1tinuska1
11.01.11,15:02
Ahojte chcem sa spýtať ohľadom platenia komunálneho odpadu v obci , môj manžel je živnostník , a poplatok za smeti platíme na adrese trvalého pobytu, sídlo firmy má tiež na trvalom pobyte, manžel má prenajatú budovu obci od súkromnej spoločnosti kde vyrába svoje produkty je stolár, obec od nás chce aby manžel platil za smeti aj na tej adrese chcela by som sa spýtať či majú na to pávo ďakujem vopred
Zoltán Kovács
11.01.11,14:04
Majú. Doma platíš za smetie ako občan. A manžel musí platiť ako podnikateľ.
Timka1
11.01.11,14:06
Ahojte chcem sa spýtať ohľadom platenia komunálneho odpadu v obci , môj manžel je živnostník , a poplatok za smeti platíme na adrese trvalého pobytu, sídlo firmy má tiež na trvalom pobyte, manžel má prenajatú budovu obci od súkromnej spoločnosti kde vyrába svoje produkty je stolár, obec od nás chce aby manžel platil za smeti aj na tej adrese chcela by som sa spýtať či majú na to pávo ďakujem vopred

áno majú, manžel sa mal sám prihlásiť na platenie odpadov od prvého dňa prenájmu priestorov na podnikanie
renka104
28.01.11,11:50
Ahojte , chcela by som vás poprosiť o radu, narodil sa mi syn v novembri minuleho roku , má právo žiadať obec poplatok za odpad za synčeka za cely rok? ďakujem za odpoveď
Tweety
28.01.11,11:51
Ahojte , chcela by som vás poprosiť o radu, narodil sa mi syn v novembri minuleho roku , má právo žiadať obec poplatok za odpad za synčeka za cely rok? ďakujem za odpoveď
Nie.
ivka70
28.01.11,11:54
Ahojte , chcela by som vás poprosiť o radu, narodil sa mi syn v novembri minuleho roku , má právo žiadať obec poplatok za odpad za synčeka za cely rok? ďakujem za odpoveď


Za cely rok 2011 ano.
Za rok 2010 len za 2 mesiace.
renka104
28.01.11,12:19
ďakujem veľmi pekne ,lebo pani na urade mi povedala že musím za cely rok 2010, že kde by prišla ak by to musela každemu takto počítať ,a viete mi povedať o aky zákon sa môžem oprieť? planujem s tam vyhadať
Tweety
28.01.11,12:20
ďakujem veľmi pekne ,lebo pani na urade mi povedala že musím za cely rok 2010, že kde by prišla ak by to musela každemu takto počítať ,a viete mi povedať o aky zákon sa môžem oprieť? planujem s tam vyhadať
Nájdeš to medzi miestnymi daňami.
renka104
28.01.11,12:28
ešte raz vďaka
xadam
16.02.11,21:10
Ja by som tiež potreboval radu ohľadom platenia odpadu v obci Uhrovec. Od septembra minulého roka som si v rámci projektu úradu práce spravil živnosť ako programátor.
Nemám žiadnu prevádzku, byvam u rodicov, pracujem z domu a obcas cestujem za prácou mimo obce.
Dnes mi prišlo platiť za komunálny odpad a z tej sumy som dosť zhrozený.
Moja otázka je či a na koľko sa vzťahuje platenie odpadu ak nemám výrobu a moja činnosť v rámci živnosti žiaden odpad neprodukuje. Je možné platiť ako normálny občan?
V živnosti mám zapísané nasledovné predmety činnosti.
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).
Počítačové služby.
Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov.

Nakolko nemam prevadzku ani prenajate priestory, co sa da robit s tym aby som nemusel zbytocne obci platit?

Dakujem
ErinErin
16.02.11,21:22
Ja by som tiež potreboval radu ohľadom platenia odpadu v obci Uhrovec. Od septembra minulého roka som si v rámci projektu úradu práce spravil živnosť ako programátor.
Nemám žiadnu prevádzku, byvam u rodicov, pracujem z domu a obcas cestujem za prácou mimo obce.
Dnes mi prišlo platiť za komunálny odpad a z tej sumy som dosť zhrozený.
Moja otázka je či a na koľko sa vzťahuje platenie odpadu ak nemám výrobu a moja činnosť v rámci živnosti žiaden odpad neprodukuje. Je možné platiť ako normálny občan?
V živnosti mám zapísané nasledovné predmety činnosti.
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).
Počítačové služby.
Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov.

