Roman I
11.01.11,11:53
Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
GabiZ
11.01.11,11:23
Ak sú v záručnej lehote, treba podať reklamáciu u dodavateľa, ktorý merače dodal a montoval. Každopádne za jeho funkčnosť alebo nefunkčnosť zodpovedá vlastník bytu a mal by si ich vo vlastnom záujme kontrolovať, lebo ak jeho nefunkčnosť zistí správca pri odpise vodomerov, môžeš mať ďalší problém pri vyúčtovaní.
Roman I
11.01.11,13:02
V zarucnej lehote su. Po konzultacii som zistil, ze mojim vlastnictvom je rozvod az za meracom, z coho vyplyva, kedze nie som ich majitel nie som zodpovedny za ich funkcnost alebo nefunkcnost. Ale spravne povedane vo vlastnom zaujme by si ich mal kazdy vlastnik kontrolovat, aby sa vyhol komplikacii pri rozuctovani. Chapem to spravne? Argument spravcu je, ze v prazdnych bytoch kde nepusta casto voda sa vytvaraju usadeniny, ktore po uvolneni znecistia vodomer. Ale ako ja, hoc aj castou kontrolou predidem neustalemu zanasaniu meraca. To mozem kazdy mesiac volat opravara a permanentne reklamovat merac.
sito
11.01.11,15:47
Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.

Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku. Prečo sa montovali. Kto prikázal ich montáž? Kde musia byť namontované? Ná čo slúžia? Komu slúžia? Koho sú majetkom. Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu? Kto je zodpovedný za ich kontrolu? V akých intervaloch? Kto nahlasuje závadu? Kto zabezpečí odstránenie závady? Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

A rýchlo ...
Roman I
11.01.11,16:24
Nas dom je 10-rocny. V tom case sa myslim montovali merace vsade a do vacsiny domov. Cize montaz bola hned v projekte, ale kedze som neni vlastnikom hned od zaciatku neviem to 100%. Nase su namontovane priamo v stupacke, ako vo vacsine cinziakov. Na co sluzia je asi jasne - pri rozratani celkoveho odberu. Koho su majetkom je otazne??? Ich vymenu financujeme my z nasho fondu. Nahlasit zavadu musi kazdy vlastnik po zisteni zavady, ale kto urci kedy bola zavada odhalena? Cize nejake nasledky za nenahlasenie zavady asi nie su. Jedine...nespravodlive rozratanie celkovej spotreby. Opravu zabezpecuje spravca a musi zabezpecit posudenie zavady a pripadne vyreklamovanie. Ak vam spravca po oznameni zavady okamzite odpovie, ze je to vasa chyba, ze nefuguju a mate si ich dat opravit, niekomu...??? Je to zvlastne a zvlast v pripade, ked v zmluve je napisane, ze vlastnik nemoze samovolne robit zasahy do sustav, kde su merace ci uz rozvod tepla alebo vody. Kto je zodpovedny za kontrolu meracov a v akych intervaloch je opat otazne. Je jasne, ze teraz bude spravca mat tendenciu rozratat podla priemernej spotreby vsetky naklady na bytovu jednotku, cize dosledky dopadaju na nas vlastnikov... tak ci tak z toho vychadza vlastnik ako ten co prehrava...
lubica_02
11.01.11,17:14
Vodomery sú vo vlastníctve bytu, ale všetky opravy, výmeny ako aj kontroly spadajú do kompetencie správcu. Vlastník bytu si môže skontrolovať funkčnosť meračov a v prípade, že sa na poruchu - nemeranie vodomeru príde až pi odpise spotreby vody, sa postupuje v zmysle vyhlášky. A sa vodomer poškodil počas záruky, je výmena pre vlastníka bezplatná a vybavuje ju správca , nie vlastník po vlastnej línii. Práve správca trvá na výmene vodomerov len s firmou, ktorá má oprávnenie túto prácu vykonať.
Takže svojho správcu treba písomne požiadať o výmenu vodomeru v čase jeho záruky.
lubica_02
11.01.11,17:15
Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku. Prečo sa montovali. Kto prikázal ich montáž? Kde musia byť namontované? Ná čo slúžia? Komu slúžia? Koho sú majetkom. Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu? Kto je zodpovedný za ich kontrolu? V akých intervaloch? Kto nahlasuje závadu? Kto zabezpečí odstránenie závady? Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

A rýchlo ...

A čo by si chcel rýchlo ?????? Však odpovede poznáš....:D
sito
11.01.11,17:16
Nas dom je 10-rocny. V tom case sa myslim montovali merace vsade a do vacsiny domov. Cize montaz bola hned v projekte, ale kedze som neni vlastnikom hned od zaciatku neviem to 100%. Nase su namontovane priamo v stupacke, ako vo vacsine cinziakov. Na co sluzia je asi jasne - pri rozratani celkoveho odberu. Koho su majetkom je otazne??? Ich vymenu financujeme my z nasho fondu. Nahlasit zavadu musi kazdy vlastnik po zisteni zavady, ale kto urci kedy bola zavada odhalena? Cize nejake nasledky za nenahlasenie zavady asi nie su. Jedine...nespravodlive rozratanie celkovej spotreby. Opravu zabezpecuje spravca a musi zabezpecit posudenie zavady a pripadne vyreklamovanie. Ak vam spravca po oznameni zavady okamzite odpovie, ze je to vasa chyba, ze nefuguju a mate si ich dat opravit, niekomu...??? Je to zvlastne a zvlast v pripade, ked v zmluve je napisane, ze vlastnik nemoze samovolne robit zasahy do sustav, kde su merace ci uz rozvod tepla alebo vody. Kto je zodpovedny za kontrolu meracov a v akych intervaloch je opat otazne. Je jasne, ze teraz bude spravca mat tendenciu rozratat podla priemernej spotreby vsetky naklady na bytovu jednotku, cize dosledky dopadaju na nas vlastnikov... tak ci tak z toho vychadza vlastnik ako ten co prehrava...

Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku.

Prečo sa montovali.

Preč sú časy keď m3 studenej vody stál 0,60 Kčs. Dnes aj 2 eura.

Kto prikázal ich montáž?

Na TUV sú povinné zo zákona! Na studenú nie sú povinné!

Kde musia byť namontované?

V byte za ventilom uzáveru prívodu vody do bytu.

