžeš dávať do faktúry pri predaji žiadnu DPH, jednoducho uvádzaš len predajnú cenu za auto - jednu sumu
Ak si to kúpi od teba nejaký podnikateľ /platiteľ DPH žiaľ nebude si môcť z kúpy takéhoto auta odpočítať DPH lebo nemá akú.
vlado2809
12.01.11,07:17
ďakujem obom pánom za info a za čas venovaný mojej otázke.
pekny den.