Nakolko nemam prevadzku ani prenajate priestory, co sa da robit s tym aby som nemusel zbytocne obci platit?

Dakujem

Požiadavka na platenie za odpad len kvôli tomu, že niekto má živnosť mi pripadá nelogická: Veď živnosť môže mať napr. i súkromná opatrovateľka detí alebo chorých. Pracuje u klientov a papierový odpad vzniká len keď zbabre a musí prepisovať faktúru či daňové priznanie. :D
xadam
16.02.11,21:27
No práve pre to som podal túto otázku. Čo mám po tom robiť? Plánujem ísť na obec a osobne si to vydiskutovať, ale nie som v tomto vôbec zbehlí, potrebujem sa z toho vyhrabať a vedieť argumentovať naším úžasným obecným úradníčkam.
xadam
18.02.11,09:42
Dnes vybavené, úradnícka chyba.
ootaznik
09.01.12,12:14
Dobry den, chcela by som sa opytat, dieta sa narodilo v 2010, trvale bydlisko ma podla matky ale zaroven maju prechodne bydlisko mimo mesta trvaleho bydliska, to bolo vybavene ale az isty cas po narodeni dietata. Musi aj napriek tomu platit za odpad? Dieta nie je prihlasene na magistrate, co sa odpadu tyka, tak keby ho matka teraz dodatocne prihlasila, musela by doplatit, resp. vyrubili by jej aj doplatok od narodenia?
GabiZ
09.01.12,12:47
Tak vyrúbiť daň za toto "zmeškané obdobie" má správca právo. Hrozí však aj pokuta za neohlásenie tohto stavu. Podľa § 77 ods. 7 zákona o miestnych daniach, ak viacero poplatníkov (fyzických osôb) žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinností poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Podľa § 80 ods. 1 písm. b) zákona o miestnych daniach je poplatník povinný do jedného mesiaca odo dňa vzniku povinnosti ohlásiť obci identifikačné údaje iných osôb, ak za ne plní povinnosti poplatníka. Z uvedeného znenia vyplýva, že ak poplatník na seba prevzal plnenie povinností za ostatných členov domácnosti, bol povinný v 30-dňovej lehote obci ohlásiť narodenie dieťaťa a jeho identifikačné údaje (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu, príp. adresu prechodného pobytu). Pokiaľ poplatník, ako správcovi poplatku, túto povinnosť neohlásil, je na úvahe správcu dane, či mu pokutu uloží a v akej výške. Pokuta sa ukladá podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov. Pri uložení pokuty vzhľadom na jej výšku však správca dane prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu. Záleží však aj od všeobecne záväzného nariadenia obce, čo majú uvedené o komunálnych odpadoch. Inak komunikujte s obcou čo najrýchlejšie, vyhnete sa tak prípadnej pokute, ktorú obec môže ale i nemusí vyrúbiť.
ootaznik
10.01.12,07:15
a este jedna otazka - trvale bydlisko mame v KE, ale nezdrziavame sa tam, mame prechodne bydlisko mimo KE a viem to preukazat. musim platit za odpad v KE, ked ho tam vobec neprodukujem?
GabiZ
11.01.12,08:03
Nie, nemusíte platiť v KE, ale musíte svoj prechodný pobyt nahlásiť na príslušnom mestskom úrade a hodnoverne preukázať, že sa v KE nezdržiavate a teda netvoríte odpad. Čo sa týka hodnovernosti a preukázania týchto dokladov, zvyčaje obec alebo mesto má svoje všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého stanovuje, aké doklady v tomto prípade je potrebné predložiť, aby Vám bol tento poplatok v KE odpustený. Preto sa musíte informovať tam, prípade si nájsť VZN o komunálnych odpadoch mesta/obce/, kde by ste sa mali o tomto dočítať.
ootaznik
12.01.12,13:01
citujem zo vseobecneho zavazneho nariadenia mesta KE:
§ 11
Zníženie alebo odpustenie poplatku