Ná čo slúžia?

Na rozpočítanie spotreby fakturačného vodomeru na studenú vodu a nákladov za studenú vodu.

Teplá voda. Na to isté. Záleží kde sa nachádza výrobňa teplej vody, kotolňa, výmenička, domová stanica. Spotrebovaná voda, náklady na jej ohrev.

Komu slúžia?

Aj keď sú v jednotlivých bytoch, slúžia všetkým bytom na rozdelenie nákladov na spoločnom vodomery na päte domu.

Koho sú majetkom.

Keď slúžia všetkým, teda všetkých vlastníkov bytov v dome.

Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu?

Vlastníci sú povinný zo zákona prispievať do FOaÚ v takej výške, aby bolo v dome na všetky revízie, opravy, výmeny.

Na teplú sú povinné, ich úhrada je teda povinná z FOaÚ.

Na studenú nie, ale ak ich vlastníci aj napriek tomu chcú. A chcú aby boli povinné v každom byte. Ich financovanie treba odsúhlasiť s FOaÚ.

Kto je zodpovedný za ich kontrolu?

Kto asi, keď sú v byte? Vlastník bytu!

V akých intervaloch?

Vlastník vo vlastnom záujme mesačne, a stav si zaznamenať, môže sa mu to zísť.

Podľa dohody na schôdzi štvrťročne, pol ročné poverenou osobou.

Koncoročný odpis na rozpočítanie nákladov.

Kto nahlasuje závadu?

Vlastník, alebo poverená osoba, ak ona zistí závadu.

Kto zabezpečí odstránenie závady?

Kto? Keď sú vodomery zaplombované! Štatutár SVB, alebo správca domu.

Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

Napočíta sa náhradný výpočet spotreby vody a aj s prípadnou sankciou, ktorá nemusí byť vôbec malá, mala by motívovať každého vlastníka k mesačnej kontrole vodomerov a nahlásenia prípadnej poruchy.

Tiež sa mi stalo. Prišli údržbári, odmontovali vodomer, vyčistili, prefúkli namontovali späť a potom fungoval až do výmeny.

Jednoduché, že ...

Mohol by som spraviť aj sám, ale plomba, jej strhnutie, sankcia ...
verkaz
11.01.11,17:26
Už som to v téme o spotrebe vody písala, že je najlepšie prijať Smernicu o kontrole spotreby vody a vodomeroch.
Merače sú vlastníctvom majiteľa bytu. Merače vymieňame spoločne (studená po 6 a teplá po 4 rokoch). Za výmenu si platia vlastníci a sú zodpovední aj za ich funkčnosť. V prípade, že sa poruší plomba, alebo sa zistí akákoľvek manipulácia s nimi, máme v Smernici dohodnuté sankcie a vlastník musí na svoje náklady zjednať nápravu.
V prípade, že sa stane, že pri odpisovaní spotreby vody (štvrťročne) sa zistí jeho nefunkčnosť toto sa rieši s dodávateľom. Tak isto sa postupuje aj v prípade, ak vlastník nahlási nefunkčnosť merača.
Z tohoto dôvodu je potrebné meranie námatkovo kontrolovať a porovnávať aj veľké rozdiely spotreby vody za odpisované obdobie.
Akékoľvek nezrovnalosti rieši predseda spoločenstva.
lubica_02
11.01.11,17:47
Koho sú majetkom.

Keď slúžia všetkým, teda všetkých vlastníkov bytov v dome.
To nemyslíš vážne ?????????
sito
11.01.11,17:56
Ale áno! Keď sú zaplatené zo spoločných peňazí, FOaÚ, tak spoločné. :) :D:D:D ;)
Mária27
11.01.11,18:18
Nejde náhodou o toto?


Zákon č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike

§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Poznámka 2) § 8 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.
sito
11.01.11,18:45
Nejde náhodou o toto?


Zákon č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike

§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Poznámka 2) § 8 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.

Mária, presnejšie o toto:

alebo odberateľ, (TO JE SPRÁVCA) ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi (TO SÚ VLASTNÍCI) , je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

Rozvody vody sú spoločné! Kto potrebuje vedieť ako rozdeliť spoločné náklady za vodu, jeden byt, alebo všetky byty?

Na základe akého zákona môže správca pýtať od vlastníkov peniaze inak ako je uvedené v zákone

Je síce pravda, že vodomery zákon priamo nespomína. Alke sú súčasťou rozvodu vody. Toľkoto vody do rozvodu vody v dome dotieklo a toľkoto v týchto miestach s neho vytieklo! Alebo nie?

Je nejaký zákon, ktorý určuje povinnosť mať vodomery na studenú vodu?

NIE!!!

182/1993, § 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Mária27
11.01.11,19:05
No, pôvodne aj dali do zákona povinnosť mať vodomery, potom to zrušili. Ani neviem v ktorom zákone to bolo, ale viem že sme to riešili v predstavenstve družstva.

Tento zákon som tu dala kvôli povinnosti starať sa o merače (viem, že ide len o teplú vodu). Moja otázka bola preto, lebo vieš ako sa technike nerozumiem, maximálne tie paragrafy nájdem ... :)
lubica_02
11.01.11,19:42
Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?
Konečný odberateľ nie je správca, ale vlastníci domu alebo SVB, správca alebo predseda sa riadi pri rozpočítaní jednotlivých nákladov na služby príslušnými vyhláškami . HM?
Roman I
12.01.11,05:24
Dakujem za odpovede. A dakujem, ze boli celkom rychle, to velmi ocenujem. Som v tomto neskuseny a pri diskusiach s nasou spravkynou mi pomozu. Este jedna doplnujuca info. Preveril som si posledny koncorocny stav z vyuctovania a dnesny. Pohyb tam je, ak vtedy som mal 18 teraz mam 36 m3. Na zaklade tohto faktu som spravil este jeden pokus a cuduj sa svete pri plnom prietoku tocky sa vodomer toci, ale do 2/3 vobec nereaguje. Takze je otazne ci aj pri kontrole by som prisiel na nefunkcnost. Ale este raz dakujem za objasnenie situacie a vidim, ze asi bude vhodne na dalsej domovej porade si dohodnut tento system kontrol so susedmi, kedze mame viaceri podobny problem.
Halli
12.01.11,08:47
Dakujem za odpovede. A dakujem, ze boli celkom rychle, to velmi ocenujem. Som v tomto neskuseny a pri diskusiach s nasou spravkynou mi pomozu. Este jedna doplnujuca info. Preveril som si posledny koncorocny stav z vyuctovania a dnesny. Pohyb tam je, ak vtedy som mal 18 teraz mam 36 m3. Na zaklade tohto faktu som spravil este jeden pokus a cuduj sa svete pri plnom prietoku tocky sa vodomer toci, ale do 2/3 vobec nereaguje. Takze je otazne ci aj pri kontrole by som prisiel na nefunkcnost. Ale este raz dakujem za objasnenie situacie a vidim, ze asi bude vhodne na dalsej domovej porade si dohodnut tento system kontrol so susedmi, kedze mame viaceri podobny problem.
mimotemy
Roman môžeš mi napísať? Ste SVB /alebo dom /v správe nejakej správcovskej firmy?, alebo máte založené SVB a spravujete sa sami? To ma len zaujíma, lebo si rozporuješ v dvoch veciach a chcem vedieť, či to nechápem zle.:) dík.
sito
12.01.11,15:57
Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?
Konečný odberateľ nie je správca, ale vlastníci domu alebo SVB, správca alebo predseda sa riadi pri rozpočítaní jednotlivých nákladov na služby príslušnými vyhláškami . HM?

Lubica, svätá pravda. Konečný odberateľ nie je správca, správca je len správca. Spravuje dom a zabezpečuje služby, teda aj teplo pre vlastníkov bytov, domu. Správca sa pri rozpočítaní dodaného tepla do domu a nákladov za teplo riadi rozhodnutiami vlastníkov. Mal by, nie vždy je to tak. Ak nie, tak nekoná v súlade so zákonom.

Je to ako so studenou vodou. Vodomery nie sú povinné.

Momentálne je postavený zákon tak, že vlastník je povinný uhrádzať poplatok na správu domu, správcovi. Poplatok do FOaÚ a zálohu na služby.

Nič iné nemôže správca žiadať od vlastníkov, aby uhrádzali mimo týchto troch vecí.

Pri prvej montáži sa v domoch dohodli všeliako, bolo to možné, ak súhlasili dve tretiny.

Teraz už nie, alebo ešte do 31.3.2011. Končia vtedy prechodné ustanovenia Zákona 70/2010.

Aj po tom to dátume je to možné. Za predpokladu, že sa nikto nesťažuje.

Takto, musíš mať doma chladničku? Nemusíš, ale je to dobrá vec, tak si ju kúpiš. Majú právo vedieť ostatní vlastníci v dome, čo v nej máš?

Musíš mat v byte PRVN? Nemusíš, ale je to dobrá vec, tak si ich zaplatíš, sú tvoje. Majú právo vedieť ostatní vlastníci v dome, čo na nich máš a prečo? Však sú tvoje, ako chladnička. Alebo nie?

Keď chcú vedieť, musia mať možnosť si povedať, to je naše! Aj teplo je naše, spoločné. O tom rozhodujeme my. Alebo nie? A vôbec nám to nevadí, že to je v tvojom byte, majú to aj ostatní a za naše peniaze.

Nie je to zložité na pochopenie? :);)


Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?

Tak na toto Ti neviem odpovedať. :mee:
Orim
13.01.11,01:35
Dodávateľovi tepla, teplej alebo aj studenej vody je úplne jedno ako si to v dome rozpočítate. On má svoj fakturačný merač poodľa ktorého vám to všetko čo spotrebujete vyfakturuje. Keď sa dávali do domu akékoľvek merače "určite" ste ich dostali všetky zadarmo. Museli ste ich zaplatiť a je jedno či ste sa na ne skladali alebo ich platili z FO. Ani ich výmena nie je zadarmo, a to nehovorím len o práci ktorú musíte zaplatiť, nové merače tiež nie sú zadarmo. Ludia si myslia, že tieto merače nie sú ich, ale vyvetlite mi koho sú keď si ich ľudia platia. Je to divné, že ak si nejakú vec zaplatím a ona nie je moja. Po ich výmene každý takýto majiteľ merača si ho môže nechať opraviť, vymeniť za nový, lacnejší ak odovzdá starý. Pokiaľ tento bude splňovať všetky právne normy (platný certifikát o funkčnosti), môže byt znovu namontovaný.
sito
13.01.11,02:16
Pravdu máš. Ale, ak nejde o život, nejde o nič. V prípade meračov, akýchkoľvek ide o peniaze. A pre peniaze je možné prísť aj o život.

Ide o to, či sú povinné, ak áno, slúžia na rozpočítanie spoločných nákladov. Sú spoločné a všetci majú právo vedieť ako sa podľa nich rozpočítajú náklady domu za fakturačný merač. Alebo sú "moje" jedného vlastníka v byte, lebo tam sú. A to čo je na ných je môj osobný údaj. V tom prípade sú zbytočné.

To je jedna vec a druhá je , že v niektorých bytoch, nie vlastnou vinou je meračov viac, kto ich má zaplatiť, keď slúžia celému domu na zistenie kde bola väčšia spotreba.

Príklad: Z FOaÚ sa financujú aj výťahy, ktoré sú najdrahšie v dome na údržbu. Teda financujú ich všetci vlastníci v dome, aj tí čo výťah nepoužívajú.

Zákon to vyriešil od 1.4.2011. sú povinní vlastníci prispievať do FOaÚ podľa majetkového podielu. Žiadne iné peniaze na modernizáciu nie je vlastník povinný správcovi uhrádzať iným spôsobom, ako mu určuje zákon. A nemôžu mu to určiť ani vlastníci bytov. Ak áno, na základe ktorého zákona?
Roman I
13.01.11,05:59
Sme dom v sprave spravcovskej spolocnosti. V akych veciach si rozporujem? Prosim o vysvetlenie, pretoze mozem mat v tom mierny alebo poriadny zmatok. Viacmenej v tychto veciach som neskuseny. D.
Roman I
13.01.11,10:56
mimotemy
Roman môžeš mi napísať? Ste SVB /alebo dom /v správe nejakej správcovskej firmy?, alebo máte založené SVB a spravujete sa sami? To ma len zaujíma, lebo si rozporuješ v dvoch veciach a chcem vedieť, či to nechápem zle.:) dík.

Sme dom v sprave spravcovskej spolocnosti. V akych veciach si rozporujem? Prosim o vysvetlenie, pretoze mozem mat v tom mierny alebo poriadny zmatok. Viacmenej v tychto veciach som neskuseny. D.
verkaz
13.01.11,14:33
Sito, nechcem s tebou polemizovať ale podľa mňa sú v bytoch merače tepla pre vlastníkov bytov, ktorí si môžu spotrebu tepla regulovať.
U nás sme si ich platili sami, takže sú vlastníctvom, tak ako aj merače vody, majiteľov bytov.
Vlastník si sám platí aj ich opravu (ak sa zistí poškodenie) a tak isto ich premiestnenie na nové radiátory.
To, že spotreba tepla v dome zaujíma všetkých, je tiež ich právo. Vo vyúčtovaní je len spotreba spolu a každý má svoje vyúčtovanie, kde sa odzrkadlí jeho hospodárenie, poloha bytu a pomer rozúčtovania nákladov.
To, že to nie je spravodlivé, sme tu už povedali veľa. A kedy to bude spravodlivé ?
sito
13.01.11,15:49
Verkaz, poviem takto. Do 31.3.2010 bolo možné o tvorbe FOaÚ rozhodnúť akokoľvek na základe schválenia dvojtretinovej väčšiny. Od 1.4.2010 už nie.

Ale povinnosť zostala. Aký to má zmysel keď som, sme povinný platiť poplatok do FOaÚ, mať na ňom 16 000 euro. Ak príde meniť vodomer, vodomery na teplú vodu, ktoré sú zo zákona povinné a správca, alebo štatutár povie vodomery sú v bytoch, tie si každý zaplatí sám, budú jeho. Pre koho je potom tých 16 000 euro? Pre správcu, aby sme dostali 0,5, možno 1 % úrokov, alebo aby si banka využívala podľa svojho uváženia?

Čo bolo, to bolo. Ak niektorý vlastník odmietne ich uhradiť zvlášť s tým, že v priebehu štyroch rokov dal dostatok peňazí na FOaÚ. Výmena všetkých vodomerov v dome bude stáť 1 500 euro, zostane ešte 14 500 euro.

On ich umožní namontovať, ale ich nezaplatí a požiada súd aby rozhodol, či ich má uhradiť on mimo FOaÚ, alebo sa majú na ich zaplatenie použiť prostriedky z FOaÚ?

Ako chcú ostatní donútiť niektorého vlastníka, aby si dal do bytu niečo čo nie je povinné. Ako? Dajú ho na súd. A prečo by si to ten vlastník nemal dať namontovať, však dáva peniaze do FOaÚ, s ktorého sa platí aj modernizácia domu, pokrok v dome. Akékoľvek meranie v dome, bytoch je predsa pokrok. Alebo nie? Čo bolo, to bolo! Čo bude?

Ako sa mohlo stať toto: Dve tretiny zneužili tú možnosť rozhodnúť dvom tretinám väčších bytov, že všetky byty budú prispievať do FOaÚ nie podľa majetkového podielu ale rovnakým dielom na byt.

Ak by sa niektorý s tej menšiny obrátil na súd, ako by dopadol? Sudca by mohol povedať, že je to v súlade so zákonom a je to v poriadku. V podstate by mal pravdu, ale nemal by robiť sudcu.

A teraz, keď správca rešpektuje zákon, tak to nie je správne. A bolo pred rozhodnutím správcu, rešpektovať zákon?

Osobne som presvedčený, že o svojom si majú rozhodnúť vlastníci. Ale výnimočne s týmto súhlasím, že je to zákonom vlastníkom nadiktované. Aj diktát sa dá obísť, ale musia všetci, chcieť. Ak jeden nie, ostatní konajú v rozpore so zákonom. Jeden môže súdny spor vyhrať. Alebo nie? Je v práve.

To je môj názor, ale ako som napísal, ak sa všetci v dome rozhodnú zákon obísť, je všetko v poriadku.

http://www.porada.sk/t155635-ako-vypocitat-platby-za-spolocne-priestory.html
svojar
13.01.11,19:55
Správne Sitko, aj my platíme z fondu takéto výmeny ktoré sú nadiktované a v bytoch je to rovnaké - vodomery, ventily a pod. - všetkým naraz a rovnaké, tak prečo by ešte každý vlastník mal platiť zvlášť.
verkaz
14.01.11,07:30
Ak už máte v bytovke urobené všetko a máte na fonde opráv dosť financií, tak s tým súhlasím. Sú to peniaze vlastníkov bytov a oni rozhodnú ako s nimi nakladať.
Ako to potom riešite ak treba merač opraviť alebo vymeniť pretože vlastník bytu s ním manipuloval a kto platí za jeho prekládku v prípade výmeny radiátorov ?
IvanPK
14.01.11,12:12
verkaz- my sme pri hydraulickom vyregulovaní osadili všetky radiátory v dome term. hlavicami a na spodu ventilom , aby sa pri výmene radiátora tieto odstavili a stúpačka sa nemusí vypúšťať.
(merače nemáme , máme vlastnú kotolňu). Je mi jasné, že ak nie sú euráče na účte , tak je to ťažké. Nás je v SVB 30 bj a za m2 platíme už 11 rok 0,43 EUR....čím neskôr upravia vlastníci poplatok do FO, tak to bude horšie...
Džipák
15.01.11,07:28
Dobrý deň. Ako sa dá prosím Vás zistiť, či náhodou nemáme únik vody, napr. prasknuté potrubie ak sme zistili o dosť väčší odber vody na FA ako po iné mesiace ? Stačí mi napr. pozatvárať ventily na vodu do všetkých bytov a ísť pozrieť fakturačný merač do šachty či sa točí ? Chcel by som to dnes poobede skúsiť, len neviem či ešte aj v kotolni nemám čosi pozatvárať napr. vodu čo ide cez bojler ? Ďakujem
IvanPK
15.01.11,08:05
Džipák - ak nebudete napúštať systém ÚK tak stačí pozatvárať všetky ventily, resp. nepúšťať SV a TV a mal by si to zistiť.My sme mali opačný prípad, fakturačný vodomer do bytovky sa netočil - sám zastal !
Džipák
15.01.11,08:17
Džipák - ak nebudete napúštať systém ÚK tak stačí pozatvárať všetky ventily, resp. nepúšťať SV a TV a mal by si to zistiť.My sme mali opačný prípad, fakturačný vodomer do bytovky sa netočil - sám zastal !
OK.Ďakujem
verkaz
15.01.11,08:23
Ivan,
my platíme 0,50 Eura na m2, splácame úver na výmenu všetkých stúpačiek a rozvodov a začíname šetriť na výmenu výťahov. Sme bytovka so 64 bytmi.
Pre nás je výhodnejšie zaplatiť za merače vlastníkmi. Veď po zavedení hydraulického vyregulovania sa nám to hneď prvý rok vrátilo vo vyúčtovaní. Merač s ventilom na jeden radiátor stál napr. 2 000 Sk a preplatky boli oproti predchádzajúcim obdobiam
skoro 10 000 (pri rovnakom platení záloh).
Dlho Vám trvalo, kým ste prišli na to, že sa netočí fakturačný merač ?

Ešte k tomu preskúšaniu merača - skús si niekoľko dní za sebou odpisovať dennú spotrebu. Ale až keď zistíš, že je dobrý. Prasknuté potrubie v bytovke by si mohol zistiť aj v šachte (pokiaľ nemáte potrubie v zemi) a tečie po potrubí.
IvanPK
15.01.11,08:54
My platíme 0,43 EUR ale už 11 rokov, splácam úver mesačne 310 EUR ešte do 2/2012, stúpačky vody, plynu a kanalizácie máme vymenené, verím že je pre SVB aby vodomery zaplatili vlastníci ale my sme si odsúhlasili že to pôjde z FO. Merače na kúrenie nemáme ani o tom neuvažujeme. neviem ako je to možné ale netočil sa rok a pol, až keď nám prišla faktúra kde bol odhad spotreby na 15.000 EUR až potom sme so susedom išli do vodomernej šachty a hneď sme vedeli kde je problém, odhád o 10000 m2 viac ako bola spotreba, takže teraz robím mesačný odpis vody....
sito
15.01.11,09:45
Rok a pol?!! Ako je to možné? Čo robil dodávateľ vody? Nám, teda nášmu správcovi posiela mesačne stav na vodomery a faktúru za vodu. A to ste si nechali od dodávateľa vody?

Tým odpisom nič nepokazíš. A nie len vodu, všetko čo meria a za čo platíte. Vlastne časom prídu na to v každom dome, ale až keď je neskoro.
IvanPK
15.01.11,10:42
Samozrejme všetko som vyreklamoval, reklamáciu uznali, zaplatili sme iba priemer podľa spotreby za 4 mesiace, keď sme mali odpisy vodomeru urobené, to máš pravdu, že treba odpisy robiť....a preto aj uvažujeme, že dáme výpoveď správcovi a budeme sa spravovať sami, veď správca nám robí iba ročné vyučtovanie....
sito
15.01.11,13:21
Ivan, osobne si myslím, že SVB je najefektívnejší spôsob správy domu. Aj v zákone je pred správou na základe zmluvy o výkone správy. Lenže rozhodujú o tom dve tretiny a na schôdzi, nie písomne. SVB je ale aj zodpovednejšia forma správy pre všetkých vlastníkov bytov v dome.

Ak o nej uvažujete, máte čas, neponáhľajte sa, všetko si nechajte prejsť hlavami. Zvážte za a proti vo vašom dome a potom sa rozhodnite. Ten kto bude robiť predsedu, štatutára bude potrebovať vašu kontrolu, ale aj spoluprácu a podporu. :);)
svojar
16.01.11,11:05
Ak už máte v bytovke urobené všetko a máte na fonde opráv dosť financií, tak s tým súhlasím. Sú to peniaze vlastníkov bytov a oni rozhodnú ako s nimi nakladať.
Ako to potom riešite ak treba merač opraviť alebo vymeniť pretože vlastník bytu s ním manipuloval a kto platí za jeho prekládku v prípade výmeny radiátorov ?
Keď sa meradlo na vodu pokazí samo zaplatí SVB. Keď by s ním dakto manipuloval , tak si to zaplatí - ešte sa to nestalo.
Nastrelenie /pribodovanie/ PRVN na nový radiátor si každý vlastník hradí sám.
svojar
16.01.11,11:11
Rok a pol?!! Ako je to možné? Čo robil dodávateľ vody? Nám, teda nášmu správcovi posiela mesačne stav na vodomery a faktúru za vodu. A to ste si nechali od dodávateľa vody?

Tým odpisom nič nepokazíš. A nie len vodu, všetko čo meria a za čo platíte. Vlastne časom prídu na to v každom dome, ale až keď je neskoro.
Zasa súhlasím so Sitom s častou kontrolou merania. St.vodu kontrolujeme každé 2 mesiace, tak nám chodia fa, teplo a TV každý mesiac
Dvojičky
16.01.11,12:46
Zasa súhlasím so Sitom s častou kontrolou merania. St.vodu kontrolujeme každé 2 mesiace, tak nám chodia fa, teplo a TV každý mesiac
Aj ja súhlasím so Sitom. Lenže neviem si predstaviť, že by som chodila každé 2 mesiace po bytoch a odpisovala merače. Vodomery odpisujeme 2x do roka v júni a v decembri a aj to podaktorí majú problémy, že im chodíme do bytu. Keby boli merače na chodbách , nebol by problém robila by som to každý mesiac, kvôli kontrole. Sito má asi merače na chodbách, alebo menej vlastníkov, alebo normálnejších ľudí v bytovke.
verkaz
16.01.11,14:14
My sme si robili odpočty každý mesiac, lebo faktúry chodia mesačne.
Užívatelia bytov sa naučili si kontrolovať a odpisovať vodu sami, tak teraz chodíme štvrťročne a ideme prekontrolovať len prípad, kedy sa spotreba zvýšila alebo je nepomerne menšia ako v predchádzajúcom štvrťroku.
sito
16.01.11,17:32
Aj ja súhlasím so Sitom. Lenže neviem si predstaviť, že by som chodila každé 2 mesiace po bytoch a odpisovala merače. Vodomery odpisujeme 2x do roka v júni a v decembri a aj to podaktorí majú problémy, že im chodíme do bytu. Keby boli merače na chodbách , nebol by problém robila by som to každý mesiac, kvôli kontrole. Sito má asi merače na chodbách, alebo menej vlastníkov, alebo normálnejších ľudí v bytovke.

Nie! Tým mesačným odpisom som myslel odpis všetkých spoločných meračov, elektriny, vody, tepla. V byte si je povinný kontrolovať mesačne vlastník bytu, no nemusí. Ale ak dôjde k poruche napočíta sa mu priemer na osobu, plus pokuta, násobok priemeru. Ľudia sú skôr normálny, nie normálnejší.
svojar
17.01.11,16:00
Ani my nechodíme stále po bytoch, tak 2x do roka. Vlastníci si robia samoodpočty a výsledok dodajú do schránky SVB. Potom to porovnáme s fa. meračom, alebo s fa., ktorá chodí každé 2 mesiace.
Teplo porovnávame každý mesiac, ale nie spotrebu v bytoch, ale súhlas údajov na fa s meračmi na päte domu, v miestnosti kde má prístup dodávateľ tepla a energetik SVB.
sito
17.01.11,21:09
Treba mesačne kontrolovať kľúčové veci. Ak tie sedia, sedí všetko, tak ako sa vlastníci dohodli. Len treba prísť na to čo je kľúčové? U nás sa volala tak časť hory, Kľúčové. :);)
Llívia
18.01.11,05:50
(Sito, Kľúčové je názov aj jednej slovenskej obce ;)

U nás zatiaľ merače na vodu nie sú, ale keď sa dokončí napojenie na verejný vodovod, tak sa budú financovať z fondu. Keby si ich mal financovať každý sám, niektorí by si ich nedali, lebo by na to nemali peniaze. Väčšie byty budú potrebovať (asi) dva merače, ale veď aj do fondu platia viac, tak prečo nie aj dva?
IvanPK
18.01.11,07:01
Sito, prepáč chcem sa Ťa opýtať, Ty robíš predsedu SVB? Mne to je jasné ako píšeš, že treba všetko...kontrolovať ale domnieval som sa že elek.,plyn a voda je fakturovaná v poriadku, takže kontrolovať budeme, ja som predseda asi 10 rokov a 9 rokov som to robil bezplatne a teraz mám mesačne 16,50 EUR, aj toto chcem od 1.1.2012 zmeniť, chceme dať výpoveď správcovi a sami sa spravovať. Každý si myslí, že robiť predsedu resp. okolo bytovky to je maličkosť ale nieje to tak, postupne zisťujeme čo treba riešiť a stále je čo.
sito
18.01.11,07:26
Nie, máme správcu. Sme pohodlní.

Nemusíš kontrolovať, ani ja som nekontroloval. Až pri jednom vyúčtovaní nám príšla za svetlo na jeden vchod faktúra 150 000 korún.

Prečo? Jednoducho napísali, že sa menil elektromer, ale nevymenili. Do počítača si dali nulu, začiatok na novom. Ale odpísali stav na starom.

Trvalo rok a pol dať to na poriadok. A odvtedy som každý mesiac prešiel sedem elektromerov, dva vodomery a jeden merač tepla. Desať minút času.

Nemôžeš byť predseda, štatutát, keď nemá te SVB.

Možno predseda výboru zástupcov vlastníkov, ale pri tridsiatich bytoch, neviem, neviem?

To mi hovor. :);)
IvanPK
18.01.11,07:49
Veď práve, my sme mali podobný problém s vodou ale mne to trvalo vyriešiť jeden deň, a to návšteva správcu v Ba a vodárni v BA.
Sitko, my sme registrované SVB ale máme správcu a to sa mi zdá momentálne nevýhodné a tak chceme dať výpoveď správcovi a spravovať sa sami.Aj tak si robíme všetko sami, len ročné vyúčtovanie nám robí správca....
Ale inak Tvoje myšlienky majú zmysel....pre mňa...
sito
18.01.11,08:13
No vidíš niekde sa dá a niekde ťažšie. Pritom správca mal všetky podklady, faktúry. A aj ten kix v nich bol.

V čom je potom problém? Vypovedáte správcovi mandátnu zmluva, a je to!

Inak máš to dosť komplikované, dvadsaťštyri bytov má spoločnú kotolňu a šesť svoje kúrenie. Keď oni prispievajú na vašu kotolňu, vy musíte na ich kotlíky.

Držím Ti palce, a teší ma, že niečo s mojich skúsenosti Ti príde vhod.
verkaz
18.01.11,08:24
Ivan, ani s účtovaním by si nemal problém. Pri 24 bytoch sa nemusí robiť podvojné účtovníctvo, lebo určite nemáte ročný obrat viac ako 200 000 Eur. Na ročné vyúčtovanie sú dobré programy ale dá sa to pri 24 bytoch zvládnuť aj ručne.
Všetko si daj kontrolovať členmi rady a určite to zvládneš. Držím ti palce
Ja to robím už 11 rokov a mám 64 bytov.
IvanPK
18.01.11,12:14
Ďakujem všetkým za podporu ale na účtovníctvo si netrúfam, budeme mať externú účtovníčku....
verkaz
18.01.11,17:27
Dobre si sa rozhodol, len potrebuješ to schváliť počtom 2/3 vlastníkov bytov
IvanPK
18.01.11,17:43
Keď sme odsúhlasovali predaj strechy tak sme boli 100% čiže 30 vlastníkov. Myslím si, že toto bude najmenší problém....21 vlastníkov presvedčiť o správnosti....
svojar
18.01.11,18:48
Ďakujem všetkým za podporu ale na účtovníctvo si netrúfam, budeme mať externú účtovníčku....
Neniem, neviem či sa Vám tá účtovníčka oplatí. asi budeš robiť grátis a všetko pôjde jej.
Naozaj to nie ja veda, sú na všetko programy - ani ja nie som profesionál, ale JÚ robím pre SVB, zaťa aj pre záhradkárov. Už 10 rokov a ku spokojnosti všetkých. Nechcem robiť reklamu ale Alfa na to postačuje a keď nie sú väčšie zdanitelnné príjmy tak je to aj zadarmo. Teda v mojom prípade pre zaťa nie, ale pre SVB a ZO SZZ v pohode.
Viem, že kolegovia zakladali SVB - 40 bytov - na správu po 5€ - a pani účtovníčka, teda vytipovaná, chcela všetko. Tak to robí všetko predsedníčka, stíha a zostane aj na odmeny ostatrných funkcionárov.
verkaz
18.01.11,20:16
Aj u nás je to tak. Za správu platíme 3,65 Eura mesačne a platíme z toho všetko ešte aj údržbára, za odpisovanie spotreby vody, členov rady, predsedu, poštovné, administratívne pomôcky, telefón, kosenie pred domov, náradie na upratovanie. Za správu by sme platili určite raz toľko.
lubica_02
18.01.11,21:07
Neniem, neviem či sa Vám tá účtovníčka oplatí. asi budeš robiť grátis a všetko pôjde jej.
Naozaj to nie ja veda, sú na všetko programy - ani ja nie som profesionál, ale JÚ robím pre SVB, zaťa aj pre záhradkárov. Už 10 rokov a ku spokojnosti všetkých. Nechcem robiť reklamu ale Alfa na to postačuje a keď nie sú väčšie zdanitelnné príjmy tak je to aj zadarmo. Teda v mojom prípade pre zaťa nie, ale pre SVB a ZO SZZ v pohode.
Viem, že kolegovia zakladali SVB - 40 bytov - na správu po 5€ - a pani účtovníčka, teda vytipovaná, chcela všetko. Tak to robí všetko predsedníčka, stíha a zostane aj na odmeny ostatrných funkcionárov.
svojar, ale neviem ako dostaneš z Alfy vyúčtovanie - tam je určite problém. Moje uct. robím v alfe ale na byty mam program pre správu bytov - tam sa inak rozúčtovávajú položky.
Llívia
18.01.11,21:41
Účtovníctvo pre SVB už nie je niekoľko rokov podporované (tuším bolo podporované do r. 2004). Mám "starú" Alfu, v ktorej toto účto ešte bolo, ale netuším, či je aj v nových verziách. A zdá sa mi, že ani tie stĺpce peňažného denníka nie sú v súlade s opatrením pre vedenie jednoduchého účtovníctva právnických osôb nezaložených na podnikanie (číslo a presný názov opatrenia si nepamätám). Keď sa však spraví export do Wordu, dajú sa názvy "koloniek" ľubovoľne meniť.
(Tiež používame Alfu + na ročné vyúčtovanie Excel :D A účtovníčka je zadarmo.)
sito
18.01.11,21:42
verkaz Re: Vlastnictvo vodomerov
Dobre si sa rozhodol, len potrebuješ to schváliť počtom 2/3 vlastníkov bytov



Keď sme odsúhlasovali predaj strechy tak sme boli 100% čiže 30 vlastníkov. Myslím si, že toto bude najmenší problém....21 vlastníkov presvedčiť o správnosti....

Ivan, máte SVB. Vy nechcete zmeniť formu správy. Teda nepotrebujete súhlas dvoch tretín vlastníkov. Vy by ste len mandantovi vypovedali zmluvu. Na to vám stačí nadpolovičná väčšina. V krajnom prípade aj menšina, po hodine. Alebo tiež, ako máte napísanú zmluvu o zabezpečení dohodnutých veci pre dom, vlastníkov.

182/1993, § 6, odsek 3.

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

Ak, tak treba prejsť plynule, aby vám nenastalo vákum v istých veciach.
lubica_02
19.01.11,14:31
Účtovníctvo pre SVB už nie je niekoľko rokov podporované (tuším bolo podporované do r. 2004). Mám "starú" Alfu, v ktorej toto účto ešte bolo, ale netuším, či je aj v nových verziách. A zdá sa mi, že ani tie stĺpce peňažného denníka nie sú v súlade s opatrením pre vedenie jednoduchého účtovníctva právnických osôb nezaložených na podnikanie (číslo a presný názov opatrenia si nepamätám). Keď sa však spraví export do Wordu, dajú sa názvy "koloniek" ľubovoľne meniť.
(Tiež používame Alfu + na ročné vyúčtovanie Excel A účtovníčka je zadarmo.)
Ano takto to môže fungovať a dá sa možno pri menšom počte bytov - domov, vo väčšom rozsahu by mi alfa určite nevyhovovala na správy domov.
IvanPK
19.01.11,15:00
ďakujem za povzbudivé informácie, myslel som si, že o tom musí rozhodnúť 2/3 vlastníkov, áno máme podpísanú mandátnu zmluvu. Uvažujem dať výpoveď správcovi k 31.12.2011 aby ešte urobil vyúčtovanie za rok 2011...
sito
19.01.11,21:57
ďakujem za povzbudivé informácie, myslel som si, že o tom musí rozhodnúť 2/3 vlastníkov, áno máme podpísanú mandátnu zmluvu. Uvažujem dať výpoveď správcovi k 31.12.2011 aby ešte urobil vyúčtovanie za rok 2011...

Nebude povinný vám spraviť ročné vyúčtovanie.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

Vo vašom prípade je podstatné, čo máte vo vašej vzájomnej zmluve. On ten váš správca nie je správca. Len vám robí, to na čom ste sa dohodli.


Musí spraviť vyúčtovanie FOaÚ. Počiatočný stav, tvorba, čerpanie, konečný stav k 31.12.2011.

Tiež, vyúčtovanie úhrad za plnenia, služby. Počiatočný stav, tvorba, čerpanie, konečný stav k 31.12.2011.

Predpísané platby jednotlivým bytom, skutočné úhrady a prípadné rozdiely.

Ročné vyúčtovanie nie! Na základe čoho? Ešte nie sú k 31.12.2011 faktúry od dodávateľov, zabezpečovateľov služieb. Tie prichádzajú v priebehu februára - marca. Preto je povinnosť až do 31.5 nasledujúceho roka.

Vo vašom prípade sa nejedná o správcu. Podstatné je to čo máte vo vašej mandátnej zmluve. On vykonáva pre vás dohodnutú činnosť.
IvanPK
20.01.11,11:35
Idem zajtra správcovi do BA, tak budem múdrejší, ďakujem za info....
svojar
21.01.11,10:59
svojar, ale neviem ako dostaneš z Alfy vyúčtovanie - tam je určite problém. Moje uct. robím v alfe ale na byty mam program pre správu bytov - tam sa inak rozúčtovávajú položky.
Z Alfy RZ ani neťahám, pretože ročné účtovníctvo v JÚ a RZ záloh je o inom. Ako sa píše v inom príspevku - RZ v Exceli.
IvanPK
21.01.11,16:43
tak som bol dnes u správcu a dohodli sme sa na termíne 1.6.2011 a to znamená že nám ešte urobia ročné vyúčtovanie za rok 2010.....
Halli
21.01.11,16:55
tak som bol dnes u správcu a dohodli sme sa na termíne 1.6.2011 a to znamená že nám ešte urobia ročné vyúčtovanie za rok 2010.....

a kto vám urobí vyúčtovanie za 1-5/2011 ?
IvanPK
21.01.11,17:20
No predsa externá účtovnička ale za rok 2011 a to do 31.5.2012....
Halli
21.01.11,17:41
No predsa externá účtovnička ale za rok 2011 a to do 31.5.2012....
Čiže bude robiť 1-5/2011 za predošlého správcu a 6-12/2011 bude robiť už za Vaše SVB? pýtam sa preto lebo som to už absolvovala 2x a robila som RV za predošlého správcu.:D
IvanPK
21.01.11,17:48
asi sa nerozumieme, sme SVB ale máme mandátnu zmluvu na výkon správy ale z dôvodu , že správca je v Blave a my sme v Pezinku chcem ako predseda a s externou ekonómkou robiť RV ale až za rok 2011 a to do 31.5.2012...prosím Ťa vieš mi poradiť čoho sa máme vyvarovať? ďakujem...
verkaz
21.01.11,17:51
Účtovníčka keď bude robiť vyúčtovanie za aj za obdobie do 31.05., bude musieť tých 5 mesiacov zaúčtovať a nahodiť.
IvanPK
21.01.11,18:05
My sme malá bytovka dva vchody 30 b.j. máme vlastnú kotolňu resp. pre 24 b.j. a v nadstavbe je 6 b.j. ja platím plyn, vodné a stočné, elektriku a ostatné faktúry takže to zvládneme spolu, rozpočítavanie tepla je podľa m2....
Halli
21.01.11,19:48
asi sa nerozumieme, sme SVB ale máme mandátnu zmluvu na výkon správy ale z dôvodu , že správca je v Blave a my sme v Pezinku chcem ako predseda a s externou ekonómkou robiť RV ale až za rok 2011 a to do 31.5.2012...prosím Ťa vieš mi poradiť čoho sa máme vyvarovať? ďakujem...


Takže správu Vám robili doteraz iní...preto som písala, že sa bude rok deliť na dve obdobia...Podklady pre 1-5/2011 má ale predošlý správca nie? tak neviem, ako to vlastne chcete teraz spojiť....ak meníte správu a idete sa spravovať sami.
Tak potom si musíte všetk doklady od predošlého vyžiadať a robiť vyúčtovanie za kompletny rok....ale aj tak ma napadá veľa otázok a odpovedí :D tažko to takto riešiť. Ale zas až taký problém to nie je ...ak je dobrá tá ekonómka, poradí si s tým hravo ;)
sito
21.01.11,21:46
a kto vám urobí vyúčtovanie za 1-5/2011 ?

Predsa mandant. Nejedná sa o ročné vyúčtovanie pre jednotlivé byty. Jedná sa o vyúčtovanie všetkých pohľadávok mandanta a vlastníkov domu. Ročné vyúčtovanie spraví SVB, prípadne dohodnutý správca, alebo nový mandant. :);)
workerka
25.01.11,22:55
Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.

Takže k veci. Ak sa pýtaš na pomerové rozdeľovače (bytové vodomery) TÚV a SV, čo predpokladám, že práve o toto Ti išlo, tak majiteľom týchto meračov je vlastník bytu, t.j. asi Ty :-) Bytové vodomery, takisto ako aj všetky ostatné určené meradlá podliehajú zákonu o metrológii (žiaľ nespomeniem si na číslo). TÚV sa ciachuje (resp. vymieňa) každé 4 alebo 5 rokov (tiež neviem úplne naistotu) a SV sa ciachuje (vymieňa) každých 6 rokov. Ak sú vodomery v záručnej dobe a kontrola ukáže, že sa jedná o poruchový výrobok, tak by Ti mali vrámci záruky vodomer vymeniť. Ak sa jedná o nečistotu, žiaľ to asi výrobca neuzná a tak bude na Tebe si zaobstarať (zaplatiť) nový merač. To máš ako napr. s umývačkou riadu. Ak Ti náhodou pôjde umývačka a prerušia dodávku vody, umývačka sa pokazí, neostáva Ti nič iné, len si vymáhať škodu na vodárenskej spoločnosti. Pokiaľ nečistota spôsobila nefunkčnosť vodomera, takisto sa môžeš obrátiť na pôvodcu nečistoty. No ale kto to je? V tomto prípade to asi nebude vodárenská spoločnosť, lebo vnútorný rozvod v dome je Váš a nečistota asi pochádza práve z týchto rozvodov. Funkčnosť merača by si si mal vo vlastnom záujme kontrolovať sám. Lebo keď sa pri koncoročných odpočtoch meračov zistí, že je nefunkčný, spotreba sa Ti ráta priemerná (určená Vyhl.630/2005). Neostáva Ti nič iné len počkať na výsledok kontroly merača. Pýtaj si samozrejme protokol o vykonaní skúšky. Ináč ak kontrola nepreukáže vadu výrobku, tak ešte okrem nového merača zacvakáš aj tú kontrolu :-(
eva.dd
26.01.11,08:09
Mam malu podotazku, plomba na vodomery sa mi otvorila, roztvoril sa ten drotik. Vodomer vodu meria snad dobre..ale teraz to vypada ze som nieco "nekale "s vodomerom robila.Volala som spravcovy a oni nevie co s tym..Co s tym?
workerka
26.01.11,10:52
Ak to je vodomer na TÚV - mal by to správca okamžite preplombovať a zistiť stav celistvosti vodomera. Pri vyúčtovaní za rok 2010 nebrať do úvahy odčítaný stav k 31.12.2010, ale riadiť sa vyhláškou 630/2005, ktorá o takýchto situáciách hovorí. Bude sa Ti musieť vypočítať indikovaný údaj (stav vodomera).
verkaz
26.01.11,11:02
V každom prípade si prekontroluj, či ti vodomer meria spotrebu a daj si preplombovať.