(1) Správca poplatku poplatok odpustí za obdobie, za ktoré poplatník preukáže
a) že sa v určenom období dlhodobo zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí, pričom za dlhodobé obdobie sa na účely určenia poplatku považuje obdobie najmenej šesť po sebe nasledujúcich mesiacov,

(2) Poplatník preukazuje skutočnosti, ktoré ho oprávňujú na odpustenie poplatku hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod odpustenia poplatku

u pobytu v zahraničí alebo v inom meste SR mimo trvalého bydliska podľa ods. 1 písm. a) najmä pracovným povolením, pracovnou zmluvou, potvrdením zamestnávateľa, povolením k pobytu, vízom, potvrdením školy o štúdiu; ak predložený doklad nie je v slovenskom alebo českom jazyku, poplatník doloží aj jeho preklad do slovenského jazyka,

.....
tam uvadzaju len pripad, ze by som sa zdrziavala v zahranici. aj som sa osbone bola pytat na magistrate a tam mi pani povedala, ze aj keby som mala nehnutelnost v 3 roznych mestach, tak by som musela platit. Ale to je predsa nelogicke, neda sa predsa sediet na viacerych stolickach - tak co mam robit?
GabiZ
12.01.12,13:21
citujem zo vseobecneho zavazneho nariadenia mesta KE:
§ 11
Zníženie alebo odpustenie poplatku

(1) Správca poplatku poplatok odpustí za obdobie, za ktoré poplatník preukáže
a) že sa v určenom období dlhodobo zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí, pričom za dlhodobé obdobie sa na účely určenia poplatku považuje obdobie najmenej šesť po sebe nasledujúcich mesiacov,

(2) Poplatník preukazuje skutočnosti, ktoré ho oprávňujú na odpustenie poplatku hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod odpustenia poplatku

u pobytu v zahraničí alebo v inom meste SR mimo trvalého bydliska podľa ods. 1 písm. a) najmä pracovným povolením, pracovnou zmluvou, potvrdením zamestnávateľa, povolením k pobytu, vízom, potvrdením školy o štúdiu; ak predložený doklad nie je v slovenskom alebo českom jazyku, poplatník doloží aj jeho preklad do slovenského jazyka,

.....
tam uvadzaju len pripad, ze by som sa zdrziavala v zahranici. aj som sa osbone bola pytat na magistrate a tam mi pani povedala, ze aj keby som mala nehnutelnost v 3 roznych mestach, tak by som musela platit. Ale to je predsa nelogicke, neda sa predsa sediet na viacerych stolickach - tak co mam robit?

Zvýrazňujem, alebo v inom meste SR mimo trvalého bydliska........takže nie len zahraničie.
Zámerom zákona, v prípade fyzickej osoby, ktorá má v obci trvalý pobyt a súčasne prechodný pobyt alebo trvalý, alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, je platiť miestny poplatok iba raz. Z uvedeného dôvodu zákon vymedzil, že takýto poplatník platí poplatok iba z dôvodu trvalého alebo prechodného pobytu. Táto zásada neplatí v prípade, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber. Čo sa týka tých nehnuteľností mimo územia jednej z obcí, záleží od právneho vzťahu. Ak by ste boli majiteľom 3 nehnuteľností a prenajímali ich, tak odpady by platili nájomcovia. Ak by ste ich neprenajímali, boli by prázdne, nikto by odpad neprodukoval a vy zdokladujete, kde sa dlhodobo zdržiavate, tak platíte len v obci, kde odpad produkujete. Všetko záleží ale od VZN a charakteristike vzťahu k nehnuteľnosti a od konkrétnej obce/mesta.

Nie vždy je to však všade rovnaké, táto téma to potvrdzuje.
http://www.porada.sk/t158894-musim-platit-poplatok-za-komunalny-odpad-na-vsetkych-svojich-adresach